Świadczenia zakładów pracy na rzecz punktów konsultacyjnych organizowanych przez szkoły wyższe.

ZARZĄDZENIE Nr 67
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 1964 r.
w sprawie świadczeń zakładów pracy na rzecz punktów konsultacyjnych organizowanych przez szkoły wyższe.

W celu ujednolicenia zasad powoływania, finansowania i działalności punktów konsultacyjnych dla osób studiujących w szkołach wyższych w trybie studiów dla pracujących - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Punkty konsultacyjne dla osób studiujących w szkołach wyższych uruchamiane mogą być przy większych zakładach pracy, prezydiach rad narodowych oraz innych zainteresowanych sprawami szkolenia własnych pracowników instytucjach (zwanych dalej "zakładami pracy"), a także w innych szkołach wyższych nie prowadzących danego kierunku studiów.
2.
Warunki uruchomienia przez szkołę wyższą punktów konsultacyjnych oraz zasady ich organizacji określą ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.
§  2.
1.
Wydatki osobowe związane z prowadzeniem przez szkoły wyższe zajęć dydaktycznych w punktach konsultacyjnych pokrywane są wyłącznie przez te szkoły z własnych kredytów.
2.
Minister Finansów zapewni w budżecie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Oświaty na 1964 r. środki finansowe z rezerwy budżetowej na płace, ubezpieczenia, nagrody i koszty podróży personelu dydaktycznego realizującego zadania punktów konsultacyjnych.
§  3.
1.
Zakłady pracy, przy których organizowane są przez szkoły wyższe punkty konsultacyjne, ponoszą ze środków własnych na rzecz tych punktów świadczenia związane z:
1)
zapewnieniem niezbędnego pomieszczenia i wyposażenia (stoły, pulpity, tablice, krzesła, ławki itp.),
2)
utrzymaniem porządku i czystości, oświetleniem, ogrzewaniem itp.,
3)
organizacją biblioteki wraz z fachową obsługą,
4)
wynagrodzeniem kierownika administracyjnego punktu konsultacyjnego.
2.
Jeżeli w punkcie konsultacyjnym mają być zgodnie z programem ustalonym przez szkołę wyższą prowadzone również zajęcia o charakterze eksperymentalnym, zakład pracy zapewnia odpowiednio wyposażone laboratoria, warsztaty, pracownie lub inne niezbędne pomoce naukowe, określone przez szkołę wyższą.
3.
Zakład pracy obowiązany jest w razie potrzeby zapewnić na zasadach odpłatności pracownikom szkoły wyższej dojeżdżającym na zajęcia w punkcie konsultacyjnym odpowiednie pomieszczenia noclegowe (miejsce w hotelu lub pokój gościnny).
4.
Zakład pracy obowiązany jest wyznaczyć spośród własnych pracowników kierownika administracyjnego punktu, który odpowiedzialny będzie za całość i przydatność inwentarza punktu konsultacyjnego oraz zapewnienie warunków niezbędnych do prawidłowego przebiegu zajęć, objętych planem działalności punktu konsultacyjnego.
5.
Zakład pracy obowiązany jest w razie braku odpowiednich połączeń komunikacyjnych zapewnić pracownikom szkoły wyższej dojazd do punktu konsultacyjnego i powrót do szkoły środkiem lokomocji zakładu.
6.
Szczegółowe określenie obowiązków i zakresu świadczeń zakładu pracy dotyczących punktu konsultacyjnego powinno być określone zgodnie z zasadami niniejszego zarządzenia w umowie, zawartej przez szkołę wyższą z zainteresowanym zakładem pracy.
7.
Poza świadczeniami wymienionymi w ust. 1-5 zakłady pracy nie mogą ponosić żadnych innych dopłat.
§  4.
Zakłady pracy, których pracownicy korzystają z zajęć w punktach konsultacyjnych organizowanych przez inne zakłady pracy, pokrywają na warunkach wzajemnego porozumienia część świadczeń związanych z utrzymaniem tego punktu.
§  5. 1
(uchylony).
§  6.
W odniesieniu do punktów konsultacyjnych uruchomionych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia zakres dotychczasowych świadczeń zakładów pracy na rzecz punktów konsultacyjnych może być utrzymany najpóźniej do dnia rozpoczęcia roku szkolnego 1964/1965.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 uchylony przez § 23 ust. 1 pkt 11 uchwały nr 64 z dnia 23 marca 1973 r. w sprawie zasad kierowania pracowników uspołecznionych zakładów pracy do szkół dla pracujących i na studia dla pracujących w szkołach wyższych oraz ulgi i świadczenia przysługujące tym pracownikom od zakładów pracy (M.P.73.18.111) z dniem 1 września 1973 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024