Statut Instytutu Badawczego Budownictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: ODBUDOWY, PRZEMYSŁU I KOMUNIKACJI
z dnia 12 września 1945 r.
w sprawie statutu Instytutu Badawczego Budownictwa.

Na podstawie art. 5 dekretu z dnia 24 maja 1945 r. o utworzeniu Ministerstwa Odbudowy (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 123) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustala się Statut Instytutu Badawczego Budownictwa w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Komunikacji: J. Rabanowski

ZAŁĄCZNIK 

STATUT INSTYTUTU BADAWCZEGO BUDOWNICTWA

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Instytut Badawczy Budownictwa, nazywany w dalszym przepisach niniejszego Statutu "Instytutem", jest państwową instytucją naukowo-badawczą powołaną do prowadzenia badań w zakresie budownictwa i dróg kołowych, w celu podniesienia stanu techniki budowlanej i drogowej, oraz wykorzystania wszelkich zdobyczy naukowych i doświadczalnych w tym zakresie.

Instytut posiada osobowość prawną.

Siedzibą Instytutu jest siedziba naczelnych Władz Rzeczypospolitej Polskiej.

§  2.
Zwierzchni nadzór nad działalnością Instytutu sprawuje Minister Odbudowy.

W zakresie prac badawczo-naukowych Instytut jest jednostką autonomiczną.

§  3.
Instytut posiada własny budżet zatwierdzony przez Ministra Odbudowy.

Środki finansowe na pokrycie wydatków Instytut czerpie:

1. z kwot przewidzianych na ten cel w budżetach Ministerstw: Odbudowy, Przemysłu i Komunikacji;

2. z dotacji otrzymywanych od organizacji przemysłu (zrzeszeń, zjednoczeń itp.);

3. z opłat za próby, dokonywane w pracowniach Instytutu, jak również za inne orzeczenia Instytutu.

II.

Władze.

§  4.
Władzami Instytutu są: Dyrektor i Rada Główna.
§  5.
Dyrektor jest kierownikiem administracyjnym Instytutu, opracowuje projekty budżetu oraz sprawozdania z działalności Instytutu, jest zwierzchnikiem służbowym pracowników Instytutu, podpisuje orzeczenia i korespondencję, oraz kieruje stroną wykonawczą prac Instytutu.

Dyrektora mianuje Minister Odbudowy na wniosek Rady Głównej. Pracowników poszczególnych działów i biur Instytutu powołuje Minister Odbudowy na wniosek Dyrektora. Powoływanie niektórych pracowników Minister Odbudowy może przekazać Dyrektorowi.

Zastępcą Dyrektora jest jeden z kierowników działów naukowo-technicznych, wyznaczony przez Dyrektora.

§  6.
Rada Główna jest wewnętrznym organem nadzorczym Instytutu.

W skład Rady Głównej wchodzą:

1. przedstawiciel Ministerstwa Odbudowy;

2. przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu,

3. przedstawiciel Ministerstwa Komunikacji;

4. przedstawiciel Biura Odbudowy Stolicy;

5. przedstawiciele wyższych uczelni technicznych w Kraju;

6. przedstawiciele przemysłu budowlanego, powołani przez Ministra Odbudowy;

7. przedstawiciele przemysłu drogowego, powołani przez Ministra Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Komunikacji;

8. przewodniczący Rady Naukowo-Technicznej Budowlanej Instytutu;

9. przewodniczący Rady Naukowo-Technicznej Drogowej Instytutu.

Rada wybiera przewodniczącego z pośród swoich członków.

Przewodniczący i członkowie Rady Głównej mają otrzymywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Rady w wysokości ustalonej przez Ministra Odbudowy.

§  7.
Rada Główna uchwala projekty budżetu i projekty taksy opłat za próby i orzeczenia Instytutu, ustala wewnętrzną organizację oraz programy działalności Instytutu, wysłuchuje sprawozdań Dyrektora, zgłasza Ministrowi Odbudowy wnioski co do obsady stanowiska Dyrektora i tych stanowisk pracowniczych, których obsadę sobie zastrzeże, wyraża opinię we wszystkich sprawach, które Minister Odbudowy przekaże Radzie Głównej do zaopiniowania.

Rada odbywa posiedzenia w miarę potrzeby, conajmniej jednak raz na pół roku.

III.

Organizacja prac naukowo-badawczych.

§  8.
Jednostkami organizacyjnymi Instytutu w zakresie prac naukowo-badawczych są Rady Naukowo-Techniczne: Budowlana i Drogowa oraz działy naukowo-techniczne.

Rady Naukowo-Techniczne powołane są do rozważania spraw przekazanych przez przewodniczącego oraz do ustalania szczegółowego programu prac Instytutu.

W działach naukowo-badawczych prowadzone są prace laboratoryjno-doświadczalne, badania racjonalizacji i organizacji robót na budowach, prace naukowo-dydaktyczne oraz prace wydawnicze.

§  9.
W skład Rady Naukowo-Technicznej Budowlanej wchodzą:
1.
Profesor Katedry Budownictwa Ogólnego Wydziału Inżynierii Politechniki Stołecznej, jako przewodniczący;
2.
Rzeczoznawca Ministerstwa Odbudowy;
3.
Rzeczoznawca Ministerstwa Przemysłu;
4.
Rzeczoznawca Biura Odbudowy Stolicy;
5.
Przedstawiciel Wydziału Architektury Politechniki Stołecznej;
6.
Przedstawiciel Wydziału Inżynierii Politechniki Stołecznej,
7.
Dyrektor Instytutu;
8.
Rzeczoznawcy powołani przez Radę Główną.

W skład Rady Naukowo-Technicznej Drogowej wchodzą:

1.
Profesor Katedry Budowy Dróg Wydziału Inżynierii Politechniki Stołecznej, jako przewodniczący;
2.
Rzeczoznawca Ministerstwa Odbudowy;
3.
Rzeczoznawca Ministerstwa Przemysłu;
4.
Rzeczoznawca Ministerstwa Komunikacji;
5.
Rzeczoznawca Biura Odbudowy Stolicy;
6.
Przedstawiciel Wydziału Inżynierii Politechniki Stołecznej;
7.
Dyrektor Instytutu;
8.
Rzeczoznawcy, powołani przez Radę Główną.

Rady odbywają posiedzenia w miarę potrzeby, jednak przynajmniej raz na miesiąc.

W sprawach, które interesują obie Rady, odbywają one posadzenia wspólne.

Przewodniczący Rad otrzymują ryczałtowe wynagrodzenia miesięczne w wysokości ustalonej przez Ministra Odbudowy.

Inni członkowie Rad mogą otrzymywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Rad w wysokości ustalonej przez Ministra Odbudowy.

Członkowie-rzeczoznawcy Rad mogą być zatrudnieni poza ogólnymi posiedzeniami przy poszczególnych zagadnieniach, zależnie od potrzeby, za specjalnym wynagrodzeniem.

§  10.
Dział laboratoryjno-doświadczalny ocenia i kwalifikuje materiały budowlane i drogowe oraz elementy z tych materiałów pod względem ich własności technicznych, przydatności i celowości w praktyce. Dział prowadzi studia nad wytwarzaniem i zastosowaniem nowych materiałów oraz nad zagadnieniami w budowlach, mającymi swe źródło w zjawiskach fizycznych i chemicznych otoczenia.

Dział jest w posiadaniu maszyn, przyrządów i urządzeń potrzebnych do prób i badań.

Dział ma kierownika referentów poszczególnych grup zagadnień, laborantów i pracowników pomocniczych.

§  11.
Dział racjonalizacji i organizacji robót, w porozumieniu z odnośnymi organizacjami rzemieślniczymi i przedsiębiorstwami budowlanymi, ustala systemy pracy o najlepszej wydajności i jakości robót, prowadzi badania maszyn i sprzętu budowlanego pod względem racjonalności konstrukcji, użytkowania i wydajności, oraz zajmuje się zagadnieniami ekonomiki i prowadzenia robót.

Dział ma kierownika budowlanego, kierownika drogowego i referatów do poszczególnych grup zagadnień oraz pracowników pomocniczych.

§  12.
Dział naukowo-dydaktyczny organizuje kursy i odczyty dokształcające, prowadzi w porozumieniu z politechniką ćwiczenia ze studentami, udziela porad technicznych, tworzy stałą wystawę materiałów i elementów budowlanych i drogowych, oraz prowadzi systematyczne kartoteki zagadnień budowlanych i drogowych, materiałów i konstrukcji.

Dział posiada kierownika budowlanego, kierownika drogowego, referentów do poszczególnych grup zagadnień i pracowników pomocniczych.

§  13.
Dział wydawniczy prowadzi bibliotekę i czytelnię czasopism technicznych, wydaje biuletyn Instytutu oraz bardziej wartościowe prace, zakwalifikowane do druku przez Rady Naukowo-Techniczne.

Dział posiada kierownika budowlanego, kierownika drogowego, referentów do poszczególnych grup zagadnień i pracowników pomocniczych.

IV.

Próby zlecone.

§  14.
Na zlecenie Instytucji państwowych i samorządowych oraz firm i osób prywatnych Instytut wykonywa próby i wydaje orzeczenia, za opłatą według cennika, zatwierdzonego przez Ministra Odbudowy na wniosek Rady Głównej. Jeżeli dana próba nie jest przewidziana w cenniku - o wysokości opłaty decyduje Dyrektor.

V.

Inna działalność Instytutu.

§  15.
Instytut współpracuje z Polskim Komitetem Normalizacyjnym, wykonując badania potrzebne do ustalenia norm budowlanych i drogowych, oraz bierze udział w pracach poszczególnych komisji normalizacyjnych.

Poza tym Instytut współpracuje z innymi organizacjami badawczymi z zakresu budownictwa i dróg kołowych organizuje zjazdy naukowo-badawcze, bierze przez swych przedstawicieli udział w tego rodzaju zjazdach krajowych i zagranicznych, oraz popiera działalność badawczą osób pracujących naukowo w dziedzinie budownictwa i dróg kołowych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024