Rozporządzenie wykonawcze 2020/1546 ustanawiające strukturę i szczegółowe ustalenia dotyczące wykazu źródeł i metod wykorzystywanych do tworzenia agregatów dochodu narodowego brutto oraz ich składników zgodnie z europejskim systemem rachunków

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/1546
z dnia 23 października 2020 r.
ustanawiające strukturę i szczegółowe ustalenia dotyczące wykazu źródeł i metod wykorzystywanych do tworzenia agregatów dochodu narodowego brutto oraz ich składników zgodnie z europejskim systemem rachunków (ESA 2010)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/516 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie harmonizacji dochodu narodowego brutto w cenach rynkowych oraz uchylające dyrektywę Rady 89/130/EWG, Euratom i rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1287/2003 1 , w szczególności jego art. 3 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/516 państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) wykaz źródeł i metod, które mają być stosowane do tworzenia agregatów dochodu narodowego brutto w cenach rynkowych (DNB) oraz ich składników.

(2) Konieczne jest, aby agregaty DNB i ich składniki były porównywalne między wszystkimi państwami członkowskimi oraz aby wykaz źródeł i metod stosowanych do tworzenia agregatów DNB i ich składników był spójny z odpowiednimi definicjami i zasadami rachunkowości ESA 2010 2 .

(3) Konieczne jest, aby państwa członkowskie udokumentowywały i regularnie aktualizowały wykazy źródeł i metod wykorzystywanych do tworzenia agregatów DNB i ich składników.

(4) W celu ułatwienia porównywalnych analiz wykazy DNB powinny mieć wspólną strukturę, w skład której wchodzi z góry określona liczba rozdziałów i tabele procesu z szacunkami liczbowymi dla danego roku odniesienia.

(5) Aby można było weryfikować źródła, ich wykorzystanie oraz metody stosowane do tworzenia agregatów DNB i ich składników, państwa członkowskie powinny dostarczać Komisji (Eurostatowi) najnowszą wersję wykazów DNB, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Struktura wykazu

1. 
Państwa członkowskie sporządzają wykaz źródeł i metod stosowanych do tworzenia agregatów DNB i ich składników (wykaz DNB). Wykaz DNB składa się z 10 rozdziałów i z tabel procesu dotyczących DNB.
2. 
Rozdziały są następujące:
Rozdział 1: Przegląd systemu rachunków
Rozdział 2: Polityka rewizji i harmonogram rewizji i finalizowania danych szacunkowych. Istotne zmiany wprowadzone od ostatniej wersji wykazu DNB.
Rozdział 3: Podejście od strony produkcji
Rozdział 4: Podejście od strony przychodów
Rozdział 5: Podejście od strony rozdysponowania
Rozdział 6: Procedura bilansowania lub integracji i zatwierdzanie danych szacunkowych
Rozdział 7: Przegląd korekt w celu uzyskania wyczerpującego charakteru danych
Rozdział 8: Przejście od produktu krajowego brutto (PKB) do DNB
Rozdział 9: Zastosowane główne klasyfikacje
Rozdział 10: Główne wykorzystane źródła danych
3. 
Tabele procesu dotyczące DNB obejmują:
a)
informacje liczbowe dotyczące szacunków dokonanych na kolejnych etapach procesu zestawiania DNB w odniesieniu do poszczególnych rodzajów wykorzystywanych źródeł i dokonanych korekt;
b)
informacje liczbowe dotyczące względnej wielkości poszczególnych rodzajów wykorzystanych źródeł oraz korekt dokonanych w tym procesie zestawiania;
c)
odniesienia do odpowiednich rozdziałów wykazu DNB.
Artykuł  2

Szczegółowe ustalenia

Państwa członkowskie zapewniają, aby:

a)
opis źródeł i metod wykorzystywanych do szacowania DNB zawarty w wykazie DNB był zgodny z terminami i definicjami zawartymi w ESA 2010;
b)
opis źródeł i metod wykorzystywanych do szacowania DNB zawarty w wykazie DNB był wyczerpujący i jasny, odzwierciedlał procedury obowiązujące w momencie sporządzania wykazu DNB i zawierał informacje dotyczące przekształcania danych ze źródeł statystycznych i administracyjnych w szacunki rachunków narodowych, poprzez zastosowanie korekt w zakresie pojęć, wyczerpującego charakteru i bilansowania, także procedur walidacji;
c)
dla poszczególnych etapów procesu zestawiania DNB w wyżej wymienionym opisie podano dowody liczbowe, które są spójne z informacjami zawartymi w tabelach procesu;
d)
dowody liczbowe opierały się na ostatnim roku, za który dostępne są ostateczne szacunki (rok odniesienia);
e)
do zestawień kolejnych lat po roku odniesienia wykorzystywane były źródła i metody zastosowane do tworzenia agregatów DNB i ich składników.
Artykuł  3

Harmonogram aktualizacji i przekazywania

1. 
Państwa członkowskie przekazują wykaz DNB Komisji (Eurostatowi) do dnia 31 grudnia 2021 r.
2. 
Kolejne aktualizacje wykazu DNB są dokonywane i przekazywane Komisji (Eurostatowi) w terminie 12 miesięcy od wszelkich istotnych zmian źródeł lub metod zestawiania DNB. W każdym razie wykaz DNB aktualizowany jest co najmniej raz na 5 lat.
3. 
Państwa członkowskie przekazują wykaz DNB drogą elektroniczną do pojedynczego punktu wprowadzania danych w Komisji (Eurostacie).
Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 23 października 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 91 z 29.3.2019, s. 19.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.354.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2020/1546 ustanawiające strukturę i szczegółowe ustalenia dotyczące wykazu źródeł i metod wykorzystywanych do tworzenia agregatów dochodu narodowego brutto oraz ich składników zgodnie z europejskim systemem rachunków
Data aktu: 23/10/2020
Data ogłoszenia: 26/10/2020
Data wejścia w życie: 15/11/2020