Ewidencjonowanie na rachunkach środków własnych inwestorów, objętych lub rozliczających się z budżetem Państwa, niektórych wpływów pieniężnych i wartości w naturze, przeznaczonych na finansowanie inwestycji scentralizowanych limitowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 kwietnia 1953 r.
w sprawie ewidencjonowania na rachunkach środków własnych inwestorów, objętych lub rozliczających się z budżetem Państwa, niektórych wpływów pieniężnych i wartości w naturze, przeznaczonych na finansowanie inwestycji scentralizowanych limitowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 oraz z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na rachunkach środków własnych inwestorów objętych lub rozliczających się z budżetem Państwa - zwanych dalej inwestorami - powinny być ewidencjonowane następujące wpływy pieniężne i wartości:
1)
wartość obowiązkowych świadczeń ludności w naturze, wykonywanych na rzecz inwestorów w robociźnie, materiałach lub środkach transportowych;
2)
środki przelewane na rachunki inwestorów z wpływów pochodzących z obowiązkowych świadczeń ludności w naturze, uiszczanych zastępczo w gotówce;
3)
wartość dobrowolnych świadczeń obywateli w naturze;
4)
wpływy z dobrowolnych świadczeń obywateli w gotówce;
5)
wpłaty użytkowników;
6)
wpływy ze sprzedaży produktów ubocznych pochodzących z działalności inwestycyjnej;
7)
wartość produktów ubocznych pochodzących z działalności inwestycyjnej i zużytych na wykonanie inwestycji prowadzonych systemem gospodarczym;
8)
czynsze dzierżawne uiszczane przez wykonawców z tytułu używania w okresie budowy obiektów tymczasowych i obiektów budowlanych;
9)
zysk ze sprzedaży materiałów budowlano-montażowych, zakupionych ze środków inwestycyjnych;
10)
zysk ze sprzedaży wyrobów i ze świadczenia usług zakładów pomocniczych jednostek nadzoru inwestycyjnego;
11)
kary umowne przekazane na rzecz inwestorów w ramach umów o roboty, dostawy i usługi inwestycyjne;
12)
zysk samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego ustalony w rocznym zamknięciu rachunkowym;
13)
przeznaczona na inwestycje część amortyzacji samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego i inwestorów do wysokości przewidzianej w planie pokrycia finansowego inwestycji oraz przeznaczona na inwestycje część amortyzacji jednostek nadzoru inwestycyjnego;
14)
zysk na gospodarce ubocznej w jednostkach nadzoru inwestycyjnego.
§  2.
1.
Nie podlegają ewidencjonowaniu na rachunkach środków własnych inwestorów, lecz są zaliczane w okresie ważności kredytów budżetowych na zmniejszenie dokonanych wypłat ze środków inwestycyjnych następujące wpływy:
1)
wpływy ze sprzedaży materiałów budowlano-montażowych zakupionych ze środków inwestycyjnych do wysokości wartości ich nabycia i kosztów sprzedaży;
2)
wpływy ze sprzedaży wyrobów i usług zakładów pomocniczych przedsiębiorstw w budowie - do wysokości kosztów ich wytwarzania;
3)
wpływy ze sprzedaży wyrobów przedsiębiorstw w budowie, uzyskanych z pierwszej serii próbnej produkcji;
4)
refundacje z tytułu części kosztów utrzymania zarządów przedsiębiorstw w budowie, obciążającej ich działalność rozruchową lub eksploatacyjną;
5)
wpływy z tytułu innych zwrotów dokonanych wydatków inwestycyjnych.
2.
Po wygaśnięciu kredytów budżetowych wpływy wymienione w ust. 1 zaliczane są na dochód budżetu centralnego.
§  3.
1.
Inwestorzy obowiązani są podać finansującym ich bankom specjalnym w terminach ustalonych w odrębnych przepisach wartość wykonanych obowiązkowych świadczeń ludności w naturze. Na podstawie powyższych zestawień banki specjalne zaksięgują wartość wykonanych świadczeń jako akumulację środków własnych i jako wypłaty. Wartości dobrowolnych świadczeń w naturze księgowane są przez banki specjalne na analogicznych zasadach w miarę ich zgłaszania.
2.
Inwestorzy obowiązani są zgłaszać finansującym ich bankom specjalnym na podstawie zamknięć rachunkowych wartość produktów ubocznych pochodzących z działalności inwestycyjnej i zużytych na inwestycje wykonywane systemem gospodarczym. Na podstawie tych zgłoszeń banki specjalne księgują wartość tych materiałów jako akumulację środków własnych i jako wypłaty.
§  4.
Akumulacje i wypłaty środków, o których mowa w § 3, mogą przekraczać roczny limit finansowania bez potrzeby legalizacji tego przekroczenia w drodze przeprowadzenia zmian w planie inwestycyjnym i rocznym planie pokrycia finansowego inwestycji.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-37.468

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ewidencjonowanie na rachunkach środków własnych inwestorów, objętych lub rozliczających się z budżetem Państwa, niektórych wpływów pieniężnych i wartości w naturze, przeznaczonych na finansowanie inwestycji scentralizowanych limitowych.
Data aktu: 11/04/1953
Data ogłoszenia: 29/04/1953
Data wejścia w życie: 01/01/1953, 29/04/1953