Współdziałanie straży pożarnych i sprawowanie nad nimi kierownictwa w czasie akcji ratowniczej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 22 lutego 1963 r.
w sprawie współdziałania straży pożarnych i sprawowania nad nimi kierownictwa w czasie akcji ratowniczej.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
Straże pożarne obowiązane są współdziałać w akcjach ratowniczych prowadzonych na własnym obszarze działania, na obszarze pomocy wzajemnej i poza tymi obszarami według zasad określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
W celu zapewnienia prawidłowych warunków do koordynacji współdziałania i wykonywania zadań operacyjnych jednostek straży pożarnych właściwi komendanci straży pożarnych organizują punkty alarmowo-dyspozycyjne:
1)
powiatowy (miejski w mieście stanowiącym powiat) – w powiatowej (miejskiej) komendzie straży pożarnych,
2)
wojewódzki (miasta wyłączonego z województwa) – w wojewódzkiej (równorzędnej) komendzie straży pożarnych,
3)
centralny – w Komendzie Głównej Straży Pożarnych.
2.
W mieście stanowiącym powiat i będącym siedzibą prezydium powiatowej rady narodowej należy organizować w miejskiej komendzie straży pożarnych wspólny punkt, alarmowo-dyspozycyjny dla miasta i powiatu.
3.
W zależności od warunków lokalnych, za zgodą Komendanta Głównego Straży Pożarnych, może być organizowany wspólny punkt alarmowo-dyspozycyjny dla województwa (powiatu i miasta lub dla kilku miast).
4.
Organizacje, wyposażenie i zasady działania punktów alarmowo-dyspozycyjnych ustala Komendant Główny Straży Pożarnych.
§  3.
Współdziałanie straży pożarnych polega na:
1)
obowiązku codziennego zgłaszania przez zawodowe straże pożarne do właściwego terenowo powiatowego (miejskiego w mieście stanowiącym powiat) punktu alarmowo-dyspozycyjnego aktualnego w danym dniu stanu sił i środków technicznych,
2)
obowiązku natychmiastowego zawiadamiania przez ochotnicze i obowiązkowe straże pożarne właściwego terenowo powiatowego (miejskiego w mieście stanowiącym powiat) punktu alarmowo-dyspozycyjnego o wszelkich zmianach zachodzących w gotowości bojowej straży pożarnej,
3)
wykonywaniu poleceń właściwego terenowo komendanta straży pożarnych i upoważnionego przez niego dyżurnego punktu alarmowo-dyspozycyjnego w zakresie związanym z akcją ratowniczą,
4)
postawieniu do dyspozycji dowódcy akcji ratowniczej niezbędnych sił i środków technicznych posiadanych przez straże pożarne,
5)
podporządkowaniu się dowódcy kierującemu akcją ratowniczą we wszelkich sprawach związanych z tą akcją,
6)
udziale w manewrach i ćwiczeniach, których celem jest przygotowanie jednostek do współdziałania w akcjach ratowniczych.
§  4.
1.
Dysponowanie strażami pożarnymi na ich własnym obszarze działania, na obszarze pomocy wzajemnej i poza tymi obszarami odbywa się na podstawie planów obrony (osiedli, obiektów i obszarów leśnych) oraz planów operacyjnych opracowanych według zasad ustalonych przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych.
2.
W razie konieczności użycia straży pożarnych w sytuacjach nie przewidzianych planami operacyjnymi prawo dysponowania strażami pożarnymi posiadają:
1)
powiatowy (miejski) komendant straży pożarnych – w odniesieniu do wszystkich straży pożarnych na terenie powiatu (miasta stanowiącego powiat),
2)
wojewódzki (równorzędny) komendant straży pożarnych – w odniesieniu do wszystkich straży pożarnych na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa),
3)
Komendant Główny Straży Pożarnych – w odniesieniu do wszystkich straży pożarnych na terenie kraju.
3.
Zasady dysponowania strażami pożarnymi zlokalizowanymi w zakładach pracy w razie konieczności skierowania ich poza obszar pomocy wzajemnej powinny być uzgodnione z kierownikami tych zakładów i ujęte jako obowiązujące w planach obrony oraz w planach operacyjnych.
§  5.
1.
Całokształtem akcji ratowniczej kieruje dowódca tej jednostki straży pożarnej, która pierwsza przybyła na teren akcji.
2.
Jeżeli w akcji ratowniczej biorą udział jednostki straży pożarnych typu Kr, Krm, Km, Rm (nie zmotoryzowane), z chwilą przybycia na miejsce akcji jednostki straży pożarnej typu "S" (zmotoryzowanej) kierownictwo akcją przejmuje dowódca tej jednostki.
3.
Jeżeli w akcji ratowniczej biorą udział wyłącznie jednostki ochotniczych (obowiązkowych), straży pożarnych, a naczelnik jednej z nich jest członkiem Korpusu Technicznego Pożarnictwa w stopniu co najmniej podoficera, kierownictwo akcją ratowniczą należy do niego.
4.
Jeżeli w akcji ratowniczej biorą udział jednostki ochotniczych (obowiązkowych) i zawodowych straży pożarnych, kierownictwo akcją należy do najstarszego stopniem dowódcy jednostki zawodowej straży pożarnej.
5.
Kierownictwo akcją ratowniczą obowiązany jest przejąć:
1)
członek Korpusu Technicznego Pożarnictwa delegowany przez powiatowego (miejskiego) komendanta straży pożarnych, jeżeli posiada stopień służbowy wyższy od dowodzącego akcją lub gdy biorą w niej udział tylko ochotnicze (obowiązkowe) straże pożarne,
2)
powiatowy (miejski) komendant straży pożarnych, jeżeli jest obecny na miejscu akcji ratowniczej i posiada wyższy stopień służbowy od dowodzącego akcją lub gdy biorą w niej udział tylko ochotnicze (obowiązkowe) straże pożarne,
3)
oficer Korpusu Technicznego Pożarnictwa delegowany na miejsce akcji ratowniczej przez wojewódzkiego (równorzędnego) komendanta straży pożarnych,
4)
wojewódzki (równorzędny) komendant straży pożarnych, jeżeli obecny jest na miejscu akcji ratowniczej,
5)
oficer Korpusu Technicznego Pożarnictwa, delegowany na miejsce akcji ratowniczej przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych,
6)
Komendant Główny Straży Pożarnych, jeżeli jest obecny na miejscu akcji ratowniczej.
§  6.
Dowodzący akcją ratowniczą jest obowiązany współdziałać podczas tej akcji z:
1)
personelem inżynieryjno-technicznym zakładu pracy – w razie pożaru zakładu,
2)
personelem administracji leśnej – w razie pożaru lasu,
3)
kapitanem portu lub delegowanym przez niego oficerem kapitanatu portu – w razie pożaru w porcie lub na statku znajdującym się w porcie.
§  7.
Kierownictwo akcją ratowniczą w podziemnych zakładach górniczych, obiektach wojskowych oraz w zakładach karnych, jak również zasady współdziałania straży pożarnych zorganizowanych w tych jednostkach regulują osobne przepisy.
§  8.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 2 stycznia 1953 r. w sprawie współdziałania straży pożarnych (Dz. U. Nr 13, poz. 52), utrzymane czasowo w mocy stosownie do art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024