Ustalanie wynagrodzeń i dokonywanie rozliczeń za prace geologiczne.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 15 grudnia 1961 r.
w sprawie ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za prace geologiczne.

Na podstawie § 1 ust. 6 uchwały nr 502 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje zasady ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za prace geologiczne wykonywane przez jednostki państwowe na podstawie umów zawartych zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1961 r. w sprawie zasad zawierania i wykonywania umów o prace geologiczne (Dz. U. Nr 44, poz. 232), zwanego dalej "rozporządzeniem".
§  2.
1.
Wynagrodzenie wykonawcy ustala się w umowie orientacyjnie na podstawie kosztu prac wynikającego z załączonego do umowy projektu badań geologicznych.
2.
Wysokość wynagrodzenia wykonawcy w fakturze określa się w oparciu o kosztorys wykonawcy na podstawie ilości faktycznie wykonanych prac i według cenników oraz przepisów dotyczących kosztów dodatkowych, a w razie braku cenników według cen ustalonych zgodnie z przepisami wydanymi przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
3.
W odniesieniu do prac typowych i powtarzalnych należy stosować wynagrodzenie w formie ryczałtów umownych ustalonych na podstawie kosztorysów lub wskaźników cen przyjętych dla danych warunków geologicznych.
4.
Przy rozliczeniach częściowych ryczałt umowny może być podzielony według elementów (§ 6).
5.
Poza wynagrodzeniem wynikającym z umowy wykonawca ma prawo do wynagrodzenia z tytułu prac dodatkowych zleconych przez zamawiającego oraz kosztów dodatkowych, które nie zostały uwzględnione w umowie, a powstały po uzgodnieniu wynagrodzenia, z przyczyn zależnych od zamawiającego, z wyjątkiem kosztu naprawienia szkód, które zwraca zamawiający w przypadku, gdy powstały one bez winy wykonawcy.
§  3.
Jeżeli przy odbiorze pracy lub elementów tej pracy zostały stwierdzone wady możliwe do usunięcia, z wynagrodzenia wykonawcy potrąca się czasowo 200% wartości prac koniecznych do usunięcia wad albo na żądanie zamawiającego co najmniej 10% wynagrodzenia za kwestionowane prace lub ich elementy. Kwotę potrąconą rozlicza się po usunięciu wad.
§  4.
1.
Odstąpione przez strony urządzenia i materiały oraz świadczone usługi w związku z wykonaniem prac geologicznych płatne są według cenników obowiązujących w dacie przekazania materiałów lub świadczenia usług oraz przepisów o ustalaniu cen na artykuły niepełnowartościowe, a w braku cenników:
1)
w zakresie odstąpionych materiałów - według cen obowiązujących dla sprzedaży wyrobów nietypowych,
2)
w zakresie usług - według cen ustalonych zgodnie z przepisami wydanymi przez jednostkę zwierzchnią świadczącego usługi.
2.
Wysokość dodatku do ceny z tytułu kosztów zakupu strony ustalają:
1)
w zakresie kosztów transportu - z uwzględnieniem obowiązujących taryf przewozowych i odległości dowozu do terenu robót,
2)
w zakresie kosztów zaopatrzenia i składowania - z uwzględnieniem stawek obowiązujących według zasad kosztorysowania oraz z uwzględnieniem ewentualnego podziału tych kosztów proporcjonalnie do faktycznego ich poniesienia przez zamawiającego i wykonawcę.
§  5.
1.
Rozliczenia za prace geologiczne należy przeprowadzać systemem faktur częściowych i końcowych.
2.
Odrębnymi fakturami sporządzonymi w trybie przewidzianym dla obrotu towarowego i usług należy przeprowadzać rozliczenia z tytułu:
1)
odstępowanych konstrukcji, materiałów i urządzeń, a także usług świadczonych sobie przez strony;
2)
odszkodowań umownych;
3)
różnic cen materiałów w razie wykonywania prac na rzecz jednostek, które nie posiadają uprawnień do nabywania materiałów budowlanych po cenach zaopatrzeniowych.
3.
Fakturami częściowymi rozlicza się prace w elementach zakończonych i odebranych oraz prace rozliczane na podstawie obmiaru (ust. 4).
4. 1
Element, którego harmonogramowy okres wykonania przekracza 3 miesiące, można rozliczać fakturami częściowymi wystawianymi systemem narastającym na podstawie obmiaru sporządzonego na koniec miesiąca.
5. 2
Prace, których okres wykonania nie przekracza 3 miesięcy, rozlicza się jednorazowo po wykonaniu i odbiorze całości prac.
§  6.
1.
Element stanowi taki zakres prac, których odbiór może być przeprowadzony ilościowo i jakościowo z uwzględnieniem geologicznych i technicznych warunków ich wykonania. Za element w szczególności przyjmuje się:
1)
wykonanie poszczególnych robót pomocniczych (np. pomiarowych, drogowych itp.), niezbędnych do prowadzenia prac geologicznych;
2)
wykonanie poszczególnego wyrobiska (otworu, a w razie zmiany średnicy rur części otworu wiertniczego, wkopu, rowu, szybiku itp.) wraz z pobraniem prób, dokonaniem badań i pomiarów wykonywanych w trakcie głębienia wyrobiska oraz sporządzeniem karty otworu wiertniczego bądź przekroju (profilu);
3)
zbadanie pobranych prób;
4)
wykonanie i opracowanie badań geofizycznych wraz z wykonaniem wyrobisk niezbędnych do przeprowadzenia tych badań;
5)
wykonanie robót likwidacyjno-demontażowych i uporządkowanie miejsca robót;
6)
sporządzenie dokumentacji geologicznej.
2.
Właściwi ministrowie mogą w miarę potrzeby ustalić w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii szczegółowe wykazy elementów prac.
§  7.
1.
W zakresie wierceń dla celów eksploatacyjnych z wartości prac wyliczonej w fakturze końcowej potrąca się 2% kaucję gwarancyjną na zapewnienie pokrycia kosztów usuwania wad ujawnionych w ciągu 1 roku od daty dokonania odbioru prac.
2.
Pokrycie kosztu usunięcia wad, jak i zwrot kaucji gwarancyjnej następuje w trybie i terminach określonych przepisami dotyczącymi zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe.
§  8. 3
1.
Faktury należy sporządzać na podstawie protokołu odbioru prac oraz kosztorysu wykonawczego. Wzory protokołu odbioru prac, kosztorysu wykonawczego i faktury ustala Prezes Centralnego Urzędu Geologii.
2.
Do czasu ustalenia wzorów, o których mowa w ust. 1, należy stosować dotychczas obowiązujące wzory dokumentów rozliczeniowych za prace geologiczne.
§  9.
1.
Przepisy §§ 1-8 stosuje się odpowiednio do ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za prace geologiczne pomiędzy podwykonawcą a generalnym wykonawcą.
2.
Generalny wykonawca powinien w umowie z podwykonawcą stosować zasady rozliczeń ustalone z zamawiającym.
§  10.
1.
Zamawiający opłaca bezpośrednio należność podwykonawcy po zaakceptowaniu przez generalnego wykonawcę protokołu odbioru prac wykonanych przez podwykonawcę, przy czym podwykonawca obowiązany jest dostarczyć generalnemu wykonawcy kopię faktury.
2.
Generalny wykonawca może umówić się z zamawiającym, że będzie włączać należność podwykonawcy do swojej faktury, załączając do faktury polecenie przelewu dotyczące należności podwykonawcy, albo że będzie opłacał fakturę podwykonawcy bezpośrednio ze swoich środków obrotowych.
3.
Wynagrodzenia podwykonawców pomniejsza się o 1% przypadający na rzecz generalnego wykonawcy za koordynację prac, a należność generalnego wykonawcy zwiększa się z potrącenia z należności podwykonawców.
4.
Rozliczenia należności generalnego wykonawcy, o której mowa w ust. 3, dokonuje się:
1)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1 - kwartalnie, odrębnymi fakturami wystawianymi przez generalnego wykonawcę na podstawie faktur podwykonawców za wykonane przez nich prace;
2)
w przypadku, o którym mowa w ust. 2 - pomniejszając wynagrodzenie podwykonawców w ich fakturach o 1% przypadający na rzecz generalnego wykonawcy.
§  11.
Umowy zawarte przed dniem wejścia w życie zarządzenia należy dostosować do przepisów zarządzenia najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia zarządzenia w życie.
§  12.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania do prac wykonywanych przez przedsiębiorstwa hydrologiczno-geologiczne podległe Ministrowi Rolnictwa.
§  13.
W umowach o wykonanie prac geologicznych przez jednostki niepaństwowe należy przewidzieć stosowanie przepisów niniejszego zarządzenia.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 25 stycznia 1963 r. (M.P.63.11.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1963 r.
2 § 5 ust. 5 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 22 marca 1965 r. (M.P.65.17.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1965 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 25 stycznia 1963 r. (M.P.63.11.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024