Podejmowanie i rozprowadzanie obligacji Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski przez uspołecznione zakłady pracy, będące placówkami subskrypcyjnymi pożyczki (placówki "A").

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 14 lutego 1952 r.
w sprawie podejmowania i rozprowadzania obligacji Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski przez uspołecznione zakłady pracy, będące placówkami subskrypcyjnymi pożyczki (placówki "A").

W celu zapewnienia terminowego i należytego rozprowadzenia obligacji Narodowej Pożyczki Rozwoju Sil Polski (NPR) pomiędzy subskrybentów przez placówki subskrypcyjne w uspołecznionych zakładach pracy, na podstawie § 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 26, poz. 190 i z 1950 r. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wszystkie zakłady pracy jako placówki subskrypcyjne mają obowiązek w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29 lutego 1952 r.:
1)
sprawdzenia, uporządkowania i bieżącego prowadzenia zapisów w arkuszach ewidencyjnych subskrypcji i wpłat (form. NPR Nr 2);
2)
ścisłego uzgodnienia ze swoimi zbiornicami (bankami finansującymi) wysokości subskrypcji, ilości subskrybentów, sumy wpłat i łącznej sumy kwot, na jakie wydano zaświadczenia o wysokości subskrypcji i wpłat na NPR.
§  2.
Zakłady pracy, które wypłacają wynagrodzenia wyłącznie w dniu ostatnim (dla pracowników płatnych z dołu) lub w pierwszym miesiąca (dla pracowników płatnych z góry), obowiązane są w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 marca 1952 r. zakończyć wypłaty i w tymże dniu przesłać do swojej zbiornicy (banku finansującego) sprawozdanie ogólne, będące równocześnie zapotrzebowaniem na obligacje, na formularzu NPR Nr 8. Formularze te otrzymają placówki w swoich zbiornicach w końcu lutego 1952 r.
§  3.
Zakłady pracy, które wypłacają wynagrodzenia swym pracownikom za miesiąc luty br. w późniejszych terminach, np. 15 marca br., złożą w banku finansującym sprawozdanie ogólne (formularz NPR Nr 8) jednocześnie z zapotrzebowaniem środków płatniczych na wypłatę wynagrodzeń, obejmującym potrącenie ostatniej raty pożyczki.

Bank finansujący postawi do dyspozycji zakładu pracy środki płatnicze na wypłatę wynagrodzeń za miesiąc luty 1952 r. w miarę możności z jednoczesnym wydaniem obligacji NPR, po sprawdzeniu zgodności sprawozdania ogólnego z zapisami na karcie kontrolnej placówki.

§  4.
Za niedotrzymanie terminów, ustalonych w §§ 2 i 3 niniejszego zarządzenia, premia dla głównych (starszych) księgowych płatna za miesiąc marzec 1952 r. ulega obniżeniu - w zależności od stopnia niedotrzymania terminów - o 20% do 100%. O wysokości procentowej obniżki premii decyduje jednostka nadrzędna na wniosek banku finansującego (zbiornicy). Obniżenie premii nie wyłącza pociągnięcia winnych do odpowiedzialności dyscyplinarnej w przypadkach poważniejszego uchybienia w terminie.

W przypadkach, wymienionych w ust. 1, bank finansujący obowiązany jest dokonać odpowiedniego obniżenia zapotrzebowania środków płatniczych, obejmującego premię dla głównego (starszego) księgowego.

§  5.
Wszystkie zakłady pracy obowiązane są otrzymane obligacje doręczyć pracownikom w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 marca 1952 r. Pracownicy, kwitując odbiór obligacji, powinni obok podpisu podać datę ich otrzymania.

O ile doręczenie obligacji niektórym pracownikom byłoby w tym terminie niemożliwe (choroba, śmierć, dłuższa delegacja służbowa itp.), zakłady pracy przydzielą obligacje tym pracownikom, którym ich nie doręczono, wpisując do odpowiednich przedziałek arkusza ewidencyjnego subskrypcji i wpłat klasę, numery i wartość przydzielonych obligacji, a przy obligacjach częściowych - również cyfry rzymskie odcinków, i prześlą te obligacje najpóźniej w dniu 31 marca 1952 r. do zbiornicy, jako depozyty imienne subskrybentów, łącznie z wykazem tych obligacji, sporządzonym według ustalonego wzoru (form. NPR Nr 11) i z rozliczeniem z otrzymanych obligacji (form. NPR Nr 12).

§  6.
Za wykonanie niniejszego zarządzenia odpowiedzialni są kierownicy oddziałów banków finansujących oraz kierownicy i główni (starsi) księgowi zakładów pracy.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 lutego 1952 r. Jednocześnie uchyla się terminy ustalone "Instrukcją dodatkową Nr 1 dla placówek subskrypcyjnych w uspołecznionych zakładach pracy", wydaną przez Ministerstwo Finansów w lipcu 1951 r. Nr BP/D 2986/51.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-17.206

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Podejmowanie i rozprowadzanie obligacji Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski przez uspołecznione zakłady pracy, będące placówkami subskrypcyjnymi pożyczki (placówki "A").
Data aktu: 14/02/1952
Data ogłoszenia: 27/02/1952
Data wejścia w życie: 15/02/1952, 27/02/1952