Odtworzenie i uporządkowanie wojskowej ewidencji rezerw osobowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 grudnia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Bezpieczeństwa Publicznego i Zdrowia, w sprawie odtworzenia i uporządkowania wojskowej ewidencji rezerw osobowych.

Na podstawie art. 6 ust. 5, art. 8 ust. 3, art. 9 ust. 4 i 5, art. 11 ust. 2 i 3, art. 15, art. 17 ust. 1 i 3 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o odtworzeniu i uporządkowaniu wojskowej ewidencji rezerw osobowych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 390) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednorazową rejestrację rezerw osobowych, połączoną z przeglądem lekarskim, należy przeprowadzić w latach 1949 i 1950.
§  2.
Rejestrację, o której mowa w § 1, przeprowadzą:
1)
ogólne wojskowe komisje rejestracyjne,
2)
wojskowe komisje rejestracyjne dla oficerów,
3)
wojskowe komisie rejestracyjne dla kobiet.
§  3.
Ogólne wojskowe komisje rejestracyjne (§ 2 pkt. 1) przeprowadzą rejestrację mężczyzn urodzonych w latach 1900-1926, nie posiadających stopnia oficerskiego, z wyjątkiem tych, którzy ukończyli szkołę wyższą.
§  4.
Wojskowe komisje rejestracyjne dla oficerów (§ 2 pkt. 2) przeprowadzą rejestrację:
1)
mężczyzn i kobiet urodzonych w latach 1895-1926 posiadających stopień oficerski,
2)
mężczyzn urodzonych w latach 1900-1926, którzy ukończyli szkołę wyższą, a nie posiadają stopnia oficerskiego,
3)
kobiet: lekarzy (med., dent. i wet.) i magistrów farmacji, nie posiadających stopnia oficerskiego, urodzonych w latach 1913-1926.
§  5.
1.
Wojskowe komisje rejestracyjne dla kobiet (§ 2 pkt. 3) przeprowadzą rejestrację nie wymienionych w § 4 kobiet urodzonych w latach 1913 -1926, nie posiadających stopnia oficerskiego, które:
1)
odbywały czynną służbę wojskową i zostały z niej zwolnione (zdemobilizowane lub przeniesione do rezerwy),
2)
nie odbywały czynnej służby wojskowej, lecz ze względu na posiadane wykształcenie lub wykonywany zawód mogą być użyte do pomocniczej służby wojskowej.
2.
Listy imienne kobiet podlegających rejestracji w myśl ust. 1 pkt. 2 sporządzą powiatowe władze administracji ogólnej na podstawie specjalności cywilnych, kwalifikujących kobiety do pomocniczej służby wojskowej. Wykazy tych specjalności otrzymają powiatowe władze administracji ogólnej od właściwych rejonowych komend uzupełnień.
§  6.
Osoby wymienione w §§ 3-5 podlegają obowiązkowi zgłoszenia się do rejestracji bez względu na ich stosunek do służby wojskowej i ustaloną kategorię zdolności do tej służby.
§  7.
1.
Osoby wymienione w §§ 3-5 będą powoływane do rejestracji bądź za pomocą obwieszczeń publicznych, bądź za pomocą wezwań imiennych.
2.
Obwieszczenia i wezwania imienne, o których mowa w ust. 1, powinny być sporządzone i przesłane przez rejonowe komendy uzupełnień do powiatowych władz administracji ogólnej w takim terminie, aby rozplakatowanie obwieszczeń i doręczenie wezwań imiennych mogło nastąpić co najmniej na 14 oni przed terminem stawiennictwa.
3.
Osoby wymienione w §§ 3-5 są obowiązane zgłosić się do rejestracji we właściwej komisji w czasie i miejscu, oznaczonym przez rejonowego komendanta uzupełnień w wezwaniu obwieszczonym publicznie lub w wezwaniu imiennym.
4.
Osoby zgłaszające się do rejestracji są obowiązane przedłożyć posiadane dokumenty stwierdzające ich tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej, posiadane stopnie oraz tytuły wojskowe i dwie fotografie o wymiarach 3×4 cm.
§  8.
Wojskowe komisje rejestracyjne (§§ 3. 4 i 5) przeprowadzą rejestrację na podstawie powiatowych planów stawiennictwa, sporządzonych przez rejonowe komendy uzupełnień w porozumieniu z powiatowymi władzami administracji ogólnej, oddzielnie dla ogólnych wojskowych komisji rejestracyjnych (§ 3), dla wojskowych komisji rejestracyjnych dla oficerów (§ 4) i dla wojskowych komisji rejestracyjnych dla kobiet (§ 5).
§  9.
1.
Ogólne wojskowe komisje rejestracyjne i wojskowe komisje rejestracyjne dla kobiet (§§ 3 i 5) powołuje dowódca okręgu wojskowego i ustala ich rejony działania.
2.
Wojskowe komisje rejestracyjne dla oficerów (§ 4) powołuje Szef Departamentu Personalnego M.O.N. i ustala ich rejony działania.
§  10.
Badania stanu zdrowia kobiet, stawających przed wojskową komisją rejestracyjną dla oficerów (§ 4) lub przed wojskową komisją rejestracyjną dla kobiet (§ 5), dokonuje wyłącznie lekarz-kobieta, bez udziału pozostałych członków komisji.
§  11.
Skład wojskowej komisji rejestracyjnej dla oficerów ustala Minister Obrony Narodowej lub władza wojskowa przezeń upoważniona.
§  12.
1.
Wojskowe komisje rejestracyjne dla oficerów działają równocześnie jako komisje weryfikacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej i w tym charakterze przeprowadzają równocześnie z rejestracją - weryfikację stopni oficerskich osób wymienionych w § 4 pkt. 1 przy zastosowaniu przepisów art. 65 dekretu z dnia 3 kwietnia 1948 r. o służbie wojskowej oficerów Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 135).
2.
W stosunku do osób, dla których są właściwe komisje rejestracyjne dla oficerów (§ 4), rejonowi komendanci uzupełnień są obowiązani - przed rozpoczęciem urzędowania tych komisji - przeprowadzić wstępną rejestrację tych osób w celu sprawdzenia ich ewidencji, wzywając je do osobistego zgłoszenia się w rejonowej komendzie uzupełnień.
§  13.
Skład wojskowej komisji rejestracyjnej dla kobiet (§ 5) jest taki sam, jak skład ogólnej wojskowej komisji rejestracyjnej ustalony w art. 9 ust. 2 dekretu z dnia 25 października 1948 roku o odtworzeniu i uporządkowaniu wojskowej ewidencji rezerw osobowych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 390) z tą zmianą, że zamiast lekarzy-mężczyzn wchodzi w skład komisji lekarz-kobieta.
§  14.
1.
Na żądanie rejonowych komendantów uzupełnień powiatowe władze administracji ogólnej wydadzą polecenie zarządom gmin wiejskich i miejskich sporządzenia w trzech egzemplarzach imiennej. listy osób w gminie zamieszkałych lub czasowo w niej przebywających, a podlegających obowiązkowi rejestracji i przekazania dwóch egzemplarzy tej listy powiatowym władzom administracji ogólnej.
2.
Powiatowe władze administracji ogólnej, po sprawdzeniu otrzymanych od zarządów gmin imiennych list, przekażą je właściwej rejonowej komendzie uzupełnień.
§  15.
Zarządy gmin na polecenie powiatowych władz administracji ogólnej dostarczą (zapewnią) dla wojskowych komisji rejestracyjnych:
1)
lokalu składającego się z 5-ciu izb, z których cztery przeznaczone dla pracy komisji (izba rejestracyjna, rozbieralnia, izba badania lekarskiego i izba przewodniczącego komisji) winny znajdować się w jednym budynku, zaś piąta izba przeinaczona na poczekalnię i świetlicę (obszerna, aby mogła pomieścić około 100 osób) może znajdować się w innym budynku, niezbyt oddalonym od lokalu, w którym urzęduje komisja,
2)
niezbędnego umeblowana i sprzętu biurowego,
3)
oświetlenia i opału; mając na uwadze porę zimową, zarządy gmin winny we właściwym czasie przewidzieć i zaopatrzyć lokale komisji w odpowiednią ilość opału i odpowiednie oświetlenie,
4)
obsługi dla utrzymania w należytej czystości lokalu, w którym będzie urzędowała komisja.
§  16.
1.
Kwatery przejściowe i przejazdy członków komisyj zapewnią powiatowe władze administracji ogólnej.
2.
Powiatowe władze administracji ogólnej zapewnią również wyżywienie członków komisji - na koszt członków komisji.
§  17.
1.
Powiatowe władze administracji ogólnej zaopatrzą wojskowe komisje rejestracyjne w środki sanitarne i przyrządy lekarskie niezbędne dla przeglądu lekarskiego, według wykazu ustalonego przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
2.
Powiatowe władze administracji ogólnej spowodują wydelegowanie do wojskowych komisji rejestracyjnych wymienionych w §§ 3 i 5 pomocniczego personelu lekarskiego w ilości po jednej pielęgniarce na komisję.
§  18.
Powiatowe urzędy bezpieczeństwa publicznego zapewnią bezpieczeństwo komisji i lokalu, w którym urzęduje komisja.
§  19.
1.
Osoby spełniające obowiązek zgłoszenia się do rejestracji w drodze pisemnej obowiązane są podjąć w rejonowej komendzie uzupełnień formularz "pisemnego zgłoszenia do rejestracji" wypełnić ten formularz czytelnie atramentem i przesłać go do rejonowej komendy uzupełnień właściwej ze względu na swe miejsce zamieszkania lub pobytu, dołączając dwie fotografie o wymiarach 3×4 cm.
2.
Po ustaleniu stosunku tych osób do służby wojskowej rejonowa komenda uzupełnień prześle im wojskowe dokumenty osobiste.
§  20.
Osoby, które z jakichkolwiek powodów nie zgłosiły się do rejestracji w wojskowej komisji rejestracyjnej dla oficerów jako komisji dla nich właściwej, powinny zgłosić się do rejonowej komendy uzupełnień, która ustali termin stawiennictwa ich przed dodatkową wojskową komisją rejestracyjną dla oficerów.
§  21.
Powołanie do czynnej służby wojskowej podoficerów i szeregowców rezerwy po 8 dla każdej wojskowej komisji rejestracyjnej przeprowadzają rejonowe komendy uzupełnień za pomocą imiennych kart powołania.
§  22.
Żołnierze rezerwy powołani do czynnej służby wojskowej na czas trwania rejestracji zostaną zwolnieni do rezerwy po zakończeniu prac komisji rejestracyjnej, w której pełnili służbę.
§  23.
Sposób przeprowadzenia rejestracji funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa publicznego określi osobne zarządzenie Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego.
§  24.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024