Przyznawanie stypendiów studentom akademii medycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 27 sierpnia 1955 r.
w sprawie przyznawania stypendiów studentom akademii medycznych.

Na podstawie § 4 ust. 5 i § 8 ust. 2 oraz §§ 12 i 15 uchwały nr 877 Rady Ministrów z dnia 14 listopada 1953 r. w sprawie rodzajów stypendiów państwowych, warunków i trybu ich przyznawania w szkołach wyższych oraz w sprawie trybu zatwierdzania państwowych planów stypendialnych (Monitor Polski Nr 107, poz. 1430) zarządza się, co następuje:

I.

Komisje wydziałowe.

§  1.
Rektor akademii medycznej na wniosek dziekana wydziału (oddziału) powołuje wydziałowe (oddziałowe) komisje stypendialne, zwane dalej "komisjami wydziałowymi".
§  2.
W skład komisji wydziałowej wchodzą:
1)
jako przewodniczący - prodziekan lub jeden z samodzielnych pracowników nauki, a ponadto:
2)
jako członek stały - przedstawiciel Zrzeszenia Studentów Polskich,
3)
jako członkowie niestali - opiekun grupy, starosta grupy oraz mąż zaufania, biorący udział w posiedzeniach komisji - w zależności od tego, do jakiej grupy należy student, którego podanie jest rozpatrywane.
§  3.
Do zadań komisji wydziałowej należy:
1)
opiniowanie podań o przyznanie stypendiów,
2)
okresowe analizowanie warunków uzasadniających pobieranie stypendium, a mianowicie postępów w nauce jako podstawowego warunku przyznania stypendium, warunków materialnych i postawy stypendysty, oraz
3)
stawianie wniosków o cofnięcie lub obniżenie stypendium.
§  4.
1.
Z posiedzenia komisji wydziałowej powinien być sporządzony protokół, w którym należy zamieścić nazwiska osób obecnych na posiedzeniu, wykaz spraw rozpatrywanych oraz decyzje komisji. Protokół podpisują przewodniczący i członkowie obecni na posiedzeniu komisji. Decyzje komisji zapadają większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
2.
Sekretariat wydziału (oddziału) załatwia czynności kancelaryjne komisji wydziałowej i przechowuje dokumentację dotyczącą stypendiów. Podania wraz z załącznikami z odpowiednimi adnotacjami przewodniczącego komisji powinny być przechowywane w teczkach studenta.

II.

Tryb i zasady przyznawania stypendiów zwyczajnych.

§  5.
1.
Stypendia zwyczajne pełne lub częściowe otrzymują studenci, którzy wykazują się zadowalającymi postępami w nauce oraz ze względu na warunki materialne zasługują na pomoc Państwa.
2.
Stypendia zwyczajne częściowe otrzymują studenci wykazujący się zadowalającymi postępami w nauce, którym ze względu na warunki materialne (częściowa pomoc rodziny) suma taka umożliwi poświęcenie się studiom.
3.
Stypendia zwyczajne (pełne lub częściowe) przyznawane są na każdy rok szkolny z osobna i wypłacane miesięcznie przez 10 do 11 miesięcy w zależności od okresu trwania zajęć.
4.
Studentom VI roku nie przysługują stypendia. Sprawa wynagrodzeń dla VI roku będzie uregulowana odrębnym zarządzeniem.
§  6.
1.
Student pracujący zarobkowo nie może otrzymywać stypendium.
2.
Nie można wypłacać za ten sam okres stypendium i wynagrodzenia za praktykę. Nie dotyczy to stypendiów zwyczajnych i premiowych za miesiąc wakacyjny oraz stypendiów mieszkaniowych.
§  7.
1.
Kandydaci na I rok studiów ubiegający się o stypendium składają podanie o przyznanie stypendium łącznie z podaniem o przyjęcie na studia za pośrednictwem właściwej terenowo komisji rekrutacyjnej.
2.
Komisja rekrutacyjna przesyła podanie kandydata o stypendium wraz z podaniem o przyjęcie na studia do rektora właściwej akademii medycznej, który kieruje je do właściwej komisji wydziałowej.
3.
Komisja wydziałowa kwalifikuje podanie o stypendium zwyczajne biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki kandydata w nauce uwidocznione w świadectwie dojrzałości, wyniki egzaminu wstępnego oraz warunki materialne.
4.
Komisja wydziałowa składa wniosek do komisji uczelnianej do spraw rekrutacji o przyznanie stypendium zwyczajnego - pełnego lub częściowego.
5.
Komisja uczelniana do spraw rekrutacji rozpatruje wnioski komisji wydziałowej w sprawach przyznawania stypendium na posiedzeniach, na których zapada decyzja o przyjęciu kandydata na I rok studiów, i decyduje równocześnie o przyznaniu lub odmowie przyznania stypendium.
6.
Rektor zleca wypłatę stypendiów przyznanych przez komisję uczelnianą oraz przesyła jeden egzemplarz zatwierdzonych list stypendystów do wiadomości dziekanowi właściwego wydziału.
7.
Dziekan zarządza odnotowanie w karcie kandydata decyzji komisji uczelnianej w sprawie przyznania lub nieprzyznania stypendium.
8.
Kandydaci na I rok studiów powinni być równocześnie powiadomieni o przyznaniu lub nieprzyznaniu stypendium.
§  8.
Stypendystom, którzy zaliczyli rok szkolny, przyznaje stypendia rektor na następny rok na wniosek dziekana właściwego wydziału.
§  9.
1.
Studenci I roku studiów oraz wyższych lat, którzy pomyślnie zaliczyli rok, a nie otrzymali stypendium, mogą składać podania o przyznanie stypendium do komisji wydziałowej.
2.
Komisja wydziałowa opiniuje podania studentów. Dziekan przedstawia rektorowi wnioski o przyznanie stypendium dla studentów wymienionych w ust. 1.
3.
Rektor podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania stypendium i zleca wypłatę stypendium.
§  10.
1.
Termin składania przez studentów podań o przyznanie stypendium na początku roku szkolnego ustala rektor akademii, tak aby postępowanie związane z przyznaniem stypendium mogło być ukończone w ciągu 1 miesiąca od daty rozpoczęcia roku.
2.
Dziekanat jest obowiązany poinformować studenta o załatwieniu podania o stypendium w ciągu jednego miesiąca od daty złożenia podania.
§  11.
1.
Studenci ubiegający się o stypendium obowiązani są przedłożyć:
1)
podanie,
2)
zaświadczenie wydane przez prezydium właściwej miejskiej, gromadzkiej (osiedla) lub powiatowej rady narodowej albo zakład pracy o stanie materialnym lub zarobkach rodziców bądź osób, na których utrzymaniu student pozostaje,
3)
oświadczenie ubiegającego się o stypendium, że nie zajmuje się pracą zarobkową.
2.
Dokumenty z ubiegłego roku szkolnego uważa się za nieaktualne.
§  12.
W przypadku ujawnienia, że student uzyskał stypendium na podstawie nie przewidzianych danych, należy niezwłocznie cofnąć stypendium i wdrożyć postępowanie dyscyplinarne.
§  13.
1.
Stypendysta, który nie zaliczy semestru lub roku studiów albo podejmie pracę zarobkową, traci prawo do stypendium.
2.
Stypendium cofa na stałe lub na czas określony rektor na wniosek dziekana po zakończeniu sesji poprawczej dla danego roku.
3.
Stypendyści oraz studenci, którzy nie zaliczyli semestru lub roku studiów, mogą być zakwalifikowani do wznowienia lub przyznania stypendium, jeżeli przyczyną niezaliczenia semestru lub roku była choroba lub inne poważne przyczyny. W przypadkach powyższych stosuje się odpowiednio tryb określony w §§ 8 i 9.
4.
Stypendyści oraz studenci, którzy z powodu choroby uzyskali urlop studencki, mogą być zakwalifikowani do stypendium na okres choroby, nie dłużej jednak niż na okres roczny, w który wlicza się również wakacje letnie.
5.
W przypadku gdy stypendysta pobierający stypendium zwyczajne zaniedbuje się w nauce albo w sposób rażący dopuszcza się naruszania przepisów o dyscyplinie pracy studentów, dziekan obniża stypendium o 5-25% na okres od jednego do trzech miesięcy.
§  14.
1.
Obniżenie stypendium może być stosowane niezależnie od kar przewidzianych w przepisach o odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów i o dyscyplinie pracy studentów z wyjątkiem przypadków, w których zastosowano karę wstrzymania stypendium.
2.
Wstrzymanie stypendium na czas określony następuje także w trybie przepisów zarządzenia nr 160 Prezesa Rady Ministrów i Ministrów: Szkół Wyższych i Nauki, Zdrowia, Oświaty oraz Kultury i Sztuki z dnia 28 września 1951 r. w sprawie dyscypliny pracy studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-91, poz. 1256).
§  15.
1.
Stypendysta, który przestał spełniać jeden z warunków wymienionych w § 5 ust. 1 lub 2, powinien o tym powiadomić komisję.
2.
Jeśli stypendysta przestał spełniać jeden z warunków wymienionych w § 5 ust. 1 lub 2, rektor cofa stypendium na stałe lub na czas określony na wniosek dziekana właściwego wydziału.

III.

Tryb i zasady przyznawania stypendiów premiowych, mieszkaniowych i zasiłków.

§  16.
1.
Stypendia premiowe przyznaje się stypendystom studiującym na II i wyższych latach studiów, którzy zaliczyli bez poprawek rok lub semestr studiów z wynikiem bardzo dobrym bądź dobrym z wszystkich przedmiotów.
2.
Przy kwalifikowaniu stypendysty do stypendium premiowego bierze się pod uwagę oceny z egzaminów oraz z zaliczeń ćwiczeń z tych przedmiotów, z których nie przewiduje się egzaminów w danym semestrze. Ocen z przedmiotów nadobowiązkowych nie bierze się pod uwagę.
§  17.
1.
Stypendia premiowe przyznaje rektor na wniosek dziekana na okres jednego semestru.
2.
Stypendysta pobierający stypendium premiowe, który nie spełni warunków wymienionych w § 16, traci prawo do stypendium premiowego w semestrze następnym.
§  18.
1.
Stypendium mieszkaniowe stanowi zryczałtowaną zapomogę przeznaczoną na opłacenie czynszu najmu pomieszczenia dla tych studentów, którzy kwalifikując się do zakwaterowania w domu studenckim nie otrzymali przydziału z powodu braku miejsc, a którym warunki materialne nie pozwalają na pełną opłatę czynszu.
2.
Stypendium mieszkaniowe przyznawane jest niezależnie od innych rodzajów stypendiów.
3.
Stypendia mieszkaniowe przyznaje się kandydatom przyjętym na I rok studiów w trybie ustalonym dla przyznawania stypendiów zwyczajnych (§ 7).
4.
Studentom I roku lub wyższych lat studiów, którzy uprzednio nie otrzymywali stypendium mieszkaniowego, przyznaje się to stypendium w trybie przewidzianym w §§ 9, 10 i 11.
§  19.
1.
Zasiłki przyznaje się studentom, którzy znaleźli się w szczególnie ciężkich warunkach materialnych.
2.
Zasiłki przyznaje jednorazowo rektor na wniosek dziekana właściwego wydziału na podstawie podania złożonego przez zainteresowanego studenta, zaopiniowanego przez komisję wydziałową.

IV.

Przepisy porządkowe i końcowe.

§  20.
1.
Rektor zleca wypłatę stypendiów w okresie od piątego do dwunastego dnia każdego miesiąca.
2.
Stypendia mogą być wypłacane jedynie na zlecenie rektora.
§  21.
1.
Cofnięte na stałe stypendium może być przyznane innemu studentowi, jednak wypłata stypendium nie może obejmować okresu przed dniem przyznania stypendium.
2.
W razie niepobrania stypendium przez studenta w ciągu dwóch miesięcy komisja wydziałowa powinna przeanalizować powody niepobrania i w nie uzasadnionych ważnymi przyczynami przypadkach powinna przedstawić właściwemu dziekanowi wniosek o cofnięcie stypendium i przyznanie go innemu studentowi.
3.
Stypendium cofnięte na określony czas może być przyznane innemu studentowi tylko na ten czas.
§  22.
Stypendia powinny być przyznawane ściśle w ramach kredytów przyznanych na ten cel danej akademii, stosując się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia.
§  23.
W razie przeniesienia stypendysty do innej akademii na własną prośbę stypendysta może otrzymać stypendium w uczelni, do której się przenosi, jedynie w ramach kredytów przyznanych tej uczelni.
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024