Zatwierdzenie uproszczonego planu urządzenia gospodarstwa leśnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 31 października 1961 r.
w sprawie zatwierdzenia uproszczonego planu urządzenia gospodarstwa leśnego.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1988 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Uproszczony plan urządzenia gospodarstwa leśnego, zwany dalej "planem", sporządzony na koszt posiadacza lasu, przesyła posiadacz w czterech egzemplarzach do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej z wnioskiem o zatwierdzenie. Plan powinien być podpisany przez posiadacza lasu i wykonawcę planu. Egzemplarze planu przeznacza się:
1)
dla właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej,
2)
dla biura prezydium gromadzkiej rady narodowej,
3)
dla właściwego nadleśnictwa przedsiębiorstwa lasów państwowych,
4)
dla posiadacza lasu.
2.
Plan sporządzony na koszt Państwa wraz z wnioskiem o zatwierdzenie przesyła wykonawca planu w trzech egzemplarzach do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej z przeznaczeniem ich dla organów wymienionych w ust. 1 pkt 1, 2 i 3. Plan, sporządzony dla lasów rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub wspólnot gruntowych, otrzymuje zamiast biura prezydium gromadzkiej rady narodowej zarząd tej spółdzielni lub wspólnoty. Plan sporządzony dla lasów indywidualnej własności, przeznaczony dla biura gromadzkiej rady narodowej, wykorzystują równocześnie dla własnych potrzeb posiadacze tych lasów.
§  2.
1.
Właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej przed wydaniem decyzji w sprawie zatwierdzenia planu przesyła go do właściwego nadleśniczego przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektora parku narodowego) w celu przeprowadzenia na gruncie oględzin, o czym równocześnie zawiadamia właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej. Oględzin dokonuje się w celu stwierdzenia zgodności przedstawionego w planie stanu lasu ze stanem rzeczywistym, prawidłowości obliczenia rozmiaru użytkowania oraz racjonalnego zaprojektowania zabiegów gospodarczych. Osobom biorącym udział w oględzinach należy umożliwić wypowiedzenie się co do dokonanych ustaleń.
2.
O terminie i miejscu oględzin nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) zawiadamia posiadacza lasu, właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej oraz wykonawcę planu.
3.
Z dokonanych oględzin sporządza się protokół, który podpisują osoby biorące udział w oględzinach.
4.
Nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) obowiązany jest w ciągu czterech tygodni, licząc od dnia otrzymania planu, przesłać sprawdzony plan wraz z protokołem i swoją opinią do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a odpisy protokołu i pisemnej opinii do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej.
§  3.
1.
Oględziny, o których mowa w § 2, może przeprowadzić również właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej we własnym zakresie.
2.
O terminie i miejscu oględzin właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej zawiadamia posiadacza lasu, właściwego nadleśniczego przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektora parku narodowego), właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej oraz wykonawcę planu.
3.
Z dokonanych oględzin sporządza się protokół (§ 2 ust. 3), którego odpis otrzymują posiadacz lasu, nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) i właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej.
4.
Nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) przesyła na podstawie protokolarnych oględzin pisemną opinię w sprawie zatwierdzenia planu właściwemu do spraw leśnictwa organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ciągu siedmiu dni, licząc od dnia, w którym podpisano protokół.
§  4.
1.
Na podstawie protokołu dokonanych oględzin i pisemnej opinii nadleśniczego przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektora parku narodowego) właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje decyzję o zatwierdzeniu planu.
2.
Organ określony w ust. 1 może zażądać wprowadzenia do planu zmian i uzupełnień bądź też plan odrzucić w celu sporządzenia nowego planu.
3.
Decyzja powinna być wydana przed upływem dwóch miesięcy, licząc od dnia złożenia planu. Decyzję po jednym egzemplarzu otrzymują posiadacz lasu, nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) i właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej.
4.
Decyzję o zatwierdzeniu planu sporządzonego na koszt Państwa dla lasów indywidualnej własności doręcza się posiadaczom tych lasów przez przesłanie jej do biura prezydium gromadzkiej rady narodowej i publiczne ogłoszenie w sposób odpowiadający miejscowym zwyczajom.
5.
Na wszystkich egzemplarzach zatwierdzonego planu zamieszcza się adnotację o zatwierdzeniu planu, zawierającą datę i znak decyzji, a w razie potrzeby również wprowadzone zmiany i uzupełnienia.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024