Koordynacja działalności w zakresie zagospodarowania turystycznego kraju.

UCHWAŁA Nr 61
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1963 r.
w sprawie koordynacji działalności w zakresie zagospodarowania turystycznego kraju.

W celu zapewnienia prawidłowego zagospodarowania turystycznego kraju oraz koordynacji działalności w tym zakresie, przewidzianej w art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i turystyki (Dz. U. Nr 10, poz. 65) - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) 1
"urządzeniach turystyczno-wypoczynkowych" bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć obiekty budowlane przystosowane do świadczenia usług noclegowych, a także inne obiekty posiadające urządzenia służące do celów turystycznych i wypoczynkowych,
2)
"prezydiach wojewódzkich rad narodowych" - należy przez to rozumieć także prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
"wojewódzkich komitetach kultury fizycznej i turystyki" - należy przez to rozumieć komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  2.
1.
Zadania w zakresie urządzeń turystyczno-wypoczynkowych, zawarte w projektach wieloletnich planów inwestycyjnych ministerstw i jednostek równorzędnych, objęte planowaniem centralnym podlegają uzgodnieniu z Głównym Komitetem Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Uzgodnienie zadań określonych w ust. 1 następuje po uprzednim ich zaopiniowaniu przez właściwe wojewódzkie komitety kultury fizycznej i turystyki w części dotyczącej poszczególnych województw.
3.
Centralna Rada Związków Zawodowych zatwierdza plany inwestycyjne w zakresie urządzeń wypoczynkowych podległych sobie instytucji, po uprzednim ich zaopiniowaniu przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.
4.
Zadania w zakresie urządzeń turystyczno-wypoczynkowych, zawarte w projektach wieloletnich terenowych planów inwestycyjnych, podlegają uzgodnieniu z właściwymi wojewódzkimi komitetami kultury fizycznej i turystyki.
§  3.
1.
Inwestorzy urządzeń turystyczno-wypoczynkowych przystosowanych do świadczenia usług noclegowych obowiązani są założenia projektowe tych inwestycji uzgadniać z właściwym miejscowo wojewódzkim komitetem kultury fizycznej i turystyki.
2.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może zastrzec przedstawienie sobie do uzgodnienia założeń projektowych inwestycji określonych rodzajów urządzeń turystyczno-wypoczynkowych.
§  4.
1.
Inwestorzy urządzeń turystyczno-wypoczynkowych:
1)
w powiatach posiadających szczególne walory turystyczno-wypoczynkowe,
2)
nad jeziorami i zbiornikami wody o powierzchni ponad 50 ha

- obowiązani są założenia projektowe tych inwestycji uzgadniać z właściwym miejscowo wojewódzkim komitetem kultury fizycznej i turystyki.

2.
Wykaz powiatów, o których mowa w ust. 1 pkt. 1, ustala załącznik do uchwały.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może na wniosek zainteresowanych prezydiów wojewódzkich rad narodowych uzupełnić w drodze zarządzenia wykaz, o którym mowa w ust. 2.
4.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może wydawać wytyczne w sprawie zagospodarowania turystycznego powiatów wymienionych w załączniku do uchwały.
5.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury określić miejscowości spośród objętych uchwałą nr 181 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie programu zagospodarowania turystycznego kraju dla turystyki zagranicznej w latach 1959-1962, w których założenia projektowe inwestycji turystyczno-wypoczynkowych podlegać będą uzgodnieniu z Głównym Komitetem Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  5.
1.
Zgoda właściwego organu państwowego nadzoru budowlanego na zmianę sposobu użytkowania urządzenia turystyczno-wypoczynkowego może być udzielona po uprzednim uzgodnieniu przez użytkownika tej zmiany z właściwym wojewódzkim komitetem kultury fizycznej i turystyki, a w granicach morskiego pasa nadbrzeżnego - również z właściwym urzędem morskim.
2.
Zmiana przeznaczenia urządzenia turystyczno-wypoczynkowego, nie wymagająca zgody właściwego organu państwowego nadzoru budowlanego, może nastąpić po uprzednim uzgodnieniu przez użytkownika tej zmiany z właściwym wojewódzkim komitetem kultury fizycznej i turystyki.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki określi w terminie do dnia 31 marca 1963 r. zasady i tryb rejestracji urządzeń turystyczno-wypoczynkowych.
§  6.
Obowiązek uzgadniania, o którym mowa w §§ 2-5, dotyczy również organizacji spółdzielczych i społecznych, z wyjątkiem budownictwa wypoczynkowego instytucji podległych Centralnej Radzie Związków Zawodowych.
§  7.
1.
Zobowiązuje się właściwe organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych do wyznaczenia i oznakowania w terminie do dnia 30 kwietnia 1964 r. odpowiednich terenów pod obozowiska turystyczne w powiatach wymienionych w załączniku do uchwały.
2.
Wyznaczenie i oznakowanie terenów (ust. 1) na obszarze lasów powinno być dokonywane w porozumieniu z właściwymi okręgowymi zarządami lasów państwowych, na obszarze parków narodowych - z dyrektorami tych parków, w pobliżu wód - z właściwymi rejonami dróg wodnych, a w granicach morskiego pasa nadbrzeżnego - z właściwymi urzędami morskimi.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki określi w terminie do dnia 31 marca 1963 r. w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego warunki, jakim powinny odpowiadać tereny pod obozowiska turystyczne.
4.
Koszty oznakowania terenów pod obozowiska turystyczne będą pokrywane ze środków Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku.
§  8.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może ustalić w porozumieniu z Ministrem Oświaty wykaz miejscowości, w których organizowanie kolonii i obozów dla młodzieży szkolnej wymagać będzie uprzedniej zgody prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  9.
Prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki ustalą w terminie do dnia 15 marca 1963 r. wykaz jednostek osadniczych o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, dla których należy w latach 1963-1965 sporządzić plany zagospodarowania przestrzennego.
§  10.
1.
Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w terminie do dnia 30 czerwca 1963 r.:
1)
wyda wytyczne co do opracowania planów, o których mowa w § 9, uwzględniające w szczególności konieczność zapewnienia odpowiednich terenów dla uspołecznionego budownictwa turystyczno-wypoczynkowego,
2)
określi zasady zagospodarowania terenów pod budownictwo turystyczno-wypoczynkowe.
2.
Prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych zapewnią realizację zadań określonych przez Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w wykonaniu przepisów ust. 1.
§  11.
1.
W sprawach zagospodarowania miejscowości dla potrzeb wypoczynku świątecznego i wypoczynku po pracy Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki działa w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, a wojewódzkie komitety kultury fizycznej i turystyki - z wojewódzkimi komisjami związków zawodowych.
2.
W sprawach zagospodarowania turystycznego miejscowości uzdrowiskowych Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki działa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej, a wojewódzkie komitety kultury fizycznej i turystyki - z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi.
3.
W sprawach zagospodarowania turystycznego terenów zabytkowych Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki działa w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki, a wojewódzkie komitety kultury fizycznej i turystyki - z wojewódzkimi konserwatorami zabytków.
§  12.
Zasady koordynowania działalności resortu obrony narodowej w zakresie budownictwa turystyczno-wypoczynkowego określą Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Minister Obrony Narodowej.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz właściwym ministrom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

WYKAZ POWIATÓW POSIADAJĄCYCH SZCZEGÓLNE WALORY TURYSTYCZNO-WYPOCZYNKOWE

1. Województwo białostockie:
powiat augustowski,
" ełcki,
" suwalski.
2. Województwo bydgoskie:
powiat brodnicki,
" bydgoski,
" chojnicki,
" inowrocławski,
" świecki,
" tucholski.
Toruń p. m.
3. Województwo gdańskie:
powiat elbląski,
Gdańsk p. m.,
" gdański,
Gdynia p. m.,
" kartuski,
" kościerski,
" lęborski,
" nowodworsko-gdański,
" pucki,
Sopot p. m.
4. Województwo katowickie:
powiat bielski,
" cieszyński.
5. Województwo kieleckie:
powiat kielecki.
6. Województwo koszalińskie:
powiat kołobrzeski,
" koszaliński,
" sławieński,
" słupski,
" szczecinecki.
7. Województwo krakowskie:
powiat krakowski,
" limanowski,
" myślenicki,
" nowosądecki,
" nowotarski,
" suski,
Zakopane p. m.,
" żywiecki.
8. Województwo lubelskie:
powiat puławski
Zamość p. m.
9. Województwo olsztyńskie:
powiat giżycki,
" iławski,
" mrągowski,
" ostródzki,
" piski,
" węgorzewski.
10. Województwo opolskie:
powiat nyski.
11. Województwo poznańskie:
powiat poznański.
12. Województwo rzeszowskie:
powiat gorlicki,
" krośnieński,
" leski,
" sanocki,
" ustrzycki.
13. Województwo szczecińskie:
powiat gryficki
" kamieński,
" woliński.
14. Województwo warszawskie:
powiat gostyniński,
" nowodworski,
Otwock p. m.,
Płock p. m.
15. Województwo wrocławskie:
powiat bystrzycki,
" jeleniogórski,
" kamiennogórski,
" kłodzki,
" lwówecki,
" noworudzki,
" trzebnicki,
" wałbrzyski.
16. Województwo zielonogórskie:
powiat świebodziński
" wschowski.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 267 z dnia 30 listopada 1973 r. (M.P.73.55.305) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1974 r.
2 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1965 r. w sprawie uzupełnienia wykazu powiatów posiadających szczególne walory turystyczno-wypoczynkowe (M.P.66.1.13) z dniem 13 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024