Zasady i warunki rejestracji zakładów wyrobu, naprawy i sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych i sposób wykonywania nad nimi nadzoru przez urzędy probiercze.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU MIAR
z dnia 1 marca 1963 r.
w sprawie zasad i warunków rejestracji zakładów wyrobu naprawy i sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych i sposobu wykonywania nad nimi nadzoru przez urzędy probiercze.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1962 r. - Prawo probiercze (Dz. U. Nr 39, poz. 173) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w zarządzeniu artykuły ustawy bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 czerwca 1962 r. - Prawo probiercze (Dz. U. Nr 39, poz. 173).
2.
Przez użyte w zarządzeniu określenie:
1)
"wyroby z metali szlachetnych" - rozumie się wszelkie wyroby z metali szlachetnych oraz materiały (półfabrykaty) dentystyczne wykonane ze stopów o zawartości metali szlachetnych o ustalonej próbie zgodnie z przepisami Prawa probierczego,
2)
"przedmioty z metali szlachetnych" - rozumie się przedmioty określone w art. 7 ustawy,
3)
"wyroby z metali nieszlachetnych" - rozumie się wyroby posiadające powłokę z metali szlachetnych lub wyroby z wyglądu przypominające wyroby z metali szlachetnych,
4)
"zakłady wyrobu, naprawy lub sprzedaży" - rozumie się jednostki gospodarki uspołecznionej oraz jednostki gospodarki nie uspołecznionej zajmujące się wyrobem, przerobem, naprawą, sprzedażą lub skupem wyrobów i przedmiotów z metali szlachetnych.
§  2.
1.
Zakłady wyrobu, naprawy lub sprzedaży podlegają obowiązkowi rejestracji w urzędzie probierczym właściwym ze względu na siedzibę zakładu.
2.
W przedsiębiorstwach prowadzących kilka zakładów obowiązkowi rejestracji podlega każdy zakład.
3.
Obowiązkowi rejestracji nie podlegają:
1)
osoby i jednostki organizacyjne prowadzące działalność w zakresie protetyki stomatologicznej, ortodoncji lub ortopedii szczękowej, jeżeli zużywają nie więcej niż 50 gramów metali szlachetnych rocznie,
2)
zakłady grawerskie i zegarmistrzowskie, jeżeli nie zajmują się przerobem lub sprzedażą wyrobów z metali szlachetnych.
§  3.
1.
Zakłady wytwarzające oraz zajmujące się przerobem wyrobów i przedmiotów z metali szlachetnych obowiązane są posiadać własne znaki, zwane dalej "znakami wytwórcy".
2.
Znak wytwórcy powinien zawierać pełną nazwę zakładu lub jej skrót albo inne oznaczenie odróżniające go od cech probierczych i od znaków wytwórcy innych zakładów.
3.
Zakład obowiązany jest zgłosić znak wytwórcy do rejestracji we właściwym urzędzie probierczym i przedstawić go urzędowi probierczemu w celu sporządzenia wzoru odbitki znaku wytwórcy. Urząd probierczy odmówi rejestracji, jeżeli znak wytwórcy nie spełnia warunków określonych w ust. 2.
4.
Zakłady wymienione w ust. 1 obowiązane są oznaczać znakiem wytwórcy każdy nowo wytworzony lub przerobiony w zakładzie wyrób lub przedmiot z metali szlachetnych.
§  4.
1.
Zakłady podlegające obowiązkowi rejestracji obowiązane są złożyć we właściwym urzędzie probierczym wniosek o rejestrację.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwę i adres zakładu oraz siedzibę przedsiębiorstwa,
2)
dokładne określenie działalności w zakresie dotyczącym metali szlachetnych,
3)
imię i nazwisko kierownika zakładu,
4)
imię i nazwisko pracownika odpowiedzialnego za kontrolę techniczną wyrobów lub przedmiotów z metali szlachetnych oraz dane stwierdzające jego kwalifikacje zawodowe,
5)
imię i nazwisko rzeczoznawcy odpowiedzialnego za ocenę jakości wyrobów i przedmiotów z metali szlachetnych.
3.
Na podstawie wniosku urząd probierczy wydaje decyzję w sprawie rejestracji zakładu.
4.
Zarejestrowanie zakładu w urządzić probierczym nie zwalnia zgłaszającego od obowiązku uzyskania zezwolenia na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§  5.
1.
Likwidacja zakładu wyrobu, naprawy lub sprzedaży, jak również zmiany danych zawartych we wniosku o rejestrację powinny być zgłoszone w terminie do dnia 14 od dnia likwidacji lub powstania zmian właściwemu urzędowi probierczemu, który dokona odpowiednich zmian w rejestrze.
2.
W razie likwidacji zakładu lub zaprzestania w nim wytwarzania lub przerobu wyrobów i przedmiotów z metali szlachetnych zakład obowiązany jest przedstawić znak wytwórcy we właściwym urzędzie probierczym w celu skasowania znaku.
§  6.
Zakłady zajmujące się sprzedażą obowiązane są wydać nabywcy wyrobu z metali szlachetnych rachunek, w którym powinny być wyszczególnione:
1)
nazwa zakładu,
2)
określenie sprzedanego wyrobu lub przedmiotu,
3)
masa wyrobu lub przedmiotu oraz jego próba,
4)
znak wytwórcy umieszczony na wyrobie; w razie braku znaku wytwórcy należy to zaznaczyć na rachunku.
§  7.
Zakład wyrobu, naprawy i sprzedaży, podlegający obowiązkowi rejestracji (§ 2), obowiązany jest wywiesić w swoim lokalu w widocznym miejscu dla stron:
1)
dowód rejestracji,
2)
wzory obowiązujących cech probierczych.
§  8.
1.
Organy administracji probierczej uprawnione są do przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów prawa probierczego przez zakłady wyrobu, naprawy lub sprzedaży.
2.
Organy administracji probierczej uprawnione są do:
1)
wstępu na teren zakładów,
2)
wglądu do rejestrów,
3)
pobierania próbek niezbędnych do przeprowadzenia badań kontrolnych,
4)
sprawdzania receptur, stosowanych przy sporządzaniu stopów metali szlachetnych,
5)
zabezpieczania zakwestionowanych wyrobów i przedmiotów z metali szlachetnych, wyrobów z metali nieszlachetnych określonych w art. 17 ustawy, znaków wytwórcy lub innych przedmiotów używanych do oznaczania wyrobów,
6)
sprawdzenia stosowania właściwych narzędzi pomiarowych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
3.
Zabezpieczenie wyrobów lub przedmiotów, o których mowa w ust. 2 pkt 5, następuje w trybie określonym obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
4.
Organy administracji probierczej dokonują kontroli na podstawie upoważnienia dyrektora właściwego urzędu probierczego lub Prezesa Głównego Urzędu Miar, które obowiązane są okazać łącznie z legitymacją służbową kierownikowi kontrolowanego zakładu.
5.
Przy wstępie na teren zakładów organy kontrolne obowiązane są przestrzegać przepisów normujących wstęp do tych zakładów.
§  9.
1.
Zakład obowiązany jest umożliwić organowi kontrolnemu przeprowadzenie kontroli i udzielać mu potrzebnej pomocy w tym zakresie.
2.
Z czynności kontrolnych spisuje się protokół, który podpisują organ przeprowadzający kontrolę oraz kierownik kontrolowanego zakładu. Odpis protokołu doręcza się za pokwitowaniem kierownikowi kontrolowanego zakładu.
3.
Kierownik zakładu może wnieść do protokołu swoje uwagi.
4.
Niezależnie od uwag wniesionych do protokołu kierownik kontrolowanego zakładu może wnieść uwagi w odrębnym piśmie skierowanym do właściwego urzędu probierczego w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu protokołu.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024