Wprowadzenie jednolitych norm i stawek akordowych dla robotników zatrudnionych przy pracach załadunkowych i wyładunkowych.

UCHWAŁA NR 344
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 maja 1952 r.
w sprawie wprowadzenia jednolitych norm i stawek akordowych dla robotników, zatrudnionych przy pracach załadunkowych i wyładunkowych. *

W celu ujednolicenia norm i stawek akordowych dla robotników, zatrudnionych przy pracach załadunkowych i wyładunkowych, Prezydium Rządu po porozumieniu się z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się jednolite normy i stawki akordowe dla prac załadunkowych i wyładunkowych dla towarów masowych, objęte katalogiem stanowiącym załącznik do uchwały.
2.
Katalog norm i stawek akordowych, o którym mowa w ust. 1, obowiązane są stosować jednostki gospodarcze, podległe Ministrom: Transportu Drogowego i Lotniczego, Kolei, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Handlu Wewnętrznego i Centralnemu Urzędowi Skupu i Kontraktacji, przy wszystkich pracach załadunkowych i wyładunkowych oraz jednostki gospodarcze, podległe innym ministrom (poza kopalnictwem węgla), przy załadunkach i wyładunkach nawozów sztucznych i węgla.
3.
Stawki akordowe nie mają zastosowania do prac załadunkowych i wyładunkowych w transporcie wewnętrznym przedsiębiorstw przemysłowych oraz w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.
§  2.
Dla prac załadunkowych i wyładunkowych, wyjątkowo dokonywanych za wynagrodzeniem dniówkowym, jako też dla opłacania czasu przejazdu z ładunkiem i po ładunek, a także nie zawinionego przez robotnika przestoju, zachowuje się nadal stawki godzinowe według obowiązujących układów zbiorowych pracy.
§  3.
1.
Dla prac załadunkowych i wyładunkowych, wykonywanych przez robotników dorywczo zatrudnionych, tj. nie pozostających w stałym stosunku pracy w danej jednostce gospodarczej, stawki akordowe ustalone w załączonym katalogu podwyższa się o 15%.
2.
W uzasadnionych przypadkach minister, za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, może stawki te podwyższyć ponad 15%, jednakże nie powyżej 25%.
§  4.
Ministrowie, wymienieni w § 1 ust. 2, opracują na podstawie załączonego katalogu norm i stawek akordowych wykaz norm i stawek akordowych dla podległych im przedsiębiorstw, obejmujący konkretne ładunki, które występują w tych przedsiębiorstwach.
§  5.
Kierownik przedsiębiorstwa lub osoba przez niego upoważniona jest obowiązana podać robotnikom każdorazowo przed przystąpieniem do pracy stawkę akordową, właściwą dla wykonywanej pracy.
§  6.
Ministrowie, sprawujący nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielni, wprowadzą w trybie określonym w § 13 uchwały Nr 55 Prezydium Rządu z dnia 16 lutego 1952 r. w sprawie zasad wynagradzania członków spółdzielni pracy (Monitor Polski Nr A-17, poz. 204) jednolite normy i stawki akordowe dla prac załadunkowych i wyładunkowych, wykonywanych przez członków spółdzielni, objęte katalogiem norm i stawek, stanowiącym załącznik do uchwały.
§  7.
Z dniem wejścia w życie uchwały tracą moc normy pracy i stawki akordowe dla prac załadunkowych i wyładunkowych, sprzeczne z katalogiem, stanowiącym załącznik do uchwały.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 maja 1952 r.

ZAŁĄCZNIK  1

KATALOG NORM ZAŁADUNKOWYCH I WYŁADUNKOWYCH DLA ŁADUNKÓW MASOWYCH

Omówienie ogólne.
§ 1.
1.
Katalog norm załadunkowych dla ładunków masowych składa się z:
a)
strony opisowej,
b)
norm na załadunek i wyładunek,
c)
alfabetycznego wykazu ładunków.
2.
Katalog norm załadunkowych i wyładunkowych dla ładunków masowych służy do normowania (ustalania) czasu pracy robotników transportowych zatrudnionych przy załadunku lub wyładunku ładunków masowych.
3.
Katalog zawiera normy czasowe i stawki akordowe na załadunek i wyładunek ładunków masowych, obejmując 5 kategorii tych ładunków wyszczególnionych w alfabetycznej kolejności w wykazie ładunków.
4.
Alfabetyczny wykaz ładunków ujmuje w kolejności alfabetycznej nazwy ładunków, rodzaj ich opakowania, kategorię oraz skorowidz stosowania norm, który podaje stronę i pozycję, według której należy stosować dla danego ładunku normę czasową.
5.
Norma czasowa na załadunek i wyładunek ładunków masowych jest zróżnicowana w zależności od poziomów, na których jest wykonywany załadunek bądź wyładunek. W katalogu norm załadunkowych i wyładunkowych dla ładunków masowych rozróżnia się następujące poziomy:
a)
rampa - środek transportowy - według tabeli A,
b)
ziemia - środek transportowy - według tabeli B,
c)
piętro - piwnica - środek transportowy - według tabeli C.
6.
Norma czasowa na załadunek i wyładunek, wykonywany w poszczególnych poziomach, jest w dalszej kolejności zróżnicowana w zależności od występujących sposobów załadunkowych i wyładunkowych. W sposobach załadunkowych bądź wyładunkowych rozróżnia się załadunek i wyładunek wykonywany przez:
a)
przenoszenie,
b)
przewożenie,
c)
toczenie,
d)
suwanie,
e)
narzutem bądź wyrzutem.
7.
Norma czasowa na załadunek i wyładunek powinna być stosowana zgodnie ze skorowidzem stosowania norm w zależności od poziomu i sposobów załadunkowych i wyładunkowych ujętych w katalogu.
8.
Katalog norm załadunkowych i wyładunkowych dla ładunków masowych obejmuje ładunki o wadze jednostkowej do 500 kg.

Warunki techniczne.

§  2.
1.
Normy czasowe, podane w katalogu norm załadunkowych i wyładunkowych dla ładunków masowych, przedstawiają ilość roboczo-godzin potrzebnych do załadowania bądź wyładowania 1 tony ładunku.
2.
Normy czasowe obejmują załadunek i wyładunek na podstawowe środki transportowe, jak samochody ciężarowe, ciągniki, wagony kolejowe i wozy konne. Przyczepy samochodowe lub ciągnikowe należy traktować jak samochody. Dla samochodów wywrotnych-samowyładowawczych normy czasowe obejmują wyłącznie załadunek ręczny, wykonywany narzutem. Normy czasowe nie obejmują załadunku i wyładunku, wykonywanego przy pomocy urządzeń zmechanizowanych.
3.
Normy czasowe obejmują załadunek bądź wyładunek środka transportowego łącznie z donoszeniem, dowożeniem, toczeniem i suwaniem ładunków od lub do środka transportowego.
4.
Normy czasowe obejmują załadunek bądź wyładunek środka transportowego łącznie z układaniem i sztaplowaniem ładunków.
5.
Przy załadunku i wyładunku w poziomie jak rampa - środek transportowy norma czasowa uwzględnia tolerancję różnicy poziomów + 30 cm i - 30 cm.
6.
Do norm czasowych na załadunek i wyładunek ładunków szkodliwych dla zdrowia przyznaje się dopłaty w następujących wysokościach:
a)
alabaster - luzem + 10% od stawki akordowej z tabeli V A, B, C, poz. 3;
b)
benzyna - beczki + 10% " " " " " IV A, B, C, " 2;
c)
butle - balony z gazem + 10% " " " " " V A, B, C, " 1;
d)
cement - luzem + 10% " " " " " V A, B, C, " 3;
e)
gips - luzem + 10% " " " " " V A, B, C, " 3;
f)
kreda - luzem + 10% " " " " " V A, B, C, " 3;
g)
kwasy wszelkie w słojach + 10% " " " " " V A, B, C, " 1;
h)
nafta - beczki + 10% " " " " " IV A, B, C, " 2;
i)
nawozy sztuczne + 10% " " " " " IV A, B, C, " 4;
j)
szkło o wadze ponad 80 kg + 10% " " " " " IV A, B, C, " 1;
k)
sadze - luzem + 10% " " " " " V A, B, C, " 3;
l)
terpentyna - beczki + 10% " " " " " IV A, B, C, " 2;
ł)
wapno w proszku - luzem + 10% " " " " " V A, B, C, " 3.
7.
Norma czasowa i stawka akordowa za 1 tonę są niezmienne bez względu na ilość robotników transportowych zatrudnionych w brygadzie przy załadunku bądź wyładunku i wysokością swoją obejmują łącznie całą zatrudnioną brygadę.

Warunki umowne.

§  3.
1.
Załadunek jest to czynność wykonywana przez robotnika transportowego, który zapełnia środek transportowy ładunkiem, pobieranym z ziemi, magazynu bądź z innego środka transportowego, jak samochód, wagon kolejowy, wóz konny z przeznaczeniem dalszego transportu ładunku;

2. wyładunek jest to czynność wykonywana przez robotnika transportowego, który opróżnia środek transportowy z ładunku, składając go na ziemię, do magazynu itp., to jest na miejsce przeznaczenia, zakończające transport zewnętrzny danego ładunku;

3. przeładunek jest to czynność wykonywana przez robotnika transportowego, który zapełnia środek transportowy, wysyłany w dalszą drogę, przejmując ładunek z innego środka transportowego. Czynność ta w katalogu norm załadunkowych i wyładunkowych dla ładunków masowych jest opłacana tak samo jak czynność załadunku;

4. normy załadunkowe i wyładunkowe obowiązują przy samochodach ciężarowych i ciągnikach z przyczepami, zarówno dla stale pracujących brygad na miejscu załadunku bądź wyładunku jak i dla brygad przejeżdżających z ładunkiem. Czas jazdy z ładunkiem lub po ładunek nie jest objęty normą czasową na załadunek i wyładunek w katalogu dla ładunków masowych i winien być opłacany według stawki dniówkowej;

5. do obowiązków kierownika przedsiębiorstwa należy:

a)
zabezpieczenie ciągłości pracy robotnikowi transportowemu,
b)
dostarczenie narzędzi i urządzeń pomocniczych,
c)
zapewnienie bezpieczeństwa pracy robotnikom transportowym,
d)
przestrzeganie dyscypliny właściwego stosowania norm i dokumentacji pracy i płacy;

6. do obowiązków robotnika transportowego należy:

a)
wykonanie pracy zgodnie z treścią zlecenia i zachowanie środków ostrożności zabezpieczających całość ładunku;
b)
utrzymanie w stanie gotowości do pracy narzędzi i urządzeń pomocniczych;
c)
przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa pracy,
d)
przestrzeganie dyscypliny pracy.

Sposób stosowania katalogu norm.

§  4.
1.
W oparciu o zlecenie spedycyjne wystawia się kartę pracy, wypisując w niej treść zlecenia do wykonania. Następnie według wynikających warunków pracy, potrzebnych do wykonania danego zlecenia spedycyjnego, odszukuje się w katalogu norm nazwę ładunku, jego kategorię, a z rubryki skorowidza stosowania norm odczytuje się stronę i pozycję, według której powinna być przyznana norma na załadunek i wyładunek. Otwierając katalog norm według wskazówek skorowidza stosowania norm na bazie zlecenia spedycyjnego ustala się warunki pracy w odniesieniu do poziomu i sposobu załadunku i wyładunku, natomiast normę z właściwej pozycji wraz z stawką akordową wpisuje do karty pracy. Karta pracy po wypełnieniu powinna być doręczona robotnikowi transportowemu jako zlecenie wykonania załadunku i wyładunku.
2.
Przykład stosowania norm: Załadunek z wagonu kolejowego 5 ton benzyny w beczkach na samochód ciężarowy i wyładunek z samochodu do magazynu bez rampy:
a)
benzyna w beczkach jest zaliczona w wykazie alfabetycznym ładunków do kategorii IV, natomiast skorowidz stosowania norm kieruje nas do norm zawartych na str. 9 - 11 w tabelach IV;
b)
z treści zlecenia wynika, że załadunek jest wykonywany w równym poziomie (wagon-samochód), natomiast wyładunek jest wykonywany przy różnym poziomie (samochód-ziemia). W dalszej kolejności wynika, że benzyna w beczkach podlega sposobowi załadunku i wyładunku przez toczenie;
c)
otwierając katalog norm według wskazań skorowidza stosowania norm odnajdujemy dla załadunku tabelę IV A na str. 9, dla wyładunku tabelę IV B na str. 10;
d)
po wypełnieniu w karcie pracy treści zlecenia odnajdujemy w tabeli IV A czynność toczenia podaną w poz. 2, a w rubryce norm załadunkowych odnajdujemy wysokość normy załadunkowej, która wynosi 0,76 godz. na 1 tonę, a wysokość stawki akordowej wynosi 2,20 zł na 1 tonę; dla wyładunku w tabeli IV B przy pozycji Nr 2 odpowiadającej toczeniu odnajdujemy normę czasową w wysokości 0,66 godz. za 1 tonę, natomiast wysokość stawki akordowej wynosi 1,91 zł za 1 tonę;
e)
ponieważ benzyna w beczkach zalicza się do ładunków szkodliwych dla zdrowia, należy za każdą 1 tonę załadowaną i wyładowaną dodać dopłatę 10% od stawek akordowych, zgodnie z § 2 pkt 6 poz. b);
f)
zestawienie pracy i płacy:
Lp. Załadunek Wyładunek
norma czasowa akordowa stawka akordowa wykonano ton norma na całość razem złotych norma czasowa stawka akordowa wykonano ton norma na całość razem złotych
1 0,76 2,20 5 3,80 11,00 0,66 1,91 5 3,30 9,55
2 dopłata 0,22 5 - 1,10 - 0,191 5 - 0,96
3 Razem 0,76 2,44 5 3,80 12,10 0,66 2,10 5 3,30 10,51
g)
brygada 4-osobowa zarobiła: 12,10 + 10,51 = 22,61 zł;
h)
na 1 robotnika wypada: 22,61 : 4 = 5,65 zł;
i)
zarobek, wynikający z norm i stawek akordowych powinien być dzielony w równych częściach pomiędzy robotników wykonujących daną czynność w zależności od ilości przepracowanych godzin przy wykonywaniu załadunku i wyładunku.

Tabela Nr I A

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 1)

Kategoria ładunku I

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Załadunek lub wyładunek środka transportowego przy tym samym poziomie, tzn. z poziomu podłogi skrzyni pojazdu narzutem lub na poziom podłogi skrzyni pojazdu wyrzutem łopaty, szufle itp. tona 0,35 1,02 22,8 0,30 0,87 26,6

Tabela Nr I B

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 2)

Kategoria ładunku I

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Załadunek lub wyładunek środka transportowego z ziemi narzutem lub na ziemię wyrzutem łopaty, szufle itp. tona 0,39 1,13 20,5 0,23 0,67 34,5
2 Wyładunek środka transportowego na ziemię wyrzutem na obydwie strony przy otwartych bokach pojazdu " " - - - 0,16 0,46 48,0

Tabela Nr II A

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 3)

Kategoria ładunku II

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego przy tym samym poziomie, tzn. z poziomu podłogi skrzyni pojazdu lub na poziom podłogi skrzyni pojazdu:
1 przenoszeniem ręcznie tona 0,40 1,16 20,0 0,50 1,45 16,0
2 przez toczenie bale, szyny itp. " 0,36 1,04 22,2 0,42 1,22 19,0
3 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,36 1,04 22,2 0,40 1,16 20,0
4 narzutem lub wy rzutem łopaty, szufle itp. " 0,42 1,22 19,0 0,36 1,04 22,2

Tabela Nr II B

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 4)

Kategoria ładunku II

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego z ziemi na pojazd lub z pojazdu na ziemię
1 przenoszeniem ręcznie tona 0,49 1,42 16,3 0,49 1,42 16,3
2 przez toczenie:

a) w szt. do 100 kg

b) w szt. ponad 100 kg

bale, szyny itp. "

"

0,44

0,66

1,28

1,91

18,2

12,2

0,36

0,50

1,04

1,45

22,5

16,0

3 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,44 1,28 18,2 0,33 0,96 24,0
4 przez suwanie (szt. ponad 150 kg) bale, szyny itp. " 0,60 1,74 13,3 0,50 1,45 16,0
5 narzutem lub wyrzutem łopaty, szufle itp. " 0,52 1,51 15,4 0,35 1,02 23,0

Tabela Nr II C

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 5)

Kategoria ładunku II

Lp. wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego z poziomu poniżej ziemi (piwnica) lub z poziomu powyżej pojazdu

(I piętro):

1 przenoszeniem ręcznie tona 0,69 2,00 11,5 0,69 2,00 11,5
2 przez toczenie: bale, szyny itp.
a) w szt. do 100 kg " 0,62 1,80 12,9 0,62 1,80 12,9
b) w szt. ponad 100 kg " 0,93 2,70 8,5 0,93 2,70 8,5
3 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,62 1,80 12,9 0,62 1,80 12,9
4 przez suwanie (szt. ponad 150 kg) bale, szyny itp. " 0,59 1,71 13,5 0,59 1,71 13,5
5 narzutem lub wyrzutem przy użyciu rynny łopaty, szufle itp. oraz rynny " 0,57 1,65 14,0 0,57 1,65 14,0

Tabela Nr III A

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 6)

Kategoria ładunku III

Lp. wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego przy tym samym poziomie, tzn. z poziomu podłogi skrzyni pojazdu lub na poziom podłogi skrzyni pojazdu
1* * ) przenoszeniem ręcznie tona 0,55 1,60 14,5 0,63 1,83 12,7
2 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,50 1,45 16,0 0,53 1,54 15,0
3 narzutem lub wyrzutem łopaty, widły, szufle itp. " 0,46 1,33 17,4 0,40 1,16 20,0

Tabela Nr III B

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 7)

Kategoria ładunku III

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego z ziemi na pojazd lub z pojazdu na ziemię
1 przenoszeniem ręcznie tona 0,63 1,83 12,7 0,63 1,83 12,7
2 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,57 1,65 14,0 0,45 1,31 17,8
3 przez suwanie (szt. ponad 150 kg) bale, szyny itp. " 0,80 2,32 10,0 0,63 1,83 12,7
4 narzutem lub wyrzutem łopaty, szufle itp. " 0,55 1,60 14,5 0,38 1,10 21,0
5 wyładunek środka transportowego na ziemię wyrzutem na obydwie strony przy otwartych bokach pojazdu łopaty, widły, szufle itp. " - - - 0,27 0,78 29,5

Tabela Nr III C

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 8)

Kategoria ładunku III

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego z poziomu, poniżej ziemi (piwnica) lub z poziomu powyżej pojazdu (I piętro):
1 przenoszeniem ręcznie tona 0,75 2,18 10,6 0,75 2,18 10,6
2 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,67 1,94 11,9 0,67 1,94 11,9
3 przez suwanie (szt. ponad 150 kg) bale, szyny itp. " 0,64 1,86 12,5 0,64 1,86 12,5
4 narzutem lub wyrzutem przy użyciu rynny łopaty, szufle itp. oraz rynny " 0,60 1,74 13,3 0,60 1,74 13,3

Tabela Nr IV A

Normy czasu na załadunek 1 wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 9)

Kategoria ładunku IV

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego przy tym samym poziomie tzn. z poziomu podłogi skrzyni pojazdu lub na poziom podłogi skrzyni pojazdu
1 przenoszeniem ręcznie tona 0,84 2,44 9,5 0,67 1,94 11,9
2 przez toczenie bale, szyny itp. " 0,76 2,20 10,5 0,60 1,74 13,3
3 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,76 2,20 10,5 0,60 1,74 13,3
4 narzutem (wrzucaniem) lub wyrzutem (zrzucaniem). łopaty, szufle itp. " 0,56 1,62 14,3 0,62 1,80 12,9

Tabela Nr IV B

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 10)

Kategoria ładunku IV

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego z ziemi na pojazd lub z pojazdu na ziemię i
1 przenoszeniem ręcznie tona 0,88 2,55 9,0 0,75 2,18 10,6
2 przez toczenie bale, szyny itp. " 0,80 2,32 10,0 0,66 1,91 12,1
3 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,80 2,32 10,0 0,66 1,91 12,1
4 narzutem lub wyrzutem łopaty, szufle itp. " 0,62 1,80 12,9 0,60 1,74 13,3

Tabela Nr IV C

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 11)

Kategoria ładunku IV

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego z poziomu poniżej ziemi (piwnica) lub z poziomu powyżej pojazdu (I piętro)
1 przenoszeniem ręcznie tona 1,00 2,90 8,0 1,00 2,90 8,0
2 przez toczenie bale, szyny itp. " 0,95 2,76 8,4 0,95 2,76 8,4
3 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,95 2,76 8,4 0,95 2,76 8,4
4 narzutem lub wyrzutem przy użyciu rynny łopaty, szufle itp. oraz rynny " 0,62 1,80 12,9 0,62 1,80 12,9

Tabela Nr V A

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 12)

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego przy tym samym poziomie, tzn. z poziomu podłogi skrzyni pojazdu lub na poziom podłogi skrzyni pojazdu
1 przenoszeniem ręcznie tona 0,93 2,70 8,0 0,75 2,18 10,6
2 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,84 2,44 9,5 0,68 1,97 11,7
3 przez narzucanie lub wyrzucanie łopaty, widły, szufle, itp. " 0,66 1,91 12,1 0,73 2,12 10,9

Tabela Nr V B

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 13)

Kategoria ładunku V

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego z ziemi na pojazd lub z pojazdu na ziemię
1 przenoszeniem ręcznie tona 1,02 2,96 7,8 0,82 2,38 9,7
2 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 0,93 2,70 8,6 0,78 2,26 10,2
3 przez narzucanie lub wyrzucanie łopaty, widły, szufle itp. " 0,72 2,09 11,0 0,73 2,12 10,9

Tabela Nr V C

Normy czasu na załadunek i wyładunek 1 tony ładunku.

(str. 14)

Kategoria ładunku V

Lp. Wyszczególnienie czynności Narzędzia i urządzenia Jednostka Załadunek Wyładunek Uwagi
za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach za tonę norma ilościowa na 8 godzin w tonach
norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę norma czasu na tonę stawka akordowa w zł za tonę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Załadunek lub wyładunek środka transportowego z poziomu poniżej ziemi (piwnica) lub z poziomu powyżej pojazdu (I piętro)
1 przenoszeniem ręcznie tona 1,12 3,25 7,1 1,12 3,25 7,1
2 przez przewożenie wózki, taczki itp. " 1,06 3,07 7,5 1,06 3,07 7,5
3 przez narzucanie lub wyrzucanie łopaty, widły, szufle itp. " 0,76 2,20 10,5 0,76 2,20 10,5

ALFABETYCZNY WYKAZ ŁADUNKÓW

Lp. Nazwa towaru Rodzaj opakowania Kategoria Skorowidz stosowania norm załadunkowych i wyładunkowych
1 2 3 4 5
A.
1 akumulatory skrzynie III str. 6 - 8 tab. III
akumulatory luzem IV " 9 - 11 " IV
2 alabaster beczki, worki II " 3 - 5 " II
alabaster luzem V " 12 - 14 " V
3 antracyt luzem III " 6 - 8 " III
4 apatyt beczki II " 3 - 5 " II
apatyt skrzynie III " 6 - 8 " III
5 aparatura radiowa kartony IV " 9 - 11 " IV
aparatura radiowa skrzynie III " 6 - 8 " III
6 arbuzy luzem V " 12 - 14 " V
7 armatura elektryczna skrzynie III " 6 - 8 " III
armatura elektryczna kartony IV " 9 - 11 " IV
8 asfalt beczki, worki II " 3 - 5 " II
asfalt w płytach luzem III " 6 - 8 " III
9 azbest beczki, worki II " 3 - 5 " II
azbest w arkuszach paczki III " 6 - 8 " III
azbest w arkuszach luzem III " 6 - 8 " III
B.
10 bawełna prasowana bele III str. 6 - 8 tab. III
bawełna nieprasowana worki IV " 9 - 11 " IV
bawełna nieprasowana luzem V " 12 - 14 " V
11 baraki - elementy luzem V " 12 - 14 " V
12 balony i butelki próżne kosze i skrzynie III " 6 - 8 " III
balony i butelki próżne luzem V " 12 - 14 " V
13 belki żelazne do 4 m luzem IV " 9 - 11 " IV
belki żelazne ponad 4 m luzem V " 12 - 14 " V
14 beton masa luzem V " 12 - 14 " V
15 benzyna beczki IV " 9 - 11 " IV
16 bielizna różna skrzynie III " 6 - 8 " III
bielizna różna paczki, pudełka IV " 9 - 11 " IV
17 bitum beczki otwarte IV " 9 - 11 " IV
bitum luzem V " 12 - 14 " V
18 bloki budowlane kam. i inne luzem IV " 9 - 11 " IV
19 bób i inne strączkowe (fasola, groch) worki, kosze II " 3 - 5 " III
20 buty filcowe kosze III " 6 - 8 " III
buty filcowe luzem IV " 9 - 11 " IV
21 buraki luzem III " 6 - 8 " III
buraki wory, worki II " 3 - 5 " II
22 a) budulec drzewny grub. 27 cm i tarcica do 3 cm grub. luzem III " 6 - 8 " III
b) ponad 27 cm i 3 cm grub. luzem V " 12 - 14 " V
23 bydło luzem IV " 9 - 11 " IV
24 blacha dachowa luzem III " 6 - 8 " III
25 błoto (lepki grunt) luzem V " 12 - 14 " V
26 butle z tlenem, acetylenem luzem V " 12 - 14 " V
C.
27 cegła budowlana luzem III str. 6 - 8 tab. III
28 ceglany tłuczeń luzem III " 6 - 8 " III
29 celuloid skrzynie IV " 9 - 11 " IV
30 celuloza luzem IV " 9 - 11 " IV
31 celofan skrzynie III " 6 - 8 " III
celofan wiązki wiązki IV " 9 - 11 " IV
32 cement beczki, worki II " 3 - 5 " II
cement luzem V " 12 - 14 " V
33 chemikalia różne wory, worki, beczki II " 3 - 5 " II
chemikalia różne skrzynie III " 6 - 8 " III
chemikalia różne (nawozy sztuczne) luzem IV " 9 - 11 " IV
34 chleb skrzynie otwarte IV " 9 - 11 " IV
chleb pudla V " 12 - 14 " V
35 chmiel worki II " 3 - 5 " II
36 chrzan skrzynie III "6 - 8 " III
37 cukier beczki, worki II " 3 - 5 " II
cukier skrzynie III " 6 - 8 " III
38 cukierki skrzynie III "6 - 8 " III
cukierki kartony, paczki IV " 9 - 11 " IV
39 czyściwo różne wory II " 3 - 5 " II
czyściwo różne luzem V " 12 - 14 " V
D.
40 darń luzem V str. 12 - 14 tab. V
41 dachówka luzem V " 12 - 14 " V
dachówka wiązki IV " 9 - II " IV
42 deski podokienne; kamienne, mozaikowe i żelazo-betonowe luzem II " 6 - 8 " III
43 deseczki skrzyniowe wiązki III " 6 - 8 " III
deseczki skrzyniowe luzem IV " 9 - 11 " IV
44 dolomit beczki II " 3 - 5 " II
dolomit luzem III " 6 - 8 " III
45 drożdże skrzynie III " 6 - 8 " III
46 drut różny kręgi, motki IV " 9 - 11 " IV
47 drzewo różne luzem IV " 9 - 11 " IV
drzewo różne drobne paczki, wiązki IV " 9 - 11 " IV
drzewo różne drobne luzem V " 12 - 14 " V
48 drzewa sadzonki luzem IV " 9 - 11 " IV
49 drzwi drewniane " luzem IV " 9 - 11 " IV
drzwi żelazne luzem III " 6 - 8 " III
50 dykta luzem IV " 9 - 11 " IV
51 dziegieć beczki, skrzynie III " 6 - 8 " III
E.
52 ebonit różny skrzynie III str. 6 - 8 tab. III
ebonit różny luzem IV " 9 - 11 " IV
F.
53 farby (barwniki) różne beczki, worki II str. 3 - 5 tab. II
farby (barwniki) różne blaszanki, wiadra IV " 9 - 11 " IV
farby (barwniki) różne skrzynie III " 6 - 8 " III
54 fasola i inne strączkowe worki II " 3 - 5 " II
55 fornier arkusze, paczki III " 6 - 8 " III
56 futra różne wyprawione kosze, toboły, skrzynie III " 6 - 8 " III
G.
57 galanteria skrzynki III str. 6-8 tab. III
galanteria pudełka, paczki IV " 9 - 11 " IV
58 gałgany luzem III " 6-8 " III
59 gaśnice luzem III " 6 - 8 " III
60 garnki żeliwne luzem IV " 9 - 11 " IV
garnki fajansowe i gliniane luzem V " 12 - 14 " V
61 gips beczki II " 3 - 6 " II
gips skrzynie, worki III " 6 - 8 " III
gips luzem V " 12 - 14 " V
62 glin w blokach (aluminium) luzem III " 6 - 8 " III
63 gliceryna butle V " 12 - 14 " V
64 grabie drewniane wiązki IV " 9 - 11 " IV
grabie metalowe wiązki III " 6 - 8 " III
65 glina i ziemia gliniasta luzem III " 6 - 8 " III
66 grafit beczki, worki II " 3 - 5 " II
grafit w kawałkach luzem III " 6 - 8 " III
grafit w kawałkach beczułki, skrzynki III " 6 - 8 " III
67 grafit w płytach luzem III " 6 - 8 " III
grafit w bryłach luzem IV " 9 - 11 " IV
68 grzejniki żeliwne luzem IV " 9 - 11 " IV
69 grzyby suszone kosze, worki III " 6 - 8 " III
grzyby solone beczki II " 3 - 5 " II
grzyby solone w słojach szklanych (skrzynie zamknięte) III " 6 - 8 " III
grzyby solone w słojach (skrzynie otwarte) IV " 9 - 11 " IV
70 grunt lepki (błoto) luzem V " 12 - 14 " V
71 gruz budowlany luzem III " 6 - 8 " III
72 gudron luzem III " 6 - 8 " III
gudron beczki otwarte IV " 9 - 11 " IV
73 guma surowa skrzynie III " 6 - 8 " III
74 gwoździe skrzynki III " 6 - 8 " III
H.
75 herbata różna skrzyni III str. 6-8 tab. III
J.
76 inkubatory luzem IV str. 9 - 11 tab. IV
77 instrumenty muzycz. (w pokr. i futer.) w opakowaniu V " 12 - 14 " V
instrumenty muzyczne (w pokr. i futer.) skrzynie III " 6 - 8 " III
78 jagody różne beczki II " 3 - 5 " II
jagody różne kosze III " 6 - 8 " III
jagody różne klatki IV " 9 - 11 " IV
jagody różne koszyki IV " 9 - 11 " IV
79 jaja skrzynie IV str. 9 - 11 tab. IV
80 jarzyny ogrodowe kosze III " 6 - 8 " III
jarzyny różne klatki IV " 9 - 11 " IV
jarzyny różne luzem V " 12 - 14 " V
jarzyny różne worki II " 3 - 5 " II
81 jedwab surowy bele, toboły III " 6 - 8 " III
K.
82 kabel elektryczny na drewn. szpulach luzem III str. 6 - 8 tab. III
83 kafle paczki IV " 9 - 11 " IV
kafle bez opakowania V " 12 - 14 " V
84 kalosze gumowe (buty) skrzynie III " 6 - 8 " III
kalosze gumowe (buty) bez opakowania V " 12 - 14 " V
85 kalafonia skrzynie III " 6 - 8 " III
86 kamień budowlany luzem III " 6 - 8 " III
87 kapusta kiszona beczki II " 3 - 5 " II
kapusta kiszona kadzie i beczułki III " 6 - 8 " III
88 karton rulony II " 3 - 5 " II
karton bele III " 6 - 8 " III
karton luzem IV " 9 - 11 " IV
89 kartofle wory i worki II " 3 - 5 " II
kartofle luzem III " 6 - 8 " III
90 karma mieszana wory, worki II " 3 - 5 " II
91 karma mieszana luzem IV " 9 - 11 " IV
92 kasze różne worki II " 3 - 5 " II
93 kawa różna worki II " 3 - 5 " II
kawa różna skrzynie III " 6 - 8 " III
94 kiełbasa i wyroby masarskie skrzynki III " 6 - 8 " III
kiełbasa i wyroby masarskie kosze, wiązki i pęczki IV " 9 - 11 " IV
kiełbasa i wyroby masarskie luzem IV " 9 - 11 " IV
95 kiszki beczki II " 3 - 5 " II
kiszki skrzynie III " 6 - 8 " III
96 kit skrzynie, beczki II " 3 - 5 " II
97 klepki różne wiązki i luzem III " 6 - 8 " III
98 kleje różne beczki, worki II " 3 - 5 " II
kleje różne skrzynki III " 6 - 8 " III
99 klisze drukarskie skrzynki III " 6 - 8 " III
100 kokony jedwabników wory, worki III " 6 - 8 " III
101 koks różny luzem III " 6 - 8 " III
102 kołdry różne toboły III " 6 - 8 " III
kołdry różne wiązki IV " 9 - 11 " IV
103 konserwy różne skrzynie III " 6 - 8 " III
104 kora różna bele III " 6 - 8 " III
kora różna luzem V " 12 - 14 " V
105 korek luzem V " 12 - 14 " V
106 korund worki II " 3 - 5 " II
korund luzem III " 6 - 8 " III
107 kostka drewniana (do gazogeneratorów) luzem III " 6 - 8 " III
108 kości różne luzem V " 12 - 14 " V
109 kreda w kawałkach luzem III " 6-8 " III
kreda mielona beczki, worki II " 3 - 5 " II
kreda mielona luzem V " 12 - 14 " V
110 kręgi betonowe kanalizacyjne luzem III " 6 - 8 " III
111 książki wszelkie skrzynie III " 6 - 8 " III
książki wszelkie paczki IV " 9 - II " IV
książki wszelkie bez opakowania V " 12 - 14 " V
książki szkolne skrzynie III " 6 - 8 " III
112 kukurydza w ziarnach worki II "3 - 5 " II
kukurydza w ziarnach luzem III " 6 - 8 " III
kukurydza w kłosach luzem III " 6 - 8 " III
113 kufry (skrzynki) luzem IV " 9 - 11 " IV
L.
114 lampy różne skrzynie IV str. 9 - 11 tab. IV
115 len bele III " 6 - 8 " III
116 linoleum rulony III " 6 - 8 " III
117 liny stalowe szpule, kręgi, zwoje III " 6 - 8 " III
118 lignina skrzynie III " 6 - 8 " III
lignina paczki IV " 9 - 11 " IV
119 listwy w paczkach luzem III " 6 - 8 " III
120 liście tytoniowe toboły, skrzynie, bele III " 6 - 8 " III
121 lód luzem IV " 9 - 11 " IV
Ł.
122 łyko lipowe wiązki IV str. 9 - 11 tab. IV
123 łożyska skrzynia III " 6 - 8 " III
M.
124 makaron skrzynie III str. 6 - 8 tab. III
makaron wory IV " 9 - 11 " IV
125 makuchy luzem IV " 9 - 11 " IV
126 makulatura (papier) bele, wory III " 6 - 8 " III
makulatura (papier) luzem V " 12 - 14 " V
127 manufaktura bele, toboły, wiązki, kawałki III " 6 - 8 " III
manufaktura paczki IV " 9 - 11 " IV
manufaktura luzem V " 12 - 14 " V
128 marmur w kawałkach i bryłach luzem IV " 9 - 11 " IV
129 masa drzewna luzem III " 6 - 8 " III
130 masło beczki II " 3 - 5 " II
masło skrzynie III " 6 - 8 " III
131 maszyny, maszynki, części maszyn skrzynie III " 6 - 8 " III
maszyny, maszynki, części maszyn bez opakowania V " 12 - 14 " V
132 materace sprężynowe luzem III " 6 - 8 " III
133 maty słomiane luzem IV " 9 - 11 " IV
134 mąka zbożowa i wszelka techniczna beczki, worki II " 3 - 5 " II
mąka zbożowa i wszelka techniczna skrzynie III " 6 - 8 " III
135 meble drewniane bez opakowania V " 12 - 14 " V
136 mech wory III " 6 - 8 " III
mech luzem IV " 9 - 11" IV
137 metale różne (bloki, łupy) luzem IV " 9 - 11 " IV
138 miedź w arkuszach luzem III " 6 - 8 " III
139 mięso różne w ćwierciach luzem IV " 9 - 11 " IV
mięso różne w ćwierciach beczki II " 3 - 5 " II
140 mika skrzynie III " 6 - 8 " III
141 miód beczki II " 3 - 5 " II
miód kadzie III " 6 - 8 " III
miód beczułki III " 6 - 8 " III
142 mleko bańki III " 6-8 " III
mleko w butelkach skrzynie otwarte IV " 9 - 11 " IV
143 mydło płynne beczki II " 3 - 5 " II
mydło w kawałkach skrzynie III " 6 - 8 " III
mydło w kawałkach bez opakowania V " 12 - 14 " V
N.
144 nakrycia głowy skrzynie III str. 6 - 8 tab. III
nakrycia głowy pudła III " 6 - 8 " III
145 narzędzia: ślusarskie, stolarskie i inne skrzynie III " 6 - 8 " III
146 nasiona różne (oprócz zbożowych) worki II " 3 - 5 " II
147 nawozy sztuczne, gnój luzem IV " 9 - 11 " IV
148 nici skrzynie III " 6 - 8 " III
nici wiązki i motki IV " 9 - 11 " IV
149 nierogacizna luzem IV " 9 - 11 " IV
150 nikiel skrzynie III " 6 - 8 " III
O.
151 obrzynki drzewa luzem IV str. 9 - 11 tab. IV
obrzynki tkanin wory, bele III " 6 - 8 " III
obrzynki skóry wory III " 6 - 8 " III
obrzynki gumy wory III " 6 - 8 " III
obrzynki gumy luzem IV " 9 - 11 " IV
obrzynki metali luzem IV " 9 - 11 " IV
152 obuwie różne skrzynie, kosze III " 6 - 8 " III
obuwie różne luzem V " 12 - 14 " V
153 ogórki solone beczki II " 3 - 5 " II
ogórki solone beczułki III " 6 - 8 " III
154 olej roślinny i techniczny beczki II " 3 - 5 " II
olej roślinny i techniczny beczułki, bańki III " 6 - 8 " III
olej roślinny i techniczny w balonach kosze IV " 9 - 11 " IV
155 ołówki skrzynie III " 6 - 8 " III
156 ołów sztaby IV " 9 - 11 " IV
157 opakowania: 1. balony metalowe luzem II " 3 - 5 " II
2. bańki do mleka luzem III " 6 - 8 " III
3. beczki drewniane luzem III " 6 - 8 " III
4. beczki żelazne luzem II " 3 - 5 " II
5. beczułki drewniane luzem III " 6 - 8 " III
6. bębny metalowe luzem III " 6 - 8 " III
7. blaszanki do konserw luzem V " 12 - 14 " V
8. kadzie drewniane luzem IV " 9 - 11 " IV
9. kosze luzem IV " 9 - 11 " IV
10. łubianki luzem V " 12 - 14 " V
11. pudełka kartonowe luzem V " 12 - 14 "V
12. skrzynie luzem IV " 9 - 11 " IV
13. worki paczki, wiązki III " 6 - 8 " III
158 opiłki metalowe skrzynie III " 6 - 8 " III
opiłki metalowe luzem IV " 9 - 11 " IV
159 opony samochodowe luzem III str. 6 - 8 tab. III
160 oprawy żelazne i żelbetonowe luzem IV " 9 - 11 " IV
161 orzechy różne worki II " 3 - 5 " II
162 otręby worki II " 3 - 5 " II
otręby luzem IV " 9 - 11 " IV
163 owies worki II " 3 - 5 " II
owies luzem II " 3 - 5 " II
164 owoce konserwowe beczki II " 3 - 5 " H
owoce świeże worki II " 3 - 5 " II
owoce świeże kosze, skrzynie III " 6 - 8 " III
165 owoce świeże klatki IV " 9 - 11 " IV
owoce świeże luzem IV " 9 - 11 " IV
owoce suche i suszone worki II " 3 - 5 " II
owoce suche i suszone kosze III " 6 - 8 " III
owoce suche i suszone skrzynie III " 6 - 8 " III
P.
166 pakuły konopne bele III str. 6 - 8 tab. III
pakuły konopne luzem IV " 9 - 11 " IV
167 papier role II " 3 - 5 " II
papier bele III " 6 - 8 " III
papier skrzynie III " 6 - 8 " III
papier wiązki IV " 9 - 11 " IV
168 papa role III " 6 - 8 " III
169 papierosy kartony IV " 9 - 11 " IV
170 parafina beczki II " 3 - 5 " II
parafina worki, skrzynie III " 6 - 8 " III
parafina luzem IV " 9 - 11 " IV
171 pasy do napędu kręgi, toboły, skrzynie III " 6 - 8 " III
172 patefony skrzynie III " 6 - 8 " III
173 piasek luzem I " 1 - 2 " I
174 pieprz ziarnisty i mielony worki II " 3 - 5 " II
pieprz ziarnisty i mielony skrzynie III " 6 - 8 " III
175 pierze bele III " 6 - 8 " III
pierze worki III " 6 - 8 " III
176 piryt luzem III " 6 - 8 " III
177 płaskownik żelazny w kręgach luzem II " 3 - 5 " II
178 płyny różne beczki żelazne i drewniane II " 3 - 5 " II
płyny różne beczułki III " 6 - 8 " III
płyny różne w balonach kosze IV " 9 - 11 " IV
płyny różne w balonach bez opakowania V " 12 - 14 " V
płyny różne w butelkach skrzynie i skrzynie otwarte IV " 9 - 11 " IV
płyny różne łatwopalne i żrące beczki IV " 9 - 11 " IV
płyny różne łatwopalne i żrące w balonach kosze V " 12 - 14 " V
179 podkłady różne luzem III " 6 - 8 " III
180 popiół luzem III " 6 - 8 " III
181 pumeks worki II " 3 - 5 " II
pumeks luzem III " 6 - 8 " III
182 posadzka w paczkach luzem III " 6 - 8 " III
183 przewodnik elektr. skrzynie III " 6 - 8 " III
przewodnik elektr. zwoje i kłębki IV " 9 - 11 " IV
184 przędza różna bele i skrzynie III " 6 - 8 " III
przędza na szpul. wory III " 6 - 8 " III
185 przybory biurowe skrzynie III " 6 - 8 " III
186 ptactwo bite różne kosze i skrzynie III " 6 - 8 " III
ptactwo bite różne luzem V " 12 - 14 " V
187 puch toboły i bele III " 6 - 8 " III
188 pustaki stropowe luzem IV " 9 - 11 " IV
R.
189 rogoże bele III str. 6 - 8 tab. III
rogoże wiązki, paczki IV " 9 - 11 " IV
190 rowery klatki IV " 9 - 11 " IV
191 rozsada kosze IV " 9 - 11 " IV
192 rtęć balony IV " 9 - 11 " IV
193 ruberoid rulony III " 6 - 8 " III
194 ruda różna luzem III " 6 - 8 " III
195 rury metalowe do 4 m długości luzem III " 6 - 8 " III
rury metalowe ponad 4 m długości luzem IV " 9 - 11 " IV
rury kamionkowe luzem IV " 9 - 11 " IV
196 ryby beczki II " 3 - 5 "II
ryby kosze III " 6 - 8 "III
ryby luzem IV " 9 - 11 " IV
S.
197 skóry różne skrzynie, toboły III str. 6 - 8 tab. III
198 siano nieprasowane luzem V " 12 - 14 " V
siano prasowane bele III " 6 - 8 " III
199 silniki elektryczne skrzynie III " 6 - 8 " III
200 sienniki różne luzem III " 6 - 8 " III
201 słoma prasowana bele III " 6 - 8 " III
słoma nieprasowana luzem V " 12 - 14 " V
202 słupy betonowe luzem IV " 9 - 11 " IV
203 słoneczniki główki luzem IV " 9 - 11 " IV
słoneczniki nasiona worki II " 3 - 5 " II
204 słód worki II " 3 - 5 " II
205 śmiecie ze śmietników i dołów luzem IV " 9 - 11 " IV
206 śnieg świeży luzem IV " 9 - 11 " IV
śnieg zleżały luzem III " 6 - 8 " III
207 sól różna beczki, worki II " 3 - 5 " II
sól różna luzem IV " 9 - 11 " IV
208 soda worki II " 3 - 5 " II
209 śrót worki II " 3-5 " II
210 śróta piwna sucha worki II " 3 - 5 " II
śróta piwna sucha luzem III " 6 - 8 " III
211 starzyzna różna bele, toboły III " 6 - 8 " 111
212 stłuczki różne (szkła, fajansu itp.) luzem IV " 9 - 11 " IV
213 świece skrzynie III " 6 - 8 " III
214 szafy metalowe ogniotrwałe o ciężarze do 150 kg luzem V " 12 - 14 " V
215 szczecina toboły, skrzynie III " 6 - 8 " III
216 szkło do lamp skrzynie IV " 9 - 11 " IV
217 szkło okienne i lustrzane skrzynie IV " 9 - 11 " IV
218 szlaka różna luzem III " 6 - 8 " III
219 szmaty różne worki, toboły III " 6 - 8 " III
220 szpik i słonina beczki II " 3 - 5 " II
szpik i słonina skrzynie III " 6 - 8 " III
szpik i słonina luzem IV " 9 - 11 " IV
221 szpule drewniane luzem IV " 9 - 11 " IV
szpule drewniane worki, skrzynie III " 6 - 8 " III
szpule papierowe luzem IV " 9 - 11 " IV
szpule papierowe worki, skrzynie III " 6 - 8 " III
222 szynki wieprzowe beczki II " 3 - 5 " II
szynki wieprzowe skrzynie III " 6 - 8 " III
szynki wieprzowe luzem IV " 9 - 11 " IV
223 szyny normalnotorowe luzem V "12 - 14 " V
szyny wąskotorowe luzem IV " 9 - 11 " IV
T.
224 tablice marmurowe skrzynie III str. 6 - 8 tab. III
tablice marmurowe bez opakowania IV " 9 - 11 " IV
225 tablice szyfrowe skrzynie III " 6 - 8 " III
226 tapety różne bele IV " 9 - 11 " IV
227 tektura luzem IV " 9 - 11 " IV
228 tkaniny różne bele III " 6 - 8 " III
tkaniny różne skrzynie III " 6 - 8 " III
tkaniny różne kupony (paczki) IV " 9 - 11 " IV
229 tłuszcze zwierzęce i techniczne beczki, beczułki II " 3 - 5 " II
tłuszcze zwierzęce skrzynki III " 6 - 8 " III
230 torf w brykietach luzem IV " 9 - 11 " IV
torf suchy w kawałkach luzem IV " 9 - 11 " IV
torf mokry luzem IV " 9 - 11 " IV
torf w proszku luzem V " 12 - 14 " V
231 trociny drzewne wory II " 3 - 5 " II
trociny drzewne luzem IV "9 - 11 " IV
232 trzcina budowlana wiązki III " 6 - 8 " III
233 tytoń w łodygach luzem V " 12 - 14 " V
tytoń w liściach bele III " 6 - 8 " III
U.
234 ubrania gotowe paczki IV str. 9 - 11 tab. IV
W.
235 wagi dziesiętne i setne luzem IV str. 9 - 11 tab. IV
236 wanny żelazne i żeliwne luzem IV " 9 - 11 " IV
237 wanny fajansowe luzem V " 12 - 14 " V
238 wapno beczki II " 3 - 5 " II
wapno worki II " 3 - 5 " II
wapno ciastowate luzem IV " 9 - 11 " IV
239 wapno w proszku luzem V " 12 - 14 " V
240 warzywa różne worki II " 3 - 5 " II
warzywa różne kosze III " 6 - 8 " III
241 wata różna bele III str. 6 - 8 tab. III
242 watolina paczki IV " 9 - 11 " IV
243 wełna prasowana bele III " 6 - 8 " III
wełna nieprasowana worki IV " 9 - 11 " IV
244 węgiel kamienny luzem III " 6 - 8 " III
węgiel drzewny worki IV " 9 - 11 " IV
245 wiadra klatki III " 6 - 8 " III
246 wióry drzewne worki III " 6 - 8 " III
wióry drzewne luzem V " 12 - 14 " V
wióry metalowe luzem V " 12 - 14 " V
247 włosie różne bele III " 6 - 8 " III
248 wojłok bele III " 6 - 8 " III
249 wosk beczki, worki II " 3 - 5 " II
wosk skrzynie III " 6 - 8 " III
250 wózki dziecinne luzem V " 12 - 14 " V
251 wyroby aluminiowe skrzynki III " 6 - 8 " III
wyroby aluminiowe bez opakowania V " 12 - 14 " V
252 wyroby azbestowe skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby azbestowe luzem IV " 9 - 11 " IV
253 wyroby bednarskie luzem IV " 9 - 11 " IV
254 wyroby z brązu skrzynie III " 6 - 8 " III
255 wyroby blaszane bez opakowania IV " 9 - 11 " IV
256 wyroby cukiernicze beczki III " 6 - 8 " III
wyroby cukiernicze blaszanki IV " 9 - 11 " IV
wyroby cukiernicze pudełka V "12 - 14 " V
wyroby cukiernicze w szklanych słojach i w pudełkach skrzynki IV str. 9 - 11 tab. IV
257 wyroby cynowe luzem III " 6 - 8 " III
258 wyroby z drzewa worki II " 3 - 5 " II
wyroby z drzewa skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby z drzewa luzem IV " 9 - 11 " IV
259 wyroby dziewiarskie skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby dziewiarskie paczki IV " 9 - 11 " IV
260 wyroby futerkowe skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby futerkowe wiązki IV " 9 - 11 " IV
261 wyroby filcowe paczki IV " 9 - 11 " IV
262 wyroby garncarskie bez opakowania V " 12 - 14 " V
263 wyroby gipsowe skrzynie IV " 9 - 11 " IV
wyroby gipsowe bez opakowania V " 12 - 14 " V
264 wyroby gumowe skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby gumowe luzem IV " 9 - 11 " IV
265 wyroby jedwabne i wełniane skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby jedwabne i wełniane bele III " 6 - 8 " III
wyroby jedwabne i wełniane paczki IV " 9 - 11 " IV
266 wyroby wiklinowe luzem IV " 9 - 11 " IV
267 wyroby kamieniarskie skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby kamieniarskie bez opakowania IV " 9 - 11 " IV
268 wyroby konopne bele (skrzynie) III " 6 - 8 " III
269 wyroby korkowe wory III " 6 - 8 " III
wyroby korkowe skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby korkowe luzem IV " 9 - 11 " IV
270 wyroby z masy plastycznej skrzynie III " 6 - 8 " III
271 wyroby mączne skrzynki III " 6 - 8 " III
272 wyroby metalowe w opakowaniu III " 6 - 8 " III
wyroby metalowe skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby metalowe bez opakowania IV " 9 - 11 " IV
273 wyroby mleczarskie beczki II " 3 - 5 " II
wyroby mleczarskie bańki, butle, kadzie III " 6 - 8 " III
wyroby mleczarskie w szklanych naczyniach skrzynki otwarte IV " 9 - 11 " IV
wyroby mleczarskie w szklanych naczyniach bez opakowania V " 12 - 14 " V
274 wyroby perfumeryjne skrzynie III " 6 - 8 " III
275 wyroby porcelanowe i fajansowe skrzynie IV " 9 - 11 " IV
276 wyroby powroźnicze bez opakowania III " 6 - 8 " III
277 wyroby rogowe skrzynie III " 6 - 8 " III
278 wyroby rymarskie bele III " 6 - 8 " III
wyroby rymarskie skrzynie III " 6 - 8 " II
wyroby rymarskie luzem IV " 9 - 11 " IV
279 wyroby skórzane skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby skórzane bez opakowania IV " 9 - 11 " IV
280 wyroby szczotkarskie skrzynie III " 6 - 8 " III
wyroby szczotkarskie wiązki IV " 9 - 11 " IV
wyroby szczotkarskie luzem V " 12 - 14 " V
281 wyroby tytoniowe skrzynie III " 6 - 8 " III
282 wyroby żelazo-betonowe luzem III " 6 - 8 " III
283 wytłoczyny luzem IV " 9 - 11 " IV
Z.
284 zabawki skrzynie III str. 6 - 8 tab. III
zabawki pudełka IV " 9 - 11 " IV
zabawki bez opakowania V " 12 - 14 " V
285 zapałki skrzynie III str. 6 - 8 tab. III
286 zbiorniki metalowe luzem III " 6 - 8 " III
zbiorniki drewniane luzem III " 6 - 8 III
287 ziarno zbożowe oprócz prosa worki II " 3 - 5 " II
ziarno zbożowe luzem III " 6 - 8 " III
288 ziemia sucha luzem I " 1 - 2 " I
ziemia zleżała, mokra, zmarznięta luzem II " 3 - 5 " II
ziemia inspektowa luzem II " 3 - 5 " II
ziemia inspektowa skrzynki III " 6 - 8 " III
289 złom żelazny i inny luzem V " 12 - 14 " V
Ż.
290 żarówki elektryczne skrzynie IV str. 9 - 11 tab. IV
291 żelatyna worki II " 3 - 5 " II
292 żelazo gatunkowe dachowe wiązki, paczki III " 6 - 8 " III
żelazo gatunkowe kotłowe bez opakowania IV " 9 - 11 " IV
293 żeliwo w blokach luzem III " 6 - 8 " III
294 żołędzie worki II " 3 - 5 " II
295 żwir luzem III " 6 - 8 " III

UZUPEŁNIENIE WYKAZU ŁADUNKÓW UCIĄŻLIWYCH I SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA

Lp. Nazwa towaru Rodzaj opakowania Wysokość dopłaty za uciążliwość i szkodliwość dla zdrowia
1 Asfalt luzem 10% właściwej stawki
2 Benzyna etylizowana beczki 20% właściwej stawki
3 Brykiety luzem 10% właściwej stawki
4 Glina szamotowa w proszku luzem 10% właściwej stawki
5 Gruz (śmiecie) budowlany suchy luzem 10% właściwej stawki
6 Grysy kamienne luzem 10% właściwej stawki
7 Grysy smołowane luzem 10% właściwej stawki
8 Gudron luzem 10% właściwej stawki
9 Miał kamienny luzem 20% właściwej stawki
10 Miał węglowy luzem 10% właściwej stawki
11 Wapno ciastowate luzem 10% właściwej stawki
12 Nawozy sztuczne fosforowe luzem 20% właściwej stawki
13 Podkłady kolejowe normalne i pod rozjezdnice - nasycane luzem 10% właściwej stawki
14 Słupy drewniane do linii napowietrznych - nasycane luzem 10% właściwej stawki
15 Smoła pogazowa beczki 10% właściwej stawki
16 Soda kaustyczna worki 10% właściwej stawki
17 Sól glauberska luzem 10% właściwej stawki
18 Szlaka świeża luzem 10% właściwej sławki
19 Torf suchy luzem 10% właściwej stawki
20 Wapno w proszku i w bryłach luzem 20% właściwej stawki
21 Wata szklana luzem i bele 20% właściwej stawki
22 Wełna żużlowa luzem 10% właściwej stawki
23 Ziarno zbożowe luzem 10% właściwej stawki
24 Cement luzem 20% właściwej stawki
25 Cement worki 10% właściwej stawki
26 Gips luzem 20% właściwej stawki
27 Gips worki 10% właściwej stawki
28 Wapno worki 10% właściwej stawki
29 Papa smołowcowa rolki 10% właściwej stawki

ZMIANA KATEGORII ŁADUNKÓW W ALFABETYCZNYM WYKAZIE ŁADUNKÓW

Lp. Nazwa towaru Rodzaj opakowania Kategoria
dotychczasowa nowa
1 Cement worki II III
2 Ceglany tłuczeń luzem III IV
3 Chemikalia worki II III
4 Podokienniki (parapety) kamienne, mozaikowe i żelbetowe luzem III IV
5 Deseczki skrzyniowe luzem IV V
6 Farby różne worki II III
7 Glina i ziemia gliniasta luzem III IV
8 Koks luzem III IV
9 Kreda mielona worki II III
10 Nakrycia głowy (kapelusze) kartony III IV
11 Nawozy sztuczne luzem IV V
12 Otręby luzem IV V
worki II III
13 Owies luzem i worki II III
14 Piasek luzem I II
15 Szkło okienne i lustrzane o wadze ponad 80 kg skrzynie IV V
16 Szlaka różna luzem III IV
17 Wapno worki II III
18 Wyroby bednarskie luzem IV V
19 Wyroby skórzane luzem IV V
20 Ziemia sucha luzem I II
21 Popiół luzem III IV
22 Śmiecie ze śmietników i dołów luzem IV V
23 Soda worki II III

UZUPEŁNIENIE ALFABETYCZNEGO WYKAZU ŁADUNKÓW

Lp. Nazwa towaru Rodzaj opakowania Kategoria ładunku
1 Aluminium w sztabach, blokach itp. luzem III
2 Aparatura elektryczna pomiarowa i elektryczna ciężka skrzynie i luzem V
3 Belki i słupy stalowe i żelbetowe do 4 m długości luzem IV
ponad 4 m długości luzem V
4 Bloki z betonu lekkiego (siporex) luzem IV
5 Brezent bele, worki III
6 Bębny puste po kablu luzem IV
7 Cegła budowlana pełna luzem III
8 Cegła dziurawka, sitkówka, trocinówka, wapienno-piaskowa, termolitowa, szamotowa luzem IV
9 Chrust luzem IV
10 Cykoria skrzynie III
11 Dermatyna rulony III
12 Druty ślizgowe (troleje) na bębnach luzem III
13 Dywany różne bele, role III
14 Fajans luzem i skrzynie IV
15 Gilzy i tutki do papierosów kartony V
16 Gryka (ziarno) worki III
17 Grysy kamienne luzem III
18 Grysy smołowane luzem V
19 Izolatory skrzynie IV
20 Kamień łamany i bloki kamienne o wadze do 500 kg luzem IV
21 Kamienne elementy profilowane, polerowane i rzeźby o wadze do 500 kg luzem V
22 Kamienny miał luzem V
23 Klinkier cementowy luzem IV
24 Kostka brukowiec luzem III
25 Krawężniki-oporniki luzem III
26 Maty trzcinowe luzem IV
27 Krawężniki uliczne luzem IV
28 Mąka w workach 100kg worki IV
29 Motocykle klatki IV
30 Mufy (głowice) kablowe luzem IV
31 Osprzęt do instalacji teletechnicznych, oświetleniowych, pomiarowych, sygnalizacyjnych, wysokiego i niskiego napięcia skrzynie

luzem

IV

V

32 Ozdoby choinkowe kartony, pudełka V
33 Piece kaflowe i kuchenki luzem V
34 Płyty betonowe i kamienne oraz terakota, lastrico, ksylolit luzem IV
35 Płyty eternitowe luzem IV
36 Płyty kamienno-betonowe (trylinki) luzem III
37 Płyty spilśnione luzem IV
38 Płyty wiórkowo-cementowe (suprema) luzem III
39 Płytki glazurowe paczki IV
luzem V
40 Podkłady kolejowe: normalne luzem III
pod rozjezdnice luzem IV
41 Proso (ziarno) worki III
42 Proszek do prania paczki IV
43 Przedmioty gospodarstwa domowego luzem V
44 Ptactwo bite skrzynie III
45 Pustaki ścienne luzem IV
46 Rowery luzem V
47 Rury izolacyjne do instalacji elektrycznych (Bergmana) wiązki IV
luzem V
48 Rury cementowe luzem IV
49 Rury kamionkowe kanalizacyjne luzem V
50 Sadze worki IV
51 Siatka druciana rulony III
52 Skóry surowe mokre wiązki i luzem IV
53 Skóry surowe suche wiązki III
54 Skóry wyprawione role i luzem IV
55 Słupy drewniane dla linii napowietrznych luzem III
66 Smoła beczki IV
67 Stal zbrojeniowa: do 4 m długości luzem III
ponad 4 m długości luzem IV
58 Stolarka budowlana - gotowe elementy luzem V
59 Szafy ogniotrwałe od 150 do 300 kg luzem V
60 Szlam luzem IV
61 Szyszki luzem IV
62 Tłuczeń kamienny i ceglany luzem IV
63 Wapno palone w bryłach luzem V
64 Wata szklana luzem V
65 Wełna żużlowa luzem V
66 Węgiel brunatny luzem III
67 Węgiel drzewny luzem V
68 Węgiel kamienny - grysik luzem III
69 Węgiel kamienny - inne asortymenty oraz brykiety luzem IV
70 Węglowy- miał i muł luzem IV
71 Wiklina wiązki IV
72 Włókno sztuczne bele III
73 Żużel luzem IV
74 Żużel granulowany luzem V
75 Szkło piankowe paczki V

WYKAZ ŁADUNKÓW WYMAGAJĄCYCH ZWIĘKSZONEJ PRACOCHŁONNOŚCI (ŁADUNKI WYBITNIE PRZESTRZENNE LUB ROZDROBNIONE)

Lp. Nazwa towaru Rodzaj opakowania
1 Butelki i balony szklane próżne luzem
2 Instrumenty muzyczne w pokrowcach i futerałach luzem
3 Jagody i owoce łubianki i klatki otwarte
4 Kokony jedwabników worki
5 Maty słomiane i trzcinowe luzem
6 Meble w obrocie handlowym luzem
7 Mech, szyszki i chrust luzem
6 Próżne opakowania, jak: łubianki, kosze, skrzynki drewniane, pudła, kartony luzem
9 Pierze i puch worki, bele
10 Przedmioty gospodarstwa domowego - drobne luzem
11 Rowery luzem
12 Siano nie prasowane luzem
13 Słoma nie prasowana luzem
14 Trociny drzewne luzem
15 Tytoń w łodygach luzem
16 Wióry drzewne luzem
17 Wózki dziecinne luzem
18 Wyroby wiklinowe luzem
19 Żelatyna worki
* Z dniem 7 marca 1958 r. w stosunku do pracowników, do których odnoszą się przepisy § 4, 5, 6, 9 uchwały Rady Ministrów nr 50 z dnia 7 marca 1958 r. w sprawie płac w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (M.P.58.20.125), nin. uchwała traci moc obowiązującą, zgodnie z § 15 ust. 2 pkt 6 przywołanej uchwały.
1 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 uchwały nr 706 z dnia 13 listopada 1956 r. (M.P.56.100.1158) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 października 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 706 z dnia 13 listopada 1956 r. (M.P.56.100.1158) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 grudnia 1956 r.

*)W pozycji tej ujęto normę na cegłę jako średnią. Należy rozpracować tabelkę norm na poszczególne asortymenty cegły i we wszystkich relacjach ruchu ładunku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024