Ustalenie zakresu i trybu składania sprawozdań z pracy przewozowej, wykonanej przez nie uspołecznionych przedsiębiorców transportowych pojazdami samochodowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 2 sierpnia 1954 r.
w sprawie ustalenia zakresu i trybu składania sprawozdań z pracy przewozowej, wykonanej przez nie uspołecznionych przedsiębiorców transportowych pojazdami samochodowymi.

Na podstawie art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 26 lutego 1951 r. o organizacji władz w dziedzinie komunikacji (Dz. U. Nr 14, poz. 108 i Nr 41, poz. 310) oraz § 23 pkt 5 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. Nr 64, poz. 442) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się "Instrukcję w sprawie sprawozdawczości statystycznej w zakresie nie uspołecznionego publicznego transportu samochodowego", stanowiącą załącznik do zarządzenia.
§  2.
Postanowienia instrukcji, o której mowa w § 1, obowiązują nie uspołecznionych przedsiębiorców transportowych, wykonujących publiczny transport drogowy autobusami i ciężarowymi pojazdami samochodowymi na podstawie zezwoleń uzyskanych w trybie przepisów rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. Nr 64, poz. 442).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE SPRAWOZDAWCZOŚCI STATYSTYCZNEJ W ZAKRESIE NIE USPOŁECZNIONEGO PUBLICZNEGO TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO

§ 1.
Przedsiębiorca wykonujący publiczny transport samochodowy na podstawie zezwoleń sporządza sprawozdanie statystyczne z wykonanej pracy przewozowej pojazdami samochodowymi według załączonego wzoru T-1-Sp raz do roku według stanu na dzień 31 grudnia i przesyła je w terminie do dnia 10 stycznia roku następnego po okresie sprawozdawczym do wydziału komunikacji drogowej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie bądź Rady Narodowej w m. Łodzi) właściwej z uwagi na miejsce zamieszkania lub siedzibę przedsiębiorcy w ostatnim dniu roku sprawozdawczego.
§  2.
Wydziały komunikacji drogowej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i Rady Narodowej w m. Łodzi) po przeanalizowaniu sprawozdań sporządzają na formularzach według tego samego wzoru (T-1-Sp) zestawienia zbiorcze i przesyłają je w terminie do dnia 25 następnego miesiąca po upływie okresu sprawozdawczego do Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego (Departament Ruchu Drogowego).
§  3.
Dokumentami, na których podstawie należy sporządzać sprawozdania (§1), są:
1)
karty drogowe (obowiązujące na mocy zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 5 grudnia 1949 r. o prowadzeniu kart drogowych pojazdów mechanicznych - Dz. T. i Z. K. z 1949 r. Nr 37, poz. 273, z 1950 r. Nr 12, poz. 115 i Nr 34, poz. 269 oraz Monitor Polski z 1952 r. Nr A-59, poz. 907),
2)
miesięczne karty eksploatacyjne (obowiązujące na mocy zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 19 października 1950 r. o miesięcznych kartach eksploatacyjnych pojazdów mechanicznych - Dz. T. i Z. K. z 1950 r. Nr 34, poz. 270 i Monitor Polski z 1952 r. Nr A-61, poz. 931),
3)
zestawienia wozodni pracy przewozowej przyczep (obowiązujące na mocy zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 19 października 1950 r. o miesięcznych kartach eksploatacyjnych pojazdów mechanicznych - Dz. T. i Z. K. z 1950 r. Nr 34 poz. 270 i Monitor Polski z 1952 r. Nr A-61, poz. 931).
§  4.
Formularz wzoru T-1-Sp należy wypełniać w sposób następujący:

Część A:

1.
Dane liczbowe w kolumnach od 3 do 9 należy podawać łącznie dla poszczególnych grup pojazdów według klasyfikacji zamieszczonej w kolumnie 2.
2.
W kolumnie 3 ("liczba pojazdów w ostatnim dniu roku sprawozdawczego") należy podać rzeczywisty stan posiadania pojazdów na ostatni dzień grudnia.
3.
Kolumnę 4 ("Wozodni posiadania") wypełnia się przez dodanie wozodni posiadania poszczególnych pojazdów w grupie w ciągu roku sprawozdawczego według zapisów na kartach eksploatacyjnych.
4.
Kolumny od 5 do 9 należy wypełniać na podstawie podsumowanych wyników miesięcznych zgrupowanych kart eksploatacyjnych, a mianowicie:
1)
kolumnę 5 - na podstawie kolumny 8 kart eksploatacyjnych,
2)
kolumnę 6 - na podstawie kolumny 15 kart eksploatacyjnych,
3)
kolumnę 7 - na podstawie kolumny 17 kart eksploatacyjnych,
4)
kolumnę 8 - na podstawie kolumny 18 kart eksploatacyjnych,
5)
kolumnę 9 - na podstawie kolumny 20 kart eksploatacyjnych.

Część B:

W części B obejmującej sprawozdanie z pracy przewozowej przyczep rubryki należy wypełnić na podstawie zestawienia miesięcznego wozodni pracy przewozowej przyczep (§3 pkt 3).

Część C:

W części C obejmującej sprawozdanie z pracy autobusów rubryki należy wypełnić na podstawie kart drogowych (§3 pkt 1).

§  5.
Przypomina się, że odpowiedzialność za świadome złożenie nieprawdziwego zeznania, przedstawienie fałszywych dowodów, odmówienie zeznań bądź też naruszenie w jakikolwiek sposób postanowień instrukcji ponosi zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca określony w § 1, a w przypadku, gdy jest nim osoba prawna - osoba fizyczna upoważniona do występowania w jej imieniu.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.91.1018

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie zakresu i trybu składania sprawozdań z pracy przewozowej, wykonanej przez nie uspołecznionych przedsiębiorców transportowych pojazdami samochodowymi.
Data aktu: 02/08/1954
Data ogłoszenia: 30/09/1954
Data wejścia w życie: 01/01/1954, 30/09/1954