Usprawnienie pracy prezydiów rad narodowych na odcinku finansowym.

UCHWAŁA NR 19
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 13 stycznia 1954 r.
o usprawnieniu pracy prezydiów rad narodowych na odcinku finansowym.

Celem usprawnienia pracy prezydiów rad narodowych na odcinku finansowym Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

Rozdział  I.

Wzmocnienie kierownictwa i nadzoru nad terenowymi organami finansowymi ze strony prezydiów rad narodowych.

§  1.
1.
Prezydia rad narodowych powinny:
1)
starannie dobierać kadry w wydziałach finansowych pod względem fachowym i politycznym;
2)
nie odrywać pracowników wydziałów finansowych (a w szczególności pracowników na stanowiskach samodzielnych i kierowniczych) do innych zajęć;
3)
systematycznie wnikać w całość pracy aparatu finansowego we wszystkich kierunkach jego działalności, nie wyłączając realizacji wpływów z tytułu składek ubezpieczeniowych Państwowego Zakładu Ubezpieczeń i realizacji odszkodowań z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych na wsi, realizacji wpływów z tytułu wkładów oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności, rozliczeń między terenowymi jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz przebiegu finansowania terenowych inwestycji.
2.
Minister Finansów zobowiąże kierowników organów terenowych Państwowego Zakładu Ubezpieczeń i Powszechnej Kasy Oszczędności do informowania prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych, a kierowników organów terenowych Banku Inwestycyjnego - do informowania prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców o przebiegu realizacji ich planów w zakresie wiążącym się z gospodarką danego terenu.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych uchwalają kwartalne plany wykonywania budżetów terenowych oraz rozpatrują kwartalne terytorialne plany dochodów budżetu centralnego i sprawozdania z wykonania tych planów. Uchwalając i rozpatrując plany oraz sprawozdania z ich wykonania prezydia rad narodowych powinny zarazem rozpatrywać zadania przedsiębiorstw terenowych w zakresie produkcji i obrotu towarowego, obniżania kosztów własnych, wzrostu akumulacji, likwidacji nadmiernych i zbędnych zapasów, jak również zadania jednostek budżetowych w zakresie obsługi potrzeb socjalno-kulturalnych ludności oraz przebieg wykonania tych zadań.
2.
Sprawozdania (ust. 1) powinny być rozpatrzone na szczeblu powiatowym najpóźniej do końca pierwszego miesiąca po upływie kwartału, a na szczeblu wojewódzkim - do połowy drugiego miesiąca po upływie kwartału.
§  3.
Przewodniczący prezydiów rad narodowych powinni roztoczyć nad wydziałami finansowymi bezpośredni nadzór i podporządkować je bezpośrednio sobie. W związku z tym przewodniczący prezydiów rad narodowych zobowiążą kierowników wydziałów finansowych do składania sobie dwa razy w miesiącu sprawozdań z działalności wydziałów finansowych, a w szczególności w zakresie dochodów i wydatków budżetu terenowego oraz dochodów ogólnopaństwowych.

Rozdział  II.

Inspekcje dochodów państwowych.

§  4.
W prezydiach powiatowych (miast stanowiących powiaty) i dzielnicowych rad narodowych tworzy się w ramach wydziałów finansowych inspekcje dochodów państwowych.
§  5.
Do zadań inspekcji dochodów państwowych należy:
1)
przeprowadzanie rejestracji podatkowej w gospodarce uspołecznionej;
2)
opracowywanie projektów planów podatkowych i niepodatkowych należności budżetowych od gospodarki uspołecznionej;
3)
sporządzanie sprawozdań w zakresie podatkowych i niepodatkowych dochodów z gospodarki uspołecznionej oraz dochodów jednostek budżetowych;
4)
kontrola prawidłowości i terminowości rozliczeń jednostek gospodarki uspołecznionej oraz jednostek budżetowych z tytułu należności budżetowych;
5)
zbieranie materiałów niezbędnych dla ustalania stawek podatkowych;
6)
likwidacja mienia przechodzącego na własność państwa;
7)
pobór należności budżetowych;
8)
udzielanie ulg w spłacie należności budżetowych;
9)
prowadzenie rachunkowości należności budżetowych oraz przymusowe ściąganie zaległości w tych należnościach;
10)
sporządzanie sprawozdań statystycznych, zbieranie i opracowywanie materiałów informacyjnych i ewidencyjnych nie przewidzianych w poprzednich punktach w zakresie zleconym przez Ministra Finansów.
§  6.
1.
Dla wykonania zadań wynikających z § 5 oddziały dochodów państwowych w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) oraz inspekcje dochodów państwowych powinny sprawdzać czy objęte ich zakresem działania jednostki gospodarki uspołecznionej i budżetowe wykonują swoje zadania produkcyjne, finansowe i budżetowe oraz czy wpłaty i rozliczenia z tytułu przypadających od nich należności budżetowych są dokonywane prawidłowo i w terminie.
2.
W wykonaniu tych zadań oddziały i inspekcje dochodów państwowych badają:
1)
wykonanie planów produkcji pod względem ilościowym i jakościowym oraz planów sprzedaży artykułów (usług) podlegających opodatkowaniu;
2)
terminowość wystawiania faktur i przedstawiana list inkasowych bankowi finansującemu;
3)
przyczyny powstawania ponadnormatywnych zapasów materiałowych i wyrobów gotowych (półgotowych) oraz współdziałają przy ich likwidacji;
4)
przyczyny powstawania ubytków wyrobów gotowych (półgotowych) przekraczających ustalone normy - w celu ustalenia zobowiązań podatkowych;
5)
przebieg inkasa faktur;
6)
terminowość wykonania przez oddziały banku poleceń przelewu należności budżetowych.

Ponadto oddziały i inspekcje dochodów państwowych interesują się stanem zaopatrzenia rynku z punktu widzenia wykonania przez zakłady produkcyjne planu asortymentowego, a w związku z tym planu dochodów.

3.
Przepisy ust. 1 i 2 dotyczą przemysłu lekkiego, rolnego i spożywczego, solnego, mięsnego, mleczarskiego oraz zakładów podległych Ministrom: Skupu, Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Drzewnego i Papierniczego oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła. Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może rozszerzyć te przepisy na inne zakłady, jak również wyłączyć poszczególne zakłady od stosowania do nich ust. 1 i 2.
§  7.
W przypadku stwierdzenia uchybień i niedociągnięć w zakresie wymienionym w § 6 oddział lub inspekcja dochodów państwowych zwraca kierownictwu jednostki gospodarki uspołecznionej uwagę na konieczność zastosowania odpowiednich środków zaradczych, a ponadto zawiadamia, w trybie ustalonym przez Ministra Finansów, organ nadrzędny jednostki gospodarki uspołecznionej oraz nadrzędny organ finansowy.
§  8.
Minister Finansów przygotuje akty normatywne określające:
1)
organizację i zadania oddziałów dochodów państwowych w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi);
2)
organizację inspekcji dochodów państwowych; w inspekcjach tych utworzone będą stanowiska starszych inspektorów dochodów państwowych, wykonujących nadzór nad prawidłowym i terminowym przebiegiem rozliczeń z budżetem przydzielonych im jednostek (grup jednostek) gospodarki uspołecznionej;
3)
grupy jednostek gospodarki uspołecznionej i budżetowych, podlegających w zakresie rozliczeń z budżetem bezpośredniemu nadzorowi Ministerstwa Finansów.
§  9.
1.
Minister Finansów powołuje, awansuje, przenosi i zwalnia kierowników wydziałów finansowych w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) po zasięgnięciu opinii tych prezydiów; nie zwalnia to jednak prezydiów od sprawowania kierownictwa i nadzoru nad działalnością kierowników wydziałów finansowych na zasadach ogólnych.
2.
Powoływania, awansowania, przenoszenia i zwalniania pracowników wydziałów finansowych w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) dokonuje prezydium na wniosek kierownika wydziału finansowego.
3.
Powoływania, awansowania, przenoszenia i zwalniania kierowników wydziałów finansowych w prezydiach powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych oraz kierowników oddziałów i starszych inspektorów w tych wydziałach dokonuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) na wniosek kierownika wydziału finansowego i po zasięgnięciu opinii prezydium właściwej terenowej rady narodowej.
4.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do powiatowych i dzielnicowych rad narodowych.
§  10.
Minister Finansów przedłoży Prezydium Rządu projekt instrukcji o prawach i obowiązkach inspektorów inspekcji dochodów państwowych i trybie przeprowadzania inspekcji.
§  11.
Minister Finansów przedłoży Prezydium Rządu w terminie do dnia 31 marca 1954 r. projekt uchwały w sprawie zasad premiowania pracowników inspekcji i oddziałów dochodów państwowych za wydatne przyczynienie się do zwiększenia dochodów państwowych.

Rozdział  III.

Przepisy budżetowe.

§  12.
Minister Finansów przeniesie z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r. płace i wydatki osobowe wydziałów i oddziałów finansowych na budżet centralny.

Rozdział  IV

Przepisy końcowe.

§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrowi Finansów.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że § 12 obowiązuje od dnia 1 stycznia 1954 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024