Ustalenie dopuszczalnej normy stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO, PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA ORAZ HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 10 grudnia 1952 r.
w sprawie ustalenia dopuszczalnej normy stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni pracy.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za stłuczkę w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się:
1)
złom szkła, powstały przy obróbce szkieł okularowych na skutek pęknięcia, rozkruszenia oraz przeszlifowania, o ile uszkodzone szkło nie może być użyte do innej, mniejszej oprawy,
2)
złom powstały na skutek złamania, pęknięcia, spalenia lub innego uszkodzenia oprawek okularowych, o ile uszkodzenie powoduje niemożność użycia oprawki.
§  2.
Ustala się dopuszczalną miesięczną normę stłuczki przy oprawie szkieł okularowych w warsztatach przysklepowych handlu uspołecznionego oraz w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych i w Centrali Spółdzielni Inwalidów w następującej wysokości:
1)
dla szkieł okularowych - 5%,
2)
dla oprawek okularowych - 3%

wartości materiału przerobionego przez warsztat w ciągu danego miesiąca, licząc po cenach nabycia.

§  3.
W przypadku powstania stłuczki kierownik sklepu albo kierownik warsztatu spółdzielni odnotowuje każdorazowo w specjalnie na ten cel przeznaczonym arkuszu:
1)
rodzaj powstałej stłuczki (złom szkła, złom oprawek okularowych),
2)
bezpośrednią przyczynę powstania stłuczki (pęknięcie, przeszlifowanie, rozkruszenie szkła, złamanie, pęknięcie oprawki),
3)
wysokość szkody spowodowanej powstaniem stłuczki,
4)
osobę, która ponosi winę za powstanie stłuczki.
§  4.
1.
Komisja w składzie określonym w § 5 ustala co miesiąc protokolarnie w terminie do dnia 5 danego miesiąca za miesiąc ubiegły:
1)
jaka jest wysokość poniesionych przez sklep lub warsztat strat powstałych na skutek stłuczki,
2)
czy straty te mieszczą się w granicach dopuszczalnych norm (§ 2),
3)
kto ponosi odpowiedzialność za straty powstałe w rozmiarach przekraczających dopuszczalne normy.
2.
Protokół sporządzony przez komisję w myśl ust. 1 należy przesłać w terminie do dnia 10 danego miesiąca do kierownika właściwej jednostki określonej w § 6 ust. 2.
§  5.
Ustaleń, o których mowa w § 4 ust. 1, dokonuje:
1)
w warsztatach przysklepowych Biura Sieci Detalicznej Przemysłu Precyzyjnego i Optycznego w Łodzi - komisja, w skład, której wchodzą:
a)
kierownik sklepu.
b)
jeden z pracowników warsztatu, wyznaczony przez kierownika sklepu,
c)
przedstawiciel Rady Zakładowej;
2)
w warsztatach przysklepowych przedsiębiorstw miejskiego handlu detalicznego - komisja, w skład której wchodzą:
a)
kierownik sklepu,
b)
instruktor handlowy przedsiębiorstwa,
c)
przedstawiciel Rady Zakładowej przy przedsiębiorstwie:
3)
w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych - komisja, w skład której wchodzą:
a)
przedstawiciel właściwego związku branżowego,
b)
członek zarządu danej spółdzielni,
c)
kierownik punktu (sklepu);
4)
w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w Centrali Spółdzielni Inwalidów - komisja, w skład której wchodzą:
a)
przedstawiciel właściwego oddziału wojewódzkiego,
b)
przewodniczący danej spółdzielni,
c)
kierownik punktu (sklepu).
§  6.
1.
Wyrównania szkód spowodowanych stłuczka powstałą w rozmiarach przekraczających dopuszczalne normy należy dochodzić od osób, które ponoszą winę za powstanie tychże szkód.
2.
Szkody spowodowane stłuczką, powstałą w rozmiarach nie przekraczających dopuszczalnych norm, powinny być odpisywane na straty na podstawie decyzji:
1)
dyrektora Biura Sprzedaży Przemysłu Precyzyjnego i Optycznego - co do strat powstałych w warsztatach przysklepowych tegoż Biura,
2)
dyrektora przedsiębiorstwa Miejski Handel Detaliczny - co do strat powstałych w warsztatach przysklepowych tegoż przedsiębiorstwa,
3)
przewodniczącego właściwego związku branżowego spółdzielni - co do strat powstałych w warsztatach spółdzielni zrzeszonych w tym związku.
§  7.
Biuro Sprzedaży Przemysłu Precyzyjnego i Optycznego, Centrala Spółdzielni Inwalidów, Centralny Zarząd Miejskiego Handlu Detalicznego, Związek Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych wydadzą każdy we własnym zakresie szczegółowe instrukcje wykonawcze do niniejszego zarządzenia,
§  8.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy ubytków nadzwyczajnych powstających przy czynnościach handlowych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024