Zasady i terminy opracowania projektu budżetu Państwa na 1956 rok.

UCHWAŁA NR 496
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lipca 1955 r.
w sprawie zasad i terminów opracowania projektu budżetu Państwa na 1956 rok.

Na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 17 grudnia 1952 r. o uchwalaniu i wykonywaniu budżetu Państwa (Dz. U. z 1952 r. Nr 50, poz. 334 i z 1954 r. Nr 25, poz. 94 i Nr 56, poz. 278) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Resortowe projekty budżetu centralnego oraz projekty budżetów województw powinny być sporządzone na podstawie resortowych i terenowych projektów planów gospodarczych opracowanych zgodnie z instrukcjami i założeniami ustalonymi przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego.
2.
Minister Finansów wyda w terminie do dnia 15 lipca 1955 r. szczegółowe przepisy dotyczące opracowania projektu budżetu Państwa.
§  2.
1.
Ministerstwo Handlu Zagranicznego ustali w planach finansowych masę towarową na eksport w cenach fabrycznych i w cenach zbytu.
2.
Zobowiązuje się Państwową Komisją Etatów do przekazania Ministerstwu Finansów projektu planu etatów w zakresie administracji oraz urządzeń socjalnych i kulturalnych na 1956 r. do dnia 15 października 1955 r.
§  3.
1.
Ministerstwa opracują resortowe projekty budżetu centralnego oraz projekty bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym wraz z uzasadnieniem i prześlą je do Ministerstwa Finansów w ciągu 15 dni po terminie ustalonym dla złożenia resortowych projektów planów gospodarczych.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) opracują zbiorcze budżety województw (m.st. Warszawy i m. Łodzi) łącznie z projektami bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym (wraz z uzasadnieniem) i prześlą je do Ministerstwa Finansów, a odpowiednie części tych projektów do właściwych ministerstw (urzędów centralnych) w ciągu 15 dni po terminie ustalonym dla przesłania wojewódzkich projektów planów gospodarczych.
3.
Projekty bilansów dochodów i wydatków powinny być oparte na zasadzie saldowania wyników na szczeblu ministerstwa w zakresie budżetu centralnego oraz na zasadzie saldowania wyników poszczególnych organizacji gospodarczych i przedsiębiorstw tego samego typu na szczeblu poszczególnych województw w zakresie budżetów terenowych. W uzasadnieniu projektów bilansów dochodów i wydatków należy dołączyć podział według centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) w przypadkach przewidzianych w instrukcjach o opracowaniu projektu narodowego planu gospodarczego.
4.
W pracach nad resortowymi projektami budżetów ministerstwa (urzędy centralne) powinny współpracować z jednostkami podległymi i mogą żądać od nich niezbędnych materiałów, jednak bez nakładania obowiązku opracowania projektów bilansów dochodów i wydatków oraz preliminarzy.
5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny uwzględniać w pracach nad projektem zbiorczego budżetu województwa wnioski, które wynikają z opracowanych przez prezydia rad narodowych niższych stopni projektów terenowych planów gospodarczych w zakresie budżetów tych rad; na prezydia rad narodowych niższych stopni nie nakłada się jednak obowiązku opracowywania pełnych projektów budżetów.
6.
Ministerstwa i urzędy centralne udzielą prezydiom wojewódzkich rad narodowych przy opracowywaniu projektów budżetów terenowych niezbędnej pomocy, która polegać będzie na instruowaniu odpowiednich wydziałów resortowych co do sposobów prawidłowego opracowania projektu budżetu.
§  4.
Ministerstwa (urzędy centralne) rozpatrzą właściwe części projektów budżetów województw i zgłoszą Ministerstwu Finansów wnioski w tym zakresie w ciągu 15 dni po terminie ustalonym dla złożenia tych projektów przez prezydia wojewódzkich rad narodowych.
§  5.
1.
Po rozpatrzeniu resortowych projektów budżetu centralnego i projektów zbiorczych budżetów województw (m.st. Warszawy i m. Łodzi) oraz wniosków ministerstw (urzędów centralnych) w zakresie budżetów terenowych Minister Finansów przeprowadzi uzgodnienia budżetowe z ministerstwami i prezydiami wojewódzkich rad narodowych.
2.
Sprawy nie uzgodnione Minister Finansów przedłoży Prezydium Rządu do rozpatrzenia.
§  6.
1.
Na podstawie materiałów otrzymanych od ministerstw i prezydiów wojewódzkich rad narodowych (§ 3 ust. 1 i 2) oraz na podstawie ustalonych zadań narodowego planu gospodarczego Ministerstwo Finansów sporządzi projekt budżetu Państwa i przedstawi go Prezydium Rządu do zatwierdzenia. Projekt ten powinien być oparty na zasadzie sumowania wyników finansowych przedsiębiorstw gospodarki narodowej (§ 3 ust. 3).
2.
Ministerstwa (urzędy centralne) sporządzą i przekażą Ministerstwu Finansów w ciągu 2 tygodni po otrzymaniu zadań finansowych od Ministerstwa Finansów projekty bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym, uwzględniające pełny podział na centralne zarządy i podział na kwartały.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych sporządzą i przekażą Ministerstwu Finansów w terminie jak w ust. 2 projekty bilansów dochodów i wydatków uwzględniające rozrzut otrzymanych limitów dla przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym na poszczególne zarządy i przedsiębiorstwa rozliczające się bezpośrednio z poszczególnymi budżetami terenowymi.
4.
Na podstawie materiałów określonych w ust. 2 i 3 Ministerstwo Finansów opracuje i przedstawi Radzie Ministrów do uchwalenia projekt ustawy budżetowej.
§  7.
1.
Ministerstwa przystąpią do opracowania preliminarzy szczegółowych niezwłocznie po uchwaleniu przez Radę Ministrów projektu budżetu Państwa.
2.
Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym sporządzą plany ekonomiczno-finansowe po przekazaniu przez Ministra Finansów limitów finansowych powiązań z budżetem tych przedsiębiorstw w granicach uchwalonego przez Radę Ministrów projektu budżetu Państwa.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów ustalą terminy zatwierdzenia tych planów.
§  8.
Na podstawie kwot budżetowych ustalonych przez Ministerstwo Finansów lub prezydia rad narodowych wyższego stopnia prezydia wojewódzkich, powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych osiedli opracują odpowiednio projekty jednostkowych lub zbiorczych budżetów, projekty bilansów dochodów i wydatków oraz preliminarzy na zasadach i w terminie ustalonych przez Ministra Finansów. Podziału kwot budżetowych prezydia rad narodowych dokonają w porozumieniu z prezydiami rad narodowych niższego stopnia.
§  9.
Budżety gromad zostaną opracowane i uchwalone w trybie ustalonym uchwałą nr 853 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1954 r. w sprawie opracowywania, uchwalania, zatwierdzania i wykonywania budżetów gromad (Monitor Polski Nr 118, poz. 1672).
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów i wszystkim ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024