Zatwierdzenie statutu Głównej Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

ZARZĄDZENIE NR 3
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 stycznia 1954 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Głównej Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Na podstawie § 12 ust. 2 uchwały nr 592 Prezydium Rządu z dnia 1 sierpnia 1953 r. w sprawie zapewnienia dostępu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Monitor Polski Nr A-83, poz. 979) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się statut Głównej Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT GŁÓWNEJ KOMISJI PO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

§ 1.
Główna Komisja do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zwana w dalszych przepisach niniejszego statutu Komisją Główną, działa przy Centralnej Radzie Związków Zawodowych.
§  2.
1.
Zadaniem Komisji Głównej jest zbieranie i wymiana doświadczeń oraz opracowywanie ogólnych założeń i projektów przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a w szczególności:
1)
przedkładanie właściwym władzom i organizacjom społecznym wniosków, dotyczących stałego postępu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
2)
opiniowanie państwowego planu finansowo-materiałowego, dotyczącego nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy;
3)
inicjowanie i opiniowanie wytycznych do prawnego normowania spraw bezpieczeństwa i higieny pracy;
4)
wydawanie opinii i zgłaszanie wniosków w sprawach, dotyczących stanu produkcji i zaopatrzenia w zakresie środków ochrony osobistej i innych urządzeń ochronnych;
5)
opiniowanie form i metod popularyzacji oraz działalności wydawniczej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
6)
inicjowanie różnych form szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp), a w szczególności szkolenia załóg pracowniczych, pracowników zakładów leczniczo-profilaktycznych przy zakładach pracy i wyspecjalizowanych służb bhp (państwowej i społecznej inspekcji pracy oraz inspektorów, inżynierów i techników bhp), jak również państwowej inspekcji sanitarnej;
7)
wydawanie opinii i zgłaszanie wniosków w sprawach, dotyczących zakresu i metod działania wyspecjalizowanych służb bhp (państwowej i społecznej inspekcji pracy oraz inspektorów, inżynierów i techników bhp), jak również zakładów leczniczo-profilaktycznych przy zakładach pracy i państwowej inspekcji sanitarnej w zakresie bhp, wraz z powołanymi do tych spraw innymi organami związków zawodowych;
8)
wydawanie opinii oraz zgłaszanie wniosków co do wytycznych dla organizacji ruchu racjonalizatorskiego i pracowniczego współzawodnictwa w zakresie ochrony pracy;
9)
wykonywanie innych zadań zleconych w zakresie ochrony pracy.
2.
Komisja Główna podejmuje uchwały bądź z własnej inicjatywy, bądź na skutek skierowania do Komisji Głównej spraw na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministra Pracy i Opieki Społecznej, Ministra Zdrowia albo Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych.
§  3.
W skład Komisji Głównej wchodzą:
1)
Przewodniczący i dwaj jego zastępcy powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych, uzgodniony z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministrem Zdrowia;
2)
członkowie w liczbie 9 i ich zastępcy w tej samej liczbie, powoływani i odwoływani przez Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych:
a)
po 1 członku i 1 zastępcy spośród przedstawicieli Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej i Ministerstwa Zdrowia - na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministra Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministra Zdrowia,
b)
1 członek i 1 zastępca spośród przedstawicieli Centralnej Rady Związków Zawodowych,
c)
1 członek i 1 zastępca spośród przedstawicieli Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
d)
2 członków i 2 zastępców spośród przedstawicieli nauki - na wniosek Prezydium Polskiej Akademii Nauk,
e)
2 członków i 2 zastępców spośród przedstawicieli aktywu gospodarczego - na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  4.
1.
Przewodniczący Komisji Głównej i jego zastępcy tworzą Prezydium Komisji Głównej. Do zadań Prezydium należą:
1)
sprawy organizacji pracy Komisji Głównej i wykonania jej uchwał,
2)
ustalanie terminu i porządku obrad plenarnych posiedzeń Komisji Głównej;
3)
opracowywanie i wnoszenie projektów uchwał oraz projektów budżetu pod obrady Komisji Głównej.
2.
Prezydium odpowiada za realizację budżetu Komisji Głównej.
3.
Zastępcy Przewodniczącego, w kolejności ustalonej przez Prezydium Komisji Głównej, zastępują Przewodniczącego w czasie jego nieobecności we wszystkich sprawach, dotyczących działalności Komisji Głównej, a w czasie obecności Przewodniczącego - w sprawach, które określi Prezydium.
§  5.
1.
Prace Komisji Głównej odbywają się na jej plenum albo w zespołach pracy, którymi kierują wyznaczeni członkowie lub zastępcy członków Komisji Głównej. Zakres działania i skład zespołów pracy ustala Komisja Główna. Do stałej współpracy w zespołach mogą być przez Komisję Główną zaproszone osoby nie będące jej członkami.
2.
Do czynności zespołów pracy mają odpowiednio zastosowanie przepisy dotyczące prac Komisji Głównej.
§  6.
1.
W posiedzeniach plenarnych Komisji Głównej i zebraniach zespołów pracy biorą również udział na zaproszenie Przewodniczącego, a w zespołach na zaproszenie kierownika zespołu przedstawiciele zainteresowanych resortów lub instytucji oraz rzeczoznawcy.
2.
Celem opracowania poszczególnych zagadnień rozpatrywanych przez plenum lub zespół albo wyrażenia opinii Przewodniczący Komisji Głównej może powołać rzeczoznawców wynagradzanych według umowy.
§  7.
1.
Plenarne posiedzenia Komisji Głównej odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż co 3 miesiące.
2.
Posiedzenia plenarne zwołuje Przewodniczący Komisji Głównej. Powinien on także zwołać zebranie na żądanie jednego z urzędów bądź jednej z instytucji wymienionych w § 3 pkt 1 lub na wniosek przynajmniej 3 członków Komisji Głównej.
3.
Porządek, termin i miejsce obrad powinny być podane do wiadomości uczestnikom zebrania przynajmniej na tydzień przed terminem posiedzenia. Wraz z zawiadomieniem powinny być przesłane materiały dotyczące spraw mających być przedmiotem obrad.
§  8.
1.
Do ważności uchwał Komisji Głównej wymagana jest obecność przynajmniej 6 członków Komisji Głównej, w tym Przewodniczącego lub jednego z jego zastępców.
2.
Uchwały Komisji Głównej zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków Komisji Głównej. W razie równości głosów decyduje głos Przewodniczącego.
§  9.
Posiedzenia Komisji Głównej są protokołowane. Protokoły powinny dawać wyczerpujący pogląd na stanowisko poszczególnych uczestników obrad i podawać pełną treść uchwał. Protokoły podpisuje prowadzący protokół oraz przewodniczący zebrania. Protokoły posiedzeń wymagają zatwierdzenia Komisji Głównej na następnym kolejnym jej zebraniu.
§  10.
1.
Przebieg obrad Komisji Głównej oraz wszelkie materiały, związane z jej pracą, pozostają pod ochroną prawną przepisów o zachowaniu tajemnicy państwowej i służbowej.
2.
O publikacji uchwał Komisji Głównej, materiałów dyskusyjnych i referatów, opracowanych na zlecenie Komisji Głównej lub zgłoszonych przez jej członków, decyduje Prezydium Komisji Głównej. Do Prezydium należy także decyzja o publikacji materiałów z prac poszczególnych zespołów.
§  11.
Za udział w posiedzeniach Komisji Głównej i zespołów pracy uczestnicy zebrania otrzymują wynagrodzenie zgodnie z zasadami ustalonymi dla członków komisji resortowych.
§  12.
W razie konieczności wyjazdu poza stałe miejsce zamieszkania osoby uczestniczące w pracach Komisji Głównej lub zespołów otrzymują zwrot kosztów podróży i diety według przepisów dla pracowników państwowych.
§  13.
1.
Wydatki Komisji Głównej i jej zespołów pracy pokrywa się ze specjalnego budżetu, mającego pokrycie w odpowiedniej dotacji z budżetu państwa.
2.
Budżet Komisji Głównej ustala Sekretariat Centralnej Rady Związków Zawodowych na wniosek Przewodniczącego Komisji Głównej.
3.
Realizacja budżetu Komisji Głównej następuje za pośrednictwem aparatu finansowego Centralnej Rady Związków Zawodowych na podstawie zleceń Przewodniczącego Komisji Głównej.
§  14.
1.
Czynności administracyjno-biurowe wykonuje Sekretariat Komisji Głównej, złożony z sekretarza i personelu pomocniczego.
2.
Pomieszczenia i urządzenia biurowe dla potrzeb Komisji Głównej zapewni Centralna Rada Związków Zawodowych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024