Rozliczenia z tytułu zysków, strat i środków obrotowych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU LEKKIEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 kwietnia 1958 r.
w sprawie rozliczeń z tytułu zysków, strat i środków obrotowych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego.

Na podstawie § 5 ust. 2 i § 13 uchwały nr 460 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom: Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła powiązanych z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 94, poz. 550) oraz art. 36 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) zarządza się, co następuje:

I.

Zasady ogólne.

§  1.
1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa:
1)
o centralnych zarządach - należy przez to rozumieć również jednostki działające na prawach centralnych zarządów oraz przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio Ministrowi Przemysłu Lekkiego;
2)
o przedsiębiorstwach - należy przez to rozumieć również zakłady działające na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego;
3)
o zyskach bądź stratach Ministerstwa i centralnych zarządów - należy przez to rozumieć saldo zysków bądź strat centralnych zarządów wchodzących w skład Ministerstwa Przemysłu Lekkiego albo saldo zysków i strat przedsiębiorstw podległych centralnym zarządom;
4)
o uchwale Rady Ministrów - należy przez to rozumieć uchwałę nr 460 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom: Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła powiązanych z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 94, poz. 550).
2.
Przepisy niniejszego zarządzenia, w którym nie określa się dokładnie, iż dotyczą jednego z wymienionych w ust. 1 pkt 1, 2 i 3 podmiotów, odnoszą się do Ministerstwa, centralnych zarządów i przedsiębiorstw.
§  2.
Rozliczenia obejmują:
1)
wpłaty z tytułu zysku,
2)
dotacje na straty,
3)
dotacje celowe.
§  3.
Rozliczeń dokonuje się za okresy miesięczne i roczne licząc za czas od początku roku do końca okresu objętego rozliczeniem.
§  4.
1.
Podstawą do rozliczeń są miesięczne i roczne sprawozdania finansowe oraz ustalone roczne wskaźniki finansowe.
2.
W razie nieustalenia rocznych wskaźników finansowych przed rozpoczęciem I kwartału kalendarzowego podstawą rozliczeń są prowizoryczne zadania ustalone przez jednostkę nadrzędną.
§  5.
1.
Ministerstwo dla celów rozliczeń prowadzi w Oddziale Narodowego Banku Polskiego w Warszawie rachunek pod nazwą "Rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat", zwany w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia "rachunkiem rozliczeń Ministerstwa", oraz rachunek funduszu rezerwowego.
2.
Centralne zarządy dla celów rozliczeń prowadzą we właściwych terenowo oddziałach Narodowego Banku Polskiego "Rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat", zwany w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia "rachunkiem rozliczeń centralnego zarządu", oraz rachunek funduszu rezerwowego.
3.
Centralne zarządy obejmujące kilka grup przedsiębiorstw, dla których to grup sporządza się oddzielne zbiorcze sprawozdania finansowe, dokonują rozliczeń wspólnie dla wszystkich podległych przedsiębiorstw niezależnie od tego, do jakiego działu gospodarki należą.
4.
Ministerstwo i centralne zarządy prowadzą dla rozliczeń z budżetem odpowiednią księgowość, uwzględniającą wpłaty na rachunek rozliczeń oraz wypłaty z tych rachunków według poszczególnych tytułów i poszczególnych lat.
§  6.
1.
Na rachunek rozliczeń Ministerstwa (§ 5 ust. 1) wpływają z budżetu dotacje na straty, dotacje celowe i przelewy od centralnych zarządów z tytułu rozliczeń (§ 2).
2.
Z rachunku rozliczeń Ministerstwa (§ 5 ust. 1) dokonywane są przelewy na rzecz budżetu na rachunek dochodów budżetowych Ministerstwa Finansów w Narodowym Banku Polskim i na rzecz centralnych zarządów z tytułu rozliczeń (§ 2) oraz przelewy na rachunek funduszu rezerwowego Ministerstwa.
3.
Na rachunek rozliczeń centralnego zarządu (§ 5 ust. 2) wpływają z rachunku rozliczeń Ministerstwa dotacje i przelewy od podległych przedsiębiorstw z tytułu rozliczeń (§ 2).
4.
Z rachunku rozliczeń centralnego zarządu (§ 5 ust. 2) dokonywane są przelewy na rzecz Ministerstwa i podległych przedsiębiorstw z tytułu rozliczeń (§ 2).
5.
Ministerstwo, centralne zarządy oraz przedsiębiorstwa dokonując wpłat przesyłają równocześnie zawiadomienie według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 jednostkom wymienionym w tym wzorze.
6.
Funkcjonowanie rachunku funduszu rezerwowego określi Minister Przemysłu Lekkiego.

II.

Wpłaty i terminy rozliczeń.

§  7.
1.
Część zysku podlegająca wpłacie do budżetu bądź na rzecz jednostki nadrzędnej powinna być przelewana w okresach miesięcznych i rocznych przez:
1)
przedsiębiorstwa w ciągu 2 dni od terminu ustalonego do składania jednostkom nadrzędnym sprawozdań finansowych,
2)
centralne zarządy w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do składania Ministerstwu zbiorczych sprawozdań finansowych,
3)
Ministerstwo - w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do składania Ministerstwu Finansów zbiorczych sprawozdań finansowych.
2.
W miesiącu grudniu mogą być wprowadzone wpłaty zaliczkowe na poczet rozliczeń za miesiące listopad i grudzień.
§  8.
Dotacje na straty i dotacje celowe powinny być przelewane przez:
1)
Ministerstwo na rzecz centralnych zarządów do dnia 2 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel,
2)
centralne zarządy na rzecz podległych przedsiębiorstw - do dnia 5 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.

III.

Rozliczenie zysków.

§  9.
1.
W Ministerstwie i centralnych zarządach uprawnionych do tworzenia funduszu rezerwowego planowany zysk dzieli się na:
1)
fundusz zakładowy,
2)
fundusz rozwoju przedsiębiorstw w wysokości określonego w bilansie dochodów i wydatków odsetka od łącznej kwoty wartości realizacji produkcji i usług przedsiębiorstw wytwórczych, budowlano-montażowych i usługowych oraz marży handlowej (prowizji, narzutów) przedsiębiorstw obrotu towarowego po potrąceniu podatku obrotowego i podatku od operacji nietowarowych,
3)
fundusz rezerwowy w wysokości określonego w bilansie dochodów i wydatków odsetka od kwoty odpisu na fundusz rozwoju przedsiębiorstw (pkt 2),
4)
wpłatę do budżetu w wysokości zysku planowanego pomniejszonego o odpisy z zysku, o których mowa w pkt 1, 2 i 3.
2.
W centralnych zarządach nie wymienionych w ust. 1 i w przedsiębiorstwach planowany zysk dzieli się na:
1)
fundusz zakładowy,
2)
fundusz rozwoju przedsiębiorstw w wysokości określonej w ust. 1 pkt 2,
3)
wpłatę do budżetu w wysokości zysku planowanego pomniejszonego o odpisy z zysku, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  10.
1.
Podstawą do obliczania należnej wpłaty z zysku jest zysk wykazany w sprawozdaniu finansowym, pomniejszony o należne odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Wpłatę z zysku przy rozliczeniach miesięcznych i rocznych stanowi część zysku określonego w ust. 1, jaka wynika ze stosunku procentowego planowanej rocznej wpłaty z zysku do planowanego zysku rocznego pomniejszonego o planowany roczny odpis na fundusz zakładowy.
§  11.
1.
Nie dopłacone kwoty wpłat z zysku ustalone na podstawie rozliczeń miesięcznych i rocznych podlegają dodatkowej wpłacie (§ 13 ust. 3).
2.
Nadpłacone kwoty wpłat z zysku, ustalone na podstawie rozliczeń miesięcznych i rocznych, podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu następnego lub też zwrotowi w terminie 5 dni od daty otrzymania odpowiedniego wniosku.

IV.

Rozliczenie strat i dotacji celowych.

§  12.
1.
Dotacje na straty oraz dotacje celowe przelewane są w kwocie odpowiadającej 1/12 dotacji planowanych przewidzianych w rocznych wskaźnikach (wytycznych) finansowych.
2.
Rozliczenie z otrzymanych dotacji następuje w terminach określonych w § 7 ust. 1.
3.
W razie gdy straty wykazane w miesięcznym sprawozdaniu finansowym są niższe od dotacji planowanych ustalonych zgodnie z ust. 1 za okres od początku roku do końca okresu sprawozdawczego, należną dotację ustala się w wysokości faktycznie poniesionej straty powiększonej o kwoty odpisów na fundusz zakładowy w wysokości określonej odrębnymi przepisami i fundusz rozwoju przedsiębiorstwa. Nadpłacone kwoty podlegają zwrotowi lub zaliczeniu na poczet dotacji okresu następnego.
4.
Jeżeli strata wykazana w miesięcznym sprawozdaniu finansowym jest wyższa od dotacji planowanej, ustalonej zgodnie z ust. 1 za okres od początku roku do końca okresu sprawozdawczego, należną dotację ustala się w wysokości planowanej, dodatkowa zaś dotacja na pokrycie ponadplanowych bądź nie planowanych strat może być przyznana w ciągu roku z części dotacji nie wykorzystanej przez inne przedsiębiorstwa bądź centralne zarządy na podstawie odpowiednio uzasadnionych wniosków. Ponadplanowe i nie planowane straty mogą być pokryte bądź z rachunku rozliczeń, bądź z funduszu rezerwowego centralnego zarządu albo Ministerstwa z zachowaniem przepisu § 13 ust. 2 uchwały Rady Ministrów.
5.
Jeżeli zamiast straty w miesięcznym i rocznym sprawozdaniu finansowym wykazany zostanie zysk, osiągnięty zysk podlega odprowadzeniu na rzecz jednostki nadrzędnej po uwzględnieniu należnych odpisów na fundusz zakładowy, fundusz rozwoju i fundusz rezerwowy. Udzielona dotacja na sfinansowanie strat przy rozliczeniach miesięcznych podlega zwrotowi lub zaliczeniu na poczet dotacji okresu następnego bądź przekazaniu na fundusz rezerwowy.
6.
Ministerstwo oraz centralne zarządy mogą wstrzymać udzielanie dotacji na pokrycie strat i dotacji celowych bądź udzielać je w kwotach mniejszych lub większych, jeżeli uzasadnia to stan finansowy przedsiębiorstwa. Wprowadzone zmiany nie mogą jednak spowodować podwyższenia kwot rocznych dotacji planowanych, przewidzianych w rocznych wskaźnikach do planu.
7.
Po upływie roku sprawozdawczego dotacje na straty i dotacje celowe nie podlegają rozliczeniu. Nie wykorzystane przez Ministerstwo bądź centralne zarządy dotacje przeznacza się na fundusz rezerwowy.

V.

Sprawozdawczość i kontrola.

§  13.
1.
Ministerstwo przedstawia Ministerstwu Finansów, centralne zarządy Ministerstwu, a przedsiębiorstwa centralnym zarządom rozliczenia miesięczne i roczne według wzoru ustalonego w załączniku nr 2 w terminie przewidzianym do przedstawienia jednostce nadrzędnej sprawozdania finansowego.
2.
Przedstawiane rozliczenia, o których mowa w ust. 1, podlegają sprawdzeniu w ciągu 5 dni od daty otrzymania.
3.
Dopłaty i zwroty wynikające ze sprawdzonych rozliczeń miesięcznych powinny być dokonane w ciągu 5 dni od daty otrzymania sprawdzonego rozliczenia, a wynikające z rozliczeń rocznych - w ciągu 10 dni od daty przyjęcia zbadanego w trybie nadzoru lub przez komisję rewizyjną bilansu rocznego.
4.
Jeżeli Ministerstwo i centralne zarządy w terminach przewidzianych do złożenia zbiorczych sprawozdań finansowych nie dysponują sprawozdaniami finansowymi wszystkich jednostek podległych bądź nie sprawdziły wszystkich elementów rozliczenia, np. funduszu zakładowego, wówczas powinny one przy sporządzaniu rozliczeń oprzeć się w odniesieniu do jednostek, które nie złożyły sprawozdań, na danych ostatniego sprawozdania finansowego, uzupełniając je za okres objęty rozliczeniem danymi planowanymi, a w odniesieniu do elementów nie sprawdzonych przyjąć rozliczenie według wniosku jednostki podległej. W tych przypadkach rozliczenie traktuje się jako wstępne, a rozliczenie ostateczne przeprowadza się ponownie po sporządzeniu pełnego sprawozdania finansowego i sprawdzeniu wszystkich elementów rozliczenia.
§  14.
1.
W razie niedokonania przez centralny zarząd wpłat na rzecz Ministerstwa w terminach ustalonych niniejszym zarządzeniem bank dokona na podstawie zlecenia pokrycia należności budżetowych wystawionego przez Ministerstwo lub organ finansowy przelewu odpowiedniej kwoty na rzecz Ministerstwa w ciężar rachunku rozliczeń centralnego zarządu.
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie w razie niedokonania wpłat przez przedsiębiorstwa na rachunek rozliczeń jednostki nadrzędnej, z tym że przelewy mogą nastąpić również na wniosek centralnego zarządu i organu finansowego.
3.
Przedsiębiorstwa, które nie uiszczą w terminach ustalonych w niniejszym zarządzeniu należnych wpłat na rachunek rozliczeń jednostek nadrzędnych, przekazują na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego odsetki za zwłokę w wysokości 0,05% za każdy dzień zwłoki. Przepis ten ma zastosowanie również do przedsiębiorstw bezpośrednio podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego.
§  15.
1.
Ministerstwo Finansów i właściwe organy finansowe sprawują nadzór nad przebiegiem rozliczeń Ministerstwa, przedsiębiorstw i centralnych zarządów na podstawie otrzymanych od nich odpisów wskaźników finansowych, zawiadomień o przelewach i rozliczeń wynikowych, jak również kontrolują prawidłowość rozliczeń. W razie stwierdzenia nieprawidłowości organy finansowe obowiązane są sprostować rozliczenie, zawiadamiając o tym Ministerstwo lub centralny zarząd.
2.
Za właściwy organ finansowy dla centralnego zarządu uważa się wydział finansowy prezydium właściwej miejscowo wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy, m. Łodzi, m. Krakowa, m. Poznania i m. Wrocławia), dla przedsiębiorstwa zaś zarówno podległego bezpośrednio Ministrowi, jak i centralnemu zarządowi wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej (miasta stanowiącego powiat) bądź równorzędny organ administracji finansowej prezydium dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa, na którego terenie znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.

VI.

Rozliczenie z tytułu zysków za 1957 r. i środków obrotowych na 1 stycznia 1958 r.

§  16.
1.
Rozliczeń z tytułu zysku za 1957 r. i środków obrotowych na dzień 1 stycznia 1958 r. dokonuje się zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1957 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 119), z zachowaniem - o ile chodzi o środki obrotowe - przepisu § 6 uchwały Rady Ministrów.
2.
Rozliczenia, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się na rachunkach rozliczeń 1957 r. (starych).
3.
Po dokonaniu odpisów na fundusz scentralizowany za 1957 r. Ministerstwo przeksięguje ten fundusz łącznie z funduszem za 1956 r. na nowo otwarty rachunek funduszu rezerwowego, o którym mowa w § 5 ust. 1, dokonując odpowiedniego przelewu.
4.
Ewentualne pozostałości środków na rachunkach rozliczeń 1957 r. (starych) po dokonaniu rozliczeń, o których mowa w ust. 1 i 3, należy przelać na dochód budżetu jako nadwyżkę środków obrotowych.

VII.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  17.
1.
Zaplanowane w roku 1958 nadwyżki środków obrotowych w przedsiębiorstwach wynikające ze wzrostu pasywów stałych bądź ze spadku normatywów podlegają odprowadzeniu na rachunek funduszu rezerwowego centralnego zarządu.
2.
Zaplanowane w roku 1958 nadwyżki środków obrotowych w centralnych zarządach wynikające ze wzrostu pasywów stałych bądź spadku normatywów podlegają odprowadzeniu na rachunek funduszu rezerwowego Ministerstwa.
§  18.
W sprawach nie uregulowanych i nie objętych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy:
1)
uchwały Rady Ministrów,
2)
do wpłat do budżetu - dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) oraz dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25),
3)
do dotacji budżetowych - dekretu z dnia 17 grudnia 1952 r. o uchwalaniu i wykonywaniu budżetu Państwa (Dz. U. z 1952 r. Nr 50, poz. 334, z 1954 r. Nr 25, poz. 94, Nr 56, poz. 278 i z 1957 r. Nr 1, poz. 5) oraz przepisy wydane na jego podstawie.
§  19.
Dla rozliczeń począwszy od 1958 r. otwiera się nowe rachunki rozliczeń, o których mowa w § 5.
§  20.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczą również przedsiębiorstw eksperymentujących, z tym że w zakresie podziału zysku i rozliczenia środków obrotowych obowiązują dla nich przepisy zatwierdzone w ich statutach.
§  21.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą do rozliczeń począwszy od 1 stycznia 1958 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

...............................................................

(nazwa i adres jednostki rozliczającej się)

Ministerstwo sporządza w 2 egzemplarzach, z których jeden przesyła Ministerstwu Finansów (Departament Dochodów Państwowych), a drugi pozostawia u siebie.

Zarządy centralne i przedsiębiorstwa sporządzają w 3 egzemplarzach, z których jeden przesyłają jednostce nadrzędnej, drugi właściwemu organowi finansowemu, a trzeci pozostawiają u siebie.

ZAWIADOMIENIE

.......................................................................................... zawiadamia, że w dniu .......... 195.. r.

(jednostka przelewająca)

przelano na rachunek dochodów budżetowych budżetu centralnego (dział ................................ rozdział ....................... § ....) Ministerstwu Finansów - Departament Dochodów Państwowych - na rachunek rozliczeń Ministerstwa - zarządu centralnego*) w ................................................ do Oddziału Narodowego Banku Polskiego w ............. na konto nr .......... kwotę zł .... tytułem .......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

za okres ........................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

według poniższego rozliczenia:

Zestawienie na dzień .......... 195.. r.

(bez wpłaty podanej wyżej)

Lp. Wyszczególnienie Złotych Złotych Uwagi
1 Ogółem należne wpłaty od początku roku
2 Ogółem dokonane wpłaty
3 Kwoty zwrotów
4 Stan wpłat na koniec okresu (2-3)
5 Podlega uiszczeniu (1-4)
6 Nadpłata do zwrotu lub zaliczenia na okres następny (4-1)

**) Należne odsetki za zwłokę w kwocie zł .... licząc ... dni po 0,05% za każdy dzień zwłoki od sumy zł ... przelano na rachunek dochodów budżetowych budżetu (dział .... rozdział ....) w dniu .......... 195.. r. czekiem-zleceniem przelewowym nr ....

............, dnia ......................... 195.. r.

.....................................

(podpisy)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Dotyczy tylko przedsiębiorstw.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

......................................................

Ministerstwo*) centralny zarząd**)

Przedsiębiorstwo***)

MIESIĘCZNE - ROCZNE ROZLICZENIE ZA OKRES

od 1.I.195.. r. do 31.XII.195.. r.

w tysiącach złotych

Lp. Wyszczególnienie Plan roczny Wykonanie
1 2 3 4
1 Zysk
2 Fundusz zakładowy
3 " rozwoju X
4 " rezerwowy X
5 Wpłata z zysku X
6 Zysk do rozliczenia (1 — 2)
7 Wskaźnik % wpłaty z zysku 5:(1-2)
8 Odpisy z zysku:
1) na fundusz rozwoju:
a) należne
b) faktyczne
c) różnica: do przypisu +
do odpisu —
2) na fundusz rezerwowy:
a) należne
b) faktyczne
c) różnica: do przypisu +
do odpisu —
9 Wpłaty z zysku:
a) należne (6x7)
b) faktyczne
c) różnica: niedopłata +
nadpłata —
Lp. Wyszczególnienie Plan roczny Wykonanie
6 6 7 8
1 Strata
2 Dotacje celowe:
a) na fundusz zakładowy X
b) " " rozwoju X
c) " " rezerwowy X
3 Strata w związku z przekroczeniem planu sprzedaży
4 Strata ponadplanowa
5 Dotacje na straty:
a) należne
b) faktyczne
c) różnica: niedopłata +
nadpłata —
6 Dotacje celowe na:
1) fundusz zakładowy
a) należne
b) faktyczne
c) różnica: niedopłata +
nadpłata —
2) fundusz rozwoju
a) należne
b) faktyczne
c) różnica: niedopłata +
nadpłata —
3) fundusz rezerwowy
a) należne
b) faktyczne
c) różnica: niedopłata +
nadpłata —

Dnia .......... 195 .. r.

Sprawdzono:

Dnia .......... 195 .. r.

.................

(podpis)

...........................................................

(podpisy jednostki sporządzającej)

______

*) Ministerstwo sporządza w 5 egzemplarzach, z których cztery otrzymuje właściwy departament finansujący Ministerstwa Finansów, a piąty pozostaje w Ministerstwie.

**) Centralny zarząd sporządza w 4 egzemplarzach, z których trzy otrzymuje Ministerstwo, a czwarty pozostaje w centralnym zarządzie. Po sporządzeniu jeden egzemplarz Ministerstwo zwraca centralnemu zarządowi, drugi przesyła właściwemu organowi finansowemu.

***) Przedsiębiorstwo sporządza w 4 egzemplarzach, z których trzy otrzymuje centralny zarząd, czwarty pozostaje w przedsiębiorstwie. Z trzech egzemplarzy zarząd centralny po sporządzeniu zwraca jeden egzemplarz przedsiębiorstwu, drugi przesyła właściwemu organowi finansowemu.

Uwaga: Potrącenia na fundusz rezerwowy wykazują tylko jednostki upoważnione do jego tworzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.44.256

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenia z tytułu zysków, strat i środków obrotowych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego.
Data aktu: 09/04/1958
Data ogłoszenia: 03/06/1958
Data wejścia w życie: 01/01/1958, 03/06/1958