Zwiększenie stanu zatrudnienia kobiet w gospodarce narodowej.

UCHWAŁA Nr 620
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 17 lipca 1952 r.
w sprawie zwiększenia stanu zatrudnienia kobiet w gospodarce narodowej.

Zrealizowanie zadań planu 6-letniego wymaga większej niż dotychczas aktywizacji zawodowej kobiet. Polska Ludowa dała kobiecie pełne równouprawnienie stwarzające warunki do aktywnej pracy kobiet we wszystkich dziedzinach życia politycznego, społecznego i zawodowego. Udział kobiet w produkcji stale wzrasta. Analiza jednak stanu zatrudnienia wykazuje, że udział kobiet jest w wielu gałęziach gospodarki narodowej niedostateczny. Powodowane jest to tym, że kierownictwo wielu uspołecznionych zakładów pracy w niedostatecznym jeszcze stopniu umożliwia kobietom dostęp do pracy w produkcji, zdobywanie zawodu, podwyższanie kwalifikacji i zajmowanie kierowniczych stanowisk.
W celu zabezpieczenia dalszego wzrostu i właściwego zatrudnienia kobiet Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do wydania w porozumieniu z właściwymi zarządami głównymi związków zawodowych oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 15 września 1952 r. zarządzeń ustalających:
1)
minimalny odsetek zatrudnienia kobiet w stosunku do całej załogi, który zakłady pracy powinny osiągnąć w roku 1952 i 1953, w szczególności w przemyśle maszynowym, chemicznym, budownictwie, z tym że w handlu, transporcie i innych usługowych zakładach pracy należy ustalić również zadania w zakresie wzrostu zatrudnienia kobiet w konkretnych zawodach lub na stanowiskach pracy;
2)
zadania w dziedzinie wyuczenia zawodu oraz podwyższenia kwalifikacji zawodowych zatrudnionych kobiet systemem szkolenia wewnątrzzakładowego lub na kursach z oderwaniem od pracy.
§  2.
Kierownicy zakładów pracy obowiązani są do zapewnienia kobietom, które po raz pierwszy podejmują pracę zawodową, szczególnej pomocy ze strony majstrów i brygadzistów w opanowaniu zawodu i systematycznego podwyższania kwalifikacji.
§  3.
W celu uproszczenia trybu przyjmowania do pracy kobiet, które nie pracowały zawodowo lub mają co najmniej półroczną przerwę w pracy zawodowej, zezwala się zakładom pracy na przyjmowanie ich bezpośrednio, bez skierowania oddziałów zatrudnienia prezydiów rad narodowych.
§  4.
W celu zapewnienia dzieciom kobiet zatrudnionych opieki ze strony Państwa zobowiązuje się Ministrów Zdrowia i Oświaty:
1)
do wydania w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 15 września 1952 r. zarządzeń zabezpieczających realizację zasady, że żłobki, przedszkola i świetlice dziecięce przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci matek pracujących;
2)
do podjęcia prac nad skorygowaniem lokalizacji sieci urządzeń socjalnych, przystosowując je do potrzeb zatrudnionych kobiet.
§  5.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) ustalą w porozumieniu z właściwymi zarządami głównymi związków zawodowych oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 15 września 1952 r.:
1)
wykaz zawodów i stanowisk pracy, na które przyjmowanie do pracy mężczyzn, z uwagi na charakter pracy w pełni dostępnej dla kobiet, należy ograniczyć do następujących osób:
a)
mężczyzn w wieku ponad 45 lat,
b)
inwalidów;
2)
ograniczenie, o którym mowa w pkt 1, nie dotyczy przyjmowania do pracy absolwentów szkół zawodowych, wyszkolonych w tych zawodach, oraz mężczyzn o pełnej zdolności do pracy, posiadających co najmniej 3-letnią praktykę w zawodzie, jeżeli chodzi o stanowiska wymagające specjalnych kwalifikacji,
3)
wykaz zawodów, w których należy ograniczyć przyjmowanie na naukę zawodu mężczyzn w wieku do lat 45 o pełnej zdolności do pracy.
§  6.
Zobowiązuje się ministrów i kierowników urzędów centralnych sprawujących zwierzchni nadzór nad szkołami zawodowymi do wydania zarządzeń zabezpieczających stały wzrost liczby dziewcząt przyjmowanych na naukę do zasadniczych szkół zawodowych oraz techników. Odsetek dziewcząt w ogólnej liczbie uczniów powinien stale wzrastać, tak by odpowiadał on zadaniom w zakresie zatrudnienia kobiet w poszczególnych gałęziach gospodarki narodowej.
§  7.
1.
Zobowiązuje się ministrów i kierowników urzędów centralnych do wykonywania w podległych im zakładach pracy przesunięć mężczyzn do innych rodzajów pracy z prac i stanowisk, które nadają się szczególnie do wykonywania przez kobiety.
2.
Przesunięcia, o których mowa w ust. 1, zarządza kierownik zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową w miarę dopływu kobiet do zakładu, z uwzględnieniem niezbędnych potrzeb produkcyjnych zakładu.
3.
W przypadku niemożności przesunięcia wewnątrz zakładu należy pracownika zwolnić z zachowaniem terminu wypowiedzenia umowy o pracę.
4.
Pracownicy, z którymi rozwiązano umowę o pracę (ust. 3), zachowują ciągłość pracy i wynikające z niej uprawnienia pod warunkiem rozpoczęcia pracy w innym zakładzie w ciągu 2 tygodni od daty zwolnienia. Podstawą do zachowania ciągłości pracy jest przedłożenie zaświadczenia z dotychczasowego miejsca pracy według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały.
§  8.
Przesunięcia, o których mowa w § 7, powinny być zakończone w ciągu roku od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.
§  9.
Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi w drodze zarządzenia w terminie do dnia 30 września 1952 r. sposób wykonywania nadzoru przez oddziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych nad realizacją przez zakłady pracy postanowienia § 7.
§  10.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do składania do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego kwartalnych sprawozdań z wykonywania niniejszej uchwały.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

ZAKŁAD PRACY

ZAŚWIADCZENIE Nr ................

Zaświadcza się, że ob. .................................................... był zatrudniony w ........................................ od dnia ......................................... do dnia ............................................ w charakterze ............................................... i został zwolniony zgodnie z postanowieniem § 7 uchwały Nr 620 Prezydium Rządu z dnia 17 lipca 1952 r. w sprawie zwiększenia stanu zatrudnienia kobiet w gospodarce narodowej (Monitor Polski Nr A-73, poz. 1160).

Kierownik Zakładu Pracy

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024