Zakres i sposób przeprowadzania przez Polski Komitet Normalizacyjny kontroli prac normalizacyjnych w resortach i stosowania norm oraz prowadzenie sprawozdawczości w tym zakresie.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 19 maja 1955 r.
w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania przez Polski Komitet Normalizacyjny kontroli prac normalizacyjnych w resortach i stosowania norm oraz prowadzenia sprawozdawczości w tym zakresie.

Na podstawie art. 26 dekretu z dnia 4 marca 1953 r. o normach i o Polskim Komitecie Normalizacyjnym (Dz. U. Nr 15, poz. 61) zarządza się, co następuje:
§  1.
Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) jest uprawniony do przeprowadzania kontroli prac normalizacyjnych i stosowania norm w ministerstwach (centralnych urzędach) i podległych im jednostkach oraz w centralach spółdzielni, związkach spółdzielni i spółdzielniach - w zakresie ustalonym niniejszym zarządzeniem.
§  2.
W zakresie kontroli prac normalizacyjnych PKN sprawdza w szczególności:
1)
czy przestrzegany jest obowiązujący tryb opracowywania, uzgadniania i ustanawiania norm,
2)
czy normy objęte planami prac normalizacyjnych są opracowywane w terminach ustalonych w planach,
3)
czy inne czynności, wchodzące w zakres obowiązków komórek normalizacyjnych, a zwłaszcza prowadzenia rejestru norm, przeprowadzania kontroli wprowadzania i stosowania norm, jak również prowadzenie okresowej sprawozdawczości, są wykonywane właściwie i terminowo,
4)
czy organizacja, obsada i zakres działania komórek normalizacyjnych są zgodne z zasadami ustalonymi w obowiązujących przepisach.
§  3.
1.
W zakresie kontroli stosowania norm PKN sprawdza w szczególności:
1)
czy przy wykonywaniu przez uspołecznione zakłady pracy ich zadań stosowane są właściwe normy państwowe, resortowe i zakładowe oraz warunki techniczne i czy postanowienia tych norm i warunków technicznych są w pełni przestrzegane,
2)
czy w przypadku uzyskania zezwolenia na odstąpienie od normy obowiązującej przestrzegane są warunki określone w zezwoleniu,
3)
czy dokumentacja techniczna, którą posługują się działy pracy, a zwłaszcza kontrola techniczna, zgodna jest z obowiązującymi normami.
2.
Kontrola stosowania norm obejmuje zarówno gotowe wyroby, jak i poszczególne fazy ich produkcji, opakowanie, znakowanie, przechowywanie i transport towarów, metody badań oraz wszelkie inne czynności wchodzące w zakres danych norm.
§  4.
Kontrolę, o której mowa w § 1, przeprowadza PKN z własnej inicjatywy, na wniosek Ministra Kontroli Państwowej lub na polecenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przez swoich pracowników, każdorazowo do tego upoważnionych, zwanych w dalszym ciągu zarządzenia inspektorami.
§  5.
Inspektor PKN przed rozpoczęciem czynności kontrolnych powinien okazać kierownikowi jednostki kontrolowanej legitymację służbową oraz przedstawić upoważnienie do przeprowadzenia kontroli podpisane przez Prezesa PKN lub jego zastępcę.
§  6.
Inspektor PKN powinien odstąpić od przeprowadzenia kontroli, jeżeli kierownik kontrolowanej jednostki, osoba odpowiedzialna za produkcję, kontrolę techniczną produkcji lub kierownik komórki normalizacyjnej jest w takim do niego stosunku, że może powstać wątpliwość co do jego bezstronności, a w szczególności gdy jest jego:
1)
małżonkiem,
2)
wstępnym,
3)
zstępnym,
4)
bratem lub siostrą albo ich zstępnym.
§  7.
Przeprowadzanie kontroli powinno zasadniczo odbywać się w obecności kierownika kontrolowanej jednostki lub jego zastępcy. Nieobecność tych osób nie stanowi przeszkody w przeprowadzaniu kontroli.
§  8.
Upoważniony do przeprowadzenia kontroli inspektor ma prawo wstępu do zakładów i pomieszczeń jednostki kontrolowanej oraz żądania potrzebnych danych, wyjaśnień i informacji ustnych lub piśmiennych, dokonywania oględzin materiałów i wyrobów oraz miejsc ich produkcji i składowania.
§  9.
1.
W związku z przeprowadzoną kontrolą inspektor nie może wydawać organom i pracownikom kontrolowanego zakładu pracy zarządzeń ani poleceń.
2.
Jeżeli inspektor stwierdzi, że przy wykonywaniu przez zakład pracy jego zadań nie są stosowane obowiązujące normy, obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie kierownika zakładu pracy, a w przypadku gdyby na skutek niestosowania norm mogły wyniknąć poważne straty - zażądać zaprzestania wykonywania czynności niezgodnych z obowiązującymi normami.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, inspektor obowiązany jest ustalić rozmiary czynności, przy wykonywaniu których obowiązujące normy nie są stosowane (np. ilość i wartość wadliwej produkcji), oraz zamieścić w protokole czynności kontrolnych wzmiankę o żądaniu zaprzestania wykonywania czynności.
§  10.
1.
Z przeprowadzonych czynności kontrolnych inspektor PKN sporządza na miejscu protokół w niezbędnej ilości egzemplarzy, który powinien zawierać stwierdzenie faktów i okoliczności ustalonych w czasie kontroli, i przedstawia go do podpisu kierownikowi kontrolowanej jednostki. Do protokołu powinny być w razie potrzeby dołączone niezbędne materiały dowodowe.
2.
Kierownik kontrolowanej jednostki może wnieść do protokołu swoje zastrzeżenia. W razie braku zastrzeżeń należy uczynić o tym wzmiankę w protokole. W przypadku gdy kierownik kontrolowanej jednostki odmówi podpisania protokołu, przeprowadzający kontrolę czyni o tym wzmiankę w protokole, a kierownik jednostki obowiązany jest złożyć pisemne wyjaśnienie co do przyczyn odmowy.
3.
Jeden egzemplarz protokołu przeprowadzający kontrolę pozostawia u kierownika jednostki kontrolowanej, a pozostałe egzemplarze zatrzymuje w aktach.
§  11.
1.
Po zakończeniu kontroli PKN przesyła niezwłocznie odpis protokołu kontroli kierownikowi jednostki nadrzędnej nad jednostką kontrolowaną. Jeżeli kontrola przeprowadzona była na wniosek Ministra Kontroli Państwowej, PKN przesyła odpis protokołu również Ministrowi Kontroli Państwowej.
2.
W przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli uchybień w zakresie prac normalizacyjnych prowadzonych przez jednostkę kontrolowaną lub uchybień w zakresie stosowania norm, PKN występuje do właściwego ministra (kierownika centralnego urzędu) lub właściwej centrali (związku) spółdzielni z wnioskiem o usunięcie stwierdzonych uchybień, wskazując odpowiedni termin ich usunięcia. W razie potrzeby PKN przedstawia odpowiednie wnioski Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
O wydaniu zarządzeń w celu usunięcia uchybień i o ich wykonaniu właściwy minister (kierownik centralnego urzędu) lub centrala (związek) spółdzielni zawiadamia PKN.
§  12.
W razie stwierdzenia popełnienia przestępstwa zagrożonego sankcjami karnymi przewidzianymi w dekrecie z dnia 4 marca 1953 r. o normach i o Polskim Komitecie Normalizacyjnym (Dz. U. Nr 15, poz. 61) Polski Komitet Normalizacyjny zawiadamia o popełnionym przestępstwie w ciągu 15 dni właściwy organ prokuratury, a odpis zawiadomienia przesyła resortowemu ministrowi (kierownikowi centralnego urzędu) lub właściwej centrali (związkowi) spółdzielni, oraz Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  13.
1.
PKN przeprowadza kontrole w sposób planowy. Plany kwartalne zatwierdza Prezes PKN.
2.
Z przeprowadzonych kontroli PKN składa Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego kwartalne sprawozdania w ciągu 45 dni po upływie każdego kwartału.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.49.479

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres i sposób przeprowadzania przez Polski Komitet Normalizacyjny kontroli prac normalizacyjnych w resortach i stosowania norm oraz prowadzenie sprawozdawczości w tym zakresie.
Data aktu: 19/05/1955
Data ogłoszenia: 31/05/1955
Data wejścia w życie: 31/05/1955