Zmiana przez studentów szkoły lub kierunku studiów w szkołach wyższych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 15 kwietnia 1953 r.
w sprawie zmiany przez studentów szkoły lub kierunku studiów w szkołach wyższych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
W przypadkach uzasadnionych poważnymi względami życiowymi studenci mogą uzyskać zezwolenie na przeniesienie się do innej szkoły wyższej na ten sam wydział lub ten sam kierunek studiów, w szczególności:
1)
w razie zmiany miejsca zamieszkania rodziców, opiekuna, małżonka lub innych osób, na których wyłącznym utrzymaniu student pozostaje albo z którymi wspólnie zamieszkuje;
2)
jeżeli urzędowo stwierdzono, że zmiana miejsca pobytu konieczna jest ze względów zdrowotnych;
3)
w razie przeniesienia służbowego studenta pracującego zarobkowo.
§  2.
Jeżeli warunki materialne i mieszkaniowe studenta przy zmianie szkoły nie ulegają zmianie, udzielenie zgody na przeniesienie studenta pobierającego stypendium lub mieszkającego w domu akademickim do innej szkoły wyższej nastąpić może po uprzednim uzgodnieniu między szkołami sprawy utrzymania tych świadczeń w ramach posiadanego przez szkoły funduszu stypendialnego i limitu miejsc w domach akademickich.
§  3.
O przyjęciu do innej szkoły na ten sam wydział albo kierunek studiów decyduje w sposób ostateczny rektor szkoły, do której student zamierza się przenieść, po zasięgnięciu opinii właściwego dziekana i na podstawie zgody rektora szkoły, z której student zamierza się przenieść.
§  4.
1.
Ze względu na konieczność wykonania planu szkolenia kadr w określonych specjalnościach zmiana wydziału lub kierunku studiów może nastąpić tylko w wyjątkowych przypadkach.
2.
Studenci I roku mogą uzyskać zezwolenie na przeniesienie się wyłącznie w następujących przypadkach:
1)
wybitnych, stwierdzonych na piśmie przez co najmniej 2 samodzielnych pracowników nauki zdolności w kierunku odpowiadającym studiom, które student zamierza podjąć;
2)
jeżeli urzędowo stwierdzono, że zmiana kierunku studiów konieczna jest ze względów zdrowotnych lub też wiąże się z nakazaną przez lekarzy zmianą miejscowości studiów.
3.
Studenci II roku i lat wyższych mogą uzyskać zezwolenie na zmianę kierunku studiów lub wydziału wyłącznie wówczas, jeżeli urzędowo stwierdzono, że zmiana kierunków studiów konieczna jest ze względów zdrowotnych.
§  5.
1.
O przyjęcie do innej szkoły na inny wydział lub kierunek studiów decyduje w sposób ostateczny rektor szkoły, do której student zamierza się przenieść, po zasięgnięciu opinii dziekana właściwego wydziału i na podstawie zgody rektora szkoły, z której student się przenosi. Przepisy § 2 mają odpowiednie zastosowanie.
2.
O przyjęciu na inny kierunek studiów w ramach tego samego wydziału i tej samej szkoły lub przyjęciu na inny wydział w tej samej szkole decyduje rektor w sposób ostateczny na podstawie opinii zainteresowanych dziekanów.
§  6.
Jeżeli w podaniu o przeniesienie wskazano jako uzasadnienie względy zdrowotne, wówczas należy załączyć do podania urzędowe zaświadczenie lekarskie, stwierdzające niemożność studiowania na obranym kierunku lub w szkole ze względu na stan zdrowia i brak przeszkód zdrowotnych do studiowania na zamierzonym kierunku w określonej szkole.
§  7.
Przeniesienie się studenta do innej szkoły wyższej nastąpić może tylko w czasie przerwy międzysemestralnej lub między letnią sesją egzaminacyjną a terminem rozpoczęcia następnego roku szkolnego, z wyjątkiem przypadku poważnego zagrożenia zdrowia, wymagającego natychmiastowej zmiany miejsca pobytu.
§  8.
Przeniesienie na inny wydział lub kierunek studiów uzależnione jest od zaliczenia semestru (złożenia egzaminów uzupełniających).
§  9.
W terminie miesięcznym od zakończenia semestru rektorzy szkół składają Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego liczbowe sprawozdanie za ubiegły semestr o dokonanych w okresie sprawozdawczym przeniesieniach studentów na inny wydział lub kierunek studiów i związane z tym wnioski co do zmiany planów szkolenia z osobnym uwzględnieniem liczby tych przeniesionych studentów, którzy w związku z przeniesieniem utracili rok. Sprawozdania i wnioski składać należy na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  10.
W przypadkach dużej liczby studentów ubiegających się o zmianę szkoły lub kierunku studiów rektorzy powinni podejmując odpowiednie kroki we własnym zakresie niezwłocznie zawiadamiać o tym Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego z podaniem przyczyn oraz ewentualnych środków zaradczych.
§  11.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się także do spraw studentów, którzy wnieśli podania o przeniesienie przed dniem wejścia w życie zarządzenia, jeżeli do dnia wejścia w życie zarządzenia nie została wydana decyzja.
§  12.
Uchyla się dotychczasowe przepisy w zakresie uregulowanym niniejszym zarządzeniem, w szczególności zarządzenie Ministra Szkół Wyższych i Nauki z dnia 17 stycznia 1951 r. w sprawie przenoszenia się studentów do innej szkoły wyższej oraz na inne wydziały tej samej uczelni.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

(Strona 1)

Szkoła .....................................

Rok studiów*) .......................

SPRAWOZDANIE I WNIOSKI W SPRAWIE ZMIANY ZADAŃ PLANOWYCH W ROKU 195...

Nazwa szkoły, wydziału Z kierunku Nazwa szkoły, wydziału Na kierunek Decyzje Ministerstwa***)
kierunek, specjalność według nomenklatury Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego**) liczba studentów kierunek, specjalność według nomenklatury Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego liczba studentów
nr nazwa według zadań planowych przeniesienie zadanie planowe po zmianie nr nazwa według zadań planowych przeniesienie zadanie planowe po zmianie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

*) Dla każdego roku studiów należy wypełnić oddzielny wniosek.

**) Specjalności należy podawać dla tych studiów, na których nastąpił już faktyczny podział na specjalności.

***) Wypełnia Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego.

(Strona 2)

UWAGI SZKOŁY DOTYCZĄCE WNIOSKÓW

___________________________________________________________________________

.............................................., dnia .................... 195... r.

Kierownik Oddziału Planowania:

................................................................................

Rektor:

.........................................

Uwaga: Nadesłać do Ministerstwa w 2 egzemplarzach; przed wypełnieniem przeczytać zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 15 kwietnia 1953 r. (Monitor Polski Nr A-40, poz. 489).

Dnia ..................................... nr ..........

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024