Składanie i rozpatrywanie meldunków o niebezpieczeństwie zderzenia w powietrzu statków powietrznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 17 maja 1962 r.
w sprawie składania i rozpatrywania meldunków o niebezpieczeństwie zderzenia w powietrzu statków powietrznych.

Na podstawie art. 8 ust. 2 lit. a) przepisów z dnia 14marca 1928 r. o prawie lotniczym (Dz. U. z 1935 r. Nr 69, poz. 437, z 1945 r. Nr 48, poz. 273 i Nr 50, poz. 282) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pilot, który stwierdził wyminięcie się w locie pilotowanego przez siebie statku powietrznego z drugim statkiem powietrznym w odległości uznanej przez niego za niebezpieczną, obowiązany jest złożyć meldunek o tym z powietrza, a następnie zawiadomić na piśmie właściwy organ służby ruchu lotniczego w terminie możliwie najkrótszym.
2.
Właściwym organem do przyjęcia meldunku z powietrza jest ten organ służby ruchu lotniczego, z którym pilot utrzymuje w danej chwili łączność radiową w czasie lotu.
3.
Właściwym organem służby ruchu lotniczego do przyjęcia meldunku pisemnego po wylądowaniu jest:
1)
na lotniskach komunikacyjnych – dyżurny kierownik ruchu w biurze kierownictwa ruchu lotniska,
2)
na lotniskach niekomunikacyjnych – zawiadowca lotniska.
§  2.
1.
Jeżeli pilot posiada łączność radiową z organom służby ruchu lotniczego, składa meldunek natychmiast po stwierdzeniu faktu wyminięcia się w powietrzu z innym statkiem powietrznym (§ 1 ust. 1) w formie telegramu o następującym układzie:
1)
AIRMISS,
2)
znak rozpoznawczy swego statku powietrznego i pozycja, w której nastąpiło wyminięcie,
3)
czas, w którym nastąpiło wyminięcie (z dokładnością do 1 minuty).
4)
wysokość lotu (z podaniem, czy lot był poziomy, czy też było to wchodzenie lub schodzenie z wysokości),
5)
geograficzny kąt drogi,
6)
warunki pogody,
7)
bliższe szczegóły wyminięcia, jak np.: typ napotkanego statku powietrznego, jego znaki rozpoznawcze, jego kierunek lotu, odległość wyminięcia.
2.
Jeżeli pilot nie może złożyć meldunku, o którym mowa w ust. 1, drogą radiową, obowiązany jest natychmiast po wylądowaniu złożyć ten meldunek osobiście w biurze kierownictwa ruchu danego lotniska.
3.
Pilot obowiązany jest potwierdzić meldunek, o którym mowa w ust. 1 i 2, przez wypełnienie dwóch egzemplarzy formularza według wzoru ustalonego przez Ministra Komunikacji i złożenie ich w biurze kierownictwa ruchu danego lotniska; formularze powinny się znajdować na każdym lotnisku w biurze kierownictwa ruchu danego lotniska.
§  3.
Organy służby ruchu lotniczego (§ 1 ust. 3) obowiązane są przekazywać do Działu Służby Kontroli Ruchu Lotniczego Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych Ministerstwa Komunikacji natychmiast drogą telefoniczną treść meldunku odebranego od pilota, a następnie przesłać drogą pocztową jeden egzemplarz meldunku.
§  4.
1.
Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych Ministerstwa Komunikacji obowiązany jest przystąpić natychmiast do ustalenia bliższych szczegółów wyminięcia, zbadania jego przyczyn oraz przedsięwziąć doraźne środki mające na celu zapobieżenie powtórzeniu się tego rodzaju zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Z przeprowadzonych dochodzeń Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych sporządza protokół, zawierający również wnioski w sprawie kroków zapobiegawczych, który z całością materiałów przesyła do Głównej Komisji Badania Wypadków Lotniczych działającej przy Ministrze Komunikacji w celu przeprowadzenia badań.
2.
Sprawy związane z niebezpieczeństwem zderzenia się statków powietrznych w locie powinny być rozpatrywane przez Komisję w pierwszej kolejności.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024