Współpraca z wyższymi szkołami ekonomicznymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 stycznia 1954 r.
w sprawie współpracy z wyższymi szkołami ekonomicznymi.

W celu realizacji wytycznych I Kongresu Nauki Polskiej i akcji podjętej przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, zalecającej wyższym szkołom i ich wydziałom, zespołom katedr i katedrom zbliżenie się do aktualnej problematyki życia gospodarczego, a zwłaszcza celem zbliżenia studentów i pracowników nauki wyższych szkół ekonomicznych do aktualnych zagadnień, należących do zakresu działania Ministerstwa Finansów, na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185 i Nr 51, poz. 364) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ministerstwo Finansów, podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Finansów centrale banków, centrala Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, dyrekcja Polskiego Monopolu Loteryjnego oraz wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych i wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi mogą nawiązywać z wyższymi szkołami ekonomicznymi socjalistyczną współpracę na podstawie zawartych w tej sprawie umów o socjalistycznej współpracy, zwanych dalej w skrócie "umowami".
§  2.
Przedmiotem umów mogą być świadczenia:
1)
jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 na rzecz wyższych szkół ekonomicznych w zakresie:

- współpracy przy ustalaniu tematów prac magisterskich, dyplomowych i innych prac naukowych,

- roztaczania opieki nad dyplomantami i studentami odbywającymi praktyki, a zwłaszcza udzielania im należytej pomocy w pracy nad powiązaniem nabytych wiadomości teoretycznych z praktyką jednostek organizacyjnych, w których odbywają praktyki,

- przeprowadzania konsultacji z pracownikami wyższych szkół ekonomicznych na tematy związane z pracami dydaktycznymi i naukowo-badawczymi wyższych szkół ekonomicznych,

- zapoznawania pracowników uczelni z problematyką prac bieżących resortu i udostępniania im niezbędnych materiałów z zachowaniem przepisów § 9,

- delegowania swych pracowników do wygłaszania prelekcji dla zapoznania pracowników nauki i studentów z aktualną problematyką gospodarczą i administracyjną Ministerstwa Finansów,

- roztaczania szczególnej opieki nad pracownikami nauki wyższych szkół ekonomicznych w przypadku uzyskania przez nich zezwoleń, o których mowa w § 9;

2)
wyższych szkół ekonomicznych na rzecz jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 w zakresie:

- udziału pracowników nauki wyższych szkół ekonomicznych w organizowaniu i przeprowadzaniu doszkalania zawodowego i ideologicznego pracowników jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1,

- udzielania opinii przy opracowywaniu zagadnień ekonomiczno-prawnych.

§  3.
1.
W umowie należy wymienić osoby, które z ramienia zainteresowanych stron nawiązują współpracę i umowę podpisują.
2.
Umowy o socjalistyczną współpracę podpisują kierownicy wydziałów lub zespołów katedr, upoważnieni przez szkołę - w imieniu wyższych szkół ekonomicznych, w imieniu zaś jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 - ich kierownicy.
§  4.
Wzajemne świadczenia w ramach zawartych umów mają charakter nieodpłatny.
§  5.
Projekt umowy przed jej podpisaniem powinien być przez umawiające się strony przedłożony do zatwierdzenia Ministerstwu Finansów.
§  6.
Wymienieni w umowie pracownicy nauki powinni być przez jednostki organizacyjne zobowiązani na piśmie do ścisłego przestrzegania tajemnicy zgodnie z przepisami dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 55, poz. 437) oraz przepisami wydanymi na jego podstawie.
§  7.
1.
W celu kierowania i koordynowania spraw wynikających z umów o socjalistyczną współpracę jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 z wyższymi szkołami ekonomicznymi powołać należy organ kolegialny, w skład którego wchodzą po 2 przedstawiciele każdej ze stron, powołam przez kierowników jednostek organizacyjnych zainteresowanych stron.
2.
Do obowiązków tego organu należy kierowanie i regulowanie współpracy w zakresie przewidzianym w § 2 oraz sporządzanie półrocznych sprawozdań z przebiegu współpracy.
3.
Organ kolegialny składa na żądanie sprawozdania Ministerstwu Finansów i Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego.
§  8.
Do załatwiania w Ministerstwie Finansów spraw wynikających ze współpracy z wyższymi szkołami ekonomicznymi upoważnia się Centralny Zarząd Szkolenia Zawodowego Ministerstwa Finansów.
§  9.
1.
W przypadkach potrzeby udzielania pracownikom nauki i studentom materiałów służbowych należy stosować przepisy okólnika nr 190 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-69, poz. 1051).
2. 1
Zezwoleń na korzystanie z materiałów służbowych komórek organizacyjnych Ministerstwa Finansów, wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Finansów z wyjątkiem banków i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń udziela dyrektor Gabinetu Ministra w porozumieniu z kierownictwem właściwych komórek organizacyjnych Ministerstwa Finansów. Do udzielania zezwoleń na korzystanie z materiałów służbowych Narodowego Banku Polskiego, Banku Handlowego w Warszawie S. A., Banku Polska Kasa Opieki S. A. i gminnych kas spółdzielczych upoważniony jest Prezes Narodowego Banku Polskiego. Zezwoleń takich w odniesieniu do materiałów pozostałych banków udzielają we własnym zakresie dyrektorzy tych banków, a w odniesieniu do Państwowego Zakładu Ubezpieczeń - dyrektor Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
3.
Udzielenie zezwolenia na korzystanie z materiałów poufnych wymaga każdorazowo zgody Ministra Finansów bądź właściwego podsekretarza stanu.
4.
Udostępnienie materiałów tajnych jest zabronione.
§  10.
1.
Tracą moc obowiązującą zarządzenia wydane w sprawach unormowanych niniejszym zarządzeniem.
2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 18 listopada 1955 r. (M.P.55.124.1616) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024