Obowiązek sporządzania i dostarczania dokumentacji techniczno-ruchowej dla maszyn, urządzeń, sprzętu i aparatury technicznej.

UCHWAŁA Nr 757
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 30 października 1954 r.
w sprawie obowiązku sporządzania i dostarczania dokumentacji techniczno-ruchowej dla maszyn, urządzeń, sprzętu i aparatury technicznej.

W celu zapewnienia właściwej obsługi i eksploatacji maszyn, urządzeń, sprzętu i aparatury technicznej (zwanych w dalszym ciągu "urządzeniami technicznymi") Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych), którym podlegają przedsiębiorstwa produkujące lub importujące urządzenia techniczne, do zapewnienia dostarczania nabywcom, jednocześnie z dostawą urządzeń technicznych, dokumentacji techniczno-ruchowej, zwanej w dalszym ciągu "dokumentacją".
§  2.
Dokumentacja, o której mowa w § 1, powinna zależnie od rodzaju urządzenia technicznego zawierać w szczególności:
1)
fotografie (rysunki) urządzenia technicznego;
2)
charakterystykę techniczną (moc, wydajność, ciężar, dokładność, dane kontroli technicznej z odbioru urządzenia itp.);
3)
rysunki schematyczne wraz z podaniem wymiarów głównych i gabarytowych;
4)
rysunki zestawieniowe - z podaniem wymiarów;
5)
rysunki montażowe - z podaniem luzów;
6)
rysunki fundamentów - z podaniem obciążeń;
7)
instrukcje dotyczące opakowania, transportu, montażu i uruchomienia;
8)
instrukcje dotyczące obsługi, regulacji (elektrycznej, mechanicznej, pneumatycznej itp.), dozoru i bezpieczeństwa pracy;
9)
instrukcje dotyczące konserwacji (schematy smarowania, rodzaje smarów itp.);
10)
instrukcje remontowe;
11)
wykaz (katalog) części wymiennych;
12)
wykaz wyposażenia normalnego i specjalnego;
13)
rysunki części wymiennych (na podstawie zgłoszeń użytkownika).
§  3.
1.
Dla wszelkiego rodzaju urządzeń technicznych prostych i nieskomplikowanych, przeznaczonych przede wszystkim dla indywidualnych odbiorców, jak sprzęt gospodarstwa domowego, narzędzia i sprzęt rolniczy (np. radioodbiorniki, odkurzacze elektryczne, pralki mechaniczne, aparaty fotograficzne, maszyny i narzędzia rolnicze itp.), dopuszcza się dostarczanie dokumentacji uproszczonej w zamian dokumentacji, o której mowa w § 2.
2.
Przez dokumentację uproszczoną należy rozumieć broszury, prospekty, katalogi, zawierające opisy, zasady działania, sposób użycia i konserwacji oraz wykazy części wymiennych, wraz ze wskazaniem miejsca ich nabycia (central handlowych, jednostek handlu uspołecznionego itp.).
3.
Dokumentacja uproszczona powinna być dostarczana łącznie z urządzeniem technicznym.
§  4.
1.
W celu wykonania przepisów niniejszej uchwały ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którym podlegają przedsiębiorstwa produkujące urządzenia techniczne:
1)
ustalą w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały szczegółowe spisy produkowanych obecnie urządzeń technicznych z podaniem zakresu potrzebnej dokumentacji; dla urządzeń technicznych unikalnych zakres dokumentacji powinien być uprzednio uzgodniony z użytkownikiem urządzenia;
2)
wydadzą w ciągu 4 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały zarządzenia regulujące tryb opracowania dokumentacji, ze wskazaniem jednostek odpowiedzialnych za terminowe jej opracowanie, ewidencjonowanie i wydanie; w zarządzeniach powinny być uwzględnione następujące wytyczne:
a)
jednostki odpowiedzialne za opracowanie wszelkiego rodzaju instrukcji, prospektów, katalogów itp., przeznaczonych do wydania drukiem, powinny dostarczyć je wydawnictwu całkowicie opracowane redakcyjnie łącznie z materiałem ilustracyjnym nadającym się do reprodukcji oraz z wszelkimi załącznikami, podpisane do druku przez kierownika jednostki i zaakceptowane przez ministerstwo (centralny zarząd), któremu jednostka podlega,
b)
wysokość nakładu i szata graficzna powinny być ustalone przez jednostkę zamawiającą dokumentację w porozumieniu z wydawnictwem,
c)
opracowanie dokumentacji techniczno-ruchowej zleca jednostka zamawiająca i ponosi z własnych funduszów koszty opracowania oraz koszty redakcyjne,
d)
cały nakład powinien być zakupiony i odebrany przez jednostkę zamawiającą,
e)
opracowanie redakcyjne może być skorygowane przez właściwe wydawnictwa w zakresie szaty zewnętrznej, przejrzystości układu i poprawności językowej;

teksty zarządzeń powinny być uzgodnione z Prezesem Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa, który ustali rodzaje zleceń wymagających opracowania edytorskiego i przydzieli odpowiednie wydawnictwa obowiązane do wykonania zleceń;

3)
uwzględnią w planach techniczno-ekonomicznych nakłady finansowe związane z opracowaniem i wydaniem dokumentacji.
2.
Dokumentacja powinna być dostarczona użytkownikom urządzeń technicznych w następujących terminach:
1)
dla urządzeń technicznych produkowanych w chwili wejścia w życie niniejszej uchwały - w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały,
2)
dla urządzeń technicznych pochodzących z produkcji uruchomionej w 1954 r. po wejściu w życie niniejszej uchwały - w ciągu 6 miesięcy od daty uruchomienia produkcji,
3)
dla urządzeń technicznych, których produkcja zostanie uruchomiona po dniu 1 stycznia 1955 r. - równocześnie z dostarczeniem urządzenia.
§  5.
Przy dostarczaniu urządzeń technicznych wyjątkowo skomplikowanych lub unikalnych resorty produkujące te urządzenia są obowiązane - na żądanie użytkownika - do przeszkolenia i instruktażu personelu obsługującego te urządzenia.
§  6.
1.
Minister Handlu Zagranicznego zarządzi, aby podległe mu centrale handlu zagranicznego w umowach z dostawcami zagranicznymi o dostawę urządzeń technicznych zamieszczały warunek, że wraz z urządzeniem technicznym powinna być dostarczona potrzebna dokumentacja.
2.
Rodzaj i zakres potrzebnej dokumentacji powinien być ustalony każdorazowo przez właściwą centralę handlu zagranicznego w porozumieniu z właściwym resortem.
§  7.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa zapewni terminowe i estetyczne wydanie dokumentacji, o której mowa w niniejszej uchwale.
2.
Warunki współpracy między resortami a Centralnym Urzędem Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa zostaną określone odrębnymi porozumieniami z ustaleniem zakresu wydawnictw.
§  8.
1.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych), którym podlegają przedsiębiorstwa eksploatujące w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały urządzenia techniczne, do wydania zarządzeń nakładających na wymienione przedsiębiorstwa obowiązek opracowania dla eksploatowanych urządzeń technicznych dokumentacji technicznej.
2.
Zakres i tryb opracowania dokumentacji, o której mowa w ust. 1, dla podstawowych urządzeń produkcyjnych określi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i zainteresowanym ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024