Odciążenie gmin.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 października 1949 r.
w sprawie odciążenia gmin.

Celem doraźnego odciążenia organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich, zwanych w uchwale niniejszej organami gmin, od pełnienia zbędnych czynności, zlecanych im dotychczas przez organa administracji publicznej oraz organizacje, instytucje społeczne, polityczne, zawodowe, gospodarcze i inne - nazywane w uchwale niniejszej "instytucjami" - zarządza się:
§  1.
1.
Organa gmin nie mogą być używane przez jakiekolwiek władze i instytucje do kolportażu pism oraz doręczania korespondencji urzędowej i zawiadomień, prospektów, afiszów i wszelakich innych przesyłek.
2.
Gminy są obowiązane do doręczania pism urzędowych tylko w przypadkach przez obowiązujące przepisy prawne wyraźnie określanych lub do miejscowości, w których nie ma zorganizowanej pocztowej służby doręczeń.
§  2.
W razie skierowania do gminy pisma urzędowego, zawiadomienia, prospektów, afiszów i innych przesyłek w przypadkach nie objętych ust. 2 § 1, organ gminy zwróci natychmiast tego rodzaju przesyłki nadawcy bez doręczenia z powołaniem się na przepis niniejszego paragrafu. To samo dotyczy przesyłek kierowanych do gminy dla doręczenia w przypadkach przewidzianych ust. 2 § 1, jeżeli doręczenie wymagałoby sporządzenia przez gminę recepisów, rewersałów, czy ich wypełnienia, oddawania korespondencji do rąk własnych i t. p. dodatkowych czynności.
§  3.
Nie wolno używać pracowników gmin przez organa administracji publicznej oraz inne instytucje do czynności, nie objętych obowiązkami ustawowymi gmin.
§  4.
Organa gmin nie mogą przeprowadzać zbiórek na cele społeczne ani jednorazowego lub periodycznego pobierania jakichkolwiek składek na te cele i egzekucji tego rodzaju świadczeń.
§  5.
Organom gmin nie wolno zbierać i opracowywać jakichkolwiek danych oraz podejmować jakichkolwiek innych czynności dla instytucji, posiadających swoje placówki na obszarze gminy. Podejmowanie takich prac lub jakichkolwiek innych czynności pomocniczych dla instytucyj, nie posiadających swoich placówek terenowych, wymaga w każdym przypadku uprzedniej zgody właściwego wojewody, wyłącznie tylko za pośrednictwem którego instytucje te mogą odnosić się do gmin. W przypadkach, gdy obowiązek ma dotyczyć tylko kilku gmin jednego powiatu, wystarczy zgoda właściwego starosty powiatowego.
§  6.
Organa gmin nie mogą udzielać swego lokalu biurowego, sprzętów i urządzeń do niego należących na rzecz jakichkolwiek instytucyj bez zgody właściwego starosty.
§  7.
Organa administracji publicznej, zlecając gminie prace, obowiązane są jak najdalej ułatwić gminie ich wykonanie, przez odciążenie jej od wszelkich dodatkowych prac manipulacyjnych, transportowych i t. p., jak wykonywanie we własnym zakresie brakujących formularzy, recepisów zwrotnych, dostarczanie danych przez umyślnych posłańców i inn. W przeciwnym przypadku gmina nie wykonuje zlecenia, zawiadamiając zleceniodawcę o przyczynie zaniechania prac z powołaniem się na uchwałę niniejszą.
§  8.
Wszelkie zarządzenia Ministrów i Władz Centralnych obciążające organa gmin choćby jednorazowym wykonaniem czynności zleconej, muszą dla swej ważności uzyskać zgodę Ministra Administracji Publicznej. Zgoda taka nie jest wymagana dla zarządzeń wydawanych przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie przepisów prawnych.
§  9.
Wszelkie zarządzenia władz i urzędów bezpośrednio podległych Władzom Centralnym, obciążające organa gminne jednorazowym wykonaniem czynności zleconych, muszą uzyskać zgodę wojewody, a zarządzenia władz niższych instancji - zgodę starosty. Warunek zgody wojewody lub starosty odpada, jeśli zarządzenie oparte jest na zleceniu władz centralnych, uzgodnionym z Ministerstwem Administracji Publicznej, o czym musi być wzmianka w treści zarządzeń, wydawanych organom gmin.
§  10.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej ureguluje w drodze zarządzenia, które zarządzenia podległych im organów nie wymagają zgody w trybie §§ 8 i 9 oraz sprecyzuje obowiązki gmin w dziedzinach, wynikających z potrzeb obro

...

przedstawiciele wszystkich zainteresowanych resortów, Głównego Pełnomocnika Rządu dla spraw podatku gruntowego i inn.

§  12.
Zadaniem Komisji będzie m. inn. opracowanie wniosków, zmierzających do zmiany przepisów prawnych pod kątem odciążenia gmin od czynności zleconych im tymi przepisami oraz zgłaszanie na Radę Ministrów wniosków w zakresie trwałego odciążenia gmin od zbędnych czynności administracyjnych.
§  13.
W ciągu dwóch lat po wejściu w życie uchwały niniejszej wszelkie projekty ustawodawcze oraz inne akty prawne władz centralnych, nakładające na gminy trwałe obowiązki, muszą uzyskać opinię Komisji dla usprawnienia pracy gminy, przed wniesieniem na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, względnie na Komisję Prawniczą przy Prezydium Rady Ministrów, bądź przed wydaniem przez właściwego Ministra.
§  14.
Wykonanie uchwały niniejszej porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Administracji Publicznej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i zainteresowanymi Ministrami.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024