Całkowite lub częściowe zwolnienie nabycia niektórych praw majątkowych od podatku od nabycia praw majątkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 lipca 1963 r.
w sprawie całkowitego lub częściowego zwolnienia nabycia niektórych praw majątkowych od podatku od nabycia praw majątkowych.

Na podstawie art. 20 dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o podatku od nabycia praw majątkowych (Dz. U. z 1951 r. Nr 9, poz. 74) oraz art. 3, 26 i 35 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zwalnia się od podatku od nabycia praw majątkowych nabycie gospodarstw rolnych lub ich części, położonych na obszarze gromad lub osiedli:
1)
w drodze spadku, jeżeli wszystkie grunty spadkodawcy odziedziczył bądź w wyniku działu spadku otrzymał jeden spadkobierca będący rolnikiem;
2)
w drodze spadku, otwartego po wejściu w życie ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 28, poz. 168), jeżeli grunty spadkodawcy dziedziczy więcej niż jeden spadkobierca, ale dział spadku dokonany został zgodnie z przepisami tej ustawy w ciągu dwóch lat od dnia otwarcia spadku;
3)
w drodze darowizny lub umowy o dożywocie, jeżeli nabywcą jest osoba, która w chwili nabycia byłaby uprawniona do dziedziczenia po zbywcy na podstawie ustawy powołanej w pkt 2 i albo wszystkie grunty zbywcy przechodzą na jednego nabywcę, albo w wyniku zbycia nastąpił podział gospodarstwa zgodny z przepisami tej ustawy; okoliczność, że dana osoba byłaby uprawniona do dziedziczenia po zbywcy, stwierdza dla celów podatkowych właściwy organ finansowy;
4)
w drodze zamiany gruntów między rolnikami, jeżeli różnica wartości zamienionych gruntów nie przekracza 20% wartości tańszego gruntu; jeśli różnica wartości przekracza tę granicę, opodatkowuje się całą nadwyżkę wartości;
5)
gdy nabywcą jest Państwo, a nabycie nastąpiło po cenach wywłaszczeniowych.
2.
Jeżeli nabywcą gospodarstwa rolnego z umowy o dożywocie jest osoba, która w chwili nabycia nie byłaby uprawniona do dziedziczenia po zbywcy na podstawie ustawy wymienionej w ust. 1 pkt 2, nabycie takie zwalnia się od opodatkowania do wysokości wartości świadczeń wzajemnych; nadwyżka wartości gospodarstwa ponad wartość świadczeń wzajemnych, jako nabycie nieodpłatne, podlega opodatkowaniu według stawek podatkowych, przewidzianych w art. 16 dekretu o podatku od nabycia praw majątkowych, jednak nie wyższych niż dla osób zaliczonych do III klasy podatkowej.
3.
Przy nabyciu własności gospodarstwa rolnego przez zasiedzenie stosuje się stawki podatkowe przewidziane dla osób zaliczonych w art. 16 dekretu o podatku od nabycia praw majątkowych do III klasy podatkowej.
§  2.
1.
Przy nabyciu gospodarstwa rolnego w drodze kupna obniża się stopę procentową podatku na 3%, jeżeli nabywcą jest jedna osoba lub małżonkowie, a przedmiotem nabycia są wszystkie grunty, które w chwili nabycia były objęte wspólną gospodarką w rozumieniu przepisów o podatku gruntowym bez względu na to, czy stanowiły własność jednej czy więcej osób.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się także wtedy, gdy jest kilku nabywców, lecz podział gospodarstwa następuje zgodnie z przepisami ustawy powołanej w § 1 ust. 1 pkt 2 i jednocześnie gospodarstwo zbywcy ulega likwidacji w rozumieniu tej ustawy.
§  3.
Jeżeli nieodpłatne nabycie gospodarstwa rolnego lub jego części jest wolne od podatku od nabycia praw majątkowych, a przedmiotem nieodpłatnego nabycia jest również inny majątek niż gospodarstwo rolne, nabycie tego innego majątku opodatkowuje się przy zastosowaniu stopy procentowej z art. 16 dekretu o podatku od nabycia praw majątkowych właściwej dla wartości całego przedmiotu nabycia.
§  4.
Przy nieodpłatnym nabyciu praw majątkowych przez przysposobionego, pasierba, zięcia lub synową zbywcy stosuje się stawki podatkowe przewidziane dla osób, zaliczonych w art. 16 dekretu o podatku od nabycia praw majątkowych do I klasy podatkowej.
§  5.
W przypadku kilku kolejnych przejść praw majątkowych w drodze spadku, nie poddanych opodatkowaniu, opodatkowaniu podlega tylko ostatnie nabycie. Przepis niniejszy ma zastosowanie, gdy pisma stwierdzające nabycie zostaną złożone właściwemu organowi finansowemu najpóźniej do dnia 31 grudnia 1965 r.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że:
1)
przepis § 1 ust. 1 pkt 1 ma zastosowanie również w przypadkach, gdy obowiązek podatkowy powstał przed wejściem w życie zarządzenia, ale nie dokonano jeszcze wymiaru podatku; jeżeli podatek już wymierzono, nie uiszczone kwoty podatku – na wniosek podatnika – umarza się;
2)
przepis § 1 ust. 1 pkt 2 ma zastosowanie także do nabycia praw majątkowych przed wejściem w życie ustawy powołanej w § 1 ust. 1 pkt 2, jeżeli podatku jeszcze nie wymierzono, a dział spadku zostanie dokonany zgodnie z art. 2 tej ustawy w ciągu dwóch lat od wejścia jej w życie; jeżeli zaś podatek został już wymierzony, nie uiszczoną kwotę podatku – na wniosek podatnika – umarza się; gdyby w powyższym okresie miało nastąpić przedawnienie prawa do dokonania wymiaru, wówczas należy wymiaru dokonać, a pobór podatku odroczyć do upływu tego okresu;
3)
przepis § 1 ust. 3 ma zastosowanie w przypadkach, gdy wniosek o stwierdzenie nabycia własności gruntów przez zasiedzenie złożony został do sądu po dniu 31 grudnia 1963 r.;
4)
przepis § 4 ma zastosowanie także do nabycia praw majątkowych przed wejściem w życie zarządzenia, jeżeli nie dokonano jeszcze wymiaru podatku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024