Uzgadnianie założeń, lokalizacja i projekty wstępnych inwestycji, obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 1 sierpnia 1963 r.
w sprawie uzgadniania założeń, lokalizacji i projektów wstępnych inwestycji, obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej.

Na podstawie art. 65 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158).
§  2.
1.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne inwestycji, obejmujących obiekty budowlane określone w art. 64, z wyjątkiem:
1)
założeń inwestycji, obejmujących obiekty budowlane określone w art. 64 ust. 2,
2)
projektów wstępnych, na których podstawie będą wydawane pozwolenia wodnoprawne,
3)
projektów wstępnych zatwierdzanych przez organy administracji wodnej zgodnie z przepisami prawa budowlanego

- wymagają przed ich zatwierdzeniem uzgodnienia przez inwestora z właściwym organem administracji wodnej.

2.
Oprócz założeń i projektów wstępnych wymienionych w ust. 1 pkt 1-3 nie wymagają uzgodnienia założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne dotyczące:
1)
budowy prowizorycznych oczyszczalni dla ścieków bytowo-gospodarczych w ilości do 50 m3 na dobę, przeznaczonych co najwyżej do 5-letniego użytkowania, z wyjątkiem obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie stref ochrony sanitarnej ujęć wodnych i źródeł oraz z wyjątkiem obiektów położonych na terenie miast i uzdrowisk,
2)
wykonywania robót budowlanych w istniejących obiektach budowlanych gospodarki wodnej piętrzących wodę w ciekach lub jeziorach, jeżeli wykonanie tych robót nie spowoduje zmiany w dotychczasowym sposobie użytkowania oraz zmiany charakteru i przeznaczenia tych urządzeń,
3)
budowy obiektów inżynierskich wykonywanych przez podległe Centralnemu Urzędowi Gospodarki Wodnej rejony dróg wodnych dla stabilizacji dna i brzegów rzek i potoków w ramach interwencyjnej fragmentarycznej zabudowy cieków na odcinkach nie przekraczających 2 km długości, z wyjątkiem budowy stałych obiektów inżynierskich na istniejących lub projektowanych drogach wodnych w obrębie miast i osiedli,
4)
wykonywania melioracji półpodstawowych i melioracji szczegółowych.
§  3.
1.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne inwestycji obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej (art. 64 ust. 1):
1)
mających wpływ na gospodarkę wodną na terenach przekraczających obszar województwa lub miasta wyłączonego z województwa,
2)
służących do poboru wód powierzchniowych w ilości przekraczającej 15 milionów m3 na rok lub w ilości mniejszej lecz przekraczającej 20% średniego rocznego przepływu danego cieku,
3)
służących do poboru wód podziemnych w ilości przekraczającej 5 milionów m3 na rok,
4)
służących do zrzutu ścieków w ilości przekraczającej 10 milionów m3 na rok,
5)
zatwierdzanych przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów lub przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów

- wymagają uzgodnienia z Centralnym Urzędem Gospodarki Wodnej.

Uzgodnienie tych założeń, lokalizacji i projektów wstępnych następuje po uprzednim ich zaopiniowaniu przez wydziały gospodarki wodnej prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).

2.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne inwestycji obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej nie określone w ust. 1 oraz lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne innych obiektów budowlanych (art. 64 ust. 2) wymagają uzgodnienia z terenowymi organami administracji wodnej, które - zgodnie z przepisami prawa wodnego - są właściwe do wydawania pozwoleń wodnoprawnych na wykonanie tych obiektów.
§  4.
1.
Uzgodnienie założeń, lokalizacji szczegółowej i projektów wstępnych inwestycji obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej określone w art. 64 ust. 1 polega na ocenie:
1)
w stadium założeń:
a)
zgodności danego zamierzenia inwestycyjnego z perspektywicznym planem rozwoju gospodarki narodowej w zakresie gospodarki wodnej lub wytycznymi do tego planu,
b)
możliwości realizacji na tle kompleksowo ujętego regionalnego bilansu wodnego określonej zlewni hydrograficznej lub jednolitego obszaru gospodarczego przy równoczesnym zapewnieniu prawidłowej gospodarki wodnej na rozpatrywanym obszarze,
c)
lokalizacji szczegółowej i wielkości inwestycji w części dotyczącej gospodarki wodnej oraz terminu realizacji inwestycji,
2)
w stadium projektu wstępnego - prawidłowości i racjonalności przyjętych rozwiązań pod względem potrzeb gospodarki wodnej danego regionu.
2.
Uzgodnienie lokalizacji szczegółowej i projektów wstępnych inwestycji obejmujących obiekty budowlane określone w art. 64 ust. 2 polega na ocenie:
1)
możliwości i zakresu wywierania szkodliwego wpływu na gospodarkę wodną,
2)
prawidłowości przyjętych rozwiązań pod względem potrzeb gospodarki wodnej danego regionu.
§  5.
1.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne inwestycji lub odpowiednie wydzielone części tych projektów, obejmujące obiekty budowlane określone art. 64, powinny być przed ich zatwierdzeniem przedłożone w 2 egzemplarzach właściwemu organowi administracji wodnej.
2.
Uzgodnienie stwierdza się na piśmie; jeden egzemplarz dokumentów określonych w ust. 1 powinien być oznaczony jako część składowa uzgodnienia i zaopatrzony w pieczęć właściwego organu administracji wodnej i podpis jego kierownika.
§  6.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne powinny być uzgodnione:
1)
przez Centralny Urząd Gospodarki Wodnej - w terminie do dwóch miesięcy,
2)
przez terenowe organy administracji wodnej - w terminie do jednego miesiąca; w razie konieczności zasięgnięcia opinii innego organu administracji państwowej termin ten przedłuża się o dwa tygodnie.
§  7.
Organy administracji wodnej prowadzą rejestr wydanych uzgodnień; w rejestrze nie mogą być umieszczane dane stanowiące tajemnicę państwową lub służbową.
§  8.
Uzgadnianie założeń, lokalizacji szczegółowej i projektów wstępnych inwestycji służących celom ściśle wojskowym regulują odrębne przepisy.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024