Zasady i tryb uznawania owczarni za zarodowe i reprodukcyjne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 27 sierpnia 1955 r.
w sprawie zasad i trybu uznawania owczarni za zarodowe i reprodukcyjne.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zadaniem owczarni zarodowych i reprodukcyjnych jest doskonalenie owiec i produkowanie zwierząt zarodowych wysokiej jakości, w szczególności tryków dla potrzeb masowej hodowli.
§  2.
1.
Owczarnie uznaje się za zarodowe lub reprodukcyjne, jeżeli odpowiadają następującym warunkom:
1)
w owczarniach, która mają być uznane za zarodowe:
a)
co najmniej 50% maciorek powyżej 12 miesięcy jest wpisanych do wojewódzkiej księgi, a pozostałe maciorki - do powiatowej księgi zarodowych owiec,
b)
co najmniej 1 tryk jest wpisany do krajowej księgi, a pozostałe tryki - do wojewódzkiej księgi zarodowych owiec, poza tym użytkowość tryka powinna być o 20% wyższa od przeciętnej użytkowości maciorek w ostatnim roku;
2)
w owczarniach, które mają być uznane za reprodukcyjne:
a)
co najmniej 75% maciorek powyżej 12 miesięcy jest wpisanych do powiatowej księgi zarodowych owiec,
b)
wszystkie tryki są wpisane do wojewódzkiej księgi zarodowych owiec;
3)
wszystkie owce są zdrowe (bez klinicznych objawów chorobowych);
4)
zwierzęta żywione są racjonalnie, a gospodarstwo owczarniane zabezpiecza w pełni pokrycie zapotrzebowania na paszę dla owiec, w tym odpowiednie pastwisko na lato;
5)
zapewnione są zdrowe warunki bytowania zwierząt, a w szczególności jest odpowiednio widny i suchy budynek owczarniany, wyposażony w niezbędne urządzenia wewnętrzne oraz odpowiednie okólniki dostosowane do liczebności stada;
6)
wartość użytkowa stada odpowiada następującym wskaźnikom:
owczarnie, które mają być uznane za:
zarodowe reprodukcyjne
rasa merynos rasy długowełniaste i czarnogłówki rasy karakuł i wrzosówki owce górskie rasa merynos rasy długowełniaste i czarnogłówki rasy karakuł i wrzosówki owce górskie
średnia roczna wydajność wełny pranej w stadzie w kg 1,8 1,75 - 1,4 1,3 1,2 - 1,2
smuszek bądź kożuszków sprzedanych:
w I i II klasie - - 20 - - - 10 -
w III klasie - - 40 - - - 20 -
7)
osoby zajmujące się prowadzeniem i obsługiwaniem owczarni posiadają odpowiednie kwalifikacje.
2.
Ocenę wartości użytkowej stada w hodowlach uznanych za zarodowe lub reprodukcyjne (ust. 1 pkt 6) przeprowadza personel owczarni pod kontrolą personelu zootechnicznego powiatowego zarządu rolnictwa.
3.
Uznanie owczarni za zarodową może nastąpić po upływie co najmniej 2-letniego okresu, a uznanie owczarni za reprodukcyjną - po upływie co najmniej 1-rocznego okresu przeprowadzenia oceny wartości użytkowej stada.
§  3.
1.
O uznaniu owczarni za zarodowe lub reprodukcyjne orzekają prezydia wojewódzkich rad narodowych na podstawie opinii, wydanej przez komisję.
2.
Komisja wydaje opinię po przeprowadzeniu lustracji owczarni.
3.
W skład komisji przeprowadzających lustracje owczarni, które mają być uznane za zarodowe, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik hodowli owiec prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
2)
jako członkowie - przedstawiciel Instytutu Zootechniki oraz lekarz weterynarii, wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Ministerstwo Rolnictwa może delegować do komisji (ust. 3) swego przedstawiciela, który pełni wówczas funkcje przewodniczącego komisji.
5.
W skład komisji, przeprowadzającej lustracje owczarni, które mają być uznane za reprodukcyjne, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik hodowli owiec prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
2)
jako członkowie - główny zootechnik prezydium powiatowej rady narodowej oraz lekarz weterynarii, wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
W przypadku gdy przeprowadza się lustrację owczarni podległej Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, w skład komisji wchodzi również zootechnik właściwego zjednoczenia państwowych gospodarstw rolnych lub zespołu hodowli zarodowej.
§  4.
1.
Posiadacze owczarni uznanych za zarodowe lub reprodukcyjne obowiązani są odchować corocznie na sprzedaż po 1 tryku, nadającym się do dalszej hodowli, od następującej ilości maciorek stada podstawowego:
owczarnie zarodowe owczarnie reprodukcyjne
rasa merynos rasy długowełniste i czarnogłówki rasy karakuł i wrzosówki owce górskie rasa merynos rasy długowełniste i czarnogłówki rasy karakuł i wrzosówki owce górskie
6 5 8 5 18 10 12 10
2.
Kwalifikację tryków do hodowli przeprowadza zootechnik wojewódzkiego zarządu rolnictwa. Z zakwalifikowanych tryków w owczarniach zarodowych przynajmniej 50% powinno być wpisanych do wojewódzkiej księgi zarodowych owiec, a wszystkie zakwalifikowane tryki w owczarniach reprodukcyjnych powinny być wpisane do powiatowych ksiąg zwierząt zarodowych.
§  5.
Owczarnie uznane za zarodowe i reprodukcyjne pozostają pod nadzorem i szczególną opieką służby zootechnicznej prezydiów rad narodowych oraz korzystają z bezpłatnej opieki weterynaryjnej, której zakres ustali odrębne zarządzenie.
§  6.
1.
W przypadku gdy owczarnia uznana za zarodową lub reprodukcyjną przestała odpowiadać warunkom podanym w § 2, uznanie zostaje cofnięte przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie opinii komisji określonej w § 3. Komisja wydaje opinię po przeprowadzeniu lustracji owczarni.
2.
W przypadku gdy posiadacz owczarni nie dopełnia obowiązku określonego w § 4, prezydium wojewódzkiej rady narodowej może cofnąć uznanie owczarni za zarodową lub reprodukcyjną.
§  7.
Aktualny wykaz wszystkich owczarni uznanych za zarodowe i reprodukcyjne ogłasza się w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej dwa razy do roku:
1)
za pierwsze półrocze roku kalendarzowego - w sierpniu;
2)
za drugie półrocze - w lutym następnego roku.
§  8.
Do 1957 r. mogą być uznawane za zarodowe owczarnie, w których wszystkie tryki wpisane są do wojewódzkich ksiąg zarodowych owiec.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024