Wytyczne dotyczące udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

INSTRUKCJA
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, MINISTRA ROLNICTWA ORAZ PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 11 sierpnia 1958 r.
w sprawie wytycznych dotyczących udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

Na podstawie art. 69 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) w celu zapewnienia rolniczym spółdzielniom produkcyjnym należytej opieki i fachowej pomocy przy przygotowaniu i realizacji inwestycji budowlanych ustala się, co następuje:
§  1.
Organy administracji do spraw architektury i budownictwa prezydiów powiatowych rad narodowych obowiązane są - oprócz poradnictwa i instruowania technicznego w zakresie wykonawstwa robót i produkcji materiałów budowlanych z surowców miejscowych określonego w instrukcji Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 17 stycznia 1958 r. w sprawie organizowania porad technicznych dla budownictwa spółdzielczego i indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 10, poz. 65) - udzielać rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - na wniosek tych spółdzielni - porad i pomocy technicznej w zakresie planowania i lokalizacji, przygotowania dokumentacji technicznej, zaopatrzenia w materiały budowlane oraz realizacji inwestycji budowlanych spółdzielni. W szczególności poradnictwo to - w zależności od potrzeb spółdzielni i charakteru inwestycji - obejmuje:
1)
w zakresie planowania i lokalizacji:
a)
badanie stanu technicznego i ocenę przydatności budynków przeznaczonych do odbudowy, przebudowy lub rozbudowy,
b)
pomoc w ustalaniu kosztów planowanej inwestycji,
c)
pomoc w ustalaniu wartości środków własnych spółdzielni, przeznaczonych na realizację planowanych inwestycji (materiały, transport, robocizna),
d)
pomoc w wyborze lokalizacji inwestycji zgodnie z przepisami o lokalizacji inwestycji z dnia 29 lipca 1957 r. (Monitor Polski Nr 67, poz. 408) przez udział w czynnościach lokalizacyjnych odpowiednich fachowców organów architektury i budownictwa prezydium powiatowej lub wojewódzkiej rady narodowej, a w razie ich braku - przez wskazanie spółdzielni innych odpowiednich rzeczoznawców,
e)
pomoc w przygotowaniu wniosku o zatwierdzenie lokalizacji szczegółowej;
2)
w zakresie przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej:
a)
pomoc w określeniu niezbędnego zakresu dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
b)
pomoc w zawarciu - w razie braku odpowiedniego projektu typowego - umowy o wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej przez właściwe biuro projektowe albo przez osobę uprawnioną,
c)
opiniowanie rachunków za wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej;
3)
w zakresie zaopatrzenia materiałowego:
a)
pomoc w ustalaniu zapotrzebowania na materiały budowlane i terminów ich dostaw,
b)
opiniowanie jakości materiałów budowlanych otrzymywanych przez spółdzielnię w przesyłkach wagonowych,
c)
interweniowanie w sprawach złej jakości i nieterminowości dostaw materiałów budowlanych,
d)
przydzielanie spółdzielniom materiałów budowlanych z puli postawionej do dyspozycji przez powiatowy zarząd rolnictwa;
4)
w zakresie wykonania inwestycji:
a)
pomoc w organizowaniu robót systemem gospodarczym i w ustalaniu technicznych warunków umów z wykonawcami,
b)
pomoc w wyborze wykonawcy robót wykonywanych systemem zleceniowym i w zawarciu umowy o wykonanie tych robót,
c)
sprawowanie albo organizowanie technicznego nadzoru inwestorskiego nad robotami spółdzielni,
d)
wskazywanie kandydata na inspektora nadzoru dla robót specjalnych i udzielanie pomocy w zawarciu umowy o nadzór,
e)
pomoc w zatwierdzaniu rozliczeń finansowych i materiałowych za wykonane roboty,
f)
udział w odbiorze ostatecznym robót i przekazaniu ukończonych obiektów do użytku.
§  2.
Organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych obowiązane są udzielać rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - na ich wniosek - pomocy i porad fachowych w sprawach planowania i realizacji inwestycji budowlanych w zakresie obejmującym:
a)
opiniowanie celowości gospodarczej i zakresu planowanej inwestycji,
b)
pomoc w opracowaniu planu gospodarczego spółdzielni,
c)
współpracę z Bankiem Rolnym w sprawie zapewnienia środków finansowych na realizację inwestycji,
d)
pomoc przy ustalaniu wytycznych gospodarczo-użytkowych do opracowania projektu technicznego,
e)
wydawanie opinii o przydatności funkcjonalnej budynków przewidzianych do odbudowy, przebudowy lub rozbudowy,
f)
zapewnienie - w porozumieniu z organami administracji do spraw budownictwa i architektury - z powiatowej puli materiałowej przeznaczonej na inwestycje rolnicze, realizowane systemem gospodarczym - puli materiałów budowlanych, niezbędnych na pokrycie potrzeb związanych z realizacją inwestycji budowlanych w spółdzielniach produkcyjnych,
g)
udział w odbiorze robót i przekazaniu obiektu do użytku,
h)
ocenę wykonanych inwestycji pod względem gospodarczo-użytkowym i udzielanie spółdzielniom produkcyjnym wskazówek co do racjonalnej eksploatacji i konserwacji urządzeń i budynków,
i)
sporządzanie sprawozdań z realizacji spółdzielczych inwestycji budowlanych.
§  3.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.65.390

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Wytyczne dotyczące udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.
Data aktu: 11/08/1958
Data ogłoszenia: 27/08/1958
Data wejścia w życie: 27/08/1958