Warunki i tryb udzielania zezwoleń na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 25 lipca 1957 r.
w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 66, poz. 452) i §§ 4, 5, 6 i 9 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1956 r. w sprawie kwalifikacji, warunków i trybu udzielania zezwoleń na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów (Dz. U. Nr 4, poz. 23) w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Filmowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do egzaminu na kinooperatora w celu otrzymania zezwolenia I kategorii uprawniającego do samodzielnego obsługiwania wszystkich rodzajów aparatów do wyświetlania filmów mogą być dopuszczeni kandydaci, którzy wykażą się:
1)
świadectwem ukończenia technikum kinotechnicznego lub zasadniczej szkoły kinooperatorów,
2)
zezwoleniem kategorii II (§ 2),
3)
dowodem odbycia pod kierunkiem kinooperatora I kategorii nieprzerwanej przez okres 12 miesięcy praktyki przy obsługiwaniu aparatów do wyświetlania filmów normalnotaśmowych z lampą łukową w teatrze świetlnym (kinie), wyświetlającym co najmniej 2 seanse dziennie.
2.
Mogą być dopuszczeni do egzaminu, o którym mowa w ust. 1, również kandydaci, którzy wykażą się:
1)
świadectwem ukończenia szkoły zawodowej w zakresie elektrotechniki lub radiotechniki albo co najmniej 7 klas szkoły ogólnokształcącej,
2) 1
świadectwem ukończenia kursu szkolenia wewnątrzzakładowego dla kinooperatorów obsługujących normalnotaśmowe aparaty do wyświetlania filmów z lampą łukową według programu zatwierdzonego przez Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuk oraz
3)
dowodem odbycia praktyki, o której mowa w ust. 1 pkt 3, przy zmianie jej terminu na:
a)
18 miesięcy - w przypadku ukończenia szkoły zawodowej w zakresie elektrotechniki lub radiotechniki,
b)
48 miesięcy - w przypadku ukończenia szkoły ogólnokształcącej.
§  2.
1.
Do egzaminu na kinooperatora w celu otrzymania zezwolenia II kategorii, uprawniającego do samodzielnego obsługiwania przenośnych normalno- i wąskotaśmowych aparatów do wyświetlania filmów oraz do obsługiwania aparatów innych rodzajów pod nadzorem kinooperatora posiadającego zezwolenie I kategorii - mogą być dopuszczeni kandydaci, którzy:
1)
ukończyli szkołę zawodową w zakresie kinotechniki, elektrotechniki lub radiotechniki albo co najmniej 7 klas szkoły ogólnokształcącej,
2) 2
ukończyli kurs szkolenia wewnątrzzakładowego dla kinooperatorów obsługujących normalnotaśmowe aparaty do wyświetlania filmów z lampą łukową lub żarową według programu nauczania zatwierdzonego przez Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuk oraz
3)
odbyli praktykę przy obsługiwaniu aparatów normalnotaśmowych do wyświetlania filmów pod kierunkiem uprawnionego kinooperatora przez okres:
a)
6 miesięcy (w tym przez okres 3 miesięcy przy obsługiwaniu normalnotaśmowych aparatów do wyświetlania filmów z lampą łukową) - w przypadku ukończenia szkoły zawodowej w zakresie kinotechniki, elektrotechniki lub radiotechniki,
b)
12 miesięcy (w tym przez okres 6 miesięcy przy obsługiwaniu normalnotaśmowych aparatów do wyświetlania filmów z lampą łukową) - w przypadku ukończenia 7 klas szkoły ogólnokształcącej.
2.
Absolwenci technikum kinotechnicznego lub zasadniczej szkoły kinooperatorów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, otrzymują zezwolenie kategorii II po złożeniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną dla kinooperatorów przewidzianą w § 6 ust. 1 pkt 1.
3. 3
Do egzaminu, o którym mowa w ust. 1, mogą być dopuszczeni kandydaci posiadający zezwolenie kategorii III, którzy:
1)
ukończyli szkołę zawodową o kierunku elektrotechnicznym lub radiotechnicznym, pracowali samodzielnie przy obsłudze aparatów wąskotaśmowych przez okres przynajmniej 1 roku i ukończyli kurs dla kinooperatorów I lub II kategorii, albo
2)
ukończyli 7 klas szkoły podstawowej, pracowali samodzielnie przy obsłudze aparatów wąskotaśmowych przez okres przynajmniej 2 lat i ukończyli kurs dla kinooperatorów I lub II kategorii.
§  3.
Do egzaminu na kinooperatora w celu otrzymania zezwolenia III kategorii, uprawniającego do samodzielnego obsługiwania wąskotaśmowych aparatów do wyświetlania filmów, mogą być dopuszczeni kandydaci, którzy przeszli indywidualne lub grupowe szkolenie w zakresie obsługiwania wąskotaśmowych aparatów do wyświetlania filmów lub przygotowywali się do tego samodzielnie.
§  4. 4
W uzasadnionych przypadkach Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuki może zwolnić częściowo kandydatów na kinooperatorów, zatrudnionych na stanowiskach kinooperatorów przed dniem 1 stycznia 1957 r., od wymagań ustanowionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 oraz § 2 ust. 1 i 2.
§  5.
1.
Kandydaci ubiegający się o zezwolenie uprawniające do obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów powinni przy egzaminie wykazać:
1)
znajomość zagadnień, dotyczących:
a)
elektrotechniki,
b)
mechaniki i materiałoznawstwa,
c)
elektroakustyki,
d)
kinotechniki,
e)
taśmy filmowej,
f)
bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
g)
bezpieczeństwa i higieny pracy,
h)
eksploatacji filmów

w zakresie koniecznym do zrozumienia zjawisk występujących przy wyświetlaniu filmów oraz zasad działania urządzeń stosowanych w kinach,

2)
umiejętność praktycznego stosowania wiadomości z zakresu poszczególnych zagadnień z dziedzin wskazanych w pkt 1.
2.
Zagadnienia, o których mowa w ust. 1, ustalone są szczegółowo w wykazach stanowiących załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszego zarządzenia. W wykazach tych oznaczono, które z zagadnień powinny być wzięte pod uwagę przy egzaminach w zależności od kategorii zezwolenia.
§  6.
1.
Tworzy się przy Urzędzie Kinematografii:
1)
komisję egzaminacyjną dla kinooperatorów I i II kategorii,
2)
komisje egzaminacyjne dla kinooperatorów III kategorii.
2.
W skład komisji egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1, wchodzą przedstawiciele:
1)
Urzędu Kinematografii lub podległych mu jednostek organizacyjnych,
2)
Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Filmowych oraz
3)
Komendy Głównej Straży Pożarnych.
3. 5
Przewodniczącego, zastępców przewodniczącego oraz członków komisji powołuje Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuki.
4.
Powoływanie członków wymienionych w ust. 2 pkt 2 następuje na wniosek Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Filmowych, a wymienionych w ust. 2 pkt 3 - na wniosek Komendy Głównej Straży Pożarnych.
5.
Komisje przeprowadzają egzamin w składzie: przewodniczący lub zastępca przewodniczącego i co najmniej 3 członków.
§  7.
Egzamin obejmuje sprawdzenie posiadanych przez kandydata wiadomości teoretycznych oraz umiejętności praktycznego ich stosowania, w szczególności umiejętności sprawnego obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów.
§  8.
Decyzje komisji egzaminacyjnej co do wyniku egzaminu zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos kierującego egzaminem.
§  9.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, w którym należy wymienić charakter i skład komisji egzaminacyjnej oraz ustaloną przez komisję ocenę wyniku egzaminu.
§  10.
1.
Komisja egzaminacyjna po przeprowadzeniu egzaminu stwierdza, że kandydat:
1)
złożył egzamin z pomyślnym wynikiem, wykazując zdolność do obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów w zakresie zezwolenia odpowiedniej kategorii, bądź
2)
wobec niewykazania dostatecznego opanowania jednego z objętych egzaminem zagadnień uzyska zdolność do obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów pod warunkiem złożenia z pomyślnym wynikiem w terminie określonym przez komisję egzaminu poprawkowego z powyższego zagadnienia bądź też
3)
wobec niedostatecznego opanowania więcej niż jednego spośród objętych egzaminem zagadnień nie wykazał zdolności do obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów.
2.
Egzamin poprawkowy przewidziany w ust. 1 pkt 2 nie może dotyczyć znajomości praktycznej obsługi aparatów do wyświetlania filmów.
3.
Komisja egzaminacyjna może uznać, że kandydat ubiegający się o zezwolenie wykazał zdolność do obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów jedynie w granicach uprawnień wynikających z zezwolenia niższej kategorii niż ta, o którą się ubiega.
4.
Kandydat, który nie złożył egzaminu w rozumieniu przepisów ust. 1 pkt 3 i ust. 2, może przystąpić do ponownego (powtórnego) egzaminu dopiero po upływie okresu wskazanego przez komisję.
5.
Egzamin poprawkowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, oraz egzamin powtórny, o którym mowa w ust. 4, może być składany nie więcej niż dwukrotnie.
§  11.
1.
Ubiegający się o dopuszczenie do egzaminu na kinooperatora składają podanie do Centralnego Zarządu Kin, przy czym osoby zatrudnione obowiązuje zachowanie drogi służbowej.
2.
Do podania, które powinno być złożone na specjalnym formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 3, należy dołączyć:
1)
wyciąg z aktu urodzenia,
2)
świadectwo lekarza urzędowego stwierdzające, że ubiegający się o dopuszczenie do egzaminu wolny jest od wad organicznych lub psychicznych utrudniających sprawne obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów - wydane nie później niż na 30 dni przed złożeniem podania,
3)
świadectwo ukończenia szkoły zawodowej lub kursu albo szkolenia stosownie do wymagań określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 i pkt 2, § 2 ust. 1 i ust. 2 i § 3 lub zwolnienie uzyskane w trybie § 4,
4)
zaświadczenie o odbyciu odpowiedniej praktyki określonej w § 1 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 oraz w § 2 ust. 1 pkt 3,
5)
życiorys,
6)
dwie fotografie,
7)
dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
§  12. 6
Opłata egzaminacyjna od podania o dopuszczenie do egzaminu wynosi w przypadku ubiegania się o zezwolenie:
1)
I lub II kategorii - 500 zł
2)
III kategorii - 200 zł.

Przepis ten stosuje się również do podań o dopuszczenie do egzaminu powtórnego (§ 10 ust. 4).

§  13.
Osoby, które uzyskały uprawnienie do obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów od organów wojskowych, składają wniosek o wydanie zezwolenia odpowiedniej kategorii do Centralnego Zarządu Kin. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie wydane w tym przedmiocie przez organy wojskowe, świadectwo ukończenia wojskowego kursu kinooperatora oraz dwie fotografie.
§  14.
1. 7
Zezwolenia na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów wydaje Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuk.
2.
Nie może być wydane zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, osobie, która nie ukończyła 18 lat życia.
3. 8
Ewidencję wydanych zezwoleń, o których mowa w ust. 1, prowadzi Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  15.
1.
Zezwolenie uprawniające do obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów może być cofnięte na stałe lub czasowo.
2.
Cofnięcie zezwolenia na stałe może nastąpić z powodu:
1)
utraty przez uprawnionego sprawności fizycznej uniemożliwiającej sprawne obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów,
2)
poważnego naruszenia przez uprawnionego przepisów dotyczących technicznej eksploatacji urządzeń kinowych, przepisów ochrony przeciwpożarowej lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
3.
W razie gdy uchybienie, którego dopuścił się uprawniony, jest mniejszej wagi, zezwolenie może być cofnięte czasowo na okres wystarczający do uzyskania przez kinooperatora możności należytego wykonywania swoich obowiązków.
§  16.
W przypadkach uzasadnionych może być zastosowane obniżenie kategorii zezwolenia.
§  17.
1.
Decyzję w sprawie:
1)
cofnięcia zezwolenia bądź
2) 9
obniżenia kategorii zezwolenia na stałe lub oznaczony okres czasu wydaje Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuk na wniosek okręgowego zarządu kin, uzgodniony z radą zakładową.

Przed wydaniem decyzji Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuk zasięga opinii Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Filmowych.

2.
Zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Sztuki w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, o której mowa w ust. 1.
§  18.
1.
Ponowne uzyskanie zezwolenia cofniętego na podstawie § 15 ust. 2 pkt 1 może nastąpić po stwierdzeniu przez urzędowego lekarza ustania przeszkód do sprawnego obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów.
2.
Ponowne uzyskanie zezwolenia cofniętego na podstawie § 15 ust. 3 lub przywrócenie kategorii zezwolenia obniżonej na podstawie § 16 może nastąpić:
1)
po upływie ustalonego okresu czasu oraz
2)
po złożeniu dodatkowego egzaminu.
§  19.
1.
Zezwolenia wydane na podstawie dotychczasowych przepisów podlegają wymianie w terminie do dnia 31 grudnia 1957 r. na zezwolenia:
1)
I kategorii - jeżeli zezwolenie dawne uprawniało do obsługiwania wszystkich rodzajów aparatów do wyświetlania filmów,
2)
II kategorii - jeżeli zezwolenie dawne (tymczasowe) uprawniało do obsługiwania aparatów normalnotaśmowych stałych i przenośnych do wyświetlania filmów z ograniczeniem do pewnych typów aparatów lub miejscowości,
3)
III kategorii - jeżeli zezwolenie dawne uprawniało jedynie do obsługiwania wąskotaśmowych aparatów do wyświetlania filmów.
2.
W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach zezwolenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być wymienione na zezwolenia I kategorii.
3.
Wymiana zezwoleń dokonywana będzie na wniosek zainteresowanych skierowany do Centralnego Zarządu Kin drogą służbową.
4.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 1, nie zgłoszone do wymiany w terminie do dnia 31 grudnia 1957 r., tracą ważność z powyższym dniem.
5. 10
Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuki może w uzasadnionych przypadkach, przed dokonaniem wymiany zezwolenia, żądać uzupełnienia dokumentów oraz złożenia egzaminu weryfikacyjnego.
§  20.
1.
W razie zagubienia lub kradzieży zezwolenia uprawniony obowiązany jest fakt ten niezwłocznie zgłosić Centralnemu Zarządowi Kin drogą służbową niezależnie od dopełnienia formalności przewidzianych w ogólnych przepisach.
2.
Duplikat zagubionego lub skradzionego zezwolenia może być wydany po upływie 3 miesięcy od chwili dokonania obwieszczenia o zagubieniu lub kradzieży w lokalu prezydium właściwej rady narodowej miejskiej, dzielnicowej lub gromadzkiej albo rady narodowej osiedla.
3. 11
Na okres przed wydaniem duplikatu zezwolenia Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuk wystawi uprawnionemu tymczasowe zaświadczenie.
§  21.
Zezwolenia uprawniające do obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów (§§ 1, 2 i 3) oraz tymczasowe zaświadczenia, o których mowa w § 20 ust. 3, wydawane będą w postaci czterostronicowych książeczek kartonikowych o rozmiarach 10,5 X 7,5 cm według wzorów zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Kinematografii.
§  22.
Traci moc zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Kinematografii z dnia 2 lutego 1953 r. w sprawie egzaminów na kinooperatorów (Monitor Polski Nr A-18, poz. 251).
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ ZAGADNIEŃ, KTÓRYCH ZNAJOMOŚĆ JEST WYMAGANA PRZY EGZAMINIE NA KINOOPERATORA

I.

Elektrotechnika:

1)
podstawy elektrotechniki,**)
2)
obwód elektryczny,**)
3)
prawo Ohma,**)
4)
jednostki prądu elektrycznego,**)
5)
właściwości cieplne prądu elektrycznego,*)
6)
zjawiska elektrotechniczne - elektroliza,
7)
ogniwa i akumulatory,
8)
praca i moc prądu elektrycznego,**)
9)
prąd stały,*)
10)
zasada działania silnika i prądnic prądu stałego,*)
11)
prąd zmienny,**)
12)
prąd trójfazowy,**)
13)
transformatory i autotransformatory,**)
14)
prostowniki lampowe i selenowe dużej mocy,
15)
zasada działania silników i prądnic prądu zmiennego,*)
16)
przyrządy pomiarowe elektryczne,*)
17)
osprzęt elektryczny instalacyjny,**)
18)
tablice rozdzielcze (kabinowe i główne),*)
19)
centralki świateł bezpieczeństwa,*)
20)
wentylatory,**)
21)
automaty do reklam świetlnych,
22)
automaty kurtynowe,
23)
ściemniacze,
24)
agregaty prądotwórcze,**)
25)
oświetlenie kin.*)

II.

Mechanika i materiałoznawstwo:

1)
przewodniki, półprzewodniki i izolatory,*)
2)
metale nieszlachetne,
3)
metale szlachetne (kolorowe),
4)
masy plastyczne.

III.

Elektroakustyka:

1)
budowa i zasada działania lamp elektrycznych,**)
2)
kondensatory,*)
3)
opory,*)
4)
dławiki,*)
5)
transformatory (sieciowe, międzylampowe, głośniki),*)
6)
zasilacze (prostowniki małej mocy),
7)
wzmacniacze (oporowe, transformatorowe),**)
8)
przedwzmacniacze,
9)
głośniki (pojedyncze i zespoły głośnikowe),**)
10)
adaptery,**)
11)
mikrofony,*)
12)
gongi,*)
13)
przyrządy pomiarowe elektroaukustyczne,
14)
materiały dźwiękochłonne,
15)
zapis dźwięku na taśmie (optyczny i magnetyczny),*)
16)
odtwarzanie dźwięku z taśmy (przystawki),**)
17)
dźwięk stereofoniczny (przestrzenny).

IV.

Kinotechnika:

1)
podstawy kinotechniki (obraz ruchomy),**)
2)
układy mechaniczne projektorów wąskotaśmowych,**)
3)
układy mechaniczne projektorów normalnotaśmowych,*)
4)
układ chwytaka,**)
5)
układ krzyża maltańskiego,*)
6)
znaczenie i działanie migawki,**)
7)
układ optyczny z lampą żarową, **)
8)
układ optyczny z lampą łukową,*)
9)
lampy łukowe na węgle zwykle,*)
10)
lampy łukowe na węgle wysokointensywne,*)
11)
automatyczny posuw węgli,
12)
budowa projektorów wąskotaśmowych,**)
13)
budowa projektorów normalnotaśmowych przenośnych,*)
14)
budowa projektorów normalnotaśmowych stałych,*)
15)
okienka kabinowe (mechaniczne i automatyczne),*)
16)
ekran zwykły,**)
17)
ekran panoramiczny.

V.

Taśma filmowa:

1)
budowa i rodzaje taśmy filmowej,**)
2)
zapis dźwięku na taśmie filmowej:
a)
optyczny,**)
b)
magnetyczny,
c)
magnetyczny stereofoniczny,
3)
transport taśmy 16 mm,**)
4)
" " 35 mm,*)
5)
" " 35 mm z zapisem magnetycznym,*)
6)
magazynowanie taśmy,**)
7)
przyczyny zniszczenia taśmy filmowej 16 mm,**)
8)
przyczyny zniszczenia taśmy filmowej 35 mm,*)
9)
określenie stopnia zniszczenia taśmy filmowej.**)

VI.

Zagadnienia przeciwpożarowe:

1)
warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego w kinach o projekcji na taśmie wąskiej,**)
2)
warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego w kinach o projekcji na taśmie szerokiej,*)
3)
podręczny sprzęt gaśniczny.**)

VII.

Bezpieczeństwo i higiena pracy:

1)
przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy w kinach miejskich,*)
2)
przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy w kinach ruchomych,*)
3)
przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy w kinach wiejskich stałych i półstałych.**)
4)
urządzenia sanitarne w kinach,**)
5)
odzież ochronna,*)
6)
urządzenia ochronne,*)
7)
wentylacja pomieszczeń kabinowych stałych.*)

VIII.

Eksploatacja kina:

1)
zasady budownictwa kinowego,*)
2)
zespół kabinowy kina stałego,*)
3)
kina ruchome: sale, kabina,*)
4)
kina wiejskie: sale, kabina,**)
5)
sale przygodne,**)
6)
plany budowlane, instalacje elektryczne, centralne ogrzewanie kin,
7)
urządzenia wentylacyjne,*)
8)
" klimatyzacyjne,
9)
" ogrzewnicze,
10)
kina dzienne,
11)
kina specjalne,
12)
kina panoramiczne.

Uwaga: Przystępujących do egzaminów na kinooperatora obowiązuje znajomość przy ubieganiu się o zezwolenie kategorii:

I - wszystkich objętych wykazem zagadnień,

II - zagadnień oznaczonych jedną lub dwiema gwiazdkami,

III - zagadnień oznaczonych dwiema gwiazdkami.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ ZAGADNIEŃ, Z KTÓRYCH ZAKRESU PRZYSTĘPUJĄCY DO EGZAMINU NA KINOOPERATORA POWINIEN WYKAZAĆ UMIEJĘTNOŚĆ PRAKTYCZNEGO STOSOWANIA POSIADANYCH WIADOMOŚCI

I.

Kinotechnika:

1)
obsługiwanie projektorów i wzmacniaczy aparatury wąskotaśmowej (16 mm),*)
2)
montaż i demontaż oraz obsługiwanie aparatury wąskotaśmowej (16 mm),*)
3)
montaż i demontaż oraz obsługiwanie aparatury szerokotaśmowej przenośnej,*)
4)
montaż i demontaż oraz obsługiwanie aparatury szerokotaśmowej stałej,*)
5)
konserwacja aparatury wąskotaśmowej,**)
6)
" " szerokotaśmowej przenośnej,*)
7)
" " stałej.*)

II.

Taśma filmowa:

1)
konserwacja taśmy 16 mm,**)
2)
" " 35 mm,*)
3)
" " 35 mm panoramicznej i z zapisem magnetycznym,
4)
transport taśmy 35 mm z zapisem magnetycznym,*)
5)
określenie stopnia zniszczenia taśmy filmowej 16 mm,**)
6)
" " " " " 35 mm.*)

III.

Zagadnienia przeciwpożarowe:

obsługiwanie i użycie podręcznego sprzętu pożarniczego.**)

IV.

Bezpieczeństwo i higiena pracy:

pierwsza pomoc w wypadku porażenia prądem.**)

Uwaga: Przystępujących do egzaminu na kinooperatora obowiązuje umiejętność praktycznego stosowania wiadomości przy ubieganiu się o zezwolenie kategorii:

I - z zakresu wszystkich objętych wykazem zagadnień,

II - z zakresu zagadnień oznaczonych jedną lub dwiema gwiazdkami,

III - z zakresu zagadnień oznaczonych dwiema gwiazdkami.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 12

Zezwolenie nr ......

........ dnia .. 195... r.

Do

Urzędu Kinematografii

w Warszawie

Podanie

o wydanie zezwolenia .... kategorii na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów

Nazwisko ....... imię (imiona) .....................

Urodzony dnia ....... 1... r. w ....................

powiatu ........... województwa ....................

Imiona rodziców ....................................

Zamieszkały ........ przy ul. .............. nr ....

Wykształcenie ........... Zawód wyuczony ...........

Zatrudniony w ............ w charakterze ...........

Proszę o wydanie zezwolenia na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów.

Równocześnie załączam:*)

1)
wyciąg z aktu urodzenia,
2)
świadectwo lekarza urzędowego,
3)
świadectwo ukończenia szkoły zawodowej,
4)
świadectwo ukończenia kursu dla kinooperatorów,
5)
zaświadczenie o odbyciu praktyki,
6)
życiorys,
7)
2 fotografie (o wymiarze 45 X 60 mm),
8)
dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej,
9)
posiadane dotychczas zezwolenie na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów.

......................

(podpis składającego podanie)

*) Załączniki nie podlegające złożeniu skreślić.

1 § 1 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
3 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
5 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 i pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
6 § 12 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 20 czerwca 1985 r. (M.P.85.20.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 sierpnia 1985 r.
7 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
8 § 14 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
9 § 17 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 i pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
10 § 19 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
11 § 20 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.
12 Załącznik Nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 10 lutego 1965 r. (M.P.65.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 marca 1965 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024