Poddanie kobiet odbywających studia w akademiach medycznych wojskowemu szkoleniu studentów oraz powoływanie absolwentek tych akademii przeniesionych do rezerwy na przeszkolenie wojskowe.

UCHWAŁA NR 263
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 czerwca 1959 r.
w sprawie poddania kobiet odbywających studia w akademiach medycznych wojskowemu szkoleniu studentów oraz powoływania absolwentek tych akademii przeniesionych do rezerwy na przeszkolenie wojskowe.

Na podstawie art. 108 ust. 1 i 109 ust. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kobiety odbywające studia na wydziałach lekarskich i oddziałach stomatologii akademii medycznych, zwane dalej "studentkami", poddaje się wojskowemu szkoleniu studentów prowadzonemu w tych akademiach pod warunkiem uznania ich za zdolne do służby wojskowej kobiet.
2.
Obowiązek odbywania wojskowego szkolenia studentów określony w ust. 1 powstaje od początku tego roku kalendarzowego, w którym studentki kończą 18 lat życia, i trwa do czasu złożenia przez nie z wynikiem pomyślnym egzaminu końcowego z tego szkolenia.
3.
Wojskowemu szkoleniu studentów nie podlegają kobiety, które w roku przyjęcia na studia w akademii medycznej kończą 25 lat życia.
§  2.
1.
Przeznaczenie studentek do wojskowego szkolenia następuje w drodze rejestracji przeprowadzanej przez powiatowe komisje poborowe, połączonej z przeglądem lekarskim w celu zbadania stanu zdrowia i wydania orzeczenia o zdolności do służby wojskowej kobiet.
2.
Rektorzy akademii medycznych przesyłają corocznie nie później niż w ciągu 7 dni po rozpoczęciu nauki wykazy studentek do właściwego do spraw wewnętrznych organu prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat miejski, a w mieście wyłączonym z województwa - dzielnicowej) rady narodowej właściwej dla siedziby akademii.
3.
Na podstawie wykazów wymienionych w ust. 2 właściwe do spraw wewnętrznych organy prezydiów rad narodowych sporządzają listy studentek podlegających rejestracji.
§  3.
W sprawach sporządzania wykazów i list studentek podlegających rejestracji oraz wzywania ich do stawienia się przed komisją poborową i doręczania wezwań imiennych oraz przeznaczania i powoływania do wojskowego szkolenia stosuje się przepisy dotyczące studentów podlegających wojskowemu szkoleniu.
§  4.
1.
Wojskowe szkolenie studentek powołanych do tego szkolenia obejmuje przedmioty ogólnowojskowe i wojskowo-medyczne prowadzone w ramach studium wojskowego akademii medycznej według programu przewidzianego w przepisach o wojskowym szkoleniu studentów.
2.
W zakresie odbywania wojskowego szkolenia, noszenia umundurowania wojskowego i przestrzegania zasad dyscypliny wojskowej stosuje się do studentek wymienionych w ust. 1 przepisy dotyczące studentów obowiązanych do tego szkolenia.
§  5.
1.
Składanie przez studentki odbywające wojskowe szkolenie egzaminów końcowych z tego szkolenia w ramach studium wojskowego akademii medycznej odbywa się na zasadach określonych w przepisach wydanych przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
W razie niezłożenia przez studentkę egzaminu końcowego z wojskowego szkolenia z wynikiem pomyślnym stosuje się zasady przewidziane w regulaminie studiów w odniesieniu do egzaminów z innych przedmiotów obowiązkowych.
§  6.
1.
Studentki, które ukończyły wojskowe szkolenie w ramach studium wojskowego i złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin końcowy z tego szkolenia, zostają przeniesione do rezerwy oraz otrzymują tytuł podchorążego rezerwy.
2.
Studentki, które w czasie odbywania wojskowego szkolenia zostały orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej uznane za niezdolne do służby wojskowej kobiet, zostają zwolnione z tego szkolenia oraz od obowiązku wojskowego kobiet.
3.
Studentki obowiązane do odbywania wojskowego szkolenia, które przed jego ukończeniem zostały skreślone z listy studentów akademii medycznej, zostają zwolnione z tego szkolenia i przeniesione do rezerwy.
§  7.
1.
Absolwentki akademii medycznych, które ukończyły wojskowe szkolenie studentów i zostały przeniesione do rezerwy (§ 6 ust. 1), będą powoływane na jednorazowe przeszkolenie wojskowe na okres nie przekraczający sześciu tygodni.
2.
Powołanie absolwentek akademii medycznych wymienionych w ust. 1 na przeszkolenie wojskowe nie może nastąpić wcześniej niż po upływie trzech lat od uzyskania przez nie prawa wykonywania zawodu lekarza.
3.
W sprawie powoływania absolwentek wymienionych w ust. 1 na przeszkolenie wojskowe oraz poddawania ich przed powołaniem przeglądowi lekarskiemu stosuje się przepisy dotyczące żołnierzy rezerwy powoływanych na ćwiczenia wojskowe.
§  8.
Wojskowemu szkoleniu studentów określonemu w uchwale podlegają również studentki uznane za zdolne do służby wojskowej kobiet w trybie przewidzianym w § 2, które w dniu wejścia w życie uchwały odbywają wojskowe szkolenie w ramach studium wojskowego akademii medycznych na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  9.
Powołaniu na przeszkolenie wojskowe w myśl § 7 podlegają również absolwentki akademii medycznych, które na podstawie dotychczasowych przepisów odbywały w tych akademiach wojskowe szkolenie studentów i po złożeniu egzaminu z tego szkolenia z wynikiem pomyślnym zostały przeniesione do rezerwy bez mianowania ich na stopień oficerski.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Obrony Narodowej oraz innym zainteresowanym ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.60.294

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Poddanie kobiet odbywających studia w akademiach medycznych wojskowemu szkoleniu studentów oraz powoływanie absolwentek tych akademii przeniesionych do rezerwy na przeszkolenie wojskowe.
Data aktu: 17/06/1959
Data ogłoszenia: 07/07/1959
Data wejścia w życie: 07/07/1959