Decyzja 2021/336 ustanawiająca program kontroli, które należy przeprowadzić w 2021 r. w państwach EFTA-EOG w celu weryfikacji stosowania prawodawstwa EOG w dziedzinie żywności i weterynarii

DECYZJA DELEGOWANA URZĘDU NADZORU EFTANR 151/20/COL
z dnia 11 grudnia 2020 r.
ustanawiająca program kontroli, które należy przeprowadzić w 2021 r. w państwach EFTA-EOG w celu weryfikacji stosowania prawodawstwa EOG w dziedzinie żywności i weterynarii [2021/336]

URZĄD NADZORU EFTA,

uwzględniając akt, o którym mowa w rozdziale I część 1.1 pkt 11b, w załączniku I rozdział II pkt 31q oraz w załączniku II rozdział XII pkt 164 do porozumienia EOG, oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) 1  w brzmieniu zmienionym i dostosowanym do Porozumienia EOG protokołem 1 do tego Porozumienia oraz dostosowaniami sektorowymi, o których mowa w załącznikach I i II do niego, w szczególności art. 118 ust. 1 tego rozporządzenia,

a także mając na uwadze, co następuje:

Za egzekwowanie prawodawstwa EOG w dziedzinie żywności i weterynarii 2  odpowiadają państwa EOG, których właściwe organy - poprzez organizację kontroli urzędowych - monitorują i weryfikują, czy odpowiednie wymogi EOG są skutecznie przestrzegane i egzekwowane.

Na mocy art. 116 rozporządzenia (UE) 2017/625 eksperci Urzędu Nadzoru EFTA ("Urząd") są zobowiązani do przeprowadzania kontroli, w tym audytów, w państwach EFTA-EOG w celu weryfikacji stosowania prawodawstwa EOG. Kontrole Urzędu powinny być przeprowadzane w obszarach bezpieczeństwa żywności i pasz, zdrowia i dobrostanu zwierząt, środków ochrony roślin, produkcji ekologicznej oraz funkcjonowania krajowych systemów kontroli i właściwych organów stosujących te systemy.

Z dostosowań sektorowych załącznika I oraz z wprowadzenia do rozdziału XII załącznika II do Porozumienia EOG wynika, że prawodawstwo dotyczące kwestii weterynaryjnych, pasz i środków spożywczych nie ma zastosowania do Liechtensteinu na czas rozszerzenia na Liechtenstein obowiązywania Umowy między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącej handlu produktami rolnymi.

Z art. 118 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2017/625 wynika, że Urząd jest zobowiązany określić program kontroli dotyczący kontroli, jakie mają przeprowadzić jego eksperci w Islandii i Norwegii w celu weryfikacji stosowania prawodawstwa EOG w wyżej wymienionych dziedzinach.

Niniejszy program kontroli dotyczy niektórych obszarów priorytetowych. Kryteria stosowane w celu określenia priorytetów obejmują m.in. zidentyfikowane zagrożenia i pojawiające się zagadnienia (np. choroby zwierząt lub kryzysy żywnościowe lub paszowe), znaczenie sektora w państwach EFTA-EOG, wyniki osiągane w przeszłości przez państwa EFTA-EOG w danej dziedzinie oraz informacje z odpowiednich źródeł, w tym priorytety określone przez Komisję Europejską w jej programie kontroli 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

1.
Program kontroli, które mają być przeprowadzane w 2021 r. przez ekspertów Urzędu w Islandii i Norwegii, jak przewidziano w art. 116 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2017/625, jest określony w załączniku do niniejszej decyzji.
2.
Niniejsza decyzja jest skierowana do Islandii i Norwegii.
Sporządzono w Brukseli dnia 11 grudnia 2020 r.
W imieniu Urzędu Nadzoru EFTA, działającego na mocy decyzji w sprawie przekazania uprawnień nr 130/20/COL
Högni KRISTJÁNSSON Carsten ZATSCHLER
Odpowiedzialny członek Kolegium Zatwierdzający jako dyrektor ds. prawnych i wykonawczych Placeholder for electronic signature. Please do not delete.

ZAŁĄCZNIK

W niniejszym załączniku określono program kontroli, które mają być przeprowadzane w 2021 r. przez ekspertów Urzędu w Islandii i Norwegii w dziedzinach objętych rozporządzeniem (UE) 2017/625.

Urząd określił pewne obszary priorytetowe w dziedzinach: bezpieczeństwa żywności i pasz, zdrowia i dobrostanu zwierząt, środków ochrony roślin oraz funkcjonowania krajowych systemów kontroli i właściwych organów.

Eksperci Urzędu prowadzą kontrole, w tym weryfikacje na miejscu, audyty i analizy dokumentacji, zgodnie z art. 116 rozporządzenia (UE) 2017/625.

Kontrole przeprowadzane przez Urząd mają na celu objęcie w znacznym zakresie obszarów, które Urząd określił jako priorytetowe i które wymagają sprawdzenia stopnia wdrożenia i skuteczności systemów kontroli urzędowych i środków egzekwowania.

Poniżej przedstawiono program kontroli, które mają być przeprowadzane w 2021 r. w Islandii i Norwegii w celu sprawdzenia stosowania zasad w dziedzinach objętych rozporządzeniem (UE) 2017/625.

Obszar priorytetowy Cele szczegółowe
Choroby odzwierzęce przenoszone przez żywność Analizy dokumentacji służące ocenie zwalczania chorób odzwierzęcych przenoszonych przez żywność, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wdrożenia i skuteczności krajowych programów zwalczania salmonelli.
Pozostałości

weterynaryjnych produktów leczniczych, pestycydów i zanieczyszczeń u żywych zwierząt i w żywności pochodzenia zwierzęcego

Audyty służące weryfikacji przestrzegania mających zastosowanie przepisów EOG dotyczących pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych, pestycydów i zanieczyszczeń u żywych zwierząt i w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz wdrożenia kontroli urzędowych w tym zakresie.

Analizy dokumentacji w celu zweryfikowania, czy plany monitorowania pozostałości przedłożone przez Islandię i Norwegię są zgodne z wymogami określonymi w odpowiednich przepisach EOG.

Informacje dla konsumentów na temat żywności oraz oświadczenia żywieniowe i zdrowotne Analizy dokumentacji służące ocenie funkcjonowania krajowych systemów kontroli i właściwych organów stosujących te systemy w odniesieniu do informacji dla konsumentów na temat żywności, oświadczeń żywieniowych i oświadczeń zdrowotnych.
Dobrostan zwierząt podczas uśmiercania, zwierzęta produkcyjne Weryfikacja przestrzegania mających zastosowanie przepisów EOG dotyczących dobrostanu przeżuwaczy, świń i drobiu podczas uśmiercania oraz dotyczących wdrożenia kontroli urzędowych w tym zakresie.
Środki ochrony roślin, pozostałości pestycydów i zrównoważone stosowanie pestycydów Analizy dokumentacji, a następnie audyty służące weryfikacji przestrzegania mających zastosowanie przepisów EOG dotyczących zezwoleń, wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin oraz pozostałości pestycydów, zrównoważonego stosowania pestycydów oraz wdrożenia kontroli urzędowych w tym zakresie.
Działania następcze podejmowane w związku z zaleceniami z audytów (sektorowe i ogólne) Weryfikacja, m.in. poprzez audyty i weryfikacje na miejscu, czy Islandia i Norwegia podejmują odpowiednie działania następcze w celu usunięcia wszelkich pojedynczych lub systematycznych niedociągnięć stwierdzonych w toku kontroli prowadzonych przez Urząd.
Zgodność punktów kontroli granicznej z wymogami Weryfikacja, czy punkty kontroli granicznej zaproponowane do wyznaczenia przez Islandię lub Norwegię spełniają określone w mających zastosowanie przepisach EOG minimalne wymogi dotyczące punktów kontroli granicznej, w tym ośrodków inspekcyjnych, przed wyznaczeniem takich punktów.
1 Dz.U. L 95 z 7.4.2017, s. 1.
2 Prawodawstwo EOG w dziedzinie żywności i weterynarii obejmuje kwestie żywności i bezpieczeństwa żywności, pasz i bezpieczeństwa pasz, wymogi dotyczące zdrowia i dobrostanu zwierząt, kwestie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, wymogi dotyczące wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin, a także kwestie zrównoważonego stosowania pestycydów, produkcji ekologicznej i etykietowania produktów ekologicznych.
3 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/1550 z dnia 23 października 2020 r. ustanawiająca wieloletni program kontroli na lata 2021-2025, które mają być przeprowadzane przez ekspertów Komisji w państwach członkowskich w celu weryfikacji stosowania prawodawstwa Unii dotyczącego łańcucha rolno-spożywczego (Dz.U. L 354 z 26.10.2020, s. 9).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024