Ustalenie gatunków makulatury i warunków technicznych obowiązujących przy dostawie makulatury dla przemysłu papierniczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO I PAPIERNICZEGO ORAZ PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 29 grudnia 1953 r.
w sprawie ustalenia gatunków makulatury i warunków technicznych obowiązujących przy dostawie makulatury dla przemysłu papierniczego.

Na podstawie § 9 uchwały nr 456 Prezydium Rządu z dnia 24 maja 1952 r. w sprawie gospodarki makulaturą (Monitor Polski Nr A-51, poz. 691) zarządza się, co następuje:
§  1.
Gatunki makulatury i warunki techniczne obowiązujące przy dostawie makulatury dla przemysłu papierniczego określa załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

GATUNKI MAKULATURY I WARUNKI TECHNICZNE OBOWIĄZUJĄCE PRZY DOSTAWIE MAKULATURY DLA PRZEMYSŁU PAPIERNICZEGO

A.

Wstęp.

1.
Ustalenia dotyczą makulatury używanej jako jednego z surowców do wytwarzania papieru, tektury i innych wyrobów pilśniowych.
2.
Określenie. Makulatura jest to wybrakowany, zadrukowany, zapisany lub w inny sposób wykorzystany i nie nadający się już do użytku papier, karton i tektura w formie wytworu bądź przetworu papierniczego. Za makulaturę uważa się również ścinki papieru, kartonu lub tektury nie nadające się ze względu na swój ograniczony format do dalszego użytku.
3.
Oznaczenie gatunków. W zależności od przeznaczenia, składu surowców włóknistych, stopnia zadrukowania lub zapisania, stopnia zanieczyszczenia i barwy rozróżnia się 15 gatunków makulatury.

B.

Wymagania ogólne.

4.
Makulatura spakowana w bele nie może zawierać żadnych ciał obcych, a również tomofanu, celuloidu, cynfolii, pergaminu sztucznego oraz papierów impregnowanych i powlekanych smołą, bituminą i asfaltem, kalki maszynowej i ołówkowej. Makulatura nie może być zabrudzona smarem, tłuszczem i farbami olejnymi.

C.

Wymagania szczegółowe.

5.
Gatunki.
1)
Skład gatunku I: białe i kremowe nie zapisane i nie zadrukowane ścinki introligatorskie papieru i kartonu jednowarstwowego klas I, II i III (bezdrzewne).
2)
Skład gatunku II: białe i kremowe nie zapisane i nie zadrukowane ścinki introligatorskie papieru i kartonu klas IV-IX (drzewne).
3)
Skład gatunku III: akta białe i kremowe zapisane i zadrukowane bez spinaczy, księgi handlowe, zeszyty bez okładek i zszywek; ścinki i odpadki papieru pakowego siarczynowego; ścinki i odpadki białe i kremowe zapisane i zadrukowane papieru i kartonu klas I, II i III.
4)
Skład gatunku IV:
a)
ścinki i odpadki papieru siarczanowego,
b)
ścinki i odpadki papieru z celulozy siarczynowej nie bielonej.
5)
Skład gatunku V: ścinki jasnokolorowe papieru i kartonu oraz odpadki papieru i kartonu białego barwnie zadrukowanego, zapakowane w osobne bele według kolorów: żółtego, czerwonego, zielonego i niebieskiego; kartonowe opakowania papierosów (główny barwnik nadruku decyduje o przynależności do danego koloru); odpadki bibułki papierosowej.
6)
Skład gatunku VI: ścinki ciemnokolorowe papieru i kartonu oraz odpadki papieru i kartonu czarno zadrukowanego; ścinki jasnokolorowe nie sortowane według kolorów.
7)
Skład gatunku VII:
a)
gazety czyste i zwroty,
b)
czasopisma ilustrowane bez zszywek,
c)
książki bez okładek i zszywek oraz tektura biała zadrukowana.
8)
Skład gatunku VIII: ścinki i odpadki tektury brązowej czystej i zadrukowanej oraz pudełka bez zszywek z tektury brązowej oklejonej lub nie oklejonej.
9)
Skład gatunku IX:
a)
worki z papieru siarczanowego, suche i wytrząśnięte, pozbawione wkładek asfaltowanych;
b)
worki z papieru siarczanowego po sadzach i farbach.
10)
Skład gatunku X: odpadki mieszane z papieru, kartonu lub tektury, opakowania z nadrukiem, tektura matrycowa.
11)
Skład gatunku XI: worki z tkaniny papierowej, przędza i sznurek z papieru siarczanowego.
12)
Skład gatunku XII: stare cewki przędzalnicze nie impregnowane bez przędzy oraz tuleje papierowe.
13)
Skład gatunku XIII: ścinki i odpadki papieru pergaminowego i kalki szkicowej, zapakowane według kolorów.
14)
Skład gatunku XIV: wyroby z masy papierowej oraz beczki z masy papierowej po kalafonii,

XIV a: odpadki preszpanu,

XIV b: odpadki tektur nie wymienionych w grupach poprzednich.

15)
Skład gatunku XV: papier i bibułka parafinowana.
6.
Odchylenia:
1)
W gatunku I - do 10% gatunku II. W pozostałych do 2% innych gatunków.
2)
Dopuszczalne zanieczyszczenie we wszystkich gatunkach do 1%, oprócz gatunków IX i X (do 2%).
7.
Wilgotność dla wszystkich gatunków 10%, dla IX i X gatunku - 12%.

D.

Metody badań i odbiór.

8.
Pobieranie próbek. Z partii, którą określa się na 2.500-6.300 kg pobiera się do badania 5 bel, które powinny charakteryzować całą partię. W celu określenia zgodności gatunku makulatury z warunkami pobiera się próbę według uznania stron do 10% ciężaru z każdego gatunku dostarczonej partii makulatury. W celu określenia wilgotności makulatury z każdej pobranej beli wybiera się z rozmaitych stron na głębokości 200-300 mm po jednej garści makulatury. Pobrane próby miesza się według każdego gatunku osobno. Z każdej otrzymanej mieszaniny pobiera się średnią próbę w ilości od 500 do 1000 g i kładzie się do hermetycznie zamykanej puszki blaszanej albo do takiegoż naczynia szklanego.
9.
Rodzaje badań:
a)
oględziny zewnętrzne,
b)
badanie zawartości ścieru dla I gatunku,
c)
ważenie,
d)
oznaczenie zaśmiecenia,
e)
oznaczenie wilgotności.
10.
Przeprowadzenie badań.
1)
Oględziny zewnętrzne. Zgodność z wymaganiami ogólnymi i szczegółowymi co do czystości, zawartości ciał obcych i makulatury innych gatunków sprawdza się przez oględziny rozpakowanych bel i ważenie.
2)
Badania zawartości ścieru drzewnego. 1 g fluoroglucyny rozpuszcza się w 50 ml alkoholu i po rozpuszczeniu dodaje się 25 ml stężonego kwasu siarkowego. Tak przygotowanym roztworem zwilża się makulaturę. Makulatura bezdrzewna w miejscu zwilżenia nie może zabarwić się na kolor czerwony, gdyż zabarwienie takie świadczy o zawartości ścieru drzewnego.
3)
Metoda oznaczania zaśmiecenia. Do oznaczenia zaśmiecenia z bel pobranych do prób według ust. 8 należy pobrać tylko te bele lub ich części, których wilgotność nie przekracza 15%. W celu określenia stopnia zaśmiecenia makulaturę każdego gatunku sortuje się osobno na stole sortowniczym wyposażonym w sito druciane z oczkami o powierzchni 1 cm2 i wysuwaną szufladką na śmieci. Makulaturę przetrząsa się i przebiera na sicie ręcznie. Ciężar wypadłych do szufladki śmieci oznacza się na wadze technicznej i wyraża się w procentach w stosunku do ciężaru sortowanej makulatury o wilgotności odpowiadającej wymaganiom określonym w ust. 7. Równocześnie z oznaczeniem stopnia zaśmiecenia wysortuje się te gatunki makulatury, których zawartość w danym gatunku jest ograniczona lub zupełnie niedopuszczalna. Robi się to w celu sprawdzenia dokładności sortowania makulatury. Wysortowaną część makulatury (niedopuszczalną) waży się, a zawartość jej wyraża się w procentach w stosunku do ciężaru pobranej próby.
4)
Metoda oznaczania wilgotności. Celem określenia wilgotności pobiera się z każdej puszki z próbką naważkę 200-300 g makulatury. Po zważeniu na wadze technicznej próbę wysusza się w suszarce w temperaturze 100-105° C do stałego ciężaru, który oznacza się przez kilkakrotne ważenie dla kontroli. Zawartość wilgoci oblicza się w procentach w stosunku do pierwszego ciężaru naważki.
11.
Ocena badań i prób.
1)
Dobra próba zachodzi wtedy, gdy bela makulatury po przejściu wszystkich prób zostanie zaliczona do gatunku podanego w specyfikacji.
2)
Zła próba zachodzi wtedy, gdy bela makulatury w wyniku prób nie może być zaliczona do danego gatunku. Można jednak taką belę zaliczyć do jednego z dalszych gatunków, któremu własnościami odpowiada.
3)
Ocena partii makulatury. Partię makulatury przyjmuje się, jeśli wszystkie badane bele odpowiadają wymaganiom. W przeciwnym wypadku dostawca powinien całą partię makulatury raz jeszcze przesortować i przedstawić do ponownego odbioru. Drugie odrzucenie jest ostateczne.

E.

Opakowanie, znakowanie, przewóz i przechowywanie.

12.
Opakowanie.
1)
Makulaturę dostarcza się w prasowanych belach o ciężarze 80-120 kg, ściągniętych przynajmniej czterema drutami na krzyż. Makulatura gatunku VII a i b może być dostarczona w wiązkach, związanych drutem lub sznurkiem. To samo odnosi się do makulatury gatunku VII c, o ile usunięto okładki i zszywki.
2)
Makulatura gatunku I-IV powinna być opakowana w papier lub karton w celu ochrony przed zanieczyszczeniami podczas przewozu i magazynowania.
3)
Pozostałe gatunki dostarcza się bez opakowania papierowego. Każda jednak bela zawierająca drobne ścinki lub odpadki, jeśli istnieje obawa, że może ulec rozsypaniu, powinna być obłożona papierem, kartonem lub tekturą pochodzącą z odpadów.
4)
Za tarę uważa się drut oraz opakowanie makulatury. Tara nie może przekroczyć 5% ciężaru brutto beli w gatunkach I-VI oraz 3% w pozostałych.
13.
Znakowanie. Na każdej beli umieszcza się tabliczkę kartonową lub tekturową z napisem zawierającym: a) nazwę i adres dostawcy, b) nr beli, c) nr gatunku, d) wagę brutto.
14.
Przewóz. Makulaturę przewozi się w krytych środkach przewozowych.
15.
Przechowywanie. Makulaturę należy przechowywać w pomieszczeniach krytych.

F.

Przepis przejściowy.

Do końca 1955 roku dopuszczalne są odchylenia w ciężarze bel.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024