Umowa o przedłużeniu Umowy ramowej dotyczącej międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań i rozwoju systemów energii jądrowej IV generacji.

UMOWA
o przedłużeniu Umowy ramowej dotyczącej międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań i rozwoju systemów energii jądrowej IV generacji

Rząd Kanady, Europejska Wspólnota Energii Atomowej, Rząd Chińskiej Republiki Ludowej, Rząd Republiki Francuskiej, Rząd Japonii, Rząd Republiki Korei, Rząd Federacji Rosyjskiej, Rząd Republiki Południowej Afryki, Rząd Konfederacji Szwajcarskiej i Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki, zwane dalej łącznie "Stronami", występując w charakterze stron Umowy ramowej dotyczącej międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań i rozwoju systemów energii jądrowej IV generacji podpisanej w Waszyngtonie dnia 28 lutego 2005 r. (dalej zwanej "Umową ramową"),

ZWAŻYWSZY na wspólne pragnienie kontynuowania prowadzonej dotąd na mocy Umowy ramowej owocnej i wszechstronnie korzystnej współpracy;

ODNOTOWUJĄC aktualizowany (w styczniu 2014 r.) plan działania w zakresie technologii badań i rozwoju systemów energii jądrowej IV generacji;

POWOŁUJĄC się na art. XV Umowy ramowej, który stanowi, że wszelka współpraca zainicjowana zgodnie z Umową ramową, ale nieukończona z dniem wygaśnięcia lub wypowiedzenia Umowy ramowej, może być kontynuowana aż do jej zakończenia zgodnie z postanowieniami Umowy ramowej; oraz

DZIAŁAJĄC na podstawie art. XII ust. 3 Umowy ramowej;

uzgadniają, co następuje:

Artykuł  I

Odnowienie Umowy ramowej

Z zastrzeżeniem art. XII ust. 5 Umowy ramowej, Umowa ramowa zostaje odnowiona na okres dziesięciu (10) lat, to jest do dnia 28 lutego 2025 r.

Artykuł  II

Podpisanie i wejście w życie

1.
Niniejsza Umowa wchodzi w życie, w stosunku do Stron, które wyraziły zgodę na związanie się postanowieniami Umowy, w dniu wyrażenia takiej zgody przez przynajmniej trzy Strony.
2.
Strony wyrażają zgodę na związanie się postanowieniami Umowy poprzez złożenie podpisu z zastrzeżeniem lub bez zastrzeżenia późniejszego zatwierdzenia, któremu towarzyszy złożenie instrumentu zatwierdzenia u depozytariusza Umowy.
3.
W odniesieniu do Stron, które wyrażają zgodę na związanie się postanowieniami niniejszej Umowy po jej wejściu w życie, niniejsza Umowa wchodzi w życie z chwilą złożenia podpisu bez zastrzeżenia późniejszego zatwierdzenia lub z chwilą złożenia instrumentu zatwierdzenia u depozytariusza Umowy.
4.
Strony zamierzają, na mocy art. XV Umowy, kontynuować wszelką współpracę zainicjowaną zgodnie z Umową, ale nieukończoną z dniem 28 lutego 2015 r., również ze Stronami, dla których odnowiona Umowa ramowa nie weszła w życie przed tym terminem.
Artykuł  III

Depozytariusz

Oryginał niniejszej Umowy zostaje złożony Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

NA DOWÓD CZEGO niżej podpisani, należycie upoważnieni, podpisali niniejszą Umowę.

SPORZĄDZONO w jednym oryginale dwujęzycznym w językach angielskim i francuskim, przy czym każda z wersji językowych jest równie autentyczna.

W IMIENIU RZĄDU KANADY:

Mrs Michelle d'AURAY

Canadian Ambassador and Permanent Representative to the OECD

Data: 21 October 2016

W IMIENIU EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY ENERGII ATOMOWEJ:

Mr Tibor NAVRACSICS

EU Commissioner

Data: 10 November 2016

W IMIENIU RZĄDU CHIŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ:

Mr Jun ZHAI

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to France

Data: 23 June 2016

W IMIENIU RZĄDU REPUBLIKI FRANCUSKIEJ:

Mr Daniel VERWAERDE

Administrateur général du Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives

Data: 26 February 2015

W IMIENIU RZĄDU JAPONII:

Mr Kazuo KODAMA

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Permanent Delegation of Japan to the OECD

Data: 26 February 2015

W IMIENIU RZĄDU REPUBLIKI KOREI:

Mr Si-hyung LEE

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Korean Permanent Delegation to the OECD

Data: 26 February 2015

W IMIENIU RZĄDU FEDERACJI ROSYJSKIEJ:

Mr Sergey Vladilenovich KIRIENKO

Chief Executive Officer of the State Atomic Energy Corporation "Rosatom"

Data: 29 June 2015

W IMIENIU RZĄD REPUBLIKI POŁUDNIOWEJ AFRYKI:

Ms Tina JOEMAT-PETTERSSON

Minister of Energy of the Republic of South Africa

Data: 15 September 2015

W IMIENIU RZĄDU KONFEDERACJI SZWAJCARSKIEJ:

Mr Mauro DELL'AMBROGIO

Secrétaire d'Etat de la Confédération suisse à la formation, à la recherche et à l'innovation

Data: 27 August 2015

W IMIENIU RZĄDU STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI:

Mr Daniel JOHANNES

Ambassador and Permanent Representative to the OECD

Data: 26 February 2015

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024