Zasady finansowania warsztatów szkolnych wyodrębnionych w gospodarstwa pomocnicze przy szkołach zawodowych podległych Ministrowi Oświaty, finansowanych z budżetu centralnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 grudnia 1957 r.
w sprawie zasad finansowania warsztatów szkolnych wyodrębnionych w gospodarstwa pomocnicze przy szkołach zawodowych podległych Ministrowi Oświaty, finansowanych z budżetu centralnego.

Na podstawie § 21 ust. 2 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592 wraz z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:

I.

Podział nadwyżek i pokrywanie strat.

§  1.
1.
Warsztaty szkół zawodowych pokrywają koszty wytworzenia wyrobów oraz świadczonych usług z sum uzyskanych ze sprzedaży tych wyrobów i usług.
2.
Do kosztów wytworzenia wyrobów oraz kosztów usług nie wlicza się płac kierowników warsztatów, jak również płac nauczycieli zawodu, które objęte są preliminarzami wydatków ich macierzystych jednostek budżetowych (szkół zawodowych).
3.
Przez nadwyżkę wpływów nad wydatkami rozumie się w niniejszym zarządzeniu nadwyżkę realizacji (sprzedaży) ponad koszt własny sprzedanych wyrobów (usług) z uwzględnieniem wyników działalności pozaoperacyjnej oraz po potrąceniu podatku obrotowego.
§  2.
Warsztaty szkół zawodowych opłacają podatek obrotowy w wysokości ustalonej odrębnym zarządzeniem Ministra Finansów.
§  3.
1.
Ustala się niżej podany ramowy podział nadwyżki wpływów nad wydatkami:
1)
co najmniej 40% nadwyżki odprowadza warsztat na rachunek rozliczeń wojewódzkiego organu administracji szkolnej, któremu podlegają szkoły zawodowe,
2)
co najmniej 30% nadwyżki przeznacza warsztat szkolny na inwestycje zdecentralizowane i kapitalne remonty oraz na uzupełnienie środków obrotowych,
3) 1
pozostałą kwotę przeznacza warsztat na nagrody dla nauczycieli, uczniów i pracowników warsztatu szkolnego oraz na akcję socjalną obejmującą nauczycieli, uczniów i pracowników warsztatu szkolnego.
2.
Podział nadwyżki przypadającej na dany rok gospodarczy zatwierdza Ministerstwo Finansów w ramach zbiorczego preliminarza warsztatów szkolnych.
3.
Proporcje podziału nadwyżki w preliminarzach jednostkowych ustalają organy zatwierdzające te preliminarze.
4.
Zasady wykorzystania tej części nadwyżki, która przeznaczona jest - zgodnie z ust. 1 pkt 3 - na nagrody oraz na akcję socjalną, określi Ministerstwo Oświaty w drodze regulaminu, z tym że nagroda indywidualna nie może przekraczać w stosunku rocznym przeciętnych jednomiesięcznych poborów nagrodzonego.
5.
Jeżeli fundusz nagród w danym warsztacie przewyższy limity nagród, które mogą być przyznane zgodnie z regulaminem wymienionym w ust. 4, nadwyżkę przelewa się na cele określone w ust. 1 pkt 2.
6.
Minister Oświaty może przyznać odpowiednie środki na nagrody i akcję socjalną z centralnego rachunku rozliczeń, o którym mowa w § 5, warsztatom planowo-deficytowym oraz warsztatom, które osiągają bardzo niskie nadwyżki w razie istotnego poprawienia przez nie wyników gospodarczych.
7.
1. Wykorzystanie przez warsztat nadwyżki przeznaczonej na nagrody oraz na akcję socjalną może nastąpić nie wcześniej niż po zatwierdzeniu bilansu. Bilanse warsztatów szkolnych wyodrębnionych w gospodarstwa pomocnicze zatwierdza wojewódzki organ administracji szkolnej, któremu podlegają warsztaty, przy udziale przedstawiciela wydziału finansowego prezydium rady narodowej.
2)
Organy administracji wymienione w pkt 1 powinny zwracać szczególną uwagę na to, czy środki finansowe przeznaczone na nagrody i akcję socjalną zostały na te cele podzielone zgodnie z regulaminem ustalonym przez Ministerstwo Oświaty.
§  4.
1.
Tworzy się wojewódzki rachunek rozliczeń warsztatów szkół zawodowych, administrowany przez wojewódzki organ administracji szkolnej nadzorujący te warsztaty.
2.
Na wojewódzki rachunek rozliczeń dokonywane są następujące wpłaty:
1)
z tytułu wygospodarowanych przez warsztaty nadwyżek - zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1,
2)
z tytułu nadwyżek środków obrotowych warsztatów,
3)
z tytułu amortyzacji zgodnie z § 9 ust. 4,
4)
z tytułu dotacji dla warsztatów, przekazywanej z centralnego rachunku rozliczeń,
5)
z tytułu pozostałości wynikających z likwidacji warsztatów szkolnych.
3.
Rachunek, o którym mowa w ust. 1, przeznaczony jest na pokrycie następujących potrzeb warsztatów szkolnych:
1)
na inwestycje zdecentralizowane,
2)
na kapitalne remonty,
3)
na pokrycie strat w warsztatach deficytowych,
4)
na pokrycie niedoborów środków obrotowych,

oraz ponadto na centralny rachunek rozliczeń gospodarstw pomocniczych znajdujący się w dyspozycji Ministerstwa Oświaty.

§  5.
1.
Tworzy się centralny rachunek rozliczeń warsztatów szkół zawodowych (gospodarstw pomocniczych), którym dysponuje Ministerstwo Oświaty. Na rachunek powyższy przelewane są określone wpływy z wojewódzkich rachunków rozliczeń, o których mowa w § 4 ust. 3.
2. 2
Centralny rachunek rozliczeń przeznaczony jest na pokrywanie niedoborów rachunków wojewódzkich oraz na doraźną pomoc finansową, jak również na nagrody dla nauczycieli, uczniów i pracowników zatrudnionych w warsztatach planowo-deficytowych bądź posiadających minimalne nadwyżki.
3.
Pozostałe nadwyżki z centralnego rachunku rozliczeń powinny być odprowadzane do budżetu Państwa.
§  6.
Centralne i wojewódzkie rachunki rozliczeń warsztatów szkół zawodowych prowadzane są we właściwych oddziałach Narodowego Banku Polskiego.

II.

Finansowanie środków obrotowych.

§  7.
1.
Uzupełnienie środków obrotowych warsztatów dokonywane jest z następujących źródeł:
1)
z części nadwyżki wygospodarowanej przez warsztat zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2,
2)
z dotacji z wojewódzkiego rachunku rozliczeń.
2.
Warsztaty szkół zawodowych mogą korzystać z następujących krótkoterminowych kredytów zaciąganych w Narodowym Banku Polskim:
1)
kredytu na należności fakturowe,
2)
kredytu na gromadzenie zapasów sezonowych.

Warsztaty otrzymują wymienione kredyty na zasadach, które ustala Prezes Narodowego Banku Polskiego.

3.
Minister Oświaty powiadomi centralę Narodowego Banku Polskiego, jakie warsztaty mają prawo korzystać z kredytów bankowych wymienionych w ust. 2.
§  8.
Nadwyżkę środków obrotowych stanowi kwota odpowiadająca ilości środków obrotowych przekraczających normatyw ustalony na podstawie odrębnego zarządzenia Ministra Oświaty. Nadwyżka środków obrotowych podlega odprowadzeniu na wojewódzki rachunek rozliczeń zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 2.

III.

Finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów.

§  9.
1.
W zakresie inwestycji scentralizowanych warsztatów szkolnych inwestorami są ich szkoły macierzyste.
2.
Przeznaczone w budżecie kredyty na inwestycje zdecentralizowane i kapitalne remonty wydatkowane są za pośrednictwem macierzystych jednostek budżetowych.
3.
Ponadto inwestycje zdecentralizowane i kapitalne remonty mogą być finansowane:
1)
z części nadwyżek własnych warsztatów określonych w § 3 ust. 1 pkt 2,
2)
z dotacji z wojewódzkiego rachunku rozliczeń zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 1 i 2.
4.
Warsztaty szkół zawodowych dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości środków podstawowych według zasad i stawek ustalonych przez Ministerstwo Oświaty w porozumieniu z Ministerstwem Finansów. Kwoty z tytułu odpisów obowiązany jest warsztat odprowadzić na rzecz wojewódzkiego rachunku rozliczeń.

IV.

Preliminarze warsztatów szkół zawodowych oraz zasady rachunkowości.

§  10.
1.
Warsztaty szkół zawodowych prowadzące gospodarkę finansową na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu sporządzają preliminarze na zasadach określonych w instrukcji Ministerstwa Oświaty uzgodnionej z Ministerstwem Finansów.
2.
Zbiorcze preliminarze warsztatów szkół zawodowych w przekroju wojewódzkim, objęte budżetem centralnym, zatwierdza Minister Oświaty w granicach ogólnego preliminarza zbiorczego zatwierdzonego przez Ministerstwo Finansów.
3.
Preliminarze jednostkowe warsztatów szkół zawodowych zatwierdzają w granicach preliminarzy zbiorczych kierownicy wojewódzkiego organu administracji szkolnej, któremu podlegają szkoły zawodowe.
4.
Zmiany w zatwierdzonych preliminarzach przeprowadza organ upoważniony do ich zatwierdzenia.
§  11.
Warsztaty szkół zawodowych prowadzą rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami o rachunkowości budżetowej, ze zmianami, które wprowadzi Minister Oświaty w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  12.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem obowiązują w stosunku do warsztatów szkół zawodowych przepisy dotyczące gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad uproszczonych.

V.

Przepisy końcowe.

§  13.
Zasady rozliczeń warsztatów z wojewódzkim organem administracji szkolnej, a także wojewódzkiego organu administracji szkolnej z Ministerstwem Oświaty określi odrębnym zarządzeniem Minister Oświaty.
§  13a. 3
1.
Przepisy zarządzenia niniejszego stosuje się odpowiednio do warsztatów szkolnych, objętych z dniem 1 stycznia 1959 r. budżetami terenowymi na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie kuratoriów okręgów szkolnych i inspektoratów oświaty (Dz. U. Nr 25, poz. 104).
.
Dla warsztatów szkolnych, o których mowa w ust. 1, prezydium wojewódzkiej rady narodowej może utworzyć odrębny wojewódzki rachunek rozliczeń warsztatów szkół zawodowych finansowanych z budżetu terenowego, administrowany przez wojewódzki organ administracji szkolnej nadzorujący te warsztaty.
.
Do wymienionego w ust. 2 rachunku rozliczeń nie mają zastosowania przepisy o rozliczaniu się z centralnym rachunkiem rozliczeń gospodarstw pomocniczych, którym dysponuje Ministerstwo Oświaty (§ 5). Fundusz ten rozlicza się z właściwym budżetem terenowym.
.
Dla warsztatów szkolnych, o których mowa w ust. 1, prezydium wojewódzkiej rady narodowej określi zasady wykorzystania tej części nadwyżki, która przeznaczona jest na nagrody oraz na akcję socjalną.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.
1 § 3 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 kwietnia 1959 r. (M.P.59.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
2 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 kwietnia 1959 r. (M.P.59.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
3 § 13a dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 kwietnia 1959 r. (M.P.59.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.1.2

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady finansowania warsztatów szkolnych wyodrębnionych w gospodarstwa pomocnicze przy szkołach zawodowych podległych Ministrowi Oświaty, finansowanych z budżetu centralnego.
Data aktu: 19/12/1957
Data ogłoszenia: 10/01/1958
Data wejścia w życie: 01/01/1958, 10/01/1958