Powołanie Instytutu Leków.

UCHWAŁA NR 393
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1952 r.
w sprawie powołania Instytutu Leków.

Na podstawie art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. R. P. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Powołuje się instytut naukowy pod nazwą "Instytut Leków", podległy Ministrowi Zdrowia.
§  2.
Celem Instytutu jest nadawanie postępowego kierunku badaniom naukowym w zakresie jakości i celowości stosowania środków farmaceutycznych oraz wprowadzania do lecznictwa nowych środków farmaceutycznych, a ponadto wszechstronne wykorzystanie dla potrzeb służby zdrowia Polski Ludowej zdobyczy naukowych na tym odcinku, w szczególności zdobyczy przodującej nauki Związku Radzieckiego.
§  3.
Do zakresu działania Instytutu należy planowanie i koordynacja badań naukowych w zakresie określonym w § 2, jak również bezpośrednie prowadzenie prac naukowo-badawczych.
§  4.
1.
Siedzibą Instytutu jest m. st. Warszawa.
2.
Instytut może za zgodą Ministra Zdrowia posiadać placówki pomocnicze także w innych miejscowościach.
§  5.
Instytut posiada osobowość prawną.
§  6.
Środki potrzebne do wykonania planowych zadań Instytutu przydzieli mu Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  7.
Ogół dochodów i wydatków Instytutu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Zdrowia.
§  8.
Instytutowi nadaje się statut, który stanowi załącznik do uchwały.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT INSTYTUTU LEKÓW

§ 1.
1.
Instytut Leków, zwany dalej Instytutem, działa na podstawie uchwały Nr 393 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1952 r. w sprawie powołania Instytutu Leków (Monitor Polski Nr A-44, poz. 622) oraz na podstawie niniejszego statutu.
2.
Siedzibą Instytutu jest m. st. Warszawa. Instytut może za zgodą Ministra Zdrowia posiadać placówki pomocnicze także w innych miejscowościach.
3.
Nadzór nad działalnością Instytutu sprawuje Minister Zdrowia.
§  2.
Instytut ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i z napisem zawierającym nazwę Instytutu w otoku.
§  3.
1.
Instytut jest organem opiniodawczym Ministra Zdrowia w zakresie oceny jakości leków. Instytut planuje, organizuje i prowadzi badania naukowe z zakresu jakości i celowości stosowania leków, wprowadzania do lecznictwa nowych leków, a ponadto koordynuje i nadzoruje prace innych instytucji naukowych podległych Ministrowi Zdrowia i społecznych zakładów służby zdrowia w tym zakresie.
2.
Do zadań Instytutu należy w szczególności:
1)
opracowywanie centralnego planu badań naukowych,
2)
inicjowanie i organizowanie badań klinicznych związanych z kontrolowaniem wartości leczniczej i jakości leków stosowanych w lecznictwie,
3)
prowadzenie prac naukowo-badawczych w zakresie poszukiwania i stosowania w lecznictwie nowych leków,
4)
opracowywanie norm jakości i metod kontroli leków oraz nadzorowanie innych placówek w tym zakresie na zlecenie Ministra Zdrowia,
5)
nadzorowanie i koordynowanie prac naukowo-badawczych związanych z działalnością Instytutu, a prowadzonych przez placówki naukowe podległe poszczególnym ministrom - w zakresie zleconym przez tych ministrów w porozumieniu z Ministrem Zdrowia oraz współdziałanie i koordynowanie prac z Instytutem Farmaceutycznym,
6)
udzielanie pomocy metodologicznej organom Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa, placówkom naukowo-badawczym oraz zakładom społecznym służby zdrowia w zakresie spraw będących przedmiotem działania Instytutu,
7)
współdziałanie z instytucjami wydawniczymi w zakresie publikowania prowadzonych badań naukowych,
8)
szkolenie kadr naukowych oraz współdziałanie w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych farmaceutów i innych osób, zatrudnionych przy wyrobie, wydawaniu oraz sprawdzaniu jakości i tożsamości leków,
9)
współdziałanie z krajowymi placówkami naukowo-badawczymi, instytucjami oraz organizacjami, których działalność obejmuje zagadnienia wiążące się z zakresem działania Instytutu,
10)
współpraca z właściwymi instytucjami i placówkami naukowymi za granicą, a w szczególności w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i w krajach demokracji ludowej.
§  4.
1.
Instytut opracowuje roczne i wieloletnie centralne plany prac naukowo-badawczych i przedstawia je Ministrowi Zdrowia do zatwierdzenia.
2.
Instytut organizuje i prowadzi w ramach preliminarza wydatków i ustalonych etatów konieczne dla prac naukowo-badawczych zakłady, a ponadto zbiera potrzebne dla realizacji swych zadań materiały od akademii medycznych i innych placówek naukowych oraz zakładów społecznych służby zdrowia.
3.
Instytut zgłasza Ministrowi Zdrowia wnioski co do zlecenia innym placówkom naukowym podległym temu Ministrowi oraz akademiom medycznym i zakładom społecznym służby zdrowia - prac badawczych związanych z działalnością Instytutu.
4.
W przypadku gdy poszczególne dziedziny działalności Instytutu są objęte zakresem działania innych placówek naukowych nie podlegających Ministrowi Zdrowia, Instytut prowadzi swoje prace w porozumieniu z tymi placówkami.
5.
Zasady współpracy z tymi placówkami naukowymi ustalają Minister Zdrowia oraz ministrowie, sprawujący nadzór nad tymi placówkami.
6.
Instytut składa Ministrowi Zdrowia sprawozdania ze swej działalności w sposób i w terminach ustalonych przez Ministra Zdrowia.
§  5.
1.
Na czele Instytutu stoi Dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością Instytutu i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza Instytutem przy pomocy dwóch zastępców.
3.
Dyrektora i jego zastępców powołuje i odwołuje Minister Zdrowia.
§  6.
W szczególności do zadań Dyrektora należy:
1)
kierowanie całością prac naukowo-badawczych, organizacyjno-administracyjnych i gospodarczych Instytutu oraz podległych placówek pomocniczych,
2)
opracowywanie centralnego planu prac naukowo-badawczych,
3)
przedstawianie Ministrowi Zdrowia do zatwierdzania planów prac oraz preliminarzy dochodów i wydatków,
4)
przedstawianie Radzie Naukowej spraw wymagających opinii Rady,
5)
przedstawianie Ministrowi Zdrowia do zatwierdzenia uchwał Rady w sprawach wymienionych w § 9 pkt 3 i 5,
6)
wykonywanie uchwał Rady,
7)
przedstawianie Ministrowi Zdrowia sprawozdań z działalności Instytutu.
§  7.
Przy Instytucie działa Rada Naukowa.
§  8.
1.
Rada Naukowa składa się z członków, powołanych przez Ministra Zdrowia spośród pracowników nauki i znawców zagadnień wchodzących w zakres działania Instytutu w liczbie do 18.
2.
W posiedzeniach Rady Naukowej biorą ponadto udział:
1)
Dyrektor Instytutu oraz kierownicy zakładów i placówek pomocniczych,
2)
przedstawiciele: Ministrów: Zdrowia, Obrony Narodowej, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Rolnictwa, Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Farmaceutycznego,
3)
przedstawiciele Centralnej Rady Związków Zawodowych i innych instytucji społecznych, zainteresowanych działalnością Instytutu, delegowani przez te instytucje na zaproszenie Ministra Zdrowia,
4)
zapraszani przez przewodniczącego Rady znawcy zagadnień będących przedmiotem obrad.
3.
Rada Naukowa wybiera ze swego grona na okres kadencji przewodniczącego i jego zastępcę. Wybór tych osób wymaga zatwierdzenia przez Ministra Zdrowia.
4.
Kadencja Rady Naukowej trwa 2 lata od dnia jej ukonstytuowania się.
5.
Członkowie Rady Naukowej mogą być odwołani przed upływem kadencji.
§  9.
Do zakresu działania Rady Naukowej należy:
1)
czuwanie nad właściwym kierunkiem działalności naukowej Instytutu,
2)
rozpatrywanie i opiniowanie planu centralnego prac naukowo-badawczych i ocena jego wykonania,
3)
inicjowanie prac naukowo-badawczych,
4)
opiniowanie preliminarzy dochodów i wydatków Instytutu,
5)
wypowiadanie się w sprawach tworzenia lub zwijania poszczególnych zakładów, działów i placówek pomocniczych Instytutu oraz w sprawach tworzenia specjalnych zespołów badawczych,
6)
rozpatrywanie innych spraw na zlecenie Ministra Zdrowia lub przedstawionych przez Dyrektora Instytutu.
§  10.
Szczegółowy tryb prac Rady Naukowej określi regulamin zatwierdzony przez Ministra Zdrowia.
§  11.
Członkowie Rady pobierają wynagrodzenie za udział w posiedzeniach w wysokości ustalonej przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  12.
W skład Instytutu wchodzą następujące komórki organizacyjne: Zakład Chemii I, Zakład Chemii II, Zakład Organopreparatów i Witamin, Zakład Farmakologii, Pracownia Antybiotyków, Pracownia Mikrobiologiczna, Pracownia Farmakognostyczna, Dział Planowania, Sekcja Personalna, Dział Administracyjno-Gospodarczy i Dział Budżetowo-Rachunkowy.
§  13.
Ogół dochodów i wydatków Instytutu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Zdrowia.
§  14.
Środki potrzebne do wykonania planowych zadań Instytutu przydzieli mu Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  15.
1.
Na rzecz osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej Instytut nie może zbywać środków trwałych ani też ustanawiać na nich praw rzeczowych ograniczonych.
2.
W poszczególnych przypadkach gospodarczo uzasadnionych Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może zezwolić Instytutowi na zbycie środków trwałych lub określonych ich rodzajów albo na ustanowienie na tych środkach praw rzeczowych ograniczonych na rzecz osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  16.
1.
Do składania w imieniu Instytutu oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie 2 upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: Dyrektor, jego zastępcy i ustanowieni pełnomocnicy. Zastępcy i pełnomocnicy działają w granicach swego umocowania.
3.
Minister Zdrowia ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania zastępców Dyrektora i pełnomocników, jak również może upoważnić Dyrektora do samodzielnego składania oświadczeń w specjalnym zakresie.
§  17.
Wszelkie dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami, jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów lub towarów, podpisują łącznie Dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny (starszy) księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  18.
Instytut za swoje świadczenia może pobierać opłaty w wysokości i według zasad ustalonych przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024