Współpraca resortów przemysłu ciężkiego i gospodarki komunalnej w zakresie spraw dotyczących gazownictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 29 sierpnia 1959 r.
w sprawie współpracy resortów przemysłu ciężkiego i gospodarki komunalnej w zakresie spraw dotyczących gazownictwa.

Na podstawie § 4 uchwały nr 401 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 22 października 1958 r. w sprawie organizacji przemysłu gazowniczego zarządza się, co następuje:
§  1.
Perspektywiczne plany gazyfikacji kraju wymagają uzgodnienia między Ministrami Przemysłu Ciężkiego i Gospodarki Komunalnej.
§  2.
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej oraz Zjednoczenie Przemysłu Gazowniczego będą uzgadniać wzajemnie w trakcie realizacji perspektywicznych i wieloletnich planów gazyfikacji kraju - opracowania i decyzje związane z planem rozbudowy gazownictwa, a w szczególności zamierzenia dotyczące:
1)
budowy, rozbudowy lub likwidacji gazowni,
2)
gazyfikacji miejscowości położonych na trasach istniejących i projektowanych układów sieci gazociągów dalekosiężnych i innych miejscowości, które mają być zgazyfikowane.
§  3.
Zjednoczenie Przemysłu Gazowniczego zobowiązane jest do ścisłej współpracy z Ministerstwem Gospodarki Komunalnej w zakresie spraw dotyczących udzielenia pomocy technicznej i kadrowej miejskim gazowniom i rozdzielniom gazu oraz dotyczących zaopatrzenia ludności wiejskiej w gaz z gazociągów dalekosiężnych. Współpraca, o której mowa, dotyczy w szczególności:
1)
przekazywania informacji o stosowaniu nowych rozwiązań konstrukcyjnych w urządzeniach gazowni produkcyjnych,
2)
przekazywania doświadczeń w stosowaniu nowych metod w zakresie produkcji, oczyszczania i rozprowadzania gazu,
3)
podnoszenia kwalifikacji kadr technicznych gazowni miejskich przez organizowanie praktyk przemysłowych i kursów specjalistycznych,
4)
ujednolicania zasad w zakresie bilansowania i wydawania zapewnień dostaw gazu mocnego do miejskich rozdzielni i przemysłu poprzez rozdzielnie miejskie,
5)
ujednolicania statystyki w zakresie podstawowych wskaźników stosowanych w gazownictwie,
6)
wspólnego występowania w sprawie rozwoju i rodzajów produkcji urządzeń gazowniczych,
7)
wspólnego występowania w sprawie dostaw odpowiednich typów i asortymentów węgla wsadowego,
8)
uwzględniania w planach prac Centralnego Laboratorium Gazownictwa zasadniczych tematów zgłoszonych przez resort gospodarki komunalnej.
§  4.
Udzielanie pomocy kadrowej miejskim gazowniom przez resort przemysłu ciężkiego następować będzie w uzgodnieniu między Ministerstwami Przemysłu Ciężkiego i Gospodarki Komunalnej.
§  5.
W miarę potrzeby właściwe przedsiębiorstwa projektowe resortu przemysłu ciężkiego będą wykonywać na zlecenie inwestora dokumentację projektowo-kosztorysową dla miejskich gazowni, w szczególności dla robót inwestycyjnych dotyczących wprowadzenia nowych metod produkcji gazu w tych gazowniach.
§  6.
1.
Okręgowe zakłady gazownictwa zobowiązane są do uzgadniania z organami administracji do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów miejskich rad narodowych miast, w których zakłady te dostarczają gaz bezpośrednio odbiorcom:
1)
projektów rocznych i wieloletnich założeń inwestycyjnych związanych z zaopatrzeniem ludności w gaz oraz związanych z oświetleniem ulic i placów publicznych,
2)
projektów rocznych planów zbytu gazu z rozbiciem na kwartały oraz projektów wieloletnich planów zbytu dla gospodarstw domowych oraz oświetlenia ulic i placów publicznych.
2.
Przedstawione przez okręgowe zakłady gazownictwa projekty i wnioski, o których mowa w ust. 1, organy administracji przeanalizują i zaopiniują w terminach ustalonych dla resortu przemysłu ciężkiego dla prac nad narodowym planem gospodarczym.
3.
W razie nie uzgodnienia projektów, o których mowa w ust. 1, porozumienie w tych sprawach nastąpi między Ministerstwem Gospodarki Komunalnej a Zjednoczeniem Przemysłu Gazowniczego.
§  7.
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej dostarczy Ministerstwu Przemysłu Ciężkiego lub Zjednoczeniu Przemysłu Gazowniczego dane potrzebne do opracowania projektów planów perspektywicznych i wieloletnich, dotyczące:
1)
zdolności produkcyjnej poszczególnych miejskich gazowni, ich urządzeń produkcyjnych i pomocniczych oraz wskaźników uzysku,
2)
perspektyw rozwojowych miejscowości, w których istnieją gazownie lub które są przewidziane do zgazyfikowania, z określeniem zapotrzebowania na gaz przez te miejscowości.
§  8.
Przedstawiciele obu resortów mają prawo wzajemnego uczestniczenia w ważniejszych konferencjach i naradach zwoływanych dla przedyskutowania zasadniczych zagadnień o tematyce związanej z gazownictwem, będących przedmiotem zainteresowania obu resortów.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministrów Hutnictwa i Gospodarki Komunalnej z dnia 24 października 1955 r. w sprawie uzgadniania z prezydiami rad narodowych planów zaopatrzenia w gaz gospodarstw domowych (Monitor Polski Nr 105, poz. 1415).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024