Postępowanie w związku z zakazem sprowadzania z zagranicy krajowych i zagranicznych pieniędzy papierowych w ruchu podróżnych.

INSTRUKCJA
MINISTRA SKARBU
z dnia 29 lipca 1946 r.
w sprawie postępowania w związku z zakazem sprowadzania z zagranicy krajowych i zagranicznych pieniędzy papierowych w ruchu podróżnych.

Na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 19 stycznia 1946 r. w sprawie zakazu sprowadzania z zagranicy krajowych i zagranicznych pieniędzy papierowych (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 43) zarządza się co następuje:

I.

Drobne kwoty.

Drobne kwoty pieniężne mogą być wwożone do kraju przez podróżnych i repatriantów w myśl § 2 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 19 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 43) w wysokości ustalanej okresowo przez Komisję Dewizową w formie decyzji ogólnych.

II.

Pieniądze polskie.

1)
Polskie obiegowe pieniądze papierowe, ponad kwotę dozwoloną przez Komisję Dewizową ogólnie (Dział I) lub indywidualnie, powinien podróżny (repatriant) przy wjeździe do kraju zdeponować w granicznym urzędzie celnym, który wystawi kwit depozytowy (wg załączonego wzoru Nr 1), wyszczególniając w nim kwotę zdeponowanych pieniędzy.
2)
Zdeponowane polskie pieniądze papierowe powinny być przez graniczny urząd celny przesłane za pośrednictwem najbliższego oddziału Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego, bądź wreszcie w drodze przekazu pocztowego - do Warszawskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego, który zapisze je na rachunek zablokowany, opiewający na nazwisko deponenta.
3)
Uprawnienia banków dewizowych posiadają obecnie następujące instytucje kredytowe: Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy w Warszawie, S. A., Bank Polska Kasa Opieki, S. A., Bank Związku Spółek Zarobkowych, S. A., Państwowy Bank Rolny, Pocztowa Kasa Oszczędności i wszystkie ich oddziały.
4)
Dysponowanie rachunkami zablokowanymi dopuszczalne jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia Komisji Dewizowej.

III.

Pieniądze zagraniczne.

A.

Przywóz przez repatriantów

1)
Zagraniczne pieniądze papierowe, wwożone do kraju ponad kwoty, dozwolone ogólnie przez Komisję Dewizową (Dział I), powinien powracający z zagranicy obywatel polski zdeponować w granicznym urzędzie celnym, który wyda "kwit depozytowy" (w/g załączonego wzoru Nr 3), wyszczególniając w nim kwoty i rodzaj zdeponowanych pieniędzy.
2)
Zdeponowane pieniądze zagraniczne powinny być przez graniczny urząd celny w możliwie najkrótszym terminie, a najdalej w przeciągu 24 godzin, przekazane do najbliższego oddziału Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego przy równoczesnym powiadomieniu deponenta o skierowaniu depozytu do banku oznaczonego na kwicie.
3)
Wskazany oddział Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego może skupić w całości lub w części przekazany mu depozyt w walutach obcych - na warunkach ustalonych przez Komisję Dewizową - lub też na żądanie deponenta przekazać tenże depozyt do Warszawskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego, celem otwarcia deponentowi rachunku walutowego.
4)
Wypłaty z rachunku walutowego będą mogły być dokonywane jedynie w złotych, po kursie ustalonym przez Komisję Dewizową dla poszczególnych walut obcych.
5)
W przypadku skupu depozytu w całości, równowartość kupionych walut zostanie doręczona deponentowi za zwrotem wydanego mu przez graniczny urząd celny kwitu depozytowego.
6)
Przy częściowym skupie walut zagranicznych, złożonych do depozytu, instytucja wymieniająca powinna deponentowi wydać nowy kwit depozytowy, wyszczególniając w nim rodzaj i kwoty niezrealizowanych pieniędzy zagranicznych.

B.

Przewóz przez cudzoziemców.

1)
Pod pojęciem "cudzoziemca" w myśl przepisów art. 1, ust. (3) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584), zmienionego dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 2 września 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 549), rozumieć należy osobę, mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, przy czym przepis ten nie wiąże pojęcia cudzoziemca z kwestią obywatelstwa. Z powyższego wynika, że obywatel polski, zamieszkały za granicą, jest cudzoziemcem w rozumieniu przepisów dewizowych, natomiast obywatel państwa obcego, zamieszkały w Polsce, nie powinien być uważany za cudzoziemca w zakresie stosowania tychże przepisów.

Z uwagi na specyficzne warunki, wytworzone na skutek działań wojennych, powracających do kraju obywateli polskich nie należy uważać za cudzoziemców w rozumieniu wspomnianego wyżej dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Funkcjonariusze polskich urzędów dyplomatycznych i konsularnych powinni być traktowani na równi z cudzoziemcami.

2)
Wwożone do kraju zagraniczne pieniądze papierowe powinien cudzoziemiec zgłosić granicznemu urzędowi celnemu, który na imiennym formularzu wystawi "zaświadczenie o przywozie pieniędzy" (w/g załączonego wzoru Nr 2), wyszczególniając w nim kwoty i rodzaj przywożonych pieniędzy zagranicznych.
3)
Cudzoziemiec własnoręcznym podpisem powinien potwierdzić kwoty i rodzaj wwożonych pieniędzy oraz stwierdzić, iż znane mu są przepisy o sposobie dysponowania tymi pieniędzmi.
4)
Cudzoziemiec uprawniony jest do korzystania z posiadanych pieniędzy jedynie drogą ich wymiany w Narodowym Banku Polskim lub w jednej z instytucji kredytowych, posiadających odpowiednie uprawnienia dewizowe.
5)
Przy dokonywaniu wymiany rodzaj i kwota wymienionych przez cudzoziemca zagranicznych pieniędzy powinna być przez instytucję wymieniającą odnotowana na zaświadczeniu o przywozie pieniędzy.
6)
Pozostałość niewymienionych przez cudzoziemca zagranicznych pieniędzy może być przez niego z powrotem z kraju wywieziona bez specjalnego zezwolenia w przeciągu 4 miesięcy od daty wystawienia zaświadczenia.
7)
W razie przekroczenia tego terminu wywóz niewykorzystanych przez cudzoziemca zagranicznych pieniędzy może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zezwolenia Komisji Dewizowej, która przez odpowiednią adnotację na zaświadczeniu o przywozie pieniędzy może przedłużyć termin wywozu.

IV.

Kwity depozytowe.

1)
Kwity depozytowe powinny być sporządzone w 3 egzemplarzach, z których jeden egzemplarz winien być wręczony deponentowi pieniędzy - drugi - łącznie ze zdeponowanymi pieniędzmi - przesłany w trybie postępowania przewidzianego w dziale II wzgl. III A niniejszej instrukcji w zależności od rodzaju zdeponowanych pieniędzy, a trzeci pozostaje w aktach wystawiającego granicznego urzędu celnego.
2)
Kwity depozytowe powinny być dokładnie wypełnione i wypisywane ołówkiem kopiowym. Przed wystawieniem i potwierdzeniem kwitu należy sprawdzić, czy podróżny istotnie posiada zadeklarowane pieniądze. Rubryki niewypełnione należy przekreślić, tak, aby uniemożliwić dodatkowe wpisywanie kwot w kwicie.

V.

Zaświadczenia o przywozie pieniędzy.

1)
Zaświadczenia o przywozie pieniędzy powinny być sporządzane w 3-ch egzemplarzach, przy czym jeden egzemplarz powinien być wręczony zgłaszającemu przywóz pieniędzy, drugi - przesłany Warszawskiemu Oddziałowi Narodowego Banku Polskiego, a trzeci - pozostaje w aktach granicznego urzędu celnego.
2)
Zaświadczenia o przywozie pieniędzy powinny być wypełniane w sposób, ustalony w dziale IV, a przewidziany dla wypełniania kwitów depozytowych.
3) 1
Zaświadczenie o przywozie pieniędzy upoważnia do wywozu bez osobnego zezwolenia tylko tych pieniędzy, które są wymienione w zaświadczeniu. Np. jeżeli zaświadczenie wystawione jest na dolary, to mogą być wywiezione dolary, a nie ich równowartość w innej walucie. Wywóz innych pieniędzy lub innych odcinków w tej samej walucie jest dozwolony tylko wówczas, gdy na zaświadczeniu jest umieszczona stosowna adnotacja Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego, stwierdzająca zmianę przywiezionych pieniędzy.
4)
Przy wyjeździe podróżnego, graniczny urząd celny powinien sprawdzić zaświadczenie o przywozie pieniędzy, jego termin ważności oraz czy podróżny wywozi pieniądze wymienione na zaświadczeniu. Przy wyjeździe podróżnego graniczny urząd celny zatrzymuje zaświadczenie, i stwierdza na nim wywiezienie pieniędzy za granicę. Jeżeli wywóz pieniędzy nastąpił przez inny urząd celny, zatrzymane zaświadczenie należy zwrócić temu urzędowi, który je wystawił.

Celem uniemożliwienia otrzymania przez podróżnych dwóch zaświadczeń o przywozie pieniędzy i walorów lub też nieprzedstawienia przy wywozie takiego zaświadczenia, urzędy celne powinny zanotować fakt wydania zaświadczenia przez umieszczenie w paszporcie lub innym dokumencie podróży adnotacji treści następującej:

"Urząd Celny w ..........

Zaświadczenie o przywozie pieniędzy i walorów Nr ..........

Wydane dnia ..........

Podpis".

Uczynioną adnotację o wydaniu zaświadczenia o przywozie pieniędzy i walorów należy skreślić przy wyjeździe, po odebraniu podróżnemu wydanego zaświadczenia.

5)
Ponieważ podróżni, przyjeżdżający do kraju, mogą nie wiedzieć o istniejących przepisach dewizowych w Polsce i skutkiem tego nie zadeklarować na granicy przywiezionych ze sobą środków płatniczych, przeto, celem zapobieżenia mogącym powstać w tym przypadku trudnościom przy wywozie pieniędzy, graniczne urzędy celne powinny przy przyjeździe zwracać uwagę podróżnych na konieczność otrzymania zaświadczenia o przywozie pieniędzy, które uprawnia do powrotnego wywozu zadeklarowanych pieniędzy w całości lub w części bez specjalnego zezwolenia.

VI.

Odprawa osób i przesyłek dyplomatycznych.

Osoby, zaopatrzone w paszporty dyplomatyczne, podlegają na równi z innymi podróżnymi przepisom, ograniczającym wwóz pieniędzy z zagranicy. Kontrolę graniczną tych osób należy jednak w zasadzie ograniczać do zapytania i sprawdzenia paszportu. Bagaże osób dyplomatycznych należy zwalniać od kontroli dewizowej, chyba, że istnieje uzasadnione podejrzenie, iż dana osoba usiłuje wwieźć bez zezwolenia zakazane do wwozu pieniądze. Przesyłki urzędowe, wymienione w § 15 ust. a-c Instrukcji Ministra Skarbu z dnia 24 września 1938 r. wydanej w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych w sprawie postępowania przy odprawach celnych przedmiotów, przeznaczonych dla osób korzystających z prawa eksterytorialności i t.d. (Dz. Urz. Min. Skarbu Nr 27, poz. 661) - są wolne od kontroli dewizowej.

VII.

Tranzyt.

Celem umożliwienia osobom, jadącym tranzytem przez Polskę, wywiezienia posiadanych zagranicznych pieniędzy papierowych, należy przy wjeździe wystawiać zaświadczenie na wwożone pieniądze w/g zasad ustalonych w dziale V niniejszej Instrukcji.

VIII.

Sankcje karne.

W razie stwierdzenia przy wwozie braku zadeklarowanych pieniędzy należy przeciw takiemu podróżnemu wdrożyć postępowanie karne, chyba, że podróżny brakującą kwotę wymienił w Narodowym Banku Polskim lub banku dewizowym (Dział III B p.p. 4 i 5 instrukcji).

Naruszenie przepisów rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 19 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 43) podlega sankcjom karnym, przewidzianym w art. 16 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584), w brzmieniu dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 2 września 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 549).

IX.

Przepisy końcowe.

1)
Instrukcja niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.
2)
Postanowienia Instrukcji Ministra Skarbu z dnia 8 sierpnia 1936 r. L.D. IV. 18876/3/36 w sprawie wykonywania przez urzędy celne i placówki graniczne kontroli skarbowej przepisów o obrocie pieniężnym z zagranicą (Dz. Urz. Min. Skarbu Nr 21, poz. 680) pozostają nadal w mocy w odniesieniu do walorów i innych wartości w obrocie z zagranicą za wyjątkiem działu IV ust. e), działu X i XII ust. c), dotyczących obrotu pieniężnego z W. M. Gdańskiem, które niniejszym uchyla się.
Wzór Nr 1

Strona przednia

Urząd Celny

Ekspozytura Celna

w ..........

KWIT DEPOZYTOWY Nr ..........

QUITTANCE DE DEPOT

P. .......... zamieszkały (a)

M. (imię i nazwisko - nom et prenom) domicillé (e)

w .......... posiadający (a)

en (kraj zamieszkania - pays du domicile) muni (e)

paszport, pozwolenie wjazdu, kartę cyrkulacyjną (niepoďun passeport, permia ďentreé (et de sortie), carnet de

(niepotrzebne skreślić) Nr przywiózł w dniu dzisiejszym do

circulation (biffer inutile) a importé ce jour en Pologne

Polski i złożył do depozytu w tutejszym urzędzie celnym

et a mis en dépôt au poste de douane local les billets de

polskie pieniądze papierowe w sumie

banque polonais en somme de

(słownie zł ..........)

(en toutes lettres)

Data zdeponowania ..........

Date de la mise eun dépôt

Pieczęć Urzędu Celnego

Sceau du poste de douane

Podpis Urzędnika Celnego

Signature du fonctionnaire

de douane

..........

Adnotacja Urzędu Celnego

Wymienione w kwicie depozytowym Nr .......... polskie pieniądze papierowe zostały przekazane dnia .......... do ..........

(Wymienić dokładnie nazwę i adres instytucji bankowej)

Podpis urzędnika celnego

Strona tylna

Pouczenie

Polskie pieniądze papierowe, powinien podróżny przy wyjeździe do kraju zdeponować w granicznym urzędzie celnym, który wystawi kwit depozytowy, wyszczególniając w nim kwotę zdeponowanych pieniędzy.

Zdeponowane polskie pieniądze papierowe powinny być przez graniczny urząd celny przesłane za pośrednictwem najbliższego oddziału Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego, bądź wreszcie w drodze przekazu pocztowego - do Warszawskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego, który zapisze je na rachunek zablokowany, otwarty na nazwisko deponenta.

Dysponowanie rachunkami zablokowanymi dopuszczalne jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia Komisji Dewizowej.

Drobne kwoty pieniężne mogą być wwożone do kraju przez podróżnych repatriantów bez specjalnego zezwolenia Komisji Dewizowej. Wysokość tych kwot ustalać będzie ogólnie Komisja Dewizowa.

..........

Instruction

Les billets de banque polonais dolvent étre déposés par les voyageurs à leur entrée en Pologne aux postes de douane frontiers qui remettront une gulttance de dépôt en y spécifiant le montant deposć.

Les billets de banque polonais en dépôt doivent étre par les postes de douane envoyés - par l'intermédiaire de la plus proche succursale de la Banque Nationale de Pologne ou ďune banque de devises ou bien au moyen du mandat-postal - a la succursale de Varsovie de la Banque Nationale de Pologne qui, portera le montant trans, mis au compte bloqué ouvert au nom du déposant.

La disposition de sommes en comptes bloqués n'est permise qu'avec la permission de la Commission de Devises.

Les menues remmes peuvont étre importées en Pologne par les nationeaux sans permission spéciale de la Commission de Devises. Le montant de ces sommes cera générale ment fixé par la Commission de Devises.

Wzór Nr 2

Strona przednia

Urząd Celny

w ..........

ZAŚWIADCZENIE

o przywozie pieniędzy i walorów Nr ..........

Certificat ďimportation des monnaies et des valeurs

Zaświadcza się, że p. ..........

Il est certifié par le (imię i nazwisko - nom et prénom)

present que M.

zamieszkały (a) w .......... posiadający (a)

domicilié (e) en (kraj) zamieszkania

pays du domicile (muni (e)

paszport, pozwolenie wjazdu, kartę cyrkulacyjną

ďun passeport, permis ďentrée (et de sortie), carnet de circulation)

(niepotrzebne skreślić) Nr ... przywiózł (a) w dniu dzisiejszym do Polski

biffer inutilc a importé ce jour en Pologne

następujące pieniądze i walory:

des monnaies et des valeurs comme suit:

Rodzaj waluty

Monnaies

Ilość - Montants
w cyfrach

En chiffres

słownie

En toutes lettres

Marki niemieckie

Marks allemands

Marki okupacyjne

Marks ďocoupation

Korony czechosłow.

Couronnes tchecoslov

Korony szwedzkie

Couronnes suědoises

Dolary U.S.A.

Dollars des Etats-Unis

Funty sterlingi

Livres sterling

Franki szwajcarskie

Francs suisses

Franki francuskie

Francs francais

Franki belgijskie

Francs belges

Korony norweskie

Couronnes norvégiennes

Guldeny holenderskie

Florins hollandais

Dinary jugosłowiańskie

Dinars yougoslaves

Czeki i weksle ..........

Cheques et lettres de change ..........

Papiery wartościowe ..........

Valeurs mobilieres ..........

Strona tylna

Zaświadczenie niniejsze jest imienne i uprawnia osobę wymienioną w zaświadczeniu do powrotnego wywozu zagranicę, bez osobnego zezwolenia, pieniędzy i walorów wyżej wyszczególnionych (a nie równowartości) w terminie 4-ro miesięcznym, licząc od dnia następnego po dniu wystawienia zaświadczenia.

Le présent certificat tant nominatif autorise la personne y indiquée à la-reexportation de la Pologne des monnaies et des valeurs, spéclfiées cidessus, (mais non leur équivalents) sans permission speciale dans un délai de quetre mois, prenant cours au lendemain du jour ou le présent certificat a été signe.

Dnia .......... 194.. r.

Le

Pieczęć urzędu celnego

Sceau du poste de douane

Podpis urzędnika celnego

Signature du fonctionnaire de douane

Oświadczenie

Declaration

Niniejszym oświadczam, że wymiany przywiezionych walut, wyszczególnionych w powyższym zaświadczeniu, dokonywać będę wyłącznie i jedynie w Narodowym Banku Polskim lub bankach dewizowych.

Równocześnie oświadczam, ze znane mi są przepisy o sposobie dysponowania tymi pieniędzmi.

Je déclare par la présente que tout change des monnaies étrangéres specifiées dans le certificat ďimportation ci-dessus, ne sera effectué par moi qu'a la Bangue Nationale de Pologne ou bien aux banques de devises.

Je déclare en méme temps qu'ilme sont connues les stipulations concernant le mode ďemploi des monnaies importées.

Dnia .......... 194

Le

Podpis

Signature

Pouczenie

Wwożone do kraju zagraniczne pieniądze papierowe powinien cudzoziemiec zgłosić granicznemu urzędowi celnemu, który na imiennym formularzu wystawi "zaświadczenie o przywozie pieniędzy", wyszczególniając w nim kwoty i rodzaj przywożonych pieniędzy zagranicznych.

Podróżny jest uprawniony do korzystania z posiadanych pieniędzy jedynie drogą ich wymiany w Narodowym Banku Polskim lub w jednej z instytucyj kredytowych, posiadających odpowiednie uprawnienia dewizowe.

Podróżny własnoręcznym podpisem powinien potwierdzić kwoty i rodzaj wwożonych pieniędzy oraz stwierdzić, iż znane mu są przepisy o sposobie dysponowania tymi pieniędzmi.

Instruction

Les billets de bauque étrangers importés par les étrangers en Pologne doivent étre déclarés aux postes de douane frontiers qui leur remettront un certlficat ďimportation des monnaies étrangéres en y spécifiant les montants et le genre des monnaies importées.

Le Voyageur n'est autorisé de disposer des monnaies importées qu'aprés leur échange contre zlotys à la Banque Nationale de Pologne ou bien aux banques de devises.

Le voyageur doit confirmer de sa signature les montants et la genre des billets de banque importés, ansi que ďaffirmer qu'il est au courant des prescriptions et réglements concemant le mode ďemploi de cet argent.

Wzór Nr 3

Strona przednia

Urząd Celny

Ekspozytura Celna

w ..........

KWIT DEPOZYTOWY Nr ..........

Ob. .......... przybywający z ..........

adres w kraju .........., posiadający paszport, przepustkę, dowód osobisty (niepotrzebne skreślić) Nr .......... przywiózł w dniu dzisiejszym do Polski i złożył do depozytu w tutejszym Urzędzie Celnym następujące papierowe pieniądze zagraniczne:

Rodzaj waluty zagranicznej Suma
Cyframi Słownie
Marki niemieckie
Marki okupacyjne
Dolary U. S. A.
Funty szterlingi
Korony czechosłowackie
" szwedzkie
" norweskie
" duńskie
Franki szwajcarskie
" francuskie
" belgijskie
Liry włoskie

Pieczęć Urzędu Celnego

Podpis urzędnika celnego

Data zdeponowania

Adnotacje Urzędu Celnego

Wymienione w kwicie depozytowym Nr .... zagraniczne pieniądze papierowe zostały przekazane dnia .......... do ..........

(Wymienić dokładnie nazwę i adres instytucji bankowej)

Podpis urzędnika celnego

Strona tylna

Pouczenie

Zagraniczne pieniądze papierowe powinien powracający z zagranicy obywatel polski zdeponować w granicznym urzędzie celnym, który wyda "kwit depozytowy", wyszczególniając w nim kwoty i rodzaj zdeponowanych pieniędzy.

Zdeponowane pieniądze zagraniczne powinny być przez graniczny urząd celny w możliwie najkrótszym terminie, a najdalej w przeciągu 24 godzin, przekazane do najbliższego oddziału Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego.

Najbliższy oddział Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego może skupić, w całości lub w części przekazany mu depozyt w walutach obcych - na warunkach ustalonych przez Komisję Dewizową - lub też na żądanie deponenta przekazać tenże depozyt do Warszawskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego, celem otwarcia deponentowi rachunku walutowego.

Wypłaty z rachunku walutowego będą mogły być dokonywane jedynie w złotych po kursie ustalonym przez Komisję Dewizową dla poszczególnych walut obcych.

W przypadku skupu depozytu w całości równowartość kupionych wolut zostanie doręczona deponentowi za zwrotem wydanego mu przez graniczny urząd celny kwitu depozytowego.

Przy częściowym skupie walut zagranicznych, złożonych do depozytu, instytucja wymieniająca winna deponentowi wydać nowy kwit depozytowy, wyszczególniając w nim rodzaj i kwoty niezrealizowanych pieniędzy zagranicznych.

Drobne kwoty pieniężne mogą być wwożone do kraju przez podróżnych i repatriantów bez specjalnego zezwolenia Komisji Dewizowej. Wysokość tych kwot ustalać będzie ogólnie Komisja Dewizowa.

1 Dział V pkt 3 zmieniony przez pkt 1 instrukcji Ministra Finansów z dnia 8 lipca 1950 r. (M.P.50.A-81.955) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 1 sierpnia 1950 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024