Agrominimum.

UCHWAŁA Nr 347
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 października 1963 r.
w sprawie agrominimum.

W celu szybszego podniesienia kultury rolnej i wykorzystania rezerw produkcyjnych w indywidualnej gospodarce rolnej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zaleca się wprowadzanie we wszystkich indywidualnych gospodarstwach rolnych określonych zabiegów agrotechnicznych i zootechnicznych, zwanych dalej "agrominimum".
2.
Agrominimum może być określone dla całej gromady bądź też odrębnie dla poszczególnych wsi, przy czym w pierwszej kolejności należy obejmować nim te wsie, które wskutek niestosowania podstawowych zabiegów agrotechnicznych uzyskują niższe plony od przeciętnych.
§  2.
1.
Podstawowe zadania, które wchodzą w skład agrominimum, są następujące:
1)
uprawianie całego posiadanego lub użytkowanego areału ziemi, nadającego się do produkcji rolnej,
2)
dokonywanie wymiany ziarna siewnego zbóż i sadzeniaków ziemniaka w rotacji ustalonej gromadzkim planem nasiennym,
3)
wykonywanie podorywek po sprzęcie zbóż oraz orek przedzimowych,
4)
wapnowanie pól,
5)
stosowanie mechanicznego siewu zbóż,
6)
prawidłowe stosowanie nawozów mineralnych i staranne przechowywanie oraz wykorzystywanie obornika, a także produkcja kompostów,
7)
stosowanie racjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych na łąkach i pastwiskach oraz dokonywanie zbioru traw we właściwych dla danego rejonu terminach,
8)
utrzymywanie zwierząt i pomieszczeń, w których są one przetrzymywane, w należytych warunkach higienicznych.
2.
Wykaz zadań wymienionych w ust. 1 może być zmieniany w zależności od warunków terenowych i poziomu kultury rolnej na wsi.
3.
Niezależnie od zadań wchodzących w skład agrominimum pozostają w mocy ustawowe obowiązki, które ciążą na indywidualnych gospodarstwach rolnych w zakresie zwalczania chwastów, chorób i szkodników roślin oraz w zakresie utrzymywania w należytym stanie urządzeń wodno-melioracyjnych.
§  3.
1.
Agrominimum dla całej gromady bądź też odrębne dla poszczególnych wsi uchwala gromadzka rada narodowa na wniosek komisji rolnictwa i zaopatrzenia ludności, uzgodniony z agronomem gromadzkim oraz zarządami kółek rolniczych.
2.
Zadania agrominimum powinny być podane do wiadomości przez przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej lub sołtysa wszystkim rolnikom na zebraniu wiejskim lub na zebraniu kółka rolniczego w obecności agronoma gromadzkiego.
3.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej powinno dążyć do spowodowania zobowiązania się rolników w gromadzie bądź wsi do wprowadzenia w swoich gospodarstwach agrominimum. Zobowiązanie powyższe może nastąpić w formie podpisania przez rolnika odpowiedniej listy pod wspólną deklaracją.
4.
Kontrolę przebiegu i wyniki realizacji agrominimum w każdym gospodarstwie przeprowadzają komisje rolnictwa i zaopatrzenia ludności oraz wyznaczone przez prezydium gromadzkiej rady narodowej zarządy kółek rolniczych lub społeczne 3-osobowe zespoły pod nadzorem agronoma gromadzkiego.
5.
Ocena zespołu dotycząca wywiązywania się poszczególnych rolników z zadań agrominimum powinna być przekazywana do biura gromadzkiej rady narodowej w celu ewentualnego wykorzystania w sprawach wymienionych w § 4.
§  4.
1.
Ministrowie Rolnictwa, Finansów oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu wydadzą odpowiednie zarządzenia przewidujące, iż wsie, które w pełni wykonują zadania agrominimum, mają pierwszeństwo do:
1)
uwzględnienia ich przy zawieraniu umów kontraktacyjnych,
2)
otrzymywania kredytów na założenie potrzebnych w gromadzie punktów kopulacyjnych i gniazd reprodukcyjnych,
3)
otrzymania przydziałów materiałów budowlanych itp. środków produkcyjnych,
4)
otrzymywania pomocy maszynowej i środków transportowych ze strony państwowych ośrodków maszynowych i kółek rolniczych,
5)
otrzymywania kredytów na intensyfikację produkcji rolniczej.
2.
Gromady i wsie, które w wyniku wykonania zadań agrominimum w sposób wyraźny podniosą przeciętne wyniki produkcji rolniczej, zostaną w pierwszej kolejności włączone do planów inwestycyjnych w zakresie melioracji, elektryfikacji i zaopatrzenia w wodę.
§  5.
1.
Prezydia powiatowych rad narodowych udzielą prezydiom gromadzkich rad narodowych oraz agronomom gromadzkim wszelkiej pomocy przy wprowadzaniu i wykonywaniu agrominimum, a w szczególności w:
1)
typowaniu gromad i wsi, w których w pierwszej kolejności należy wprowadzić agrominimum,
2)
konkretyzowaniu zadań wchodzących w skład agrominimum,
3)
stosowaniu metod i środków akcji propagandowej w celu upowszechnienia i masowego wprowadzenia agrominimum,
4)
przeprowadzaniu kontroli wykonywania i dokonywania oceny wyników realizacji agrominimum,
5)
załatwianiu spraw wymienionych w § 4,
6)
zapewnieniu środków finansowych i materiałowych na cele związane z wykonaniem agrominimum.
2.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych powinny spowodować dokonanie raz w roku na sesjach swych rad narodowych oceny realizacji zadań agrominimum w poszczególnych powiatach i gromadach oraz działalności w tym zakresie prezydiów gromadzkich rad narodowych, komisji rolnictwa i zaopatrzenia ludności gromadzkich rad narodowych, agronomów gromadzkich i kółek rolniczych.
3.
Prezydia powiatowych rad narodowych powinny przewidzieć wyróżnienie w postaci nagród w naturze (ziarno siewne, zwierzęta hodowlane, narzędzia rolnicze) oraz w postaci dyplomów i odznak dla kółek rolniczych i tych rolników, którzy po zastosowaniu agrominimum wyraźnie podnieśli poziom produkcyjny swych gospodarstw.
4.
Nazwiska nagrodzonych i ich wyniki produkcyjne oraz nazwiska tych wszystkich rolników, którzy wykonali agrominimum w całości, powinny być podawane do wiadomości całej gromady bądź wsi.
§  6.
1.
W celu rozwinięcia akcji upowszechniania agrominimum agronomowie gromadzcy powinni omawiać zagadnienia związane z agrominimum na zebraniach gromadzkich, posiedzeniach kółek rolniczych, spotkaniach wiejskich oraz w toku szkolenia zimowego rolników. Kółka rolnicze powinny dążyć do zapewnienia należytej frekwencji na zebraniach szkoleniowych.
2.
Szczegółowe zadania agronomów gromadzkich oraz zasady współdziałania w zakresie agrominimum z kółkami rolniczymi określi instrukcja Centralnego Związku Kółek Rolniczych, wydana w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024