Rozporządzenie delegowane 2021/139 zmieniające załączniki I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, aby uwzględnić wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/139
z dnia 4 grudnia 2020 r.
zmieniające załączniki I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, aby uwzględnić wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/125 z dnia 16 stycznia 2019 r. w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania 1 , w szczególności jego art. 24 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o wystąpieniu 2  określa warunki wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ("Zjednoczone Królestwo") z Unii i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.

(2) Okres przejściowy określony w części czwartej umowy o wystąpieniu kończy się w dniu 31 grudnia 2020 r., kiedy to prawo Unii przestaje mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie.

(3) Zgodnie z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do umowy o wystąpieniu, w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, przepisy rozporządzenia (UE) 2019/125 będą miały zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej od zakończenia okresu przejściowego.

(4) W przypadku gdy rozporządzenie (UE) 2019/125 ustanawia wymóg uzyskania pozwolenia na handel z Unii do państw trzecich, od dnia 1 stycznia 2021 r. to "właściwy organ" Zjednoczonego Królestwa będzie odpowiedzialny za podejmowanie decyzji w sprawie wszelkich wniosków o udzielenie takiego pozwolenia złożonych zgodnie z tym rozporządzeniem przez eksporterów, których siedzibą lub miejscem pobytu jest Irlandia Północna.

(5) Z zastrzeżeniem stosowania rozporządzenia (UE) 2019/125 do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej, zgodnie z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do umowy o wystąpieniu, w związku z pkt 47 załącznika 2 do tego protokołu, należy zatem zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) 2019/125.

(6) Zgodnie z art. 16 i 19 rozporządzenia (UE) 2019/125 wymagane jest pozwolenie na wywóz towarów wymienionych w załączniku IV do rozporządzenia, które mogłyby być użyte do przeprowadzania egzekucji ludzi poprzez podanie śmiertelnego zastrzyku.

(7) W art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/125 przewidziano "generalne unijne pozwolenie na wywóz".

(8) Zgodnie z załącznikiem V do rozporządzenia (UE) 2019/125 generalne unijne pozwolenie na wywóz ma zastosowanie do wywozu towarów wymienionych w dowolnej pozycji załącznika IV do rozporządzenia (UE) 2019/125 i jest ważne na całym terytorium Unii w przypadku wywozu do miejsc przeznaczenia wymienionych w załączniku V część 2. Te miejsca przeznaczenia to państwa trzecie, które zniosły karę śmierci w odniesieniu do wszystkich przestępstw i potwierdziły to zniesienie, podejmując międzynarodowe zobowiązanie 3 .

(9) Generalne unijne pozwolenie na wywóz pomaga zminimalizować obciążenie regulacyjne nakładane na unijne przedsiębiorstwa eksportujące towary wymienione w załączniku IV do rozporządzenia w przypadku wywozu takich produktów leczniczych w celach leczniczych zgodnych z prawem.

(10) Zjednoczone Królestwo ratyfikowało Protokół nr 13 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, dotyczący zniesienia kary śmierci we wszystkich okolicznościach, w związku z czym spełnia wymogi umieszczenia w wykazie miejsc przeznaczenia określonych w części 2 załącznika V do rozporządzenia (UE) 2019/125.

(11) Należy zatem zmienić załącznik V do rozporządzenia (UE) 2019/125, bez uszczerbku dla stosowania rozporządzenia (UE) 2019/125 do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej, zgodnie z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do umowy o wystąpieniu, w związku z pkt 47 załącznika 2 do tego protokołu.

(12) Należy przewidzieć stosowanie niniejszego rozporządzenia po zakończeniu okresu przejściowego, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2021 r. Jeżeli okres na wnoszenie zastrzeżeń zakończy się po dniu 1 stycznia 2021 r., ze względu na pewność prawa i w celu uniknięcia ewentualnych szkodliwych zakłóceń w działalności unijnych przedsiębiorstw pragnących wywozić do Zjednoczonego Królestwa towary wymienione w załączniku IV, należy zapewnić stosowanie rozporządzenia z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2021 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie piątego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 4 grudnia 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku I, w wykazie właściwych organów wprowadza się następujące zmiany:
a)
w nagłówku "A. Organy państw członkowskich" skreśla się wpis dotyczący Zjednoczonego Królestwa;
b)
po nagłówku "B. Adres, na który należy przesyłać powiadomienia do Komisji Europejskiej" dodaje się nagłówek w brzmieniu:

"C. Organ Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO, z zastrzeżeniem stosowania niniejszego rozporządzenia do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej, zgodnie z art. 5 ust. 4, w związku z pkt 47 załącznika 2 do Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, od dnia 1 stycznia 2021 r.

Przywóz towarów określonych w załączniku II:

Department for International Trade (DIT)

Import Licensing Branch (ILB)

E-mail: enquiries.ilb@trade.gov.uk

Wywóz towarów i świadczenie pomocy w związku z towarami wymienionymi w załącznikach II, III lub IV:

Department for International Trade

Export Control Joint Unit

3 Whitehall Place

London

SW1 A 2AW

UNITED KINGDOM

Tel. + 44 2072154594

E-mail: eco.help@trade.gov.uk";

2)
w załączniku V część 2, w wykazie "Miejsca przeznaczenia", dodaje się - w porządku alfabetycznym, w jakim wymienione są państwa w danej wersji językowej - pozycję w brzmieniu:

"Zjednoczone Królestwo, bez uszczerbku dla stosowania rozporządzenia (UE) 2019/125 do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej, zgodnie z art. 5 ust. 4, w związku z pkt 47 załącznika 2 do Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, od dnia 1 stycznia 2021 r.".

1 Dz.U. L 30 z 31.1.2019, s. 1.
2 Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. L 29 z 31.1.2020, s. 7).
3 Część 3 załącznika V do rozporządzenia (UE) 2019/125.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.43.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2021/139 zmieniające załączniki I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125 w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, aby uwzględnić wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii
Data aktu: 04/12/2020
Data ogłoszenia: 08/02/2021
Data wejścia w życie: 13/02/2021, 01/01/2021