Pobieranie zaliczek za nadane gospodarstwa (działki) na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, ZIEM ODZYSKANYCH ORAZ ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 30 lipca 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie pobierania zaliczek za nadane gospodarstwa (działki) na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Na zasadzie § 32 rozporządzenia Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych, Ziem Odzyskanych oraz Administracji Publicznej z dnia 22 listopada 1947 r. wydanego w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Skarbu w sprawie norm obszarowych, szacunku i odliczenia od ceny na rzecz osadników wojskowych oraz spłaty należności za gospodarstwa, nadane na podstawie dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz.U.R.P. Nr. 74, poz. 471) zarządza się co następuje:
§  1.
Od nabywców gospodarstw (działek), na które zostały wydane akty nadania na zasadzie art. 26 dekretu z dnia 6.IX.46 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz.U.R.P. Nr. 49, poz. 279) będą pobierane corocznie, poczynając od roku 1947 do czasu ustalenia ceny nabycia, na poczet tej ceny zaliczki według następującego wymiaru:
1)
za gospodarstwa ogrodnicze i za gospodarstwa rolne o specjalnej kulturze 3 q żyta z 1 ha
2)
za gospodarstwa rolne posiadające przynajmniej 1 dorosłą sztukę inwentarza żywego (konia, krowę)
a)
nie podlegające regulacji (samodzielne gospodarstwa) z zabudowaniami:

w dobrym stanie 1,5 q żyta z 1 ha

w średnim stanie 1 q " "

b)
podlegające regulacji (podziałowi) i użytkujące wspólnie zabudowania, które są

w dobrym stanie 0,75 q " "

w średnim stanie 0,5 q " "

§  2.
Nie wymierza się zaliczek za gospodarstwa nadane:
1)
repatriantom, którzy pozostawili mienie zagranicą, podlegające zarachowaniu na poczet ceny gospodarstwa.
2)
osadnikom wojskowym, posiadającym warunki określone w zarządzeniu Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 14.I.1948 r. wydanym w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej (Dz. Urz. M. Z. O. Nr. 3, poz. 17),
3)
b. właścicielom ziemskim z tytułu nadziału w myśl art. 17 dekretu z dnia 6.IX.1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 13 z 1945 r.),
4)
b. właścicielom gospodarstw rolnych, którzy otrzymali gospodarstwa tytułem ekwiwalentu w myśl art. 2 dekretu z dnia 28.XI.1945 r. o przejęciu niektórych nieruchomości ziemskich na cele reformy rolnej i osadnictwa (Dz.U.R.P. Nr. 57, poz. 321) lub którzy przekazali na Państwowy Fundusz Ziemi gospodarstwo na terenie Ziem Dawnych,
5)
osadnikom, należącym do spółdzielni parcelacyjno-osadniczych.
§  3.
Osadnikom nie wymierza się zaliczek w roku, w którym objęli oni gospodarstwo w użytkowanie oraz w latach, w których gospodarstwa ich doznały klęsk żywiołowych.
§  4.
Termin płatności zaliczek przypada na dzień 1 października każdego roku z tym, że dłużnik winien być zawiadomiony o wymiarze na 1 miesiąc przed terminem płatności.

W przypadkach gdy wymiar zostanie dokonany po 1 września, jednak nie później jak 31 grudnia, termin płatności zaliczki przypada na ostatni dzień miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym wysłano zarządzenie płatnicze.

§  5.
Wymiaru zaliczek dokonuje powiatowa władza administracji ogólnej w drodze zarządzeń płatniczych.
§  6.
W zarządzeniu płatniczym należy podać:
1)
nazwisko i imię nabywcy gospodarstwa,
2)
nazwę i położenie gospodarstwa (działki),
3)
miejsce zamieszkania nabywcy (wieś, gmina, powiat),
4)
obszar gospodarstwa (.... ha, .... mtr),
5)
wysokość wymierzonej zaliczki w kwintalach żyta,
6)
termin płatności zaliczki,
7)
Oddział Państwowego Banku Rolnego, w którym zapłata zaliczki winna nastąpić,
8)
Pouczenie, że od zarządzenia płatniczego służy odwołanie do wojewódzkiej władzy administracji ogólnej - (Dział Rolnictwa i Reform Rolnych) w ciągu 14 dni licząc od dnia następnego po doręczeniu wezwania i że odwołanie to należy wnieść za pośrednictwem powiatowej władzy administracji ogólnej - (Referat Rolnictwa i Reform Rolnych),
9)
pouczenie o sposobie dokonania wpłaty zaliczki,
10)
zagrożenie egzekucją w razie niewpłacenia zaliczki w terminie i pouczenie o odsetkach zwłoki,
11)
pouczenie o pobieraniu przez Państwowy Bank Rolny dodatku administracyjnego.
§  7.
Jednocześnie z wystosowaniem do dłużników zarządzeń płatniczych, powiatowa władza administracji ogólnej przesyła do wojewódzkiej władzy administracji ogólnej wykaz tych zarządzeń w 2 egzemplarzach.

Wykazy te winny zawierać dane wymienione w § 5. pkt. 1-5 oraz daty płatności zaliczki i rubrykę "Uwagi".

§.8.
Otrzymane z powiatowej władzy administracji ogólnej wykazy - wojewódzka władza administracji ogólnej prześle do właściwego Oddziału Państwowego Banku Rolnego, który potwierdza na jednym z nadesłanych egzemplarzy przyjęcie do administracji wskazanych w nim należności i zwraca ten egzemplarz wojewódzkiej władzy administracji ogólnej.
§  9.
W razie trudności płatniczych, wynikłych z powodu nieurodzaju, pożaru lub innych klęsk, śmierci, albo ciężkiej choroby dłużnika lub jedynego żywiciela rodziny oraz w przypadkach przewidzianych w § 32 rozporządzenia z dnia 22 listopada 1947 r. (Dz.U.R.P. Nr. 74, poz. 471) można na prośbę dłużnika:
1)
uchylić wymiar zaliczki,
2)
zmniejszyć wymiar zaliczki,
3)
odroczyć termin płatności zaliczki w granicach roku gospodarczego,
4)
rozłożyć spłatę zaliczki na raty w granicach roku gospodarczego.

W przypadkach, gdy wymiar zaliczki przewyższa 1/20 szacunku gospodarstwa (działki) należy na wniosek osadnika obniżyć wymiar zaliczki do 1/20 szacunku.

§  10.
O zmianie w toku instancji zarządzeń płatniczych bądź ich uchyleniu (§9) Oddziały Państwowego Banku Rolnego winny być bezzwłocznie powiadomione.

Powiatowa władza administracji ogólnej powiadamia Oddziały Państwowego Banku Rolnego za pośrednictwem wojewódzkiej władzy administracji ogólnej.

§  11.
Na pokrycie kosztów administracji Państwowy Bank Rolny będzie pobierać dodatek administracyjny w wysokości 0,6% wymierzonej zaliczki. Dodatek ten podlega spłacie wraz z zaliczką.
§  12.
Spłata zaliczki może być przez dłużnika dokonana:
1)
w naturze, przez dostawę zboża dobrej jakości do składnicy wskazanej na żądanie dłużnika przez powiatową władzę administracji ogólnej,
2)
w gotówce do kasy Oddziału Państwowego Banku Rolnego po przeliczeniu zaliczki w życie na złote według przeciętnych wolnorynkowych cen żyta, ustalonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych i obowiązujących w tym roku obrachunkowym, w którym następuje faktyczna zapłata.
§  13.
W razie niezapłacenia w terminie zaliczki liczone będą odsetki zwłoki w wysokości 0,5% miesięcznie, licząc rozpoczęty miesiąc za cały.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024