Opodatkowanie kółek rolniczych podatkiem obrotowym, podatkiem od operacji nietowarowych i podatkiem dochodowym.

UCHWAŁA Nr 401
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 października 1959 r.
w sprawie opodatkowania kółek rolniczych podatkiem obrotowym, podatkiem od operacji nietowarowych i podatkiem dochodowym.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Obroty i dochody kółek rolniczych, osiągnięte z ich działalności gospodarczej wytwórczej, przetwórczej, handlowej i usługowej, podlegają podatkowi obrotowemu, podatkowi od operacji nietowarowych i podatkowi dochodowemu według przepisów obowiązujących gminne spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", ze zmianami określonymi w §§ 2 i 3.
§  2.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego, podatku od operacji nietowarowych i podatku dochodowego:
1)
działalność kółek rolniczych polegającą na świadczeniu usług o charakterze rolniczym, a w szczególności:
a)
usługi maszynowe, obejmujące w szczególności roboty polowe, wypożyczanie maszyn i narzędzi rolniczych, wypożyczanie maszyn i narzędzi do wyrobu materiałów budowlanych, wypożyczanie maszyn i narzędzi służących do przetwarzania warzyw, owoców, runa leśnego oraz produktów rolnych,
b)
wypożyczanie sprzętu ochrony roślin,
c)
czyszczenie zbóż i nasion oraz zaprawianie zbóż,
d)
obróbka i czyszczenie włókna lnu i konopi,
e)
usługi transportowe, świadczone gospodarstwom rolnym położonym na terenie działalności kółka rolniczego, a polegające na przewozie nawozów, materiałów budowlanych, opału, pasz, zboża, ziemniaków, buraków, nasion i innych produktów rolnych,
f)
suszenie tytoniu, chmielu, owoców, grzybów i runa leśnego,
g)
przechowywanie owoców,
h)
tłoczenie moszczu i pulpy,
i)
gremplowanie,
j)
prowadzenie wylęgarni drobiu,
k)
wydobywanie torfu;
2)
działalność kółek rolniczych polegającą na świadczeniu usług związanych z zaspokajaniem potrzeb gospodarczych rolników, a w szczególności w takich dziedzinach, jak usługi kowalskie, ślusarskie, kołodziejskie, bednarskie, ciesielskie, stolarskie, rymarskie, budowlane, prowadzenie pralni i łaźni oraz wszelkiego rodzaju remontów i napraw związanych z gospodarstwem rolnym;
3)
działalność kółek rolniczych polegającą na organizowaniu zbytu produktów rolnych z gospodarstw położonych na terenie objętym działalnością kółka rolniczego oraz na zaopatrywaniu tych gospodarstw w środki produkcji, a prowadzoną w porozumieniu z organizacjami spółdzielczymi i przedsiębiorstwami państwowymi, zajmującymi się zbytem i zaopatrzeniem na terenie wiejskim;
4)
obroty i dochody osiągnięte ze sprzedaży nie przerobionych sposobem przemysłowym produktów rolnych pochodzących z gospodarstw rolnych prowadzonych bezpośrednio przez kółka rolnicze;
5)
obroty i dochody osiągnięte ze sprzedaży w stanie nie przerobionym nabytych bezpośrednio od producentów-rolników produktów przemysłu ludowego i artystycznego;
6)
obroty i dochody kółek rolniczych osiągnięte z działalności, o której mowa w § 1, nie wyodrębnionej organizacyjnie i księgowo z uwagi na jej małe rozmiary, a wykonywanej na rzecz członków kółka rolniczego.
2.
Ze zwolnienia od podatku korzystać mogą jedynie te usługi, wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2, które są świadczone wyłącznie przy użyciu maszyn, urządzeń, narzędzi, pomieszczeń itp. środków, będących własnością kółka rolniczego lub Związku Kółek Rolniczych i prowadzone na rachunek kółka.
3.
Minister Finansów może udzielać w zakresie opodatkowania kółek rolniczych indywidualnych lub grupowych ulg i zwolnień podatkowych. Powyższe ulgi i zwolnienia podatkowe mogą dotyczyć całości działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu lub tylko jej części.
§  3.
1.
Obroty i dochody kółek rolniczych, osiągnięte z działalności, o której mowa w § 1, nie wyodrębnionej organizacyjnie i księgowo ze względu na jej małe rozmiary, a wykonywanej na rzecz osób nie będących członkami kółka rolniczego, podlegają podatkowi obrotowemu (od operacji nietowarowych) i podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu.
2.
Podatek w formie ryczałtu (ust. 1) oraz wysokość obrotów i dochodów, które mogą korzystać ze zryczałtowanego opodatkowania, określa właściwy miejscowo organ finansowy prezydium powiatowej (miasta wyłączonego z powiatu) rady narodowej w porozumieniu z powiatowym związkiem kółek rolniczych.
3.
Przy ustalaniu wysokości ryczałtu nie bierze się pod uwagę obrotów i dochodów zwolnionych od opodatkowania (§ 2).
4.
Podatek w formie ryczałtu (ust. 1) ustala się na okres roku kalendarzowego.
5.
Ryczałt jest płatny z dołu, do dnia 10 miesiąca następującego po upływie kwartału w wysokości 1/4 ryczałtu rocznego.
6.
Kółko rolnicze obowiązane jest bez wezwania wpłacać ryczałt na rachunek właściwego miejscowo organu finansowego prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  3a. 1
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się również do powiatowych związków kółek rolniczych oraz związków i zrzeszeń branżowych będących członkami Centralnego Związku Kółek Rolniczych.
§  4.
1.
W stosunku do kółek rolniczych traci moc:
1)
uchwała nr 342 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zwolnienia działalności gospodarczej organizacji politycznych, społecznych i zawodowych od podatków obrotowego i dochodowego (Monitor Polski Nr A-43, poz. 547);
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 1954 r. w sprawie częściowego zwolnienia od podatku obrotowego oraz zaniechania ustalania zobowiązań podatkowych w zakresie podatku dochodowego z tytułu niektórych świadczeń organizacji politycznych, społecznych i zawodowych (Monitor Polski z 1955 r. Nr 7, poz. 74);
3)
§§ 10 i 15 uchwały nr 446 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie działalności gospodarczej organizacji społecznych;
4)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lutego 1959 r. w sprawie zwolnień i ulg podatkowych dla kółek rolniczych oraz innych zrzeszeń, prowadzących działalność w zakresie pozyskania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców, oraz dla zespołów maszynowych (Dz. U. Nr 13, poz. 73), w zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą.
2.
Traci moc uchwała nr 443 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym dla kółek rolniczych (Monitor Polski Nr 94, poz. 511).
§  5. 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1959 r.
1 § 3a dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 64 z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.14.75) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 64 z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.14.75) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024