Decyzja 2016/455 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących elementów projektu międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową

DECYZJA RADY (UE) 2016/455
z dnia 22 marca 2016 r.
w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących elementów projektu międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia formalnie przystąpiła do Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) decyzją Rady 98/392/WE 1 w odniesieniu do tych kwestii objętych UNCLOS, do których kompetencje zostały jej przekazane przez państwa członkowskie; Unia pozostaje jak dotąd jedyną organizacją międzynarodową, która jest stroną tej Konwencji w rozumieniu art. 305 ust. 1 lit. f) UNCLOS i art. 1 załącznika IX do niej.

(2) Jako strona UNCLOS Unia, wraz z jej państwami członkowskimi, uczestniczyła w pracach utworzonej ad hoc nieformalnej otwartej grupy roboczej ONZ (zwanej dalej "grupą roboczą") do zbadania kwestii odnoszących się do ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową. Na ostatnim posiedzeniu grupy roboczej zalecono opracowanie w ramach UNCLOS międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową (zwanego dalej "instrumentem").

(3) W następstwie zaleceń przyjętych przez grupę roboczą w dniu 23 stycznia 2015 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w dniu 19 czerwca 2015 r. rezolucję 69/292, w której ustanowiono, przed przeprowadzeniem konferencji międzyrządowej, komitet przygotowawczy, otwarty dla wszystkich państw będących członkami ONZ, członków wyspecjalizowanych agencji i stron UNCLOS, mający za zadanie przedłożenie Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ merytorycznych zaleceń dotyczących elementów projektu instrumentu. Komitet przygotowawczy rozpocznie prace w 2016 r. i do końca 2017 r. przedstawi sprawozdanie ze swojej działalności Zgromadzeniu, które podejmie decyzję o zwołaniu konferencji międzyrządowej oraz o dacie jej rozpoczęcia w celu rozważenia zaleceń komitetu przygotowawczego dotyczących wspomnianych elementów projektu oraz opracowania międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu w ramach UNCLOS.

(4) Unia i państwa członkowskie są stronami UNCLOS. Unia wraz z państwami członkowskimi powinna uczestniczyć w negocjacjach dotyczących elementów projektu instrumentu, które zostaną opracowane przez komitet przygotowawczy. Prawa udziału Unii w posiedzeniu komitetu przygotowawczego zostały określone w pkt 1 lit. j) rezolucji 69/292.

(5) Po niniejszej decyzji w sprawie podjęcia negocjacji i związanych z nimi wytycznych negocjacyjnych może zostać wydana na późniejszym etapie kolejna decyzja zawierająca wytyczne negocjacyjne dotyczące udziału w konferencji międzyrządowej.

(6) Kwestie będące przedmiotem negocjacji mogą wchodzić w zakres kompetencji Unii, jak również w zakres kompetencji państw członkowskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się Komisję do prowadzenia, w imieniu Unii, negocjacji w kwestiach wchodzących w zakres kompetencji Unii i w odniesieniu do których Unia przyjęła przepisy, dotyczących elementów projektu międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową podczas posiedzeń komitetu przygotowawczego ONZ ustanowionego na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 69/292.

Artykuł  2

Komisja prowadzi negocjacje w imieniu Unii w odniesieniu do kwestii wchodzących w zakres kompetencji Unii oraz w przypadku których Unia przyjęła przepisy, zgodnie z wytycznymi negocjacyjnymi określonymi w addendum do niniejszej decyzji. Nie należy odczytywać tych wytycznych negocjacyjnych jako mających jakikolwiek wpływ na odpowiednie kompetencje Unii i państw członkowskich.

Artykuł  3

Komisja prowadzi negocjacje w konsultacji ze specjalnym komitetem, który zostaje niniejszym ustanowiony. Tym specjalnym komitetem jest Grupa Robocza ds. Prawa Morza (COMAR).

Artykuł  4

W zakresie, w jakim przedmiot negocjacji wchodzi w zakres kompetencji zarówno Unii, jak i państw członkowskich, Komisja i państwa członkowskie powinny ściśle współpracować w procesie negocjacji, dążąc do zapewnienia jedności w reprezentowaniu Unii i państw członkowskich na arenie międzynarodowej.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja jest skierowana do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 marca 2016 r.

W imieniu Rady

A.G. KOENDERS

Przewodniczący

1 Decyzja Rady 98/392/WE z dnia 23 marca 1998 r. dotycząca zawarcia przez Wspólnotę Europejską Konwencji Narodów Zjednoczonych z dnia 10 grudnia 1982 r. o prawie morza i Porozumienia z dnia 28 lipca 1994 r. odnoszącego się do stosowania jego części XI (Dz.U. L 179 z 23.6.1998, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.79.32

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2016/455 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących elementów projektu międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach pozostających poza jurysdykcją krajową
Data aktu: 22/03/2016
Data ogłoszenia: 30/03/2016