Tryb przeprowadzania dokwaterowania do mieszkań lub przekwaterowania pracowników w budynkach pozostających w zarządzie państwowym lub wybudowanych przez Z.O.R. na terenie m.st. Warszawy.

OKÓLNIK NR 29
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 grudnia 1949 r.

Niektóre urzędy i instytucje państwowe, objęte przepisami uchwały Rady Ministrów z dnia 26 marca 1949 r. (Mon. Pol. Nr A-20, poz. 292) zwracają się o wyjaśnienie, w jakim trybie należy przeprowadzać dokwaterowanie mieszkań lub przekwaterowanie pracowników, wydane w przypadku przekroczenia obowiązujących norm zaludnienia.
W związku z tym wyjaśniam, co następuje:
1.
Postanowienia o dokwaterowaniu do lokalu lub przekwaterowaniu pracowników wydaje na podstawie wyników dokonanej kontroli władza administrująca budynkiem, zaś w stosunku do pracowników innej władzy - ta ostatnia władza na wniosek władzy administrującej budynkiem. Postanowienie to powinno być powzięte na podstawie opinii Komisji, złożonej z przedstawicieli: 1. biura (wydziału, referatu), kadr władzy administrującej budynkiem (względnie na jej wniosek - władzy zatrudniającej pracownika), 2. Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR, 3. Związku Zawodowego. W zasadzie należy unikać przekwaterowania pracownika bez jego zgody, jeżeli nie przeciwstawia się dokwaterowaniu. W miarę możności należy również pozostawić zainteresowanemu wybór współlokatora. Postanowienie powinno być umotywowane i uwzględniać rozkład, wyposażenie i metraż lokalu.
2.
Pracownika, który odmówi zgody na dokwaterowanie do części zajmowanego lokalu bądź na przekwaterowanie, należy wezwać do bezzwłocznego złożenia na piśmie wyjaśnienia motywów odmowy i wyjaśnienie to wraz z umotywowanym postanowieniem władzy przesłać Komisji do rozdziału mieszkań dla pracowników urzędów i instytucji państwowych przy Prezesie Rady Ministrów, która rozstrzyga i zawiadamia o tym władze oraz zainteresowanego pracownika.
3.
W przypadku, gdyby pracownik odmówi wykonania postanowienia Komisji do rozdziału mieszkań, Komisja - na wniosek władzy administrującej budynkiem lub władzy zatrudniającej pracownika - skieruje sprawę do Wydziału Kwaterunkowego Zarządu Miejskiego, który na podstawie danych zawartych w aktach sprawy bez postępowania wyjaśniającego wyda decyzję o dokwaterowaniu do lokalu lub przekwaterowaniu i wykona ją w trybie postępowania przymusowego w administracji. Decyzja Wydziału Kwaterunkowego, orzekająca dokwaterowanie, będzie opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności, zgodnie z art. 32 ust. 4 dekretu z dnia 21.XII. 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami i kontroli najmu (Dz. U. R. P. z r. 1946 Nr 4, poz. 27).
4.
W przypadkach przekwaterowania należy pracownikowi zapewnić zwrot rzeczywistych kosztów przeprowadzki z tym, że władza administrująca budynkiem powinna - dla zmniejszenia tych kosztów - postawić pracownikowi do dyspozycji posiadany tabor samochodowy.

Wyjaśniam zarazem, że przedstawiony w pkt 3 tryb postępowania oparty jest na przepisach art. 25 i 18 w związku z art. 8 powołanego dekretu z dnia 21.XII. 1945 r. i stosuje się do lokali we wszystkich budynkach administrowanych przez urzędy i instytucje objęte uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 marca 1949 r., a więc również do lokali w budynkach poddanych gruntownej naprawie lub nowowzniesionych. Zgodnie bowiem z art. 1 ustawy z dnia 3.VII. 1947 r. o popieraniu budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 270), popieranie budownictwa na zasadach tej ustawy ma na celu skierowanie kapitałów prywatnych dla inwestycji celowych, a zatem budownictwo prowadzone z funduszów publicznych nie korzysta z wyłączenia od kontroli władz kwaterunkowych, przewidzianego przez tę ustawę. Podobnie dekret z dnia 26.X. 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych podczas wojny (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 37, poz. 181 i z r. 1948 Nr 50, poz. 389) stanowi w art. 6, że władza kwaterunkowa może żądać od inwestorów prywatnych korzystających z pomocy finansowej z funduszów państwowych przekazania do jej dyspozycji określonej liczby lokali.

Należy więc uznać, że inwestorzy odcinka państwowego nie mogą dysponować wybudowanymi lokalami z pominięciem kontroli właściwych władz mieszkaniowych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-105.1213

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Tryb przeprowadzania dokwaterowania do mieszkań lub przekwaterowania pracowników w budynkach pozostających w zarządzie państwowym lub wybudowanych przez Z.O.R. na terenie m.st. Warszawy.
Data aktu: 15/12/1949
Data ogłoszenia: 31/12/1949
Data wejścia w życie: 31/12/1949