Tryb wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 listopada 1949 r.
w sprawie trybu wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów.

Na podstawie art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438), zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykonawcy narodowych planów gospodarczych, którzy uzyskali zezwolenie na nabycie nieruchomości, przewidziane w art. 5 powołanego na wstępie dekretu, obowiązani są wezwać właściciela nieruchomości określonej w tym zezwoleniu, aby w terminie 15-dniowym od daty doręczenia wezwania zawarł umowę wymienioną w wezwaniu, zgodnie z § 2.
§  2.
1.
Wezwanie powinno zawierać wyrażenie gotowości wykonawcy narodowych planów gospodarczych zawarcia umowy o kupno za cenę, która zostanie określona przez wykonawcę narodowych planów gospodarczych zgodnie z zasadami art. 28 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r., a zatwierdzona przez władzę naczelną wykonawcy narodowych planów gospodarczych, na warunkach ustalonych przez tę władzę.
2.
W przypadku, gdy zezwolenie na nabycie obejmuje nieruchomość stanowiącą gospodarstwo rolne lub ogrodnicze, warsztat rzemieślniczy, bądź jedyną działkę właściciela z domem jednorodzinnym lub dwurodzinnym, bądź też przeznaczoną pod budowę takiego domu, wezwanie powinno zawierać wyrażenie gotowości wykonawcy narodowych planów gospodarczych zawarcia umowy o kupno za cenę, która zostanie określona przez wykonawcę narodowych planów gospodarczych zgodnie z zasadami art. 28 powołanego we wstępie dekretu, zatwierdzoną przez władzę naczelną wykonawcy narodowych planów gospodarczych i na warunkach ustalonych przez tę władzę, a ponadto zawierać wyrażenie gotowości zawarcia umowy o przejęcie tej nieruchomości w zamian za nieruchomość zamienną.
§  3.
Osobę właściciela nieruchomości ustala się na podstawie świadectwa z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, a w braku tych danych na podstawie zaświadczenia zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości; miejsce zamieszkania właściciela lub jego ustawowego przedstawiciela, o ile nie jest znane wzywającemu, ustala się na podstawie zaświadczenia tegoż zarządu gminnego (miejskiego).
§  4.
1.
Wezwanie wysyła się pocztą, przesyłką poleconą, za zwrotnym poświadczeniem odbioru pod adresem właściciela nieruchomości lub jego ustawowego przedstawiciela, ustalonym zgodnie z przepisem § 3.
2.
W przypadku, gdy zarząd gminny (miejski) miejsca położenia nieruchomości stwierdzi, że miejsce zamieszkania przedstawiciela nie jest wiadome, wezwanie wysyła się do ostatniego miejsca zamieszkania uwidocznionego w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów i ogłasza się przez wywieszenie wezwania na tablicy ogłoszeń zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości.
3.
W przypadku, gdy nieruchomość stanowi mienie opuszczone w rozumieniu art. 1 dekretu z dnia 8 marca 1945 r. o mieniu opuszczonym i poniemieckim (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 81, z 1947 r. Nr 19, poz. 77, Nr 66, poz. 402, Nr 72, poz. 495 i z 1948 r. Nr 57, poz. 454) wezwań nie wysyła się.
4.
Jeżeli nieruchomość stanowi własność kilku osób, to każdej z nich wysyła się jednobrzmiące wezwanie.
5. 1
W przypadku, gdy przez tego samego wykonawcę narodowych planów gospodarczych ma być nabyty szereg nieruchomości, należących do różnych właścicieli, może być dokonane za zezwoleniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wezwanie zbiorowe wszystkich właścicieli tych nieruchomości przez wywieszenie tego wezwania na tablicy ogłoszeń zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości.
§  5.
1.
Wezwanie winno zawierać:
a)
oznaczenie wzywającego wykonawcy planu (§ 1) z podaniem jego siedziby i adresu,
b)
wskazanie wzywanego właściciela nieruchomości,
c)
powołanie się na zezwolenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na nabycie nieruchomości,
d)
określenie nieruchomości lub jej części z oznaczeniem co najmniej w przybliżeniu jej powierzchni i granic,
e)
wyrażenie gotowości zawarcia umowy zgodnie z § 2,
f)
wezwanie właściciela nieruchomości do zawarcia umowy (§ 1) w terminie 15 dni od daty doręczenia wezwania.
2.
W wezwaniu winny być w miarę możności, określone szczegóły dotyczące warunków umowy.
3.
Wzory wezwań podane są w załączniku do zarządzenia.
§  6. 2
O ile w ciągu 15 dni od daty doręczenia wezwania, a w przypadkach określonych w § 4 ust. 2 i 5 od daty ogłoszenia na tablicy ogłoszeń zarządu gminnego (miejskiego) miejsca położenia nieruchomości, z jakichkolwiek przyczyn nie zostanie zawarta umowa zgodnie z § 2, albo umowa przedwstępna w przedmiocie sprzedaży lub zamiany nieruchomości, może nastąpić wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego.
§  7.
Dowodem wykonania czynności przewidzianych w art. 7 powołanego we wstępie dekretu są:
1) 3
potwierdzenie doręczenia wezwań (§ 4 ust. 1) lub zaświadczenie zarządu gminnego (miejskiego) o dokonaniu ogłoszenia (§ 4 ust. 2 i 5) a w przypadku określonym w § 4 ust. 3 zaświadczenie Rejonowego Urzędu Likwidacyjnego, że nieruchomość stanowi mienie opuszczone,
2)
pisemne stwierdzenie wykonawcy narodowych planów gospodarczych, że umowa nie została zawarta (§ 6).
§  8.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia traci moc obowiązującą zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 25 maja 1949 r. w sprawie trybu wzywania osób nie bodących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów (Monitor Polski Nr A-66, poz. 867).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR I

(wezwanie właściciela nieruchomości do zawarcia umowy określonej w § 2 ust. 1).

Polecony

Ob. ..........

poczta ..........

miejscowość ..........

ulica .......... Nr ...

..........

(wymienić wykonawcę)

..........

(wymienić siedzibę wykonawcy z podaniem ulicy i Nr domu)

opierając się na zezwoleniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia .......... Nr .........., wydanym na podstawie art. 5 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 187 i Nr 55, poz. 438), zawiadamia Obywatela, jako właściciela (współwłaściciela) nieruchomości, położonej w ..........

..........

(określić nieruchomość możliwie dokładnie) ..........

..........

..........

że nieruchomość powyższa (część powyższej nieruchomości - określić tę część w sposób, jak wyżej) o powierzchni .......... niezbędna jest dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Zgodnie z § 2 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 listopada 1949 r. w sprawie trybu wzywania osób, nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych, do przekazywania nieruchomości, niezbędnych dla realizacji tychże planów (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1084)

..........

(wymienić wykonawcę)

wyraża gotowość zawarcia umowy kupna za cenę, która zostanie określona na podstawie art. 28 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) i zatwierdzona przez ..........

(wymienić władzę naczelną wykonawcy)

Zgodnie z art. 7 ust. 4 powołanego wyżej dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. wzywa się Obywatela, by w terminie 15-dniowym od daty doręczenia niniejszego wezwania zawarł umowę wyżej wspomnianą.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn umowa wyżej określona lub winowa przedwstępna nie zostanie w powyższym terminie zawarta, nastąpi wywłaszczenie nieruchomości zgodnie z przepisami dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438).

Podpisy

WZÓR II

(wezwanie właściciela nieruchomości do zawarcia umowy określonej w § 2 ust. 2).

Polecony

Ob. ..........

poczta ..........

miejscowość ..........

ulica .......... Nr ...

..........

(wymienić wykonawcę)

..........

(wymienić siedzibę wykonawcy z podaniem ulicy i Nr domu)

opierając się na zezwoleniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia .......... Nr .........., wydanym na podstawie art. 5 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438), zawiadamia Obywatela, jako właściciela (współwłaściciela) nieruchomości, położonej w ..........

..........

..........

..........

że nieruchomość powyższa (część powyższej nieruchomości - określić tę część w sposób, jak wyżej) o powierzchni .......... niezbędna jest dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Zgodnie z § 2 ust. 2 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 listopada 1949 r. w sprawie trybu wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych, do przekazywania nieruchomości, niezbędnych dla realizacji tychże planów (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1084)

..........

(wymienić wykonawcę)

wyraża gotowość: 1) zawarcia umowy kupna za cenę, która zostanie określona na podstawie art. 28 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) i zatwierdzona przez ..........

..........

(wymienić władzę naczelną wykonawcy)

i na warunkach, ustalonych przez ..........

..........

(wymienić władzę naczelną wykonawcy)

bądź też 2) na życzenie właściciela - umowy o przejęciu powyższej nieruchomości (części powyższej nieruchomości) w zamian za nieruchomość zamienną (i w miarę możności podać szczegóły, dotyczące tej nieruchomości zamiennej) ..........

..........

Zgodnie z art. 7 ust. 4 powołanego wyżej dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. wzywa się Obywatela, by w terminie 15-dniowym od daty doręczenia niniejszego wezwania zawarł umowę wyżej wspomnianą.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn umowa wyżej określona lub umowa przedwstępna nie zostanie w powyższym terminie zawarta, nastąpi wywłaszczenie nieruchomości zgodnie z przepisami dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438).

Podpisy

1 § 4 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 11 kwietnia 1950 r. (M.P.50.A-53.609) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 maja 1950 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 11 kwietnia 1950 r. (M.P.50.A-53.609) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 maja 1950 r.
3 § 7 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 11 kwietnia 1950 r. (M.P.50.A-53.609) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 maja 1950 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-89.1084

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb wzywania osób nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych do przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji tychże planów.
Data aktu: 17/11/1949
Data ogłoszenia: 24/11/1949
Data wejścia w życie: 24/11/1949