Sporządzanie zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r.

ZARZĄDZENIE Nr 13
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1953 r.
w sprawie sporządzania zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r.

Na podstawie uchwały nr 1088 Prezydium Rządu z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie budownictwa zimowego (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1608) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się załączoną instrukcję o sporządzaniu zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r., jako obowiązującą dla wszystkich inwestorów i biur projektów.
§  2.
Jednocześnie zobowiązuje się ministrów, sprawujących nadzór nad podległymi im biurami projektów, do włączenia kosztów robót zimowych do kosztorysów generalnych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA O SPORZĄDZANIU ZESTAWIEŃ DlA USTALENIA WYSOKOŚCI DODATKOWYCH KOSZTÓW ROBÓT BUDOWLANO-MONTAżOWYCH, WYKONYWANYCH W OKRESIE ZIMOWYM 1952/53 I W GRUDNIU 1953 R.

§ 1.
Za okres zimowy 1952/53 r. stosownie do § 6 ust. 2 uchwały nr 1088 Prezydium Rządu z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie budownictwa zimowego (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1608) uważa się czas od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r.
§  2.
Dodatkowe koszty z tytułu wykonywania robót w okresie zimowym powinny być ujęte w formie zestawienia kosztów dla każdego obiektu, zajmującego w planie sytuacyjnym zakładu wyodrębnione miejsce, oraz w formie zbiorczego zestawienia dla wszystkich obiektów i robót danej budowy.
§  3.
Zestawienia kosztów dla planu inwestycyjnego na 1953 r. należy sporządzać wyłącznie dla robót zaplanowanych do wykonania w okresie od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. oraz od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r.
§  4.
Zestawienia kosztów dla poszczególnych obiektów bądź robót należy sporządzić według wzoru podanego w załączeniu (wzór nr 1).
§  5.
Zbiorcze zestawienia kosztów należy sporządzać według wzoru podanego w załączeniu (wzór nr 2).
§  6.
W skład dodatkowych kosztów wchodzą:
1)
koszty wynikające z amortyzacji środków trwałych przedsiębiorstw wykonawczych, do których zalicza się:
a)
urządzenia do czasowego ogrzewania pomieszczeń,
b)
urządzenia do podgrzewania wody i kruszywa,
c)
urządzenia do elektrycznego nagrzewania elementów konstrukcyjnych bezpośrednio po ich wykonaniu,
d)
płyty izolacyjne i inne zabezpieczenia od śniegu i mrozu,
e)
przenośne cieplaki,
f)
specjalne taczki ocieplane,
g)
dodatkowe instalacje elektryczne i wodociągowe dla robót zimowych,
h)
specjalne urządzenia przeciwpożarowe,
i)
inne urządzenia mające charakter środków trwałych;
2)
koszty wynikające z zużycia przedmiotów nietrwałych, materiałów budowlanych i innych kosztów, w szczególności związanych z:
a)
ogrzewaniem pomieszczeń,
b)
podgrzewaniem wody i kruszywa,
c)
ogrzewaniem elementów konstrukcyjnych po ich wykonaniu,
d)
ochroną przed mrozem świeżo wykonanych elementów budowlanych,
e)
składaniem cieplaków z gotowych elementów,
f)
wykonaniem dodatkowych instalacji wodociągowych i elektrycznych,
g)
zabezpieczeniem instalacji od mrozu,
h)
innymi robotami związanymi z przygotowaniem placu do robót zimowych,
i)
pomieszczeniami dla ogrzewania robotników,
j)
obudową wind, silników, mieszarek, betoniarek itp.,
k)
większym zużyciem materiałów budowlanych i pomocniczych oraz związaną z tym robocizną niż to wynika z norm,
l)
uprzątaniem śniegu, posypywaniem piaskiem oblodzonych dróg, pomostów itp.,
m)
zaopatrzeniem pracowników, nie wymienionych w odpowiednich układach zbiorowych pracy, w ciepłą odzież,
n)
pozostałymi materiałami i robotami pomocniczymi;
3)
koszty z tytułu naturalnego zmniejszenia wydajności pracy, jeżeli wynikają one z norm pracy specjalnie przystosowanych do wykonawstwa w warunkach zimowych.
§  7.
Z braku norm kosztorysowych na roboty budowlano-montażowe wykonywane w okresie zimowym 1952/53 r. przy ustalaniu zwiększonych z tego tytułu kosztów należy posługiwać się resortowymi tabelami wskaźników, ustalonymi i zatwierdzonymi przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  8.
Zestawienia kosztów dla poszczególnych obiektów oraz zbiorcze zestawienia kosztów wchodzą w skład I części kosztorysu generalnego.
§  9.
1.
Obliczenie kosztów sprowadza się do:
1)
ustalenia na podstawie uzgodnionych harmonogramów wykonawstwa oraz kosztorysów szczegółowych, wchodzących w skład kosztorysu generalnego, rodzajów i ilości robót przewidzianych do wykonania w okresie zimowym od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. i od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r. według rozbicia na scalone elementy budowy bądź asortymenty robót, przyjęte w resortowych tabelach wskaźników;
2)
ustalenia na podstawie kosztorysów kwot przewidzianych na realizację tych robót w ciągu całego roku;
3)
ustalenia kwot kosztorysowych dla części asortymentów robót przeznaczonych do wykonania w warunkach zimowych według rozbicia na okresy od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. i od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r.;
4)
przyjęcia z resortowych tabel wskaźnikowych odpowiednich współczynników podrożenia oraz
5)
wzajemnego przemnożenia, co w wyniku na powiększone kwoty kosztorysowe z tytułu wykonywania robót w okresie zimowym według rozbicia na okresy od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. i od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r.
2.
Dla zilustrowania techniki sporządzania tych zestawień podano we wzorze nr 1 odpowiedni przykład liczbowy.
§  10.
Do otrzymanych w ten sposób sum nie wolno doliczać żadnych narzutów.

Wzór nr 1

ZESTAWIENIE Nr .......... ZWIĘKSZONYCH KOSZTÓW ROBÓT W OKRESIE ZIMOWYM 1952/53 R. I W GRUDNIU 1953 R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór nr 2

ZBIORCZE ZESTAWIENIE ZWIĘKSZONYCH KOSZTÓW ROBÓT W OKRESIE ZIMOWYM 1952/53 R. I W GRUDNIU 1953 R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024