Przeniesienie właściwości w sprawach wymiaru i poboru świadczeń podatkowych i niepodatkowych wsi z prezydiów gminnych rad narodowych na prezydia powiatowych rad narodowych.

UCHWAŁA NR 152
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 31 marca 1954 r.
o przeniesieniu właściwości w sprawach wymiaru i poboru świadczeń podatkowych i niepodatkowych z prezydiów gminnych rad narodowych na prezydia powiatowych rad narodowych.

W związku z uchwałami Prezydium Rządu nr 575 z dnia 1 sierpnia 1953 r. w sprawie reorganizacji terenowego aparatu podatków wiejskich i nr 50 z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie zmian organizacyjnych w administracji państwowej i gospodarczej oraz w sprawie oszczędności w wydatkach administracyjnych w roku 1954 Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Właściwość rzeczową w sprawach wymiaru, poboru i egzekucji podatku gruntowego i opłaty elektryfikacyjnej oraz poboru i egzekucji innych należności pieniężnych od mieszkańców wsi przenosi się z prezydiów gminnych rad narodowych na prezydia powiatowych rad narodowych - wydziały finansowe.
2.
Przeniesienie właściwości, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić w terminie do dnia 30 kwietnia 1954 r. W tymże terminie powinno nastąpić przeniesienie agend wymiarowych, poborowych i egzekucyjnych.
3.
Zasady i tryb przeniesienia właściwości i agend ustali Minister Finansów.
§  2.
1.
Przeniesienie właściwości i agend powinno być przeprowadzone w sposób zabezpieczający w pełni realizację planów finansowych wsi oraz sprawny i terminowy przebieg wymiaru podatku gruntowego na 1954 r.
2.
Przeniesienie powinno być przeprowadzone w sposób zapewniający pozostawienie prezydiom gminnych rad narodowych niezbędnej i fachowo przygotowanej obsady dla wypełniania zadań finansowych, jakie nadal realizowane będą przez te prezydia.
§  3.
Prezydia gminnych rad narodowych wykonują nadal funkcje związane z inkasem należności od mieszkańców wsi przez dokonywanie rozliczeń i przyjmowanie kwot zainkasowanych przez sołtysów oraz przekazywanie dokumentów rachunkowych inkasa wydziałom finansowym, jak również przekazywanie kwot przyjętych od sołtysów na rachunek wydziału finansowego.
§  4.
Za sprawne i terminowe przeprowadzenie przeniesienia właściwości i agend w terminach i trybie ustalonych niniejszą uchwałą i wytycznymi Ministra Finansów odpowiedzialne są prezydia wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych. W szczególności prezydia powiatowych rad narodowych działając w oparciu o wytyczne prezydiów wojewódzkich rad narodowych zapewnią wydziałom finansowym odpowiednie zabezpieczenie obsady osobowej i pomieszczeń.
§  5.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do:
1)
przygotowania aktów normatywnych niezbędnych do wprowadzenia w życie niniejszej uchwały;
2)
zorganizowania w terminie do dnia 30 czerwca 1954 r. aparatu inkasowego jako organu wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych i w związku z tym
3)
przedłożenia Prezydium Rządu w terminie do dnia 1 maja 1954 r. projektu uchwały w sprawie organizacji inkasa podatków i innych należności od mieszkańców wsi, zasad wynagradzania i premiowania inkasentów, jak również poborców skarbowych oraz zasad premiowania pracowników inspekcji podatków wiejskich za wydatne przyczynienie się do należytego wykonania obowiązków finansowych wsi.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Finansów.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024