Tryb ustalania wzorów druków akcydensowych (formularzy).

ZARZĄDZENIE NR 14
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 21 stycznia 1952 r.
w sprawie trybu ustalania wzorów druków akcydensowych (formularzy).

W celu usprawnienia techniki pracy we wszystkich urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej, a jednocześnie zlikwidowania nadmiernego zużywania papieru, na podstawie § 3 uchwały Nr 40 Prezydium Rządu z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie zaopatrywania urzędów, instytucji publicznych, organizacji społecznych oraz przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej w druki akcydensowe zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ministerstwa i urzędy centralne oraz centrale spółdzielni zorganizują i w uzgodnieniu z przedsiębiorstwem państwowym "Centrala Wydawnicza Druków (CWD)" prowadzić będą stałe prace nad ujednolicaniem wzorów formularzy używanych w zakresie ich właściwości.
2.
Postanowienie ust. 1 nie dotyczy formularzy powszechnego użytku, wprowadzonych na mocy szczególnych przepisów prawnych (np. kart meldunkowych, formularzy Głównego Urzędu Statystycznego).
3.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa wydadzą w terminie dwumiesięcznym od daty wejścia w życie zarządzenia szczegółowe przepisy normujące tryb ujednolicania formularzy na zasadach ustalonych w instrukcji załączonej do zarządzenia.
§  2.
Prezydium Rady Ministrów (Biuro do Spraw Papieru) ustali w terminie dwumiesięcznym od daty wejścia w życie zarządzenia warunki zużycia papieru na wykonanie formularzy, o których mowa w § 1, przyjmując jako zasadę realizowanie jedynie tych zamówień, które zostały zaaprobowane przez CWD.
§  3.
Ministerstwa i urzędy centralne projektujące wydanie zarządzeń, z którymi związane jest wprowadzenie nowych formularzy, powinny już w toku opracowywania projektów tych zarządzeń uzgodnić z CWD terminowe wykonanie tych formularzy.
§  4.
Powierza się CWD zorganizowanie i prowadzenie prac nad ujednolicaniem formularzy w skali międzyresortowej w porozumieniu z właściwymi władzami naczelnymi.
§  5.
Koordynację prac oraz rozstrzyganie sporów w przedmiocie wykonania zarządzenia pomiędzy ministerstwami, urzędami centralnymi a CWD powierza się Centralnemu Urzędowi Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
§  6.
Ujednolicanie formularzy prowadzone jest niezależnie od akcji racjonalizacji, która należy do Głównego Instytutu Pracy (Zakład Środków Technicznych Pracy Biurowej).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 2 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE UJEDNOLICANIA DRUKÓW MANIPULACYJNYCH (FORMULARZY) W URZĘDACH, INSTYTUCJACH ORAZ WE WSZYSTKICH JEDNOSTKACH GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ.

§ 1.
1.
Przez słowo "formularz" należy rozumieć karty papieru z usystematyzowanymi polami przeznaczonymi do wypełniania.
2.
Przez określenie "ujednolicenie formularzy", użyte w niniejszej instrukcji, należy rozumieć:
1)
wyeliminowanie zbędnych ilości formularzy o tej samej lub podobnej treści;
2)
ustalenie jednego lub kilku wzorów nadających się do najszerszego zastosowania.
§  2.
1.
Ujednolicenie formularzy obejmuje następujące elementy:
1)
tekst;
2)
układ graficzny;
3)
format;
4)
gatunek papieru (klasa, gramatura, kolor);
5)
technikę drukarską (krój i wielkość czcionek, rodzaj i kolor druku);
6)
technikę wykonania (luzem, blok, książka itp.);
7)
wysokość nakładu.
2.
Prace związane z ujednoliceniem formularzy prowadzą komórki zajmujące się organizacją urzędów, instytucji oraz jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  3.
Formularze będące w użyciu danej jednostki organizacyjnej należy zakwalifikować do jednej z następujących grup:
1)
formularze związane z wykonywaniem określonych czynności bez względu na rodzaj jednostki organizacyjnej oraz jej szczebel, przyjmując w zasadzie następujący podział: symbol grupa formularzy

01 planistycznych,

02 sprawozdawczo-statystycznych,

03 obrotu towarowego i gospodarki materiałowej,

04 produkcyjnych (eksploatacyjnych),

05 pomocniczo-produkcyjnych,

06 transportu,

07 obrotu pieniężnego i księgowości,

08 płac, zatrudnienia i socjalnych,

09 osobowych,

10 ogólno-administracyjnych i innych;

2)
formularze specjalne używane wyłącznie przez określoną jednostkę organizacyjną (np. wydziały pracy i pomocy społecznej prezydiów miejskich rad narodowych, miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne, poradnie przeciwgruźlicze itd.).
§  4.
1.
Praca nad ujednolicaniem formularzy dzieli się na następujące etapy:
1)
zebranie obecnie używanych formularzy od wszystkich jednostek organizacyjnych bądź tylko niektórych w zależności od odrębnego charakteru tych jednostek;
2)
dokonanie analizy tych formularzy i opracowanie jednolitych wzorów.
2.
Zebranie formularzy może być dokonane jednorazowo (wszystkich formularzy) bądź też może odbywać się sukcesywnie według zagadnień lub jednostek organizacyjnych.
3.
Prace nad ujednolicaniem formularzy powinny być prowadzone:
1)
przez jednostki bezpośrednio nadrzędne (np. centralne zarządy) - w zakresie formularzy używanych przez podległe im przedsiębiorstwa i inne jednostki organizacyjne;
2)
przez ministerstwa i inne urzędy centralne - w zakresie formularzy o zastosowaniu ogólnoresortowym oraz formularzy używanych przez jednostki bezpośrednio podległe ministrowi (kierownikowi urzędu centralnego).
§  5.
1.
Bezpośredni użytkownicy zbiorą po 4 egzemplarze wszystkich stosowanych przez siebie formularzy i zebrane w ten sposób materiały posegregują według wytycznych ustalonych przez właściwe władze centralne zgodnie z § 3.
2.
Posegregowane formularze powinny być ostemplowane pieczątką jednostki stosującej dany formularz i zaopatrzone w symbol i Nr według wykazu, o którym mowa niżej.
3.
Dla formularzy zebranych w sposób podany w ust. 2 należy sporządzić wykaz według niżej podanych rubryk, który wraz z czterema egzemplarzami wzorów formularzy należy przesłać do jednostek prowadzących prace nad ujednolicaniem formularzy zgodnie z § 4 ust. 3.
Symbol Nr Nazwa formularza Wykonanie: luźne kartki, bloki itp. Sposób wypełniania: atramentem, ołówkiem, maszynowo Z iloma przebitkami Zużycie kwartalne kart, luźnych bloków W jakiej komórce organizacyjnej używane UWAGI
1 2 3 4 5 6 7 8 9
według § 3 (bieżący formularza)
§  6.
1.
Jednostki organizacyjne, które przez właściwe władze naczelne zostaną wyznaczone do zebrania wszystkich wzorów (np. w skali wojewódzkiej, grupy centralnych zarządów itp.), posegregują zebrany materiał analogicznie jak bezpośredni użytkownicy i po przeprowadzeniu analizy i selekcji sporządzą wykaz według niżej podanego wzoru.
2.
Selekcja polega na wyeliminowaniu formularzy stosowanych wyłącznie przez jedną jednostkę organizacyjną i wybraniu z pozostałych formularzy o tej samej lub pokrewnej treści jednego lub kilku wzorów typowych, które zdaniem jednostki selekcjonującej mogą być uważane za najbardziej właściwe.
Symbol Nr Nazwa formularza Ilość załączonych wzorów Ilość jednostek stosujących dany wzór Sposób wypełniania Wykonanie: luźne kartki, bloki itp. Globalne zużycie kwartalne UWAGI
1 2 3 4 5 6 7 8 9
3.
Wykaz wraz z trzema egzemplarzami formularzy oraz objaśnieniami i ewentualnymi wnioskami jednostki wymienione w ust. 1 przekazują ministerstwom lub jednostkom wskazanym przez właściwego ministra.
§  7.
Ministerstwa mogą zlecić przesłanie zbioru formularzy bezpośrednio od użytkowników z pominięciem ogniw pośrednich (np. zjednoczeń, centralnych zarządów).
§  8.
1.
Opracowane przez władze naczelne projekty jednolitych wzorów przekazywane są w dwóch egzemplarzach do CWD. CWD przeprowadza dalsze ujednolicanie tych wzorów w skali ogólnokrajowej, zleca wykonanie zamówionego nakładu i wprowadza formularze do swego katalogu.
2.
W zakresie racjonalizacji formularzy CWD współpracuje z Głównym Instytutem Pracy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024