Rozporządzenie wykonawcze 2020/967 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące charakterystyki sygnału i stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, o których mowa w części A załącznika XIII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/967
z dnia 3 lipca 2020 r.
ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące charakterystyki sygnału i stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, o których mowa w części A załącznika XIII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych 1 , w szczególności jego art. 24 ust. 1 lit. e),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Opracowano wiele urządzeń dźwiękowych w celu odstraszania waleni od sieci rybackich, które to urządzenia okazały się skuteczne w ograniczaniu przyłowu gatunków waleni podczas połowów sieciami stawnymi. Stosowanie takich urządzeń jest wymagane na obszarach i łowiskach o znanych lub dających się przewidzieć wysokich poziomach przyłowu waleni, jak określono w części A pkt 1.1 załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241.

(2) Rozporządzenie (UE) 2019/1241 upraszcza istniejące ramy prawne w zakresie technicznych środków ochrony w Unii Europejskiej, które z biegiem lat stały się bardzo złożone. W ramach uproszczenia rozporządzenie (UE) 2019/1241 uchyliło rozporządzenie Rady (WE) nr 812/2004 2  ustanawiające środki dotyczące przypadkowych odłowów waleni na łowiskach i przejęło jedynie podstawowe środki techniczne mające na celu ograniczenie przypadkowych połowów, takie jak wymóg stosowania narzędzi połowowych na określonych obszarach z użyciem dźwiękowych urządzeń odstraszających w celu ograniczenia przypadkowych połowów waleni.

(3) Szczegółowe specyfikacje techniczne dotyczące skuteczności dźwiękowych urządzeń odstraszających, które to specyfikacje zostały ustanowione w art. 3 i załączniku II do rozporządzenia Rady (WE) nr 812/2004, nie zostały przejęte w rozporządzeniu (UE) 2019/1241. W związku z tym w niniejszym rozporządzeniu należy określić takie szczegółowe specyfikacje techniczne lub warunki stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, które są obecnie wymagane zgodnie z częścią A pkt 1.1 załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241, podobnie jak te określone uprzednio w art. 3 i załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 812/2004.

(4) Niemniej jednak zgodnie z opinią Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF) 3  opracowywanie nowych dźwiękowych urządzeń odstraszających nie powinno być ograniczane specyfikacjami technicznymi. Do celów niniejszego rozporządzenia państwa członkowskie powinny zatem mieć możliwość zezwolenia na stosowanie nowo opracowanych i skutecznych rodzajów dźwiękowych urządzeń odstraszających niezgodnych ze specyfikacjami technicznymi określonymi w niniejszym rozporządzeniu, pod warunkiem że istnieją dowody na to, że takie urządzenia są przynajmniej tak samo skuteczne w ograniczaniu przypadkowych połowów gatunków waleni, jak te określone w rozporządzeniu (UE) 2019/1241 (w tym w dalszych przepisach wykonawczych przyjętych na mocy niniejszego rozporządzenia). Należy zatem ustanowić warunki, na jakich państwa członkowskie mogą zezwolić na stosowanie dźwiękowych urządzeń odstraszających, które są zgodne z takimi alternatywnymi specyfikacjami technicznymi lub warunkami.

(5) W świetle niedociągnięć stwierdzonych w sprawozdaniach na temat kontroli i wdrażania przepisów dotyczących specyfikacji technicznych w odniesieniu do stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, które to sprawozdania Komisja otrzymała do tej pory, w niniejszym rozporządzeniu należy wyjaśnić, że dźwiękowe urządzenia odstraszające muszą działać podczas całej operacji połowowej, a nie tylko w momencie zarzucania sieci.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia szczegółowe przepisy dotyczące charakterystyki sygnału i stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, o których mowa w części A załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241.

Artykuł  2
1. 
Kapitanowie unijnych statków rybackich zapewniają pełną operacyjność dźwiękowych urządzeń odstraszających, o których mowa w pkt 1.1 załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241, podczas całej operacji połowowej.
2. 
Takie dźwiękowe urządzenia odstraszające są zgodne z jednym z zestawów specyfikacji technicznych i warunków stosowania określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
3. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 2 państwa członkowskie mogą zezwolić na stosowanie dźwiękowych urządzeń odstraszających, które nie spełniają specyfikacji technicznych lub warunków stosowania określonych w załączniku, pod warunkiem że takie urządzenia są przynajmniej jednakowo skuteczne w ograniczaniu przypadkowych połowów waleni, jak dźwiękowe urządzenia odstraszające spełniające specyfikacje techniczne lub warunki stosowania określone w załączniku, i że zostało to należycie udokumentowane.
4. 
Państwa członkowskie informują Komisję o zezwoleniach wydanych zgodnie z ust. 3, w ciągu dwóch miesięcy od daty ich wydania.
5. 
Do powiadomienia, o którym mowa w ust. 4, załącza się szczegółowe informacje techniczne i naukowe dotyczące dźwiękowych urządzeń odstraszających, na które wydano zezwolenia zgodnie z ust. 3, oraz ich wpływu na przypadkowe połowy waleni.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzydziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 3 lipca 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK:

SPECYFIKACJE TECHNICZNE I WARUNKI STOSOWANIA DŹWIĘKOWYCH URZĄDZEŃ ODSTRASZAJĄCYCH

Wszystkie dźwiękowe urządzenia odstraszające stosowane na podstawie art. 2 ust. 2 spełniają warunki jednego z poniższych zestawów właściwości charakterystycznych sygnału i stosowania:
Zestaw 1 Zestaw 2
Charakterystyka sygnału
Synteza sygnału Cyfrowa Analogowa
Tonalna/szerokopasmowa Szerokopasmowa/tonalna Tonalna
Poziomy źródłowe (maks.-min.) Re 1 μPa@1 m 145 dB 130-150dB
Częstotliwość podstawowa a) 20-160 KHz

Szerokopasmowa/tonalna

10 kHz
b) 10 kHz tonalna
Harmoniczne o wysokich częstotliwościach Tak Tak
Czas trwania impulsu (nominalny) 300 ms 300 ms
Okres międzyimpulsowy a) 4-30 sekund randomizowany

b) 4 sekundy

4 sekundy
Właściwości stosowania
Maksymalny odstęp między dwoma dźwiękowymi urządzeniami odstraszającymi wzdłuż sieci 200 m przy jednym dźwiękowym urządzeniu odstraszającym na każdym końcu sieci (lub kombinacji sieci połączonych razem) 100 m przy jednym dźwiękowym urządzeniu odstraszającym na każdym końcu sieci (lub kombinacji sieci połączonych razem)
1 Dz.U. L 198 z 25.7.2019, s. 105.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 812/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. ustanawiające środki dotyczące przypadkowych odłowów waleni na łowiskach i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 88/98 (Dz.U. L 150 z 30.4.2004, s. 12).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.213.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2020/967 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące charakterystyki sygnału i stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, o których mowa w części A załącznika XIII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych
Data aktu: 03/07/2020
Data ogłoszenia: 06/07/2020
Data wejścia w życie: 05/08/2020